آنزیم های جهش یافته ای که بطری های پلاستیکی را می خورند

موجودات جهش یافته وجود دارند و به ما کمک می کنند تا این سیاره را حفظ کنیم اما نه آن موجودات جهش یافته که به آن فکر می کنید. این ها خیلی متفاوت و جذاب هستند.

بر طبق مجله Proceedings of the National Academy of Sciences، یک تیم جهانی از دانشمندان، یک آنزیم جهش یافته به وجود آورده اند که بطری های پلاستیکی را از بین می برند.

ایجاد این آنزیم به طور تصادفی زمانی اتفاق افتاد که این تیم به سرپرستی پروفسور جان مک گیهان در دانشگاه پورتسموث انگلیس تغییراتی جزئی را در باکتری کشف شده در زباله ها در ژاپن در سال 2018 به وجود آوردند. این باکتری ها به طور طبیعی برای خوردن پلاستیک تکامل یافته بودند و دانشمندان به طورغیرعمد این باکتری را که برای نابودی polyethylene terephthalate )پلی اتیلن ترفتالات( یا PET قابل استفاده است، قوی تر کردند  که درواقع پلی اتیلن ترفتالات همان پلاستیکی است که دربطری های پلاستیکی استفاده می شود. فرآیند نابودی پلاستیک درطی چند روز آغاز می شود نه اینکه پس ز گذشت قرن ها به اقیاس وارد شود.

پروفسور مک گیهان به روزنامه Guardian گفت:" چیزی که در واقع معلوم شد این بود که ما این آنزیم را بهبود بخشیدیم که برای ما کمی شوک بود. "

در سال 2017، محققان 38 میلیون تکه زباله های پلاستیکی را در جزیره اقیانوس آرام جنوبی که انسانی در آن سکونت ندارد، پیدا کردند. اعداد و ارقام از همان سال نشان می دهد که در هر دقیقه میلیون ها بطری پلاستیکی در سرتاسر جهان خریداری می شود واین اعداد پیش بینیس می شود که تا سال 2021 بیست درصد بیشتر شود.

پروفسور مک گیهان گفت:" آنچه ما به انجام آن امیدوارهستیم استفاده از این آنزیم برای تبدیل پلاستیک به اجزای اصلی تشکیل دهنده ان است بنابراین ما می توانیم به معنای واقعی کلمه این اجزا را دوباره به پلاستیک تبدیل کنیم. این بدان معنی است که ما دیگر نیازی به حفاری برای استخراج نفت نخواهیم داشت واساسا این موضوع مقدار پلاستیک موجود در محیط زیست را کاهش می دهد. "

امتیاز 0 از 5 توسط 0 کاربر
  • منبع: cnet
  • تاریخ: سه شنبه 28 فروردین 1397 - 12:16
  • صفحه: اخبار
نظرات
    ارسال نظر