5 روش اصلی برای اتصال گوشی به ضبط ماشین

 • تاریخ: پنجشنبه 15 تیر 1402 - 01:17
 • صفحه: بلاگ
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
5 روش اصلی برای اتصال گوشی به ضبط ماشین

چگونه گوشی را به ضبط ماشین متصل کنیم؟ اتصال گوشی به ضبط ماشین، گوش‌دادن به آهنگ‌های موردعلاقه شما را خیلی راحت و لذت‌بخش می‌کند. برقراری اتصال بین گوشی و ضبط به روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است. اتصال از طریق کابل USB، بلوتوث، کابل AUX و غیره از جمله این روش‌ها هستند. اگر شما هم به‌دنبال بهترین روش برای وصل کردن گوشی به ضبط خودروی خود هستید، با ما همراه باشید. در ادامه ما 5 روش را برای این کار پیشنهاد می‌کنیم که در ماشین‌های مختلف مثل 206، تیبا، ساینا و غیره می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

آموزش وصل کردن گوشی به ضبط ماشین با کابل usb

اگر ضبط ماشین شما درگاه USB داشته باشد، به آسانی می‌توانید اتصالی بین گوشی و ضبط ماشین خود برقرار کنید. کافی است که از کابل USB یا همان کابل شارژر خود کمک بگیرید و مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

 • یک سر کابل یو‌اس‌بی را به درگاه شارژ گوشی خود و سر دیگر آن را به درگاه usb ضبط ماشین متصل کنید. (منظور همان درگاهی است که فلش مموری را در آن قرار می‌دهید.)
 • حالا اگر روی ضبط خود دکمه USB می‌بینید، آن را فشار دهید. ممکن است این گزینه با زدن دکمه Source، mode یا غیره فعال شود.
 • با این کار احتمالا اعلان Charging this device via USB روی صفحه گوشی شما ظاهر می‌شود که باید روی آن ضربه بزنید.
 • سپس گزینۀFile transfer  را انتخاب کنید.
 • در آخر آهنگ موردعلاقه خود را در گوشی اجرا کنید تا صدای آن را از طریق ضبط ماشین بشنوید.

در نظر داشته باشید که اگر گوشی شما دارای پورت micro usb است، مسلما باید از کابل میکرو یو‌اس‌بی استفاده کنید. در این صورت تنها می‌توانید به آهنگ‌های MP3 ذخیره‌شده روی گوشی خود گوش دهید؛ اما اگر گوشی شما پورت تایپ سی دارد و از کابل تایپ سی استفاده می‌کنید، می‌توانید از برنامه‌های آنلاین مثل: پاندورا، اسپاتیفای و غیره هم آهنگ پخش کنید.

 آموزش وصل کردن گوشی به ضبط ماشین با کابل usb

آموزش برقراری اتصال گوشی به ضبط خودرو با کابل AUX

کابل‌ Aux هم با وصل‌شدن به گوشی و ضبط ماشین یک اتصال بین این دو دستگاه برقرار می‌کند. این کابل ساده؛ اما به شدت کاربردی را حتما تابه‌حال دیده‌اید که دو سر آن کانکتور جک 3.5 میلی‌متری دارد. این روش برای استفاده در بیشتر خودروها مناسب است؛ چرا که اکثرا جک 3.5 میلی‌متری دارند. سر دیگر این کابل را هم می‌توان به صورت مستقیم به گوشی متصل کرد. اگر گوشی شما جک هندزفری ندارد، باید از تبدیل تایپ سی به جک 3.5 استفاده کنید.

بعد از وصل‌کردن کابل Aux تنها تنظیماتی که باید انجام دهید، فعال‌کردن حالت AUX در ضبط ماشین است. در برخی از ضبط‌ها یک دکمه مخصوص Aux برای این کار وجود دارد. در بعضی دیگر هم این گزینه را با فشردن دکمه source، made یا غیره پیدا می‌کنید. 

آموزش اتصال گوشی به ضبط ماشین های مختلف از طریق بلوتوث

اگر حوصله سیم‌ها را ندارید، می‌توانید به سراغ یک روش بی سیم برای برقراری اتصال بین گوشی و ضبط ماشین خود بروید. بهترین روش بی‌سیم استفاده از فناوری بلوتوث است. البته باید ضبط ماشین شما فناوری بلوتوث را داشته باشد. در این صورت کافی است که راهنمای گام به گام اتصال گوشی به ضبط ماشین از طریق بلوتوث را دنبال کنید. به این صورت که ابتدا بلوتوث ضبط ماشین خود را روشن کنید. سپس به تنظیمات بلوتوث گوشی خود مراجعه کرده و پس از روشن‌کردن آن منتظر بمانید. زمانی که نام ضبط ماشین شما روی صفحه گوشی ظاهر شد، روی آن ضربه بزنید تا اتصال برقرار شود.

استفاده از بلوتوث به دلیل آسانی، کم‌هزینه‌بودن و غیره محبوب‌ترین روش برقراری اتصال بین گوشی و ضبط ماشین است، به همین دلیل در ادامه مراحل اتصال گوشی به ضبط ماشین های مختلف را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

 آموزش اتصال گوشی به ضبط ماشین های مختلف از طریق بلوتوث

اتصال گوشی به ضبط 206 با بلوتوث

ضبط فابریک و اصلی پژو 206 به بلوتوث مجهز است. پس می‌توانید با اتصال گوشی به ضبط 206 با بلوتوث از شنیدن آهنگ‌های خود لذت ببرید. برای این کار باید مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

 • روی ضبط ماشین دکمه سبزرنگی با علامت گوشی تلفن دیده می‌شود که باید آن را فشار دهید و چند ثانیه نگه دارید.
 • با این کار ضبط ماشین وارد حالتpairing یا آماده به اتصال می‌شود
 • حالا به سراغ گوشی خود بروید و در تنظیمات آن گزینه بلوتوث را باز کنید.
 •  بعد از روشن‌کردن بلوتوث منتظر بمانید تا روی صفحه گوشی نام  IKCO و یا  Peugeot 206 ظاهر شود. سپس روی نام ضبط ماشین ضربه بزنید.
 • در این مرحله برای برقراری اتصال باید کدی را وارد کنید. کدهای 1111، 0000 یا 1234 را امتحان کنید
 • زمانی که کد درست را وارد می‌کنید، احتمالاً صدای بوق کوتاهی را خواهید شنید که نشان می‌دهد اتصال با موفقیت برقرار شده است.
 •  حالا کافی‌ست در گوشی خود آهنگ مورد علاقه‌تان را پخش کنید.

برای مدیریت بهتر یا تنظیمات بیشتر می‌توانید از برنامه اتصال گوشی به ضبط ماشین با بلوتوث کمک بگیرید.

اتصال گوشی به ضبط ماشین ساینا با بلوتوث

متاسفانه ضبط فابریک همه مدل‌های ساینا بلوتوث ندارد؛ اما جای نگرانی نیست. شما می‌توانید با هزینه‌های کمی بهترین دانگل بلوتوث را برای خودروی خود بخرید. این دانگل سیستم ماشین شما را به فناوری بلوتوث مجهز می‌کند. در مدل‌هایی که فناوری بلوتوث دارند، باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • ابتدا روی ضبط ماشین خود دکمه سبزرنگی را که علامت گوشی تلفن روی آن دیده‌ می‌شود، 2 تا 3 ثانیه فشار دهید.
 • زمانی که روی صفحه ضبط علامت بلوتوث ظاهر شد، دست خود را از روی دکمه بردارید.
 • حالا باید به سراغ گوشی خود بروید و از تنظیمات گزینه بلوتوث را باز و آن را روشن کنید.
 • چند ثانیه منتظر بمانید تا نام saipa یا saina در لیست دستگاه‌های بلوتوثی گوشی شما ظاهر شود و روی آن ضربه بزنید.
 • در این مرحله باید کد: 1234 را برای اتصال وارد کنید. ممکن است کد ضبط ماشین شما 8120 یا 1111 یا 0000 باشد که باید در دفترچه راهنمای ضبط ماشین آن را پیدا کنید.
 • بعد از اتصال گوشی به ضبط ماشین ساینا با بلوتوث، دوباره به سراغ دستگاه پخش بروید و این بار دکمه Media/set را فشار دهید.
 • زمانی که روی ضبط ماشین شما عبارت BT music نمایش داده شد، می‌توانید آهنگ موردعلاقه خود را در گوشی اجرا کنید تا از طریق ضبط ماشین پخش شود.
 • برای قطع اتصال هم کافی است که چند ثانیه دکمه قرمزرنگ روی ضبط را فشار دهید.

 اتصال گوشی به ضبط ماشین ساینا با بلوتوث

اتصال گوشی به ضبط ماشین پراید با بلوتوث

متاسفانه، ضبط فابریک مدل‌های قدیمی‌تر پراید سیستم بلوتوث را ندارد. در مدل‌های جدیدتر مثل: پراید ۱۳۱ و ۱۴۱ ضبط‌ها به فناوری بلوتوث مجهز شده‌اند. اگر ضبط ماشین شما هم جز مدل‌های ساده و بدون بلوتوث است، باید دانگل بلوتوث برای ضبط ماشین بخرید. در غیر این صورت باید مشابه همان مراحلی را طی کنید که برای اتصال گوشی به ضبط ماشین های مختلف پشت سر می‌گذارید. در ادامه این مراحل را با هم مرور خواهیم کرد:

 • دکمه MODE را روی ضبط خود فشار دهید تا گزینه بلوتوث روی ضبط دیده شود.
 • سپس بعد از فعال شدن بلوتوث ضبط باید به سراغ گوشی خود بروید و تنظیمات بلوتوث آن را باز کنید.
 • سپس منتظر بمانید تا نام ضبط ماشین روی گوشی شما نمایش داده شود و آن را انتخاب کنید.
 • ممکن است در این مرحله از شما کدی برای اتصال درخواست شود. در این صورت معمولا باید کد 0000 را وارد کنید.
 • پس از واردکردن کد اتصال بین گوشی و ضبط ماشین برقرار می‌شود.

همان‌طور که می‌دانید ماشین پراید مدل‌های مختلفی دارد. پس برای اتصال گوشی به ضبط ماشین پراید با بلوتوث بسته به مدل ضبط ممکن است دکمه‌ها کمی متفاوت باشند. برای مثال، در بعضی از مدل‌ها دکمه mode دیده نمی‌شود. باید به جای آن دکمه BT یا Bluetooth را برای فعال‌کردن بلوتوث فشار دهید. در بعضی دیگر از مدل‌ها دکمه ‌CD/AUX روی ضبط ماشین وجود دارد و با فشاردادن آن به مدت چند ثانیه بلوتوث فعال می‌شود. اگر هم هیچ‌کدام از این دکمه‌ها برای دستگاه پخش شما جواب نداد، باید به سراغ دفترچه راهنمای ضبط ماشین پراید خود بروید.

اتصال گوشی به ضبط ماشین تیبا با بلوتوث

ضبط ماشین تیبا هم در مدل‌های مختلف آن با یکدیگر فرق دارد. برخی از این مدل‌ها فناوری بلوتوث را ندارند. در سایر مدل‌ها برای اتصال گوشی هوشمند به سیستم صوتی تیبا از طریق بلوتوث، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. دکمه mode سیستم صوتی تیبا را فشار دهید تا به حالت بلوتوث دسترسی پیدا کنید. در برخی مدل‌های تیبا این دکمه با عنوان BT روی ضبط دیده می‌شود.
 2. حالا در گوشی خود گزینه بلوتوث را روشن کنید تا شروع به جستجوی دستگاه‌های اطراف کند.
 3. زمانی که نام ضبط ماشین روی صفحه گوشی نمایش داده شد، روی آن ضربه بزنید.
 4. در این مرحله از شما کد درخواست می‌شود. به ترتیب کدهای پیش فرض: 1111، 0000، 1234، 8120 را امتحان کنید. این کدها برای مدل‌های مختلف هستند. برای اطلاع دقیق‌تر از کد ضبط ماشین خود می‌توانید به دفترچه راهنمای آن هم مراجعه کنید.
 5. بعد از وارد کردن کد، اتصال بلوتوث بین گوشی و سیستم صوتی تیبا برقرار می‌شود. حالا می‌توانید موسیقی خود را از طریق سیستم صوتی تیبا پخش کنید.

اگر مشکل خاموش یا روشن نشدن بلوتوث گوشی و وصل نشدن آن به دستگاه را دارید، می‌توانید راه‌حل‌ها را در مقاله لینک شده بخوانید.

اتصال گوشی به ضبط ماشین های مختلف

آموزش وصل کردن گوشی به ضبط ماشین با fM پلیر

اگر ماشین شما بلوتوث یا پورت USBو AUX ندارد و نمی‌توانید از روش‌های قبلی استفاده کنید، نگران نباشید. کافی است که ماشین شما یک رادیو FM ساده و  فندک شارژی داشته باشد. در این صورت، می‌توانید با استفاده از فرستنده FM موسیقی ذخیره‌شده روی گوشی خود را از طریق ضبط ماشین پخش کنید. FM پلیر یا همان گیرنده بلوتوثی از طریق کابل یا به صورت بلوتوثی به گوشی شما متصل می‌شود. سپس موسیقی‌ها را به فرکانس رادیویی تبدیل کرده و آن را برای ضبط ماشین می‌فرستد. برای استفاده از این دستگاه‌های ارزان و کاربردی باید مراحل زیر را طی کنید:

 • دستگاه fM پلیر را در فندک ماشین قرار دهید تا برق خود را از این طریق تامین کند.
 • سپس آن را از طریق کابل یا بلوتوث به گوشی متصل کنید.
 • حالا ضبط خود را روی حالت رادیو قرار دهید و با تغییر موج‌ها، موج FM دستگاه موردنظر را پیدا کنید.

در نظر داشته باشید که در این روش نباید انتظار کیفیت صدای عالی را داشته باشید. با این وجود، با توجه به تنوع دستگاه‌های FMپلیر می‌توانید دستگاهی را انتخاب کنید که علاوه بر پخش موسیقی کاربردهای دیگری هم داشته باشد.

آموزش وصل کردن گوشی با کاست پلیر

آخرین روشی هم که به شما معرفی می‌کنیم، برای ماشین‌‌های قدیمی با ضبط کاستی مناسب است. اگر ضبط ماشین شما هم با نوارکاست کار می‌کند، می‌توانید یک کاست آداپتور بخرید. کاست آداپتور با ظاهری شبیه به نوار کاست قدیمی کابل AUX دارد که به گوشی شما متصل می‌شود. البته برخی از آن‌ها به بلوتوث هم مجهز هستند که اتصالی بی‌سیم را با گوشی برقرار می‌کنند. کافی است که آداپتور را در ضبط خود وارد و سپس اتصال آن با گوشی را برقرار کنید.

 آموزش وصل کردن گوشی با کاست پلیر

بهترین روش اتصال گوشی به ضبط ماشین

در این مطلب 5 روش اتصال گوشی به ضبط ماشین های مختلف را مورد بررسی قرار دادیم. این که کدام یک از این روش‌ها بهترین هستند، بستگی به مدل و امکانات ضبط ماشین شما دارد. با این وجود، وصل کردن گوشی به ضبط ماشین با بلوتوث به دلیل عدم نیاز به سیم‌ها و لوازم جانبی دیگر بهترین روش به نظر می‌رسد. نظر شما چیست؟ اگر روش دیگری برای وصل کردن موبایل به ضبط ماشین می‌شناسید، حتما آن را به ما و دیگران معرفی کنید. منتظر خواندن نظرات و تجربیات شما هستیم.

افزودن دیدگاه