Loading...

آلودگی هوا

233 بازدید 0 نظر
آلودگی هوا

آلودگی هوا

 

این روزهای سرد بیشتر از هر روز دیگر با این آلودگی سر و کله می زنیم و مشکلات زیادی را در پیش روی خود می بینیم آلودگی هوا علاوه بر مشکلات سلامتی و جسمانی ، مشکلات روانی و خلقی نیز ایجاد می کند.مشکلاتی از قبیل پرخاشگری، زودرنجی ،عصبانیت و کم تحملی.مشکلاتی که حتی به فکرمان هم نمی رسد. از قبیل کم شدن حافظه، افزایش استرس ! سرب موجود در هوای آلوده سلامت روان را هم تحت تاثیر قرار می دهند. . وجود سرب زیاد در هوا بر عملکرد سیستم عصبی تاثیر می‌گذارد که خود را در قالب سردردهای میگرنی و کم شدن قدرت حافظه نشان می‌دهد. به دلیل کمبود اکسیژن در شرایط هوای آلوده، افراد کم‌حوصله شده، انرژی‌شان کاهش یافته و نوعی حس کرختی و خواب‌آلودگی در آن‌ها ایجاد می‌شود. همه این موارد منجر به ایجاد نوعی حس پرخاش‌گری در افراد خواهد شد، از این رو کنترل خشم سخت می‌شود و فشار عصبی روی افراد جامعه به حداکثر میزان خود می‌رسد.افراد بیمار داروهای خود را به همراه داشته باشند. اگر فردی دچار تنگی نفس شد سریعا با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرد.ورزشکاران از ورزش در هوای باز پرهیز کنند. حتی‌المقدور از تردد در شهر برای امور غیرضروری پرهیز شود.نوزادان، سالمندان، زنان باردار و افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی، عروقی و تنفسی از منزل خارج نشوند.در صورت ضرورت خروج از منزل افراد دارای مشکلات تنفسی، تنگی نفس یا بیماری‌های قلبی از ماسک استفاده کنند و حتما با خود کپسول کوچک اکسیژن همراه داشته باشند.

 

در زمان آلودگی هوا چه چیزهای بخوریم؟

چند راهکار ساده شاید بتواند ما را که مجبور به زندگی در این هوای آلوده هستیم تا حدود موثری یاری کند. یکی از این راهکارها گنجاندن برخی مواد غذایی در منوی غذایی خانواده است. قطعا اولین و موثرترین این مواد آنتی‌اکسیدان و بتاکارتن است. آنتی‌اکسیدان در غذاهای دریایی، گوشت ماکیان، نان، آجیل و غلات سبوس‌دار یافت می‌شود و بتاکارتن به‌وفور در سبزیجات و میوه‌هایی مثل طالبی، انبه، کدو تنبل، فلفل، اسفناج، کلم و زردآلو وجود دارد. پکتین ماده‌ای است که سرب موجود در هوا را به خود جذب می‌کند. سیب سرشار از پکتین است. پرتقال و توت‌فرنگی نیز حاوی پکتین‌اند. مصرف مواد خوراکی ویتامین‌دار به‌خصوص ویتامین E ، C  و D  در زمان آلودگی هوا توصیه می‌شود. ویتامین C  در مرکبات، کرفس، گوجه‌فرنگی، توت‌فرنگی و کاهو یافت می‌شود. ویتامین E  نیز در گردو، بادام، زیتون، جگر و سبزیجات دارای برگ سبز وجود دارد. برای تامین ویتامین D  نیز شیر، کره و زرده تخم‌مرغ را در برنامه غذایی‌تان بگنجانید. لبنیات به‌ویژه نوع کم‌چرب آن، صدمات دستگاه تنفسی و التهاب دستگاه گوارش ناشی از آلودگی هوا را کاهش می‌دهد. موادی همچون شیر، دوغ و ماست با داشتن کلسیم، فسفر و منیزیم سموم وارد شده به بدن را خنثی می‌کنند.

راهکار های رفع آلودگی هوا

آن‌قدر شرایط بغرنج و حاد است که به نظر می‌رسد راهکاری برای مبارزه با آلودگی هوا وجود ندارد یا لااقل راهکاری که در کوتاه‌مدت بتواند تاثیر قابل توجهی بر این غول سیاهی که نه تنها تهران بلکه ایران را محاصره کرده، بگذارد وجود ندارد. متاسفانه ساخت و ساز بی‌رویه برج‌ها در نقاط مرتفع شهر تهران که زمانی مرکز تصفیه هوای این شهر بود، قطع بی‌رحمانه درختان به دلایل واهی، ترددهای بی‍هوده و بی‌هدف در شهر، تولید انبوه خودرو، بی‌کیفیت بودن سوخت، عدم رعایت استانداردها در تولید خودرو و بی‌توجهی به محیط زیست همه و همه از عواملی‌اند که هوا را در کلان شهری مانند تهران به مرز آلودگی خطرناک می‌رساند. مقابله با آلودگی هوا امری است که نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و طولانی‌مدت است. رسیدگی به وضعیت کیفیت سوخت و نظارت بر تولید خودروهای استاندارد، ترویج فرهنگ استفاده از وسایل نقلیه عمومی (که البته نیازمند بهینه‌سازی و ارتقای ناوگان حمل و نقل عمومی است)، کاشت گیاهان و درختان و تشویق مردم به نگهداری از گیاهان در منازل، استفاده از بام سبز (کاشتن گیاه روی فضای پشت بام)، جلوگیری از ساخت‌وساز برج‌ها در مسیر عبوری بادها، انتقال کارخانه‌ها به خارج از شهر و ... از مواردی‌اند که می‌توانند در مقابله با آلودگی هوا موثر باشند.
 

نظرات
    ارسال نظر