Clubhouse ؛ نسل جدید شبکه‌های اجتماعی در آزمون بزرگ

  • تاریخ: دوشنبه 6 اردیبهشت 1400 - 14:38
  • صفحه: اخبار
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
Clubhouse ؛ نسل جدید شبکه‌های اجتماعی در آزمون بزرگ

چند ماهی است که کلاب هاوس همه دنیا را تکان داده است. Clubhouse یک شبکه اجتماعی مبتنی بر صوت است. اگرچه کلاب هوس تا الان برای اندروید عرضه نشده است اما در مدت زمانی کوتاه توانسته رکورد جذب مخاطب را به دست بیاورد و به یک رقیب جدی شبکه‌های اجتماعی تبدیل شود.

Clubhouse؛ رکورد شکنی در جذب مخاطب و ارزش گذاری

Clubhouse عمر بسیار کوتاهی دارد و یک استارت آپ به حساب می‌آید. استارت آپی که فعلاً در مرحله جذب مخاطبان است و هنوز برنامه‌ای برای درآمدزایی ندارد. جالب است بدانید این شبکه اجتماعی تازه وارد اخیراً 4 میلیارد دلار ارزش‌گذاری شده است. موفقیت کوتاه مدت کلاب هوس در جذب مخاطب و محبوبیت آن بین مخاطبان علاوه بر ارزش گذاری بالا، رقبا را هم به فکر انداخته است.

صدا؛ جنگ جدید بین شبکه‌های اجتماعی

موفقیت Clubhouse، فیسبوک و توییتر را به چالش کشیده است. آخرین اخبار منتشرشده نشان می‌دهد که هر دو غول دنیای فناوری برنامه‌های ویژه‌ای برای رقابت با کلاب هوس دارند. توییتر قصد رونمایی از یک فیچر جدید به نام Space را دارد که مثل کلاب هوس به کاربران اجازه تشکیل اتاق‌های صوتی را می‌دهد. این قابلیت در نسخه اپلیکیشن برخی کاربران اجرا شده است اما به صورت رسمی و عمومی عرضه نشده است.

فسیبوک هم به دنبال حضور در بازار شبکه‌های اجتماعی صوتی است. پروژه‌ای که فیسبوک آن را «تجربه‌های صوتی اجتماعی» می‌نامد و احتمالاً تا چند وقت دیگر به صورت عمومی امکان چت صوتی و اتاق‌های صوتی در فیسبوک هم فراهم شود.

جنگ جدید شبکه‌های اجتماعی برای تسخیر دنیای صدا

چرا صدا به ترند اول این روزها تبدیل شده است؟

دنیا فناوری همیشه در حال تغییر است؛ از شبکه‌های اجتماعی تازه تا گجت‌های پوشیدنی هوشمند. اما چرا کاربران این بار صدا را انتخاب کرده‌اند؟ جواب این سوال را می‌توان در سادگی، صمیمیت صوتی و امکان گفتگو با هزاران نفر خلاصه کرد.

در شبکه‌های اجتماعی صوتی مثل Clubhouse نیازی به وقت گذاشتن برای ظاهر نیست. هیچ کس شما را نمی‌بنید و از هر جایی می‌توانید صحبت کنید. کافی است صدا را روی اسپیکر بگذارید یا از یک هندزفری خوب استفاده کنید. این سادگی و سهولت به نسبت لایوهای اینستاگرام بسیاری را به سمت شبکه‌ی اجتماعی Clubhouse کشانده است.

از طرف دیگر شنیدن صدای دیگران می‌تواند صمیمت خاصی را بین افراد حاضر در یک اتاق ایجاد کند. علاوه بر همه این‌ها Clubhouse مثل یک رادیو است که می‌توانید با هزاران نفر گفتگو کنید. به احتمال زیاد فیسبوک و توییتر هم سعی خواهند کرد با فراهم کردن همین ویژگی‌ها و فضای کلاب هاوس به جنگ Clubhouse و تسخیر بازار صوتی بروند.

چرا کلاب هاوس شکست خواهد خورد؟

کلاب هاوس یک برنده از پیش تعیین شده نیست. بسیاری از تحلیل‌گران معتقد هستند که داستان کلاب هوس خیلی زود به پایان خواهد رسید. آن‌ها البته دلایلی هم دارند. یکی از مهم‌ترین دلایل آن‌ها این است که Clubhouse بیشتر برای بحث‌های تخصصی مناسب است و احتمالاً در جذب همه مخاطبان مثل اینستاگرام موفق عمل نخواهد کرد.

دومین نکته‌ای که مخالفان Clubhouse به آن اشاره می‌کنند، جذابیت محتوای تصویری به صوتی است. بازدید ویدیوها، تصاویر و در یک کلام محتوایی که قابل نمایش است از صدا بیشتر است و کلاب هاوس کار سختی برای تغییر این ذائقه در پیش دارد. اما مهم‌ترین نکته‌ای که مخالفان بر روی آن دست گذاشته‌اند، تجربه شکست خورده مشابه کلاب هوس است.

 

دومین انقلاب صوتی؛ Clubhouse اولین نیست!

ایده Clubhouse ایده جدیدی نیست. مخالفان کلاب هاوس سرنوشت یک استارت آپ و اپلیکیشن مشابه کلاب هاوس را به عنوان دلیلی برای شکست زودهنگام این شبکه اجتماعی معرفی می‌کنند. Audioboo یک شبکه اجتماعی نسبتاً قدیمی مبتنی بر صوت بود. ایده‌ای که استقبال زیادی از آن نشد و خیلی زود از دنیای شبکه‌های اجتماعی خداحافظی کرد. این اپلیکیشن تغییر ماهیت داد و به یک پلتفرم اشتراک‌گذاری پادکست‌ها تبدیل شد. بسیاری از مخالفان همین آینده را برای کلاب هاوس ترسیم می‌کنند.

درباره آینده کلاب هاوس تردیدهای جدی وجود دارد

تولد یک ستاره یا خاموش رویا؛ آینده دنیای فناوری به کدام سمت خواهد رفت؟

هنوز برای قضاوت درباره کلاب هاوس زمان زیادی باقی مانده است. حداقل تا ارائه نسخه اندروید و دسترسی جمع بیشتری از مردم به این شبکه اجتماعی باید منتظر ماند. احتمالاً در طی روزها و ماه‌های آینده هم مخاطبان درباره کلاب هاوس صحبت می‌کنند. اما همیشه سلیقه مردم تعیین کننده برنده بازی خواهد بود.

شما از کلاب هوس چه تجربه‌ای دارید؟ آیا Clubhouse را نصب و استفاده کرده‌اید؟ به نظر شما آینده Clubhouse چه خواهد بود؟ لطفاً در پایین همین خبر نظر خود را برای ما بنویسید.

افزودن دیدگاه
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)