10 ترفند برای تشخیص ایرپاد اصل و فیک

  • تاریخ: پنجشنبه 24 فروردین 1402 - 23:22
  • صفحه: بلاگ
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
10 ترفند برای تشخیص ایرپاد اصل و فیک

از کجا بفهمیم ایرپاد اصل است؟ ایرپادهای تقلبی روز‌به‌روز بهتر و به نسخه‌های اصلی مشابه‌تر می‌شوند، همین موضوع تشخیص آن‌ها را سخت‌تر می‌کند. این ایرپادها هرچه هم که از نظر ظاهری شبیه به ایرپادهای اصل باشند، به دلیل غیراستانداردبودن قطعا به شنوایی کاربران آسیب جدی وارد می‌کنند و نباید از آن‌ها استفاده کرد.

بنابراین، اگر نگران تقلبی‌بودن ایرپادز خود هستید یا قصد خرید دارید و به‌دنبال روشی برای تشخیص اصل‌بودن ایرپادها هستید، با ما همراه باشید. در ادامه 10 ترفند برای تشخیص ایرپاد اصل و فیک به شما معرفی خواهیم کرد.

وصل‌کردن به آیفون با ios16؛ ساده‌ترین راه تشخیص ایرپاد اصل

شرکت اپل زمانی‌که متوجه شد، تشخیص ایرپادهای فیک به یک چالش جدی برای کاربران تبدیل شده است، مثل همیشه چاره‌ای اندیشید. این شرکت قابلیتی را برای شناسایی ایرپادهای تقلبی در آخرین به‌روزرسانی‌ها به ios16 اضافه کرد. به‌این‌ترتیب، هنگام برقراری اتصال ایرپادهای جعلی به آیفون، ios هشدار می‌دهد که این هندزفری‌ها اصل نیستند. در این صورت پیغامی با این مفهوم که « این هدفون‌ها به عنوان ایرپادهای اصلی تأیید نمی‌شوند و ممکن است آن‌طور که انتظار می‌رود رفتار نکنند» نمایش داده می‌شود.

پس برای این که از اصل‌بودن ایرپاد خود مطمئن شوید، ابتدا نسخه IOS آیفون خود را به‌روزرسانی کنید. سپس برای وصل کردن ایرپاد به گوشی، بلوتوث آیفون خود را روشن کنید و در حالی که درب کیس  AirPods باز است، آن را در نزدیکی گوشی قرار دهید. اگر پیغامی که در عکس مشاهده می‌کنید، نمایش داده شد، یعنی ایرپادها فیک هستند. در نظر داشته باشید که این قابلیت مانع از وصل‌کردن هندزفری فیک به آیفون نمی‌شود و فقط اخطار می‌دهد که این ایرپادهای جعلی کارایی لازم را ندارند.

وصل‌کردن به آیفون با ios16؛ ساده‌ترین راه تشخیص ایرپاد اصل

چک‌کردن مشخصات دقیق ایرپاد در آیفون

اگر ایرپادهای اصل را به گوشی آیفون خود متصل کرده باشید، می‌توانید در تنظیمات این گوشی اطلاعات دقیق این محصولات را مشاهده کنید. برای این کار باید وارد setting گوشی آیفون خود شوید. سپس گزینۀ Bluetooth را انتخاب کنید. حالا اگر روی علامت i در کنار نام ایرپاد اپل ضربه بزنید، می‌توانید شماره مدل، شماره سریال، نسخه و غیره را ببینید.

در مقابل، اگر ایرپاد فیک داشته باشید، زمانی که این مسیر را پشت سر می‌گذارید، هیچ اطلاعات مشخصی به شما نمایش داده نمی‌شود.

چک‌کردن مشخصات دقیق ایرپاد در آیفون

دقت به شماره سریال؛ ترفندی مطمئن برای تشخیص ایرپاد اصل از فیک

شماره سریال محصولات اپل که ترکیبی از اعداد و حروف است، مثل اثرانگشت می‌تواند به شما در تشخیص اصل یا فیک‌بودن این محصولات کمک کند. برای پیداکردن شماره سریال AirPods می‌توانید از راه‌های مختلف زیر استفاده کنید:

  • 1- مراجعه به تنظیمات آیفون: اگر هندزفری بلوتوثی خود را به آیفون یا آیپد متصل کرده‌اید، می‌توانید از طریق بخش تنظیمات گوشی وارد گزینۀ Bluetooth شوید. سپس روی علامت "i" که در کنار نام ایرپاد دیده می‌شود، ضربه بزنید. با این کار پنجره‌ای باز می‌شود که در آن شماره سریال، شماره مدل و ورژن ایرپاد نوشته شده است.
  • 2- بررسی کیس شارژ: اگر به کیس شارژ ایرپاد خود سر بزنید، حتما شماره سریال را پیدا خواهید کرد. این شماره زیر درب کیس حک شده است.
  • 3- مشاهده جعبه: شماره سریال ایرپادها را می‌توانید روی جعبه آن‌ها هم مشاهده کنید. البته این شماره باید با شمارۀ حک شده روی درب کیس شارژ یکسان باشد.

بعد از این که شماره سریال را پیدا کردیم، از کجا بفهمیم ایرپاد اصل است؟ برای این کار باید به آدرس  checkcoverage.apple.com/country-region مراجعه کنید. سپس بعد از واردکردن شماره سریال اگر ایرپادهای شما اصل باشند، پیغام زیر را مشاهده خواهید کرد:

 دقت به شماره سریال؛ ترفندی مطمئن برای تشخیص ایرپاد اصل از فیک

در نظر داشته باشید برای تشخیص اصل‌بودن هندزفری نباید تنها به این روش اکتفا کنید؛ چراکه متاسفانه بسیاری از نمونه‌های فیک موجود در بازار شماره سریال درست دارند. در‌صورتی که، با وجود داشتن شماره سریال‌های واقعی، هم‌چنان مشکلاتی مثل: قطع‌شدن صدا، شارژ نشدن ایرپاد، کیفیت صدای پایین و غیره را هم دارند.

بررسی قسمت دیفیوز برای شناسایی ایرپاد اصل از فیک

دیفیوزر یا پخش‌کننده صدا را می‌توانید در کنار هدفون‌ها پیدا کنید. این بخش شبیه به یک خط گرد گشیده است. این دیفیوزرها در نمونه‌های اصلی کیفیت و ظرافت بالایی دارند. در ایرپادهای فیک؛ اما ممکن است متوجه شوید که ابعاد متقارنی ندارند. از روی رنگ هم می‌توانید جنس موادی که برای ساخت این قسمت از ایرپادها مورد استفاده قرار گرفته، تشخیص دهید. معمولا در نمونه‌های فیک که از جنس‌های پلاستیکی نامرغوب استفاده می‌کنند، این دیفیوزرها رنگ نامطلوبی دارد.

بررسی قسمت دیفیوز برای شناسایی ایرپاد اصل از فیک

پیشنهاد می‌کنیم با ترفندهای شگفت انگیز ایرپاد بیشتر آشنا شوید.

دقت به قسمت انتهایی هدفون‌ها برای تشخیص ایرپاد فیک

به قسمت انتهایی ساقه‌ هدفون‌ها توجه کنید که محل اتصال این ایرپادز به باکس شارژ است. متقارن نبودن، کیفیت پایین، عدم ظرافت و غیره در این قسمت از ایرپادهای تقلبی کاملا مشخص است. ناگفته نماند که پایین‌بودن کیفیت این بخش روی فرایند شارژ کردن ایرپاد هم اثر منفی می‌گذارد و باعث افزایش مدت زمان شارژ هندزفری خواهد شد.

دقت به قسمت انتهایی هدفون‌ها برای تشخیص ایرپاد فیک

مقایسه قسمت اسپیکر ایرپاد اصل با فیک

ابعاد و ظرافت اسپیکرها در ایرپادز اصل هم تفاوت بسیاری با ایرپادهای تقلبی دارد. در ایرپادهای اصلی تک‌تک حفره‌ها با نظم و ابعاد کاملا یکسانی دیده می‌شوند. در صورتی که ایرپادهای فیک اصلا این ساختار منظم و مشخص را ندارند.

مقایسه قسمت اسپیکر ایرپاد اصل با فیک

توجه به دکمه Setup؛ ترفندی برای تشخیص ایرپاد اصل و فیک

با کمک دکمه روی کیس، از کجا بفهمیم ایرپاد اصل است؟ اگر این دکمه هم‌سطح با بدنه کیس نیست و برجسته به نظر می‌رسد، احتمالا ایرپاد فیکی در دست شماست. به‌ویژه، اگر این دکمه محکم و فیت هم نباشد. در این صورت فاصله زیادی با شعاع دایره‌ای دور خود دارد. بد نیست بدانید که این دکمه برای خاموش کردن ایرپاد کاربردی ندارد و تنها برای متصل‌کردن آن به سایر دستگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

متن بالای دکمه Setup هم می‌تواند فیک‌بودن آن را مشخص کند. این متن باید دقیقا:

Designed by Apple in California” 

“Assembled in China.”

باشد. هرگونه غلط املایی، فاصله بیش از حد، پخشی رنگ و غیره که در این متن کوتاه دیده شود، نشان می‌دهد که ایرپاد اصل نیست.

 توجه به دکمه Setup؛ ترفندی برای تشخیص ایرپاد اصل و فیک

ظرافت پورت شارژ؛ از دیگر نشانه‌های ایرپاد اصل

پورت شارژ کیس که در زیر آن دیده می‌شود، یک حاشیه بسیار نازک فلزی دارد. در ایرپادهای تقلبی این حاشیه ظریف نیست و ضخامت آن بیشتر است. در مدل‌های تقلبی ضعیف‌تر حتی این درگاه کاملا غیراستاندارد طراحی می‌شود. در این صورت اصلا نمی‌توان کابل لایتنینگ را به آن‌ها متصل کرد.

آیا می‌دانید که باید از کجا بفهمیم ایرپاد شارژ شده است؟

ظرافت پورت شارژ؛ از دیگر نشانه‌های ایرپاد اصل

بررسی جعبه؛ راهی برای تشخیص دادن ایرپاد فیک

با کمک جعبه از کجا بفهمیم ایرپاد اصل است؟ شرکت اپل که تمام محصولات خود را با بالاترین کیفیت ممکن تولید می‌کند؛ حتی برای ساخت بسته‌بندی ایرپادها هم وسواس زیادی به خرج می‌دهد. تولیدکنندگان محصولات فیک هرچقدر هم که تلاش کنند، نمی‌توانند تمام این جزییات  رادر نظر بگیرند. برای تشخیص ایرپاد یا ایرپادپرو تقلبی شما می‌توانید به این جزییات دقت کنید:  

  • روی جعبه‌های فیک احتمال دیدن غلط‌های املایی و چاپی زیاد است. در صورتی که هیچ خطای چاپی یا املایی روی جعبه یا دفترچه راهنمای محصولات اصل اپل وجود ندارد. چرا که این نوشته‌ها قبل از چاپ چندین بار بازخوانی می‌شوند.
  • فونت متن‌های نوشته شده روی جعبه فیک با بسته‌بندی محصولات اصل فرق دارد. البته قبول داریم که تشخیص فونت کار آسانی نیست. به‌ویژه اگر دسترسی به جعبه ایرپاد اصل نداشته باشید. با این وجود بد نیست بدانید که اپل از فونت San Francisco برای نوشته‌ها استفاده می‌کند. شما می‌توانید نوشته‌هایی را با این فونت چاپ کرده و با فونت روی جعبه مقایسه کنید. معمولا فونت جعبه‌های تقلبی نازک‌تر و بلندتر هستند و فاصله کمتری بین حروف آن‌ها دیده می‌شود.
  • علاوه بر فونت، اگر دقت کنید رنگ نوشته‌ها و لگوها روی جعبه‌های اصل خاکستری، مات و با‌کیفیت است. در صورتی که روی جعبه‌های فیک نوشته‌ها با رنگ‌های تیره‌تر یا آینه‌ای دیده می‌شود.
  • داخل کارتن ایرپادهای اصل علاوه بر یک دفترچه راهنما که در آن نحوه استفاده، برقراری اتصال، ریست کردن ایرپاد و غیره نوشته شده، یک کارت گارانتی و یک برگه ایمنی هم وجود دارد. این برگه‌ها معمولا در نمونه‌های تقلبی دیده‌ نمی‌شوند.
  • با دقت به لوگوی اپل هم می‌توانید اصل‌ یا فیک بودن ایرپاد را تشخیص دهید. لوگو روی جعبه‌های اصلی با کیفیت بالا و با رنگ یکدست چاپ شده‌اند. در جعبه‌های فیک؛ اما کیفیت این لوگو پایین است. لوگو رنگ یکنواختی ندارد و گوشه‌هایی از آرم کمرنگ‌تر دیده می‌شود.

بررسی جعبه؛ راهی برای تشخیص دادن ایرپاد فیک

سریع باز شدن جعبه، عجیب‌ترین نشانه ایرپاد فیک

از کجا بفهمیم ایرپاد اصل است؟ برای این کار می‌توانید به نحوه بازشدن جعبه دقت کنید. جالب است بدانید که در شرکت اپل یک تیم تنها وظیفۀ طراحی جعبه را برعهده دارد که حتی روی نحوه بازشدن جعبه‌ها هم به صورت ویژه تمرکز کرده است. در نتیجه تلاش این تیم جعبه‌های ایرپاد طوری طراحی شده‌اند که اگر درب بالایی آن‌ها را بین انگشتان خود نگه‌دارید، قسمت پایین جعبه خیلی نرم و آهسته جدا می‌شود. به‌طوری که تصور می‌کنید این دو قسمت از جعبه به هم چسبیده‌اند. این ویژگی قطعا در محصولات فیک قابل تکرار نیست. اگر درب بالایی جعبه ایرپادهای فیک را بین انگشتان خود بگیرید، جعبه با سرعت به زمین می‌افتد.

چگونه بفهمیم که ایرپاد پرو اصل است یا فیک؟ نشانه های ایرپاد پرو اصلی

تا اینجا به این سوال پاسخ دادیم که از کجا بفهمیم ایرپاد اصل است. تمام ترفندهایی که تا اینجا به آن‌ها اشاره کردیم؛ برای مدل‌های مختلف ایرپاد کاربرد داشتند. با این وجود، ایرپاد پرو به دلیل طراحی کاملا متفاوت با دیگر مدل‌های ایرپاد، نشانه‌های منحصربه‌فردی دارد که با کمک آن می‌توان اصل‌بودنش را تشخیص داد. در ادامه این نشانه‌ها را با هم مرور خواهیم کرد

بررسی سنسور حسگر، راهی برای تشخیص اصل بودن ایرپاد پرو

سنسورهایی که روی ساقه هدفون‌ها در ایرپادپرو دیده ‌می‌شوند، می‌توانند اصل‌ یا جعلی‌بودن آن را مشخص کنند. این سنسورها در ایرپادپرو اصل کاملا لمسی هستند و با لمس دست کاربر عمل می‌کنند. در صورتی‌که در ایرپادپروهای تقلبی از چنین سنسوری به دلیل قیمت بالا استفاده نمی‌شود. به‌جای آن احتمالا یک دکمه به کار برده می‌شود. به همین دلیل برای عمل‌کردن باید فشار بیشتری به آن‌ها وارد شود.

آیا ایرپاد ضدآب است؟

تفاوت در شکل ظاهری؛ روش تشخیص ایرپادپرو اصل و فیک

طراحی قسمتی از هدفون‌های ایرپادپرو که در گوش شما قرار می‌گیرد، بسیار خاص است. این بخش بیضی شکل و با کمی زاویه طراحی شده است. تولیدکنندگان ایرپادپروهای فیک به سختی می‌توانند این مدل طراحی را با ظرافت کامل کپی کنند. بنابراین، کافی است که کمی به طراحی این بخش از ایرپاد دقت کنید تا فیک‌بودن آن را تشخیص دهید.

آیا می‌دانید که چگونه با تنظیم ایرپاد پرو از آن بهتر استفاده کنید؟

چگونه بفهمیم که ایرپاد پرو اصل است یا فیک؟ نشانه های ایرپاد پرو اصلی 

خرید از فروشگاه‌های معتبر؛ بهترین راه برای اطمینان از اصل بودن ایرپاد

از کجا بفهمیم ایرپاد اصل است؟ در این مطلب اشاره کردیم که چگونه با دقت به طراحی کیس شارژ، جعبه، هدفون‌ها، شماره سریال و غیره می‌توانید از اصل‌بودن ایرپادهای خود مطمئن شوید. ناگفته نماند که اگر قصد خرید ایرپاد را دارید، راحت‌ترین راه برای اطمینان از اصل‌بودن این هندزفری‌ها خرید از یک فروشگاه معتبر است؛ چرا که این مراکز معتبر مثل فروشگاه اینترنتی جانبی اصل‌بودن محصولات خود را تضمین می‌کنند.

شما از کدام روش‌ها برای تشخیص اصل‌بودن ایرپاد خود استفاده کردید؟ اگر ترفند دیگری برای این کار می‌شناسید، حتما در بخش نظرات با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

افزودن دیدگاه
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)