آلودگی هوا

آلودگی هوا

این روزهای سرد بیشتر از هر روز دیگر با این آلودگی سر و کله می زنیم و مشکلات زیادی را در پیش روی خود می بینیم آلودگی هوا علاوه بر مشکلات سلامتی و جسمانی ، مشکلات روانی و خلقی نیز ایجاد می کند.مشکلاتی از قبیل پرخاشگری، زودرنجی ،عصبانیت و کم تحملی.مشکلاتی که حتی به فکرمان هم نمی رسد. از قبیل کم شدن حافظه، افزایش استرس! سرب موجود در هوای آلوده سلامت روان را هم تحت تاثیر قرار می دهند. وجود سرب زیاد در هوا بر عملکرد سیستم عصبی تاثیر می‌گذارد که خود را در قالب سردردهای میگرنی و کم شدن قدرت حافظه نشان می‌دهد. به دلیل کمبود اکسیژن در شرایط هوای آلوده، افراد کم‌حوصله شده، انرژی‌شان کاهش یافته و نوعی حس کرختی و خواب‌آلودگی در آن‌ها ایجاد می‌شود. همه این موارد منجر به ایجاد نوعی حس پرخاش‌گری در افراد خواهد شد، از این رو کنترل خشم سخت می‌شود و فشار عصبی روی افراد جامعه به حداکثر میزان خود می‌رسد.افراد بیمار داروهای خود را به همراه داشته باشند. اگر فردی دچار تنگی نفس شد سریعا با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرد.ورزشکاران از ورزش در هوای باز پرهیز کنند. حتی‌المقدور از تردد در شهر برای امور غیرضروری پرهیز شود.نوزادان، سالمندان، زنان باردار و افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی، عروقی و تنفسی از منزل خارج نشوند.در صورت ضرورت خروج از منزل افراد دارای مشکلات تنفسی، تنگی نفس یا بیماری‌های قلبی از ماسک استفاده کنند و حتما با خود کپسول کوچک اکسیژن همراه داشته باشند.

در زمان آلودگی هوا چه چیزهای بخوریم؟

 • هنگام آلودگی هوا از بینی تنفس کنید نه از دهان و در هنگام تردد در فضای خارج از منزل از ماسک m3 استفاده کنید.
 • در هنگام مواجهه با آلودگی هوا از خوردن غذاهایی با چربی‌های جامد حیوانی و گیاهی و تنقلات کم ارزشی چون چیپس، پفک و موادی چون سوسیس و کالباس پرهیز کنید.
 • نوشیدن آب زیاد در زمان‌هایی که هوا آلوده است به شدت ضروری است، نوشیدن آب زیاد به کلیه‌ها کمک می‌کند تا املاح اضافی از بدن خارج شود و ذرات آلوده ناشی از تنفس هوای آلوده مدت کمتری در بدن بمانند.
 • نوشابه‌های گازدار مصرف نکنید که باعث اختلال جذب عناصر مفید در بدن می‌شود.
 • استفاده از ماهی‌های روغنی که سرشار از اسیدهای چرب امگا3 هستند که تنگی نفس و اثرات زیان بار ترکیبات التهاب آور را کاهش می‌دهد، بهتر است نحوه مصرف به صورت بخار پز، آب پز یا تنوری باشد.
 • در زمان آلودگی هوا باید از مواد غذایی آنتی اکسیدان‌های سلنیوم و بتاکاروتن‌ها استفاده کنیم، وجود بتاکاروتن در سبزیجات و میوه‌هایی مثل طالبی، انبه کدو تنبل، فلفل، اسفناج، کلم و زرد آلو وجود دارد.
 • غذاهای دریایی، مرغ، نان، آجیل و غلات سبوی دار هم دارای سلنیوم هستند که مصرف آنها در زمان آلودگی هوا موثر است.
 • مصرف موادی چون کرفس، اسفناج، گوچه فرنگی، لیمو شیرین، نارنگی، پرتقال و برگه سبز کاهو دارای ویتامین C هستند در زمان آلودگی کمک کننده است.
 • مصرف موادی چون جوانه گندم، روغن‌های گیاهی،‌ گردو، بادام، زیتون، جگر و سبزیجات دارای برگ سبز، ویتامین E دارند که در کاهش تأثیر آلودگی مفید هستند.
 • مصرف موادی چون شیر، کره، زرده تخم مرغ دارای ویتامین D هستند و استفاده از آنها در زمان آلودگی هوا موثر است.
 • مصرف روزانه یک عدد سیب، پرتقال یا توت فرنگی در زمان آلودگی هوا تأثیر بسزایی در کاهش آثار هوای ناسالم دارند چرا که این مواد شامل پکتین هستند.
 • افرادی که کمبود کلسیم دارند، بیشتر در معرض خطر آلودگی با سرب قرار می‌گیرند، لذا خوردن غذاهای حاوی فسفر، منیزیم و کلسیم هم ضرورت دارد.
 • مصرف شیر، ماست و دوغ کم چرب به عنوان خنثی کننده سموم و کاهش صدمات دستگاه تنفسی و التهاب دستگاه گوارش موثر است، البته افرادی که کمبود کلسیم دارند باید با مصرف بیشتر لبنیات بدن خود را در برابر آلودگی هوا واکسینه کنند.

 

نظرات
  ارسال نظر