راهنمای اتصال هم‌زمان دو دستگاه با بلوتوث

 • تاریخ: سه شنبه 24 آبان 1401 - 06:38
 • صفحه: بلاگ
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
راهنمای اتصال هم‌زمان دو دستگاه با بلوتوث

چگونه دو اسپیکر را به هم وصل کنیم؟ آیا می‌توان هم‌زمان، دو دستگاه مثل دو هندزفری یا دو اسپیکر بلوتوثی را به یک گوشی، لپ‌تاپ یا تلویزیون متصل کرد؟ چنین سوالاتی را این روزها زیاد از کاربران می‌شنویم. اسپیکرها، هندزفری‌ها و سایر گجت‌های بلوتوثی در طی سال‌های اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند و به وفور توسط کاربران مورد استفاده قرار می‌گیرند. همین امر باعث شده که بسیاری از مواقع کاربران نیاز پیدا کنند که این دستگاه‌های بلوتوثی را به هم وصل کنند. البته که به ندرت راه مستقیمی برای اتصال این گجت‌ها وجود دارد؛ با این وجود می‌توان آن را به روش‌های مختلف و به صورت هم‌زمان به یک گوشی، لپ‌تاپ، تلویزیون و غیره نصب کرد.

اگر شما هم به دنبال راهی برای اتصال دو اسپیکر به هم یا به طور کلی دو گجت بلوتوثی به یک دستگاه هستید، در ادامه با ما همراه باشید.

پخش همزمان صدا از دو اسپیکر یا هندزفری

در نسخه‌های قبلی بلوتوث مثل 4.2 امکان اتصال دو دستگاه وجود نداشت؛ اما خوشبختانه با معرفی بلوتوث نسخه 5 امکان اتصال هم‌زمان دو دستگاه‌ بلوتوثی فراهم شد. بنابراین برای این که بتوانید به صورت هم‌زمان دو هندزفری یا اسپیکر بلوتوثی را به یک دستگاه متصل کنید، باید دستگاه‌های شما به بلوتوث نسخه 5 به بعد مجهز باشند.

البته برخی از برندها و مدل‌ها مثل بلندگوهای برند Bose یا برخی از گوشی‌های سامسونگ دارای قابلیت‌ها و برنامه‌های داخلی برای جفت سازی هم‌زمان دو دستگاه هستند. پس می‌توان نتیجه گرفت که روش برقراری اتصال میان دو اسپیکر قابل حمل، دو هندزفری بلوتوثی و غیره بستگی به مدل و برند گوشی شما دارد. بر این اساس در ادامه مراحل وصل کردن دو هندزفری یا اسپیکر را برای برندهای مختلف گوشی با یکدیگر مرور می‌کنیم:

با گوشی سامسونگ چگونه به دو اسپیکر وصل شویم؟ نحوه اتصال دو هندزفری بلوتوث به گوشی سامسونگ

شرکت سامسونگ قابلیت بلوتوث دوگانه صوتی یا Dual audio را در گوشی‌های مدل Samsung Galaxy S8 ،S+ به بعد خود تعریف کرده است. با کمک این قابلیت به راحتی و با پشت سر گذاشتن مراحل زیر می‌توانید هم‌زمان دو هندزفری بلوتوث، اسپیکر و غیره را به گوشی سامسونگ خود متصل کنید.

1- وارد Setting گوشی خود شوید.

2- ابتدا گزینه Connections  و پس از آن Bluetooth را انتخاب کنید.

با گوشی سامسونگ چگونه به دو اسپیکر وصل شویم؟

3- حالا گزینۀ Advanced را که در سمت راست و بالا دیده می‌شود، لمس کنید.

4- در این مرحله گزینۀ Dual Audio را روشن کنید.

نحوه اتصال دو هندزفری بلوتوث به گوشی سامسونگ

5- حالا کافی است که اتصال بلوتوث موبایل خود با هر دو دستگاه را جفت کنید. برای این کار وارد منوی بلوتوث گوشی خود شوید و پس از روشن کردن بلوتوث دستگاه‌های خود آن‌ها را به هم متصل کنید.

فراموش نشود که این مراحل فقط امکان اتصال دو دستگاه بلوتوثی را فراهم می‌آورد و به محض این که سومین دستگاه را به بلوتوث موبایل خود وصل کنید، اتصال اولین دستگاه جفت شده قطع می‌شود. به علاوه، در نظر داشته باشید که این مراحل مطابق با منوی گوشی‌های سامسونگ که دارای اندروید 8 و بالاتر هستند، نوشته شده‌اند و امکان دارد که بسته به مدل گوشی شما کمی گزینه‌ها متفاوت باشند. آیا می‌دانید که چگونه می‌توان گوشی سامسونگ را به تلویزیون وصل کرد؟

در اندروید چگونه دو هندزفری را به گوشی وصل کنیم؟ اتصال همزمان به دو اسپیکر بلوتوث

اتصال هندزفری بلوتوثی به گوشی‌های اندروید بسیار آسان است؛ اما اتصال همزمان دو اسپیکر یا هندزفری هم به همان سادگی‌ست؟ خوشبختانه در بیشتر مدل‌های جدید گوشی‌های اندروید، مثل آخرین مدل‌های گوشی شیائومی و غیره قابلیت Dual Audio تعریف شده است که با کمک آن به سادگی می‌توانید دو دستگاه بلوتوثی را به گوشی متصل کنید و از پخش صدای هم‌زمان در آن‌ها لذت ببرید. برای فعال کردن این گزینه در اندروید خود باید مراحل زیر را طی کنید:

 • بلوتوث هندزفری‌ها یا اسپیکرهای مورد نظر خود را روشن کنید.
 • به بخش تنظیمات بلوتوث گوشی خود بروید و آن را فعال کنید.
 • چند دقیقه صبر کنید تا نام دستگاه‌های بلوتوثی شما روی صفحه گوشی ظاهر شود.
 • یکی یکی روی نام دستگاه‌ها ضربه بزنید تا با گوشی جفت شوند.
 • سپس روی آیکون سه نقطه‌ای تنظیمات در بالا و گوشه سمت راست ضربه بزنید. (این منوی تنظیمات بسته به مدل گوشی شما ممکن است با نام و شکل‌های دیگری دیده شود.)
 • گزینۀ Advanced را انتخاب کنید.
 • گزینۀ Dual Audio را روشن کنید تا صدای به صورت هم‌زمان در دو گجت پخش شود.

در اندروید چگونه دو هندزفری را به گوشی وصل کنیم؟

در صورتی که در منوی تنظیمات گوشی شما چنین گزینه‌ای دیده نمی‌شود، تنها راهکاری که باقی می‌مانند، کمک گرفتن از برنامه‌های جانبی است. در پاراگراف‌های بعدی بهترین برنامه‌ها را برای اتصال همزمان دو دستگاه به یک بلوتوث معرفی خواهیم کرد.

چگونه با گوشی آیفون به دو اسپیکر وصل شویم؟ وصل شدن همزمان به دو بلوتوث ایفون

ویژگی «اشتراک گذاری صدا» یا share song قابلیتی است که با فعال کردن آن می‌توانید گوشی آیفون خود را به صورت هم‌زمان به دو اسپیکر یا هندزفری بلوتوثی متصل کنید. البته باید بگوییم که این قابلیت تنها در مدل‌های آیفون‌ 8 و جدیدتر تعریف شده‌اند.

به علاوه، بهتر است دو اسپیکر بلوتوثی که قصد متصل کردن آن‌ها به گوشی آیفون خود را دارید، از برندها و با مشخصات مشابهی باشند. چرا که تجربه نشان داده اگر یکی از بلندگوها بسیار قدرتمندتر از دیگری باشد، ممکن است که اتصال آن طور که باید و شاید برقرار نشود.

برای این اتصال دو اسپیکر به هم در گوشی آیفون، باید ابتدا ارتباط بلوتوثی را بین هر دو دستگاه با آیفون خود برقرار کنید. سپس:

 • موسیقی یا فیلم موردنظر خود را از طریق یکی از اسپیکرها یا هندزفری‌ها پخش کنید.
 • مرکز کنترل یا Control Centre را باز کنید.
 • روی آیکون Airplay ضربه بزنید که شکلی شبیه به یک مثلث و چند دایره در بالای سر آن دارد.
 • سپس روی نام موسیقی در حال پخش در لیست ضربه بزنید. در کنار این نام آیکون بلندگو و بلوتوث دیده می‌شوند.
 • حالا در منوی که باز شده روی گزینۀ Share Song ضربه بزنید.

اتصال دو دستگاه بلوتوثی به آیفون‌های جدید، مثل اتصال گوشی آیفون به تلویزیون به همین راحتی امکان پذیر است؛ اما اگر از آیفون‌های قدیمی‌تر استفاده می‌کنید که این قابلیت را ندارند، ناچارید که به سراغ برنامه‌های جانبی بروید. در ادامه بهترین برنامه‌هایی که می‌توانید برای این منظور از آن‌ها استفاده کنید، معرفی خواهیم کرد.

چگونه با گوشی آیفون به دو اسپیکر وصل شویم؟

بهترین برنامه اتصال دو اسپیکر بلوتوث به یک گوشی اندرویدی یا آیفون

با نرم افزارها، چگونه دو اسپیکر را به هم وصل کنیم؟ برنامه‌های زیادی به این منظور طراحی شده‌اند که در ادامه بهترین‌های آن‌ها را معرفی خواهیم کرد:

1- برنامهAmpMe: این اپلیکیشن هم روی گوشی‌های آیفون و هم اندروید قابل نصب است. با این برنامه می‌توانید نه تنها دو اسپیکر یا هندزفری؛ بلکه چندین دستگاه از برندهای مختلف را به صورت همزمان به گوشی خود متصل کنید. هم‌چنین این امکان را پیدا خواهید کرد که موسیقی را از پلتفرم‌های مختلفی مثل YouTube پخش کنید.

2- نرم افزار Bose Connect: این برنامه هم یکی از بهترین اپلیکیشن‌هایی است که به این منظور می‌توانید از آن روی گوشی اندرویدی یا آیفون خود استفاده کنید؛ فقط قبل از نصب باید دو محدودیت بزرگ آن را در نظر بگیرید. اول این که برنامه Bose Connect تنها با اسپیکرهای Bose سازگار است و دوم این که تنها امکان جفت کردن حداکثر دو بلندگو را برای شما فراهم خواهد کرد. با این وجود، ناگفته نماند که با کمک این برنامه می‌توانید موسیقی را با حالت استریو پخش کنید.

چگونه دو اسپیکر را به کامپیوتر وصل کنیم؟ اتصال همزمان چند بلوتوث به لپ تاپ

اتصال چند بلندگو یا دستگاه بلوتوثی به لپ‌تاپ‌ و کامپیوتر اگرچه امکان‌پذیر است؛ اما معمولا با باگ‌ها و مشکلاتی همراه خواهد شد. به ویژه اگر دو دستگاهی که قصد اتصال هم‌زمان آن‌ها را دارید، از نظر برند و مدل با یکدیگر متفاوت باشند. با این وجود بد نیست که روش اتصال هم‌زمان چند بلوتوث به لپ تاپ را امتحان کنید. ما در ادامه مراحل این کار در ویندوز 10 را بررسی خواهیم کرد:

 • روی منوی start کلیک کنید و به بخش setting بروید.
 • گزینۀ Devices را انتخاب کنید.
 • در نوار سمت چپ، روی گزینۀ Bluetooth & other devices کلیک کنید.
 • حالا در سمت راست پنجره گزینۀ Bluetooth  را روشن کنید.
 • بعد از آن در همین پنجره روی گزینۀ Add Bluetooth or other devices کلیک کنید.

چگونه دو اسپیکر را به کامپیوتر وصل کنیم؟

 • بعد از چند دقیقه، نام دستگاه‌های بلوتوثی شما روی صفحه ظاهر می‌شود که باید روی آن کلیک کنید و مراحل را پشت سر بگذارید تا اتصال بین دستگاه‌ها برقرار شود.
 • این مراحل را برای اتصال اسپیکر یا هندزفری دوم هم تکرار کنید.
 • حالا باید به سراغ تنظیمات اصلی برویم. روی آیکون بلندگو در گوشه سمت راست نوار وظیفه کلیک کنید.
 • از میان گزینه‌های نمایش داده شده،Sounds  را انتخاب کنید.
 • در پنجره‌ای که روبروی شما باز می‌شود، سربرگRecording  را باز کنید.
 • حالا لیست دستگاه‌های صوتی متصل به لپ تاپ را مشاهده می‌کنید که باید روی  Stereo Mix راست کلیک کنید.
 • در میان گزینه‌ها، Enable را انتخاب کنید.
 • همین‌طور که گزینۀ Stereo Mix  فعال است، روی دکمۀ  Set Defaultکلیک کنید تا این دستگاه به صورت پیش فرض تنظیم شود.

 اتصال همزمان چند بلوتوث به لپ تاپ

 • حالا دوباره Stereo Mix را انتخاب کرده و این بار روی دکمۀ Properties کلیک کنید.
 • در پنجرۀ جدید، سربرگ Listen را انتخاب کنید.
 • سپس کادر کنار گزینۀ Listen to this device را علامت بزنید.
 • حالا روی فلش کنار Default Playback Device کلیک کنید تا منوی کشویی آن باز شود.
 • نام اسپیکر دوم خود را در این منو پیدا کرده و انتخاب کنید.
 • روی دکمۀ Ok برای ذخیره تنظیمات کلیک کنید.

در آخر کامپیوتر خود را ریست کرده و پس از راه اندازی، پخش صدای دوگانه را امتحان کنید. اگر صدایی نمی‌شنوید، بد نیست که نگاهی به مقالۀ «چرا لپ تاپ صدا ندارد» داشته باشید.

چگونه دو اسپیکر را به لپ تاپ وصل کنیم؟

چگونه دو اسپیکر را به تلویزیون متصل کنیم؟ نحوه اتصال دو بلندگو به تلویزیون

با این که اتصال تلویزیون‌های هوشمند به گوشی با وای فای در بیشتر مواقع امکان پذیر است؛ اما همۀ این تلویزیون‌های هوشمند قابلیت پخش صدای دوگانه یا همان dual audio را ندارند. از این رو، نمی‌توان بیشتر آن‌ها را به صورت هم‌زمان به دو دستگاه بلوتوثی متصل کرد.

بنابراین بهتر است قبل از هر کاری ابتدا در دفترچه راهنمای تلویزیون خود به دنبال این ویژگی جستجو کنید. سپس اگر مطمئن شدید که تلویزیون هوشمند شما از این قابلیت پشتیبانی کند، به راحتی و با پشت سر گذاشتن مراحل زیر آن را فعال کنید:

 • وارد Settings تلویزیون خود شوید.
 • گزینۀ Bluetooth و پس از آن Advanced Bluetooth Options را انتخاب کنید.
 • در این قسمت، در صورت مشاهده گزینۀ Dual Audio باید آن را انتخاب کنید.
 • در صورتی که این گزینه را در تنظیمات بلوتوث تلویزیون خود مشاهده نکردید، باید به سراغ همان برنامه‌های جانبی که پیشتر معرفی کردیم، بروید. باز هم به عنوان اولین انتخاب برنامه AmpMe را برای این منظور به شما پیشنهاد می‌دهیم.

نحوه اتصال دو بلندگو به تلویزیون

اتصال همزمان دو دستگاه با بلوتوث نسخه 5

در این مطلب یاد گرفتیم که چگونه دو اسپیکر را به هم وصل کنیم. هم‌چنین با نحوه اتصال دو هندزفری بلوتوث به گوشی سامسونگ و سایر برندهای اندرویدی آشنا شدیم. نگاهی هم به روش وصل شدن همزمان به دو بلوتوث آیفون، اتصال همزمان چند بلوتوث به لپ تاپ و اتصال دو بلندگو به تلویزیون داشتیم. مهم‌ترین شرطی که در تمام این موارد باید در نظر بگیرید، مجهز بودن دستگاه‌ها به بلوتوث نسخه 5 و بالاتر است. چرا که در نسخه‌های قدیمی‌تر بلوتوث هیچ راهی برای اتصال همزمان دو دستگاه وجود ندارد.

در آخر یادآور می‌شویم که می‌توانید برای خرید بهترین لوازم جانبی از جمله اسپیکرهای خانگی با قیمت‌های مناسب نگاهی به فروشگاه اینترنتی جانبی داشته باشید. اگر سوال یا نظری در مورد این مقاله دارید، خوشحال می‌شویم که در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

افزودن دیدگاه
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)