تفاوت هدفون و هدست و و هندزفری در چیست؟

  • تاریخ: یکشنبه 29 مرداد 1402 - 15:04
  • صفحه: بلاگ
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
تفاوت هدفون و هدست و و هندزفری در چیست؟

فرق هدفون و هدست و هندزفری در چیست؟ کدام‌یک را باید انتخاب کنیم؟ اگر سری بازار یا فروشگاه‌های اینترنتی زده باشید، احتمالا از دیدن این محصولات در کنار هم سردرگم شده‌اید. جالب است بدانید که این فقط شما نیستید که درگیر تفاوت هدفون و هدست و هندزفری شده‌اید؛ بلکه تقریبا همه برای یک بار هم که شده این سردرگمی را تجربه کرده‌اند. در این مطلب ما ابتدا تفاوت هدست هدفون و هندزفری از نظر طراحی ظاهری را با هم بررسی می‌کنیم. سپس تفاوت‌های بیشتر آن‌ها را با هم مرور خواهیم کرد.

فرق هدفون هدست و هندزفری از نظر طراحی

اصلی‌ترین فرق هدفون هدست و هندزفری در طراحی ظاهری این دستگاه‌هاست. تفاوت ظاهری بین هدفون و هندزفری مشخص‌تر است و بیشتر شما احتمالا برای تشخیص آن‌ها مشکلی ندارید. در مقابل، فرق هدست و هدفون در ظاهر کمی گیج‌کننده‌تر است؛ مثل تفاوت هندزفری اورجینال و فیک. پس اجازه دهید که اول از همه با مشخصات ظاهری هر کدام از این گجت‌ها جداگانه آشنا شویم.

آشنایی بیشتر با هدفون‌ها

هدفون‌ها را حتما تابه‌حال دیده‌اید و احتمالا تجربه استفاده از آن‌ها را داشته‌اید. این دستگاه‌ها دو گوشی نسبتا بزرگ دارند که با یک هدبند به یکدیگر متصل شده‌اند. زمانی که این هدفون‌ها را روی گوش خود قرار می‌دهید، هدبند آن‌ها روی یا پشت سر قرار می‌گیرد. اگر می‌خواهید بیشتر با این گجت‌ها آشنا شوید، باید بدانید که خود هدفون‌ها دو نوع اصلی دارند:

هدفون‌های روگوشی: گوشی این نوع از هدفون‌ها هم‌اندازه گوش انسان است. برای همین وقتی از آن‌ها استفاده می‌کنید، دقیقا روی لاله گوش قرار می‌گیرند. همین موضوع باعث می‌شود که استفاده از آن‌ها در طولانی مدت گوش را کمی اذیت کند.

هدفون‌های دورگوشی: گوشی این نوع از هدفون‌ها بزرگتر از هدفون‌های روگوشی است. به طوری‌که وقتی آن‌ را روی گوش قرار می‌دهید، کاملا آن را پوشش می‌دهند. به همین دلیل علیرغم این که هدفون‌های دورگوشی ابعاد بزرگ و وزن تقریبا بالایی دارند؛ اما برای استفاده‌های طولانی مدت راحت هستند.

 آشنایی بیشتر با هدفون‌ها؛ برای درک تفاوت هدفون و هدست و هندزفری

هدفون‌های روگوشی و دورگوشی به جز اندازه، تفاوت‌های دیگری هم دارند. هدفون‌های روگوشی به دلیل اندازه کوچک‌تر وزن کمتری دارند. به علاوه، درایورهای کوچکتری هم داخل آن‌ها جا می‌گیرد. به همین دلیل کیفیت صدایی آن‌ها به اندازه هدفون‌های دورگوشی عالی نیست. از همه مهم‌تر این که هدفون‌های روگوشی کاملا گوش را پوشش نمی‌دهند و به همین دلیل صدای آن‌ها از بیرون هم شنیده می‌شود. در مقابل هدفون‌های دورگوشی از نظر کیفیت و دقت صدا قوی‌تر هستند. به همین دلیل بیشتر حرفه‌ای‌ها برای تجربه یک صدای ایده‌آل به سراغ آن‌ها می‌روند. این هدفون‌ها به دلیل این که کاملا روی گوش قرار می‌گیرند، هیچ صدایی را نه به بیرون و نه به داخل انتقال نمی‌دهند؛ مگر این که از نوع پشت باز باشند.

آشنایی با هدست‌ها

وقتی برای خرید انواع هدست و هدفون به بازار مراجعه می‌کنید، متوجه می‌شوید که از نظر ظاهری کاملا مشابه هستند. در واقع، هدست‌ها همان هدفون‌ها هستند که به میکروفون مجهز شده‌اند و همین ویژگی مهم‌ترین تفاوت هدفون و هدست محسوب می‌شود. میکروفون‌ هدست می‌تواند به صورت داخلی یا خارجی به آن متصل شود. این میکروفون اغلب کیفیت بالایی دارد. به‌علاوه، معمولا به قابلیت نویزکنسلینگ مجهز است. به این معنی که صداهای محیط اطراف را حذف می‌کند تا مخاطب تماس، صدای شما را بهتر بشنود. به همین دلیل است که از هدست‌ها در مراکز پشتیبانی تلفنی یا برای گزارش‌گیری استفاده می‌کنند.

در واقع، کم پیش می‌آید که کسی برای شنیدن موسیقی یا استفاده شخصی به سراغ هدست‌ها برود. به خصوص که از نظر کیفیت صدای پخش هم تفاوت هدست با هدفون محسوس است. هدفون‌ها به صورت تخصصی برای پخش صدایی باکیفیت طراحی شده‌اند و هدست‌ها برای مکالماتی شفاف‌تر و واضح‌تر.

بد نیست بدانید که هدست‌ها هم، در دو نوع روگوشی و دورگوشی طراحی می‌شوند. هدست‌های روگوشی مانع از شنیدن صداهای اطراف نمی‌شوند. به همین دلیل بیشتر در مراکز پشتیبانی تلفنی و غیره کاربرد دارند که افراد باید از محیط اطراف خود هم خبر داشته باشند. در مقابل، هدست‌های دورگوشی فقط یک کاربرد خاص دارند. از این هدست‌ها گیمرهای بازی‌های آنلاین استفاده می‌کنند که می‌خواهند علاوه بر شنیدن صدای بازی با هم‌تیمی‌های خود هم صحبت کنند. به همین دلیل به این نوع از هدست‌ها، هدست‌های گیمینگ هم گفته می‌شود.

: آشنایی با انواع هدست و فرق هدفون هدست و هندزفری

آشنایی با هندزفری‌ها

تفاوت هندزفری‌های سیمی یا بی‌سیم با هدفون‌ها از نظر ظاهری کاملا مشخص است. هندزفری‌ها گوشی‌های بسیار کوچکی دارند که داخل کانال گوش قرار می‌گیرند. ابعاد کوچک‌تر، وزن کم‌تر و قابلیت جابه‌جایی باعث شده است که بیشتر افراد برای استفاده‌های روزمره به سراغ این هندزفری‌ها بروند. حتما می‌دانید که این هندزفری‌ها در انواع مختلف هندزفری‌های بلوتوثی، هندزفری‌های باسیم، هندزفری‌های گردنی و غیره طراحی می‌شوند. علاوه بر این، هندزفری‌ها براساس مدل گوشی‌های خود هم دارای دو نوع مختلف ایرفونز و ایربادز هستند. مدل‌هایی که با داشتن سری‌های سیلیکونی بیشتر داخل سوراخ گوش فرو می‌روند، ایربادز نام دارند. بعضی دیگر که با نام ایرفونز شناخته می‌شوند، فقط در ابتدای گوش قرار می‌گیرند.

مشخص است که صدای ایربادز به دلیل نوع قرارگیری آن کیفیت بالاتر و بیس قدرتمندتری دارد. به‌علاوه، کمتر صدا از این هندزفری به بیرون درز پیدا می‌کند. در هنگام استفاده از این هندزفری‌ها صداهای اطراف هم کمتر مزاحم کاربر می‌شوند. با این وجود، باید در هنگام استفاده از ایربادز مراقب باشید. چرا که به پرده گوش نزدیک‌تر هستند و در صورت استفاده نادرست و با صدای بلند ممکن است به آن آسیب وارد کنند.

 تفاوت هدفون و هدست و هندزفری چیست؟ آشنایی با هندزفری‌ها

تفاوت هدفون و هدست چیست؟ یک مقایسه کامل

هدفون و هدست چه فرقی دارند؟ احتمالا خود شما هم تا اینجا متوجه فرق هدفون و هدست شده‌اید. با این وجود، در ادامه به مقایسه هدست و هدفون می‌پردازیم تا بتوانید راحت‌تر بین آن‌ها یکی را انتخاب کنید.

  • هدفون‌ها میکروفون ندارند و نمی‌توان با آن‌ها تماس برقرار کرد. در مقابل، هدست‌ها به یک میکروفون حرفه‌ای و بادقت برای برقراری تماس مجهز هستند. پس اینجا مشخص شد که مهم‌ترین تفاوت هدفون و هدست چیست.
  • دومین تفاوت هدفون و هدست به کاربرد آن‌ها برمی‌گردد. هدفون‌های دورگوشی و روگوشی برای شنیدن موسیقی، آهنگ، صدای بازی‌ها و غیره طراحی شده‌اند. به همین دلیل کیفیت صدای بسیار بالایی هم دارند. در مقابل، هدست‌ها برای برقراری تماس‌های واضح کاربرد دارند. در بیشتر مدل‌ها، کیفیت صدای پخش هدست‌ها معمولی است. پس برای کسانی که به دنبال تجربه صدایی قدرتمند و با بیس قوی هستند، کاربرد ندارد.

فرق هدفون و هندزفری بی سیم در چیست؟

همان‌طور که توضیح دادیم مهم‌ترین فرق هدفون و هندزفری بی سیم در طراحی و اندازه آن‌هاست. اگر شما برای خرید بین این دو دستگاه مردد هستید، باید قبل از هرچیز نیازهای خود را مشخص کنید. سپس براساس این نیازها برای خرید اقدام کنید. با خواندن تفاوت هدفون و هندزفری بی سیم در ادامه هم می‌توانید انتخاب آگاهانه‌تری بین این دو داشته باشید:

  • هدفون‌ها روگوشی به دلیل قرارگرفتن روی لاله گوش برای استفاده طولانی مدت زیاد راحت نیستند. در صورتی که هندزفری بی سیم اگر به صورت استاندارد طراحی شده باشد، در درازمدت گوش را خسته نمی‌کند. پس اگر قصد استفاده روزانه و طولانی مدت را دارید، باید هدفون‌های روگوشی را فراموش کنید و تمرکز خود را روی هندزفری بلوتوثی و هدفون دورگوشی بگذارید.
  • هندزفری‌های بلوتوثی ابعاد کوچک‌تری دارند و حمل‌ونقل آن‌ها بسیار آسان‌تر از هدفون‌هاست. پس اگر اهل سفرهای درون شهری یا بین شهری هستید، بهتر است دور هدفون‌ها را خط بکشید.

فرق هدفون و هندزفری بی سیم در چیست؟

  • هدفون‌ها چه از نوع دورگوشی باشند، چه از نوع روگوشی؛ درایورهای صوتی بزرگتری دارند. بنابراین، کیفیت صدای بالاتری دارند. به خصوص هدفون‌های دورگوشی که به صورت تخصصی برای شنیدن صدا طراحی می‌شوند. در مقابل، هندزفری‌ها به دلیل ابعاد کوچک‌تر، درایورهای ظریف‌تر و ضعیف‌تری دارند. پس نباید انتظار کیفیت بسیار بالا از آن‌ها داشته باشید. البته اشتباه نشود صدای این هندزفری‌ها برای استفاده‌های روزمره و معمول کیفیت لازم را دارد؛ اما در مقایسه با هدفون‌ها امتیاز کمتری می‌گیرند.
  • هدفون‌ها از نظر باتری هم قوی‌تر از هندزفری‌ها هستند. باتری‌های به کاررفته در هدفون‌ها بزرگ‌تر هستند و در نتیجه ظرفیت بیشتر دارند. به همین دلیل شارژدهی این هدفون‌ها هم طولانی‌تر است.
  • هندزفری‌ها ظریف هستند. به همین دلیل احتمال خرابی یا آسیب‌دیدن آن‌ هم بیشتر است. به طور کلی هم طول عمر کمتری در مقایسه با هدفون‌ها دارند. (آیا می‌دانید که چگونه عمر هندزفری را افزایش دهید؟)
  • در هنگام دویدن، ورزش‌کردن و غیره استفاده از هندزفری‌ها راحت‌تر از هدفون‌هاست. البته احتمال خارج‌شدن آن‌ها از گوش هم وجود دارد؛ اما به ندرت. پس اگر ورزشکار هستید، بهتر است بین هندزفری‌های گردنی یا ایربادزها (هندزفری‌های کاملا بی‌سیم) یکی را انتخاب کنید.

فرق هدفون هدست و هندزفری از نظر قیمت

فرق هدفون هدست و هندزفری از نظر قیمت بسیار زیاد است. چرا که این گجت‌ها براساس مدل، نوع، برند، فناوری‌های به کاررفته و  غیره قیمت‌گذاری می‌شوند. اگر به صفحه قیمت انواع هندزفری نگاهی داشته باشید، متوجه این موضوع خواهید شد. بنابراین، نمی‌توان از نظر قیمتی این گجت‌ها را با هم مقایسه کرد.

فرق هدفون هدست و هندزفری از نظر قیمت

کدام‌یک برای شما مناسب‌تر است؟ هدفون، هدست، هندزفری

در این مطلب با تفاوت هدفون و هدست و هندزفری آشنا شدید. خواندید که هدفون‌ها میکروفن ندارند و به صورت تخصصی برای شنیدن موسیقی، آهنگ و غیره طراحی شده‌اند. در مقابل، هدست‌ها یک میکروفون حرفه‌ای دارند و برقراری تماس مهم‌ترین کاربرد آن‌هاست. هندزفری‌ها هم که ابعاد کوچک و طراحی کاملا متفاوتی در مقایسه با هدفون و هدست دارند. این هندزفری‌ها داخل گوش قرار می‌گیرند. به‌علاوه، به دلیل وزن کمتر و حمل‌ونقل راحت‌تر بهترین گزینه برای استفاده روزمره هستند.

با توجه به این تفاوت‌ها به راحتی می‌توانید مناسب‌ترین گجت را برای خود انتخاب کنید. در آخر یادآوری می‌کنیم که برای خرید انواع هدست، هدفون و هندزفری با بهترین قیمت می‌توانید به فروشگاه اینترنتی جانبی هم مراجعه کنید.

افزودن دیدگاه