Loading...

8 راه‌حل ساده برای مشکل وصل نشدن اسپیکر بلوتوثی

شنبه 17 دی 1401 - 06:57 فهیمه خوارزمی
اشتراک گذاری
8 راه‌حل ساده برای مشکل وصل نشدن اسپیکر بلوتوثی

چرا اسپیکر بلوتوثی وصل نمی شود؟ فناوری بلوتوث با این که بسیار کاربردی به نظر می‌رسد؛ اما معمولا با اختلالات زیادی همراه است که همه را ناامید می‌کند. مهم‌ترین علتی هم که باعث بروز مشکل وصل نشدن اسپیکر بلوتوثی می‌شود؛ همین باگ‌های کوچک و بزرگ است. در ادامه چند راه‌حل ساده به شما معرفی می‌کنیم و امیدواریم که با کمک آن‌ها بتوانید دوباره اتصال بلوتوثی دستگاه خود را برقرار کنید.

بررسی بلوتوث دستگاه؛ حل مشکل وصل نشدن اسپیکر بلوتوث به کامپیوتر یا گوشی

با این که بعید به نظر می‌رسد؛ اما ممکن است بلوتوث گوشی خود را روشن نکرده باشید. هم‌چنین، احتمال دارد که به دلایل مختلف مثل فعال کردن حالت هواپیما روی گوشی بلوتوث خاموش شده باشد. پس قبل از هر کار دیگری دوباره به منوی گوشی یا لپ‌تاپ خود سر بزنید و از روشن بودن بلوتوث اطمینان حاصل کنید.

فراموش نکنید که روشن بودن حالت هواپیما به صورت خودکار سیگنال‌های گوشی شما را غیرفعال می‌کند. به علاوه، مشکلاتی مثل خاموش یا روشن نشدن بلوتوث گوشی هم می‌تواند احتمال بروز این مشکل را افزایش دهد.

بررسی بلوتوث دستگاه برای حل مشکل وصل نشدن اسپیکر بلوتوث به کامپیوتر یا گوشی

نزدیک کردن دو دستگاه؛ راه‌حل مشکل عدم اتصال اسپیکر به کامپیوتر یا گوشی

راه‌حل ساده بعدی که شاید به ذهن خود شما هم خطور کرده باشد، نزدیک کردن اسپیکر بلوتوثی و دستگاه به هم است. فراموش نکنید که امواج بلوتوث برد چندانی ندارند و هرچه فاصله دو دستگاه بیشتر باشد، این امواج ضعیف‌تر خواهند شد.

راه‌اندازی مجدد برای رفع مشکل وصل نشدن بلوتوث به اسپیکر

راه‌حل بعدی همان همیشگی است؛ راه‌اندازی مجدد. این یک واقعیت است که اگر بهترین برند اسپیکر بلوتوثی، گوشی هوشمند و غیره را هم داشته باشید، گاهی هنگ می‌کند. ری‌استارت کردن در بسیاری از مواقع می‌تواند باگ‌های این دستگاه‌های الکترونیکی را رفع و مشکلاتی مثل، وصل نشدن اسپیکر بلوتوثی را حل کند. بنابراین، هم گوشی یا لپ تاپ و هم بلندگوی خود را یک بار خاموش و دوباره روشن کنید.

یادآوری می‌کنیم که گاهی فعال بودن برخی از برنامه‌ها در پس زمینه گوشی باعث ایجاد این دست از مشکلات و اختلالات خواهند شد که با ری‌استارت کردن غیرفعال می‌شوند.

فعال‌سازی بلوتوث اسپیکر؛ رفع مشکل وصل نشدن اسپیکر بلوتوث به لپ تاپ یا گوشی

برخی از اسپیکرهای خانگی یک دکمه برای فعال کردن بلوتوث خود دارند. این دکمه‌ها را روی بدنۀ اسپیکر، معمولا با آیکونی شبیه به نماد بلوتوث پیدا می‌کنید. اگر آن‌ها را فشار دهید، صدای کوتاهی را پخش کرده و شروع به جستجوی امواج می‌کنند. پس اگر چنین دکمه‌ای را روی بدنه دستگاه خود پیدا کردید، حتما آن را فشار دهید. سپس به بخش تنظیمات بلوتوث در گوشی خود مراجعه کنید و روی گزینۀ searching for devices ضربه بزنید. با این کار دو دستگاه به صورت هم‌زمان به جستجو می‌پردازند و احتمال برقراری اتصال میان آن‌ها بیشتر می‌شود.  

برای این که مطمئن شوید اسپیکر شما قابل شناسایی است، می‌توانید به LEDهای روی آن هم توجه کنید. در مواقعی که اسپیکر در دسترس است، این چراغ‌های کوچک چشمک می‌زنند.

فعال‌سازی بلوتوث اسپیکر؛ برای رفع مشکل وصل نشدن اسپیکر بلوتوث به لپ تاپ یا گوشی

حذف دستگاه از لیست بلوتوث؛ راهکار وصل نشدن اسپیکر بلوتوثی

اگر قبلا با موفقیت به اسپیکر بلوتوثی خود متصل شده‌اید، حتما نام آن را در لیست دستگاه‌های جفت شده خود پیدا می‌کنید. به عنوان یک راه حل برایمشکل وصل نشدن اسپیکر بلوتوثی بد نیست که نام دستگاه خود را از این لیست حذف کرده و دوباره برای برقراری اتصال اقدام کنید.

به این منظور وارد بخش تنظیمات بلوتوث گوشی خود شوید. سپس لیست دستگاه‌هایی جفت شده را بررسی کرده و اگر نام اسپیکر خود را در این لیست می‌بینید، روی آن ضربه بزنید. در آخر با انتخاب گزینه Forget This Device تنظیمات قبلی اسپیکر را پاک کنید.

سپس دوباره دکمه بلوتوث روی اسپیکر خود را فشار دهید و منتظر بمانید تا نام آن در گوشی شما ظاهر شود و بتوانید اتصال را برقرار کنید. در صورتی که برای برقراری اتصال از شما رمز عبوری درخواست شد، 0000 را وارد کنید. این رمزعبور به صورت پیش فرض برای بیشتر اسپیکرهای بلوتوثی تعریف شده است.

 حذف دستگاه از لیست بلوتوث؛ راهکار وصل نشدن اسپیکر بلوتوثی

شارژ دستگاه‌ها؛ رفع علت وصل نشدن اسپیکر بلوتوثی

بیشتر دستگاه‌ها حالت «ذخیره باتری، Battery Saver یا Low power Mode دارند. زمانی که میزان شارژ این گوشی‌ها یا لپ‌تاپ‌ها از درصد مشخصی کمتر می‌شود، به صورت خودکار این قابلیت فعال خواهد شد. در این حالت، برای صرفه‌جویی در میزان مصرف باتری گوشی یا لپ‌تاپ، بعضی از ویژگی‌ها دستگاه مثل بلوتوث آن از دسترس خارج می‌شوند.

پس اطمینان حاصل کنید که این حالت در دستگاه شما فعال نشده است یا این که هم اسپیکر و هم گوشی یا لپ‌تاپ خود را به شارژ وصل کنید تا حالت ذخیره انرژی غیرفعال شده و به دستگاه‌ها اجازۀ برقراری اتصال را بدهد.

فاصله گرفتن از مودم برای حل مشکل جفت نشدن بلوتوث اسپیکر

فناوری بلوتوث از امواج برای برقراری اتصال کمک می‌گیرد. اگر دستگاه‌های شما در نزدیکی مودم روتر Wi-Fi قرار داشته باشند، امکان تداخل در سیگنال‌های وای فای و بلوتوث وجود دارد که می‌تواند مانع از جفت شدن دستگاه شما شود. پس خیلی ساده از مودم روتر رومیزی یا همراه خود فاصله بگیرید.

فاصله گرفتن از مودم برای حل مشکل جفت نشدن بلوتوث اسپیکر

مراجعه به تعمیرکار؛ آخرین راه‌حل مشکل وصل نشدن اسپیکر بلوتوثی

در این مطلب دانستید که چرا اسپیکر بلوتوثی وصل نمی شود. باگ‌های نرم افزاری، تداخل امواج، کم بودن شارژ دستگاه، دور بودن اسپیکر از دستگاه مادر و غیره از دلایلی هستند که باعث بروز این مشکل می‌شوند.

هم‌چنین، دانستید که راهکارهای ساده‌ای برای رفع مشکل وصل نشدن اسپیکر بلوتوثی وجود دارد. اگر با وجود به‌کارگیری این تکنیک‌ها هم‌چنان موفق به برقراری اتصال نشده‌اید، احتمال مشکل جدی‌تر از آن است که فکر می‌کنید. برای اطمینان بیشتر اسپیکر خود را به دستگاه دیگری وصل کنید. اگر باز هم اتصالی برقرار نشد، بلندگوی بلوتوثی خود را به یک تعمیرکار نشان دهید.

در آخر درخواست می‌کنیم که اگر سوال یا تجربه‌ای برای حل این مشکل سراغ دارید، حتما در بخش نظرات با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

  • تاریخ: شنبه 17 دی 1401 - 06:57
  • صفحه: بلاگ
دیدگاه ها
    به اشتراک بگذارید
    به اشتراک بگذارید