بایدها و نبایدهای تمیزکردن ایرپاد

 • تاریخ: یکشنبه 27 فروردین 1402 - 00:40
 • صفحه: بلاگ
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
بایدها و نبایدهای تمیزکردن ایرپاد

آیا ‍‍می‌دانید که باید ایرپادهای خود را به صورت مرتب تمیز کنید؛ حتی اگر در ظاهر آلودگی یا جرم زیادی روی آن‌ها نمی‌بینید؟ گردوغبار و جرم گوش نه تنها می‌توانند به روزنه‌های ایرپادها بچسبند و صدا را ضعیف کنند؛ بلکه می‌توانند باکتری‌ها را هم در دل خود جا دهند. به همین دلیل اگر به صورت مرتب ایرپادها را ضدعفونی نکنید، خیلی زود آلودگی‌ها به گوش شما منتقل شده و خدایی نکرده باعث عفونت گوش‌های شما می‌شوند؛ اما چگونه ایرپاد را تمیز کنیم؟

ایرپادز اپل طراحی بسیار ظریفی دارند و تمیزکردن غیراصولی می‌تواند به سادگی به آن‌ها آسیب برساند. پس با ما در ادامه همراه باشید تا تمام مراحل اصلی و بایدها و نبایدهایی تمیزکردن ایرپادها را با هم مرور کنیم.

با چه چیزی ایرپاد را تمیز کنیم؟ وسایل موردنیاز برای تمیز کردن ایرپاد

به طور کلی ایرپادها در عین ظرافت، استحکام بالایی دارند و حتی در برابر ضربه هم تا حدود زیادی از خود مقاومت نشان می‌دهند. با این وجود برخی از قسمت‌هایی ایرپاد مثل اسپیکرها حساس و شکننده هستند. به همین دلیل مهم است که برای تمیزکردن هندزفری‌های خود به سراغ هر وسیله‌ای نروید. خود شرکت اپل توصیه می‌کند که برای این کار از وسایل زیر کمک بگیرید:

 • پارچه نرم، خشک و بدون پرز
 • الکل 70 درصد
 • گوش‌پاک‌کن
 • خلال‌دندان
 • مسواک

این وسایل را معمولا در خانه پیدا خواهید کرد و می‌توانید با کمک آن‌ها تا حدی هندزفری‌های نازنین خود را تمیز کنید. با این وجود اگر به صورت مرتب از ایرپاد خود استفاده می‌کنید و همیشه با کثیف‌شدن و جرم‌ها آن مشکل دارید یا این‌که روی سلامت گوش‌ها و خراب‌نشدن ایرپادهای خود خیلی حساس هستید، بهتر است از دستگاه‌های مخصوص و حرفه‌ای استفاده کنید. برس تمیزکننده هندزفری بیسوس یکی از این دستگاه‌های عالی و بسیار ارزان قیمت است که تمیزکردن ایرپاد را برای شما بسیار آسان‌تر و سریع‌تر می‌کند. به‌علاوه، آلودگی‌ها و جرم‌ها را هم به صورت عمقی از ایرپاد جدا خواهد کرد. از آن‌جایی که فعلا این وسیله کاربردی را در خانه ندارید، در ادامه نحوه تمیزکردن ایرپاد را با همان وسایل معمولی بررسی خواهیم کرد.

با چه چیزی ایرپاد را تمیز کنیم؟ برس تمیز کننده هندزفری بیسوس

 آیا می‌دانید که چگونه ایرپاد را به لپ تاپ وصل کنید؟

با وسایل ساده، چگونه ایرپاد را تمیز کنیم؟ مراحل تمیزکردن ایرپاد

بعد از این که وسایل بالا را آماده کردید، مراحل زیر را برای تمیز کردن هندزفری‌های اپل خود پشت سر بگذارید:

 • یک تکه پنبه یا پارچه‌ای بدون پرز را به الکل 70 درصد آغشته کرده و با کمک آن سطح بیرونی ایرپاد را به آرامی تمیز کنید. مراقب باشید که هیچ رطوبتی به داخل اسپیکرها راه پیدا نکند. شاید فکر کنید که ایرپاد ضد آب است، در صورتی که این طور نیست.

چگونه ایراد را تمیز کنیم؟ مرحله اول

 • سپس با یک گوش‌پاک‌کن نقاط دور از دست را تمیز کنید. بهتر است که گوش‌پاک‌کن شما خشک باشد. اگر هم ناچار شدید برای تمیزکردن جرم‌ها آن را مرطوب کنید، مراقب باشید که به هیچ عنوان گوش‌پاک‌کن خیس را روی قسمت اسپیکر ایرپاد نکشید.
 • حالا می‌توانید با یک خلال دندان جرم‌ها و کثیفی‌هایی را بیرون بکشید که روی لبه‌های داخلی، شکاف‌‌ها و سوراخ‌ها جمع شده‌اند. البته در نظر داشته باشید که باید با احتیاط و بدون فشار زیاد این مرحله را پشت سر بگذارید. در غیر این صورت؛ حتی اگر نوک تیز خلال‌دندان به اسپیکرهای ظریف ایرپاد آسیب وارد نکند، احتمالا خش‌هایی را روی آن به‌وجود می‌آورد.

 تمیزکردن ایرپاد

 • بعد از جدا کردن جرم‌ها، می‌توانید با کمک یک مسواک نرم باقیمانده کثیفی‌ها را بیرون بکشید.

نحوه تمیز کردن ایرپادهای اپل

 • در آخر با یک دستمال مرطوب یا پارچه بدون پرز و خشک دوباره سطح ایرپاد را تمیز کنید.

اگر با وجود طی‌کردن مراحل بالا همچنان کثیفی‌هایی داخل ایرپاد خود می‌بینید، می‌توانید از یک روش ساده؛ اما چندش‌آور استفاده کنید. کافی است که یک دستمال کاغذی روی قسمت اسپیکر ایرپاد قرار دهید و سپس آن را به دهان خود نزدیک کنید. حالا محکم هوای داخل اسپیکرها را بدمید تا آلودگی‌ها کنده شوند. سپس با یک مسواک جرم‌های جداشده را خارج کنید. قبول داریم که این کار غیربهداشتی است؛ اما گاهی برای نجات ایرپادهای نازنین خود ناچار به استفاده از این روش خواهید شد.

آیا با روش‌های بررسی شارژ ایرپاد در اندروید و آیفون آشنا هستید؟

چگونه قاب ایرپاد را تمیز کنیم؟ نکات مهم برای تمیز کردن قاب ایرپاد

مشکل شارژ نشدن ایرپاد، یکی از عواقب تمیز نکردن کیس شارژ است. زمانی که کیس شارژ را تمیز نمی‌کنید، به مرور زمان آلودگی و گرد وغبار به داخل آن نفوذ کرده و روی پایه‌های شارژ آن می‌نشیند. همین موضوع باعث می‌شود که سرعت شارژ کردن ایرپاد کم شود یا این که اصلا Airpods شارژ نشود. به علاوه، پورت شارژ لایتنینگ روی کیس هم باید هر چند وقت یک‌بار تمیز شود. این پورت هم می‌تواند در معرض آلودگی قرار بگیرد که مانع از شارژ شدن کیس خواهد شد. بنابراین، هنگامی که می‌پرسید چگونه ایرپاد را تمیز کنیم، نباید کیس آن را هم از یاد ببرید. برای تمیز کردن کیس شارژ ایرپاد باید مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

 • یک پارچه بدون پرز را به الکل 70 درصد آغشته کنید. سپس قسمت‌ بیرونی بدنه کیس و اطراف دکمۀ setup را با آن تمیز کنید. (حتما می‌دانید که این دکمه برای خاموش کردن ایرپاد نیست و در هنگام متصل کردن ایرپاد به گوشی کاربرد دارد.)
 • سپس با کمک یک گوش‌پاک‌کن داخل کیس و به ویژه روی پین‌های شارژ را تمیز کنید.
 • حالا با کمک یک خلال دندان آغشته به الکل 70 درصد قسمت‌هایی از کیس شارژ را تمیز کنید که با گوش‌پاک‌کن به آن‌ها دسترسی نداشتید. هم‌چنین، درزها، شکاف‌ها و پورت شارژ را هم با خلال دندان پاک کنید. دقت داشته باشید که به هیچ عنوان با خلال دندان فشار زیادی به کیس وارد نکنید.
 • کثیفی‌های جدا شده را با یک گوش‌پاک‌کن کاملا خارج کنید.
 • در نهایت با دستمال کاغذی یا پارچه بدون پرز و رطوبت یک‌بار دیگر تمام قسمت‌های کیس را تمیز کنید.

چگونه قاب ایرپاد را تمیز کنیم؟ نکات مهم برای تمیز کردن قاب ایرپاد

چگونه ایرپاد پرو را تمیز کنیم؟ نحوه تمیز کردن ایرپاد پرو

ایرپاد پرو از نظر طراحی کمی متفاوت از سایر هندزفری‌های بلوتوثی اپل است؛ اما برای تمیزکردن آن‌ باید از همان وسایل و روش‌هایی استفاده کنید که تا این‌جا به آن‌ها پرداختیم. البته باید سری‌های سیلیکونی آن را هم که از لوازم جانبی ایرپاد به شمار می‌روند، به صورت جداگانه تمیز کنید.

این سری‌ها که قابل جداشدن هستند، بسیار راحت تمیز می‌شوند. کافی است که آن‌ها را از هدفون‌ها جدا کرده و با آب ولرم بشویید. در نظر داشته باشید که نباید از صابون یا سایر شوینده‌های خانگی استفاده کنید. سپس سری‌ها را با یک پارچه بدون پرز خشک کنید. نکته مهم این است که تنها زمانی می‌توانید سری‌ها را دوباره به ایرپاد متصل کنید که از خشک‌شدن آن‌ها کاملا مطمئن هستید.

آیا می‌دانید که چگونه با تنظیم ایرپاد پرو از آن بهتر استفاده کنید؟    

چگونه ایرپاد پرو را تمیز کنیم؟ نحوه تمیز کردن ایرپاد پرو

نکات مهمی که برای تمیز کردن ایرپاد باید در نظر بگیرید؛ بایدها و نبایدهایی تمیز کردن ایرپاد

در هنگام تمیز کردن ایرپاد حتما و حتما نکات زیر را در نظر داشته باشید؛ در غیر این صورت به ایرپاد خود آسیب جدی وارد می‌کنید:

 • استفاده از آب یا رطوبت ممنوع

ایرپادهای اپل ضد آب نیستند و در صورت خیس‌شدن به شدت آسیب می‌بینند. در میان مدل‌های مختلف ایرپاد، Air Pods 2 و Air Pods 1 هیچ‌گونه مقاومتی در برابر آب ندارند. AirPods Pro و AirPods Gen 3 هم تنها دارای گواهی نامه IP IPX4 هستند. به این معنی که تنها در برابر قطرات کوچک باران و عرق آن هم به میزان خفیف محافظت می‌شوند. بنابراین دقت داشته باشید که استفاده از آب به هر میزان یا حتی دستمال بیش از حد مرطوب می‌تواند به ایرپادهای شما آسیب جدی وارد کند.

 توصیه می‌کنیم، به جای آب از الکل ۷۰ درصد استفاده کنید؛ چرا که علاوه بر تمیزکردن، خاصیت ضدعفونی کننده‌ دارد و می‌تواند میکروب‌ها و باکتری‌ها را از بین ببرد. به‌علاوه زودتر از آب تبخیر می‌شود و پس از خشک‌شدن هیچ لکه‌ یا اثری باقی نمی‌گذارد.

 • استفاده از وسایل زبر ممنوع

اپل تاکید می‌کند که از وسایل زبر و خشن مثل: وسایل پلاستیکی، وسایل فلزی، پارچه‌های زبر و ضخیم اصلاً برای تمیزکردن ایرپادهای خود استفاده نکنید؛ چرا که روی بدنه ایرپاد خراش می‌اندازند.

 • دور مواد شوینده و ساینده را خط بکشید

از پاک کننده‌های اسیدی و ساینده مثل: استون، سفیدکننده، الکل درصد بالا و غیره حتی برای قسمت‌های بیرونی ایرپاد به هیچ‌وجه استفاده نکنید که ممکن است شفافیت و براق‌بودن بدنه را از بین ببرند.

 • به سراغ پمپ‌ها و مکنده‌های هوا نروید

ممکن است زمانی که از دیگران می‌پرسید، چگونه ایرپاد را تمیز کنیم، به شما توصیه کنند که از دستگاه‌های دمنده یا همان پمپ‌های هوای مخصوص وسایل الکترونیکی استفاده کنید؛ اما به این توصیه هم توجهی نداشته باشید. هوای پرفشار می‌تواند به قسمت‌های ظریف ایرپاد و به خصوص به قسمت اسپیکر و درگاه شارژ آسیب جدی وارد کند. 

 • بلو-تک‌ و چسب‌ اصلا برای تمیزکردن ایرپاد مناسب نیستند

ممکن است در مقالات دیگر توصیه شده باشد که برای تمیزکردن ایرپاد به سراغ Blu-tack یا همان بلو-تک بروید و از چسبندگی این ماده خاص برای خارج‌کردن جرم‌ها و آلودگی‌های ایرپاد کمک بگیرید؛ اما این کار را هم انجام ندهید. تجربه نشان داده است که استفاده از بلو-تک نه تنها جرم‌ها و کثیفی‌ها را از سطح اسپیکر جدا نمی‌کند؛ بلکه آن‌ها را بیشتر به سمت داخل هدایت خواهد کرد. به‌علاوه اگر خود ماده بلو-تک خراب شود، کثیف‌های بیشتری روی ایرپاد به جا می‌گذارد. به خصوص اگر از آن در قسمت شبکه اسپیکر ایرپاد خود استفاده کرده و تکه‌های بلو-تک روی آن باقی بماند، به همین راحتی‌ها نمی‌توانید تکه‌ها را جدا کنید.

 • تا زمان خشک شدن کامل ایرپادها منتظر بمانید

بعد از این‌که ایرپاد خود را تمیز کردید، برای استفاده از آن یا حتی ریست کردن ایرپاد عجله نداشته باشید. حتی اگر هیچ نشانی از رطوبت روی هندزفری بلوتوثی خود نمی بینید، بازهم چند دقیقه منتظر بمانید تا کاملاً تمام قسمت‌های داخلی و بیرونی آن خشک شود. در این مدت ایرپاهای خود را درون کیس هم قرار ندهید؛ چرا که اگر رطوبتی باقی مانده باشد در فضای بسته کیس خشک نمی‌شود و باعث ایجاد خوردگی خواهد شد.

بایدها و نبایدهایی تمیز کردن ایرپاد

AirPods را هر چند وقت یک بار تمیز کنیم؟

این موضوع بستگی به میزان استفاده شما از ایرپاد دارد. اگر بتوانید پس از هربار استفاده با دستمالی بدون پرز ایرپاد خود را تمیز کنید، بسیار عالی می‌شود. در غیر این صورت هر سه یا چهار روز یک‌بار ایرپاد خود را تمیز کنید تا باقی‌ماندن جرم و آلودگی‌ها روی عملکرد، کیفیت صدا و غیره ایرپاد اثر منفی نگذارد. فراموش نکنید که هفته‌ای یک هم با دستمال آغشته به الکل باکتری‌ها و میکروب‌های نشسته روی سطح ایرپاد را تمیز کنید.

علاوه بر این موارد تمیزکردن گوش‌های خود را هم فراموش نکنید تا جرم و آلودگی کمتری به ایرپاد منتقل کنند.

توصیه می‌کنیم نگاهی هم به کاربردی‌ترین ترفندهای ایرپاد داشته باشید.

مراقب ایرپادهای عزیز خود باشید

در این مطلب یاد گرفتیم که چگونه ایرپاد را تمیز کنیم. فراموش نکنید که اگر هندزفری‌های خود را مرتب تمیز نکنید، پس از مدتی کیفیت صدا و عملکرد اولیه خود را از دست می‌دهند؛ حتی اگر ایرپادهای گران قیمت و درجه یک اپل باشند. شما به جز تمیزکردن، چه راهکار دیگری برای افزایش طول عمر ایرپادهای خود سراغ دارید؟ حتما تجربیات و دانش خود را با دیگران در بخش نظرات به اشتراک بگذارید تا آن‌ها هم مثل شما از ایرپادهای عزیز خود بیشتر مراقبت کنند.

افزودن دیدگاه
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)