مرگ پروژه‌ی ساخت واقعیت مجازی اینتل

مدت زمان زیادی می‌گذرد از زمانی که برای آخرین بار اخبار پروژه‌ی Alloy از اینتل به بیرون منتشر شد. این هدست واقعیت مجازی برای اولین بار سال پیش معرفی گردید و قصد داشت اولین مرجعی باشد برای دیگرسازندگانی که می‌خواستند هدست‌های واقعیت مجازی خود را تولید کنند. هرچند که پروژه‌ی Alloy یک هدست واقعیت مجازی مستقل بسیار چشمگیر و آینده‌نگر بود، اینتل امروز اعلام کرد که می‌خواهد اتمام این پروژه را اعلام کند.

اینتل در بیانیه‌ای نوشته شده برای Road to VR تایید کرد که قصد دارد از این پروژه کنار بکشد. هرچند که این شرکت هیچ دلیل مشخصی برای پایان بخشیدن به توسعه‌ی پروژه‌ی Alloy در بیانیه‌ی خود ذکر نکرد اما می ‌توان دلایل متعددی را برای این کار در نظر گرفت. شاید محتمل‌ترین دلیل این حقیقت است که بسیاری از سازندگان قصد ندارند که هدست‌های واقعیت مجازی مستقل بسازند، حداقل نه برای زمانی که می‌خواهند هدست‌ست‌ها را برای ویندوز کامپیوترهای شخصی طراحی کنند.

در واقع، بسیاری از هدست‌های VR و AR که همین اواخبر برای ویندوز 10 کامپیوترهای شخصی معرفی کرده‌ایم، دستگاههای متوسط بوده‌اند و این نیز بخاطر تمایل مایکروسافت برای جذب کردن افراد بیشتر به دنیای AR و VR است. البته، قیمت این دستگاهها متغیر است اما هیچکدام از آنها قابل مقایسه با دستگاه هدست واقعیت مجازی مستقلی نیستند که پروژه‌ي Alloy قصد ساختن آن را داشت.

حتی زمانی که به هدست‌های واقعیت مجازی پیشرفته‌ی کنونی نگاه می‌اندازیم - محصولاتی همچون HTC، VIVE و Oculus Rift - هنوز می‌بینیم که بعضی از این دستگاهها برای راه‌اندازی نیاز به یک سیستم شخصی به عنوان پشتیبان دارند. طراحی مستقل مجهزی که پروژه‌ی Alloy قصد ساخت آن را داشت به نظر برخلاف مسیری بود که بازار امروزه در حال پیشروی به سمت آن است؛ زیرا بسیاری از سازندگان تمایل به ساخت هدست‌هایی دارند که از گوشی‌های هوشمند قدرت می‌گیرند. به نظر اینطور می‌رسد که اینتل مسیر بازار را شناسایی کرده است و دریافته است که پروژه‌ی Alloy در مسیر بازار باز امروز نمی‌تواند جایی برای خود دست و پا کند.

در هر صورت، اینتل می‌گوید که همچنان تحقیقاتش بر AR و VR و پروژه‌های توسعه‌ای اش را در مرحله‌ای فراتر از پروژه‌ی Alloy ادامه خواهد داد. این پروژه‌ها شامل چیزهایی شبیه Movidius، RealSense depth sensing، Intel WiGig، Thunderbolt و Intel Optane است. این شرکت همچنان ادعا می‌کند که چیزهایی که بر سر پروژه‌ی Alloy یاد گرفته است هدایت‌گر تلاشهای آتی فضای VR خواهد بود، پس با وجود اینکه ما شاهد هیچ هدستی نیستیم که از پروژه‌ي Alloy به عنوان مرجع ساخته شود، اما حجم عظیم تحقیقاتی که اینتل بر سر این حوزه انجام داده است بی استفاده نخواهد بود.

نظرات
    ارسال نظر