آدرس آی پی گوشی من کجاست؟

 • تاریخ: شنبه 31 اردیبهشت 1401 - 14:12
 • صفحه: بلاگ
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
آدرس آی پی گوشی من کجاست؟

حتما برای شما هم پیش آمده که نیاز به آدرس IP گوشی خود پیدا کرده‌ باشید. شاید هم به دنبال روش‌هایی برای اطلاع از آی پی دیگران هستید یا به دلایل امنیتی ترجیح می‌دهید که ip گوشی را به طریقی از دید دیگران پنهان کنید. در هر صورت با ما همراه بمانید.

ما در این مقاله بعد ابتدا مفهوم IP Address را برای شما تا حدودی شفاف خواهیم کرد، سپس روش‌هایی برای پیدا کردن این آدرس در گوشی‌های اندروید و آیفون را آموزش خواهیم داد. راه‌هایی هم برای دسترسی پیدا کردن به آدرس آی پی دیگران معرفی خواهیم کرد. حتی برای اینکه آی پی خود را هم مخفی کنید، به ترفندی اشاره کرده‌ایم که خواندن آن خالی از لطف نیست.

آی پی گوشی من کجاست؟

IP Address چیست؟

قبل از اینکه با نحوه دسترسی به آدرس IP گوشی آشنا شویم، بد نیست اطلاعاتی در مورد چیستی و اهمیت آن پیدا کنید. IP  مخفف  Internet Protocolیک کد اختصاصی است که به هر دستگاه متصل به اینترنت داده می‌شود. این کد شامل تعداد مشخصی عدد است که با نقطه از یکدیگر جدا می‌شوند. وجود آی پی آدرس برای شناسایی دستگاه‌های مختلف در هنگام اتصال به شبکه اهمیت دارد و بدون آن هیچ دستگاهی نمی‌تواند به اینترنت متصل شود.

در ضمن باید بدانید که دو نوع آی پی آدرس به دستگاه‌های مختلف اختصاص داده می‌شود:

 • private IP address  یا local IP address : به هر دستگاهی که به اینترنت متصل می‌شود، یک آدرس منحصر به فرد اختصاصی تعلق می‌گیرد. این کد توسط روتر برای هر دستگاه‌های که در یک شبکه خانگی وجود دارند، تعریف می‌شود.
 • public IP address یا global IP address: آی پی عمومی توسط ISP در اختیار روترها قرار می‌گیرد و تنها برای یک شبکه، منحصر به فرد است. به این معنی که تمام دستگاه‌هایی که به شبکۀ خانگی شما متصل می‌شوند، از یک IP آدرس عمومی استفاده می‌کنند و این کد برای تمام دستگاه‌ها یکسان است.

زمانی که شما آی پی آدرس لپ‌تاپ یا موبایل خود را بررسی می‌کنید، احتمالا با دو IP آدرس متفاوت روبه‌رو خواهید شد؛ IPv4 و  IPv6که دو نسخه‌ متفاوت از پروتکل اینترنت هستند.

IPv4  اولین پروتکلی است که برای اختصاص کد در شبکه وب تعریف شد. این پروتکل بر مبنای 32 بیت بود و می‌توانست تا سقف 4.3 میلیارد آدرس اختصاصی ایجاد کند. آن زمان هیچ‌کس حتی تصورش را هم نمی‌کرد که به زودی ظرفیت این همه آدرس به پایان برسد؛ اما با گسترش روزافزون استفاده از اینترنت 4.3 میلیارد آدرس به انتهای ظرفیت خود نزدیک شد.

IPv6   برای جایگزین شدن با IPV4 وارد عمل شد. این پروتکل برمبنای 128 بیت است و بر مبنای آن بی‌نهایت آدرس اختصاصی تعریف می‌شود که تمام شدن ظرفیت آن‌ها بسیار بعید به نظر می‌رسد.

IP Address چیست؟

چگونه IP گوشی خود را پیدا کنیم؟

برای پیدا کردن ip  گوشی خود در سیستم عامل اندروید و IOS باید مسیر متفاوتی را طی کنید. در ادامه راه دسترسی به آدرس آی پی هر کدام از گوشی‌های اندورید یا آیفون را آموزش خواهیم داد.

پیدا کردن ip در گوشی‌های اندرویدی

در گوشی برندهایی مثل: شیائومی، سامسونگ، ال‌جی و غیره که همگی از سیستم‌عامل اندروید استفاده می‌کنند، روش پیدا کردن IP تقریبا یکسان است و تفاوت چندانی نمی‌کند. با این وجود در این مقاله دو روش برای این کار پیشنهاد می‌کنیم که بتوانید بدون دردسر به آدرس آی‌پی خود برسید.

روش اول:

برای رسیدن به آدرس آی پی باید مسیر زیر را در این گوشی‌های اندوریدی طی کرد:

 

 • به بخش تنظیمات یا Setting وارد شوید.
 • در این قسمت باید به دنبال گزینۀ Network & internet  یا Connections  یا موارد مشابهی باشید که به شبکه یا اتصالات مرتبط باشد. روی این گزینه کلیک کنید.
 • حالا باید روی گزینۀ Wi-Fi ضربه بزنید.
 • در صورتی که اتصال وای فای شما به یک مودم برقرار باشد، در این قسمت نام شبکه دیده خواهد شد که باید آن را انتخاب کنید.
 • اگر در این قسمت جزییات شبکه مثل آدرس آی پی دیده نشد، باید روی گزینۀ Advanced  بزنید.
 • در این مرحله بخشی تحت عنوان Network Details  دیده می‌شود که اگر دقت کنید IP Address خود را در آن می‌بینید. اگر گوشی شما از برند سامسونگ است، بعد از اینکه گزینۀ Advanced  را انتخاب کردید، باید روبروی اسم Wi-Fi روی گزینۀ تنظیمات که آیکون چرخ دنده شکلی دارد، ضربه بزنید. در پنجرۀ بعدی آی پی خود را مشاهده خواهید کرد.

 IP Address در گوشی های اندرویدی

روش دوم:

در صورتی که به هر دلیل نتوانستید از راه اول به آدرس گوشی خود برسید، نگران نباشید. می‌توانید مراحل زیر را امتحان کنید:

 • وارد بخش Setting یا تنظیمات گوشی شوید.
 • گزینۀ About phone را انتخاب کنید. در برخی از برندها، این گزینه زیر مجموعۀ System تعریف شده است و باید ابتدا وارد این بخش شوید.
 • حالا کافی است کهStatus  را باز کنید و IP Addressخود را مشاهده کنید.

چگونه آدرس آی پی گوشی را پیدا کنم

 پیدا کردن ip در IOS

رسیدن به آی پی آدرس در گوشی‌های آیفون که به سیستم عامل متفاوت IOS مجهزند، بسیار راحت‌تر است. در این گوشی‌ها کافی است که مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

 • وارد Setting شوید.
 • منوی Wi-Fi را انتخاب کنید.
 • اگر به شبکۀ وای فای متصل باشید، روبروی نام شبکه علامت تعجبی خواهید دید که باید آن را لمس کنید.
 • در این صفحه IP Address خود را در پایین سربرگ IPv4  مشاهده خواهید کرد.

آدرس آی پی در گوشی های آیفون

اگر ساعات زیادی از روز را با گوشی خود به اینترنت متصل می‌شوید، خواندن مقالۀ «روش های صرفه جویی در مصرف اینترنت گوشی» را از دست ندهید.

پیدا کردن IP Address عمومی در گوشی

public IP address روی گوشی نمایش داده نمی‌شود، چون متعلق به شبکه است؛ اما می‌توان از طریق سایت‌های مختلف زیر به راحتی آن را مشاهده کرد:

کافی است که در گوشی اندرویدی خود مرورگر گوگل کروم و در گوشی آیفون خود مرورگر سافاری را باز کرده و آدرس یکی از این سایت‌ها را وارد کنید.

برای مثال، زمانی که سایت IP.ME را باز می‌کنید، هم آی پی آدرس عمومی خود و هم موقعیت جغرافیایی شما نمایش داده می‌شود. البته در نظر داشته باشید که اگر به VPN ها و فیلترشکن‌ها متصل باشید، یک موقعیت فرضی برای شما در نظر گرفته می‌شود و یک آدرس آی پی غیرواقعی به شما نمایش داده خواهد شد.

پیدا کردن IP address عمومی

نحوه پیدا کردن ip گوشی دیگران

به طور کلی آی پی آدرس شخصی است و بیانگر هویت، موقعیت مکانی و غیره هر فردی خواهد بود. به همین دلیل دسترسی پیدا کردن به آی پی آدرس دیگران بدون اجازۀ آن‌ها هم کاری غیراخلاقی و هم بسیار سخت است.

برای پیدا آی‌پی گوشی اندروید دیگران می‌توانید از دو روش زیر استفاده کنید:

1- استفاده از برنامه ترموکس

ابتدا باید این برنامه را از مرجع معتبری مثل گوگل پلی دانلود کنید. سپس در تلگرام با شخص موردنظر خود چندین پیام رد و بدل کنید.

سپس وارد ترموکس شده و دستورات زیر را در آن وارد کنید:

Apt update

Apt upgrade

Netstat_n

حالا در برنامه لیستی از آی پی افرادی را که با شما در ارتباط بوده‌اند، خواهید دید. در قسمت foreign address می‌توانید آی پی فرد موردنظر خود را پیدا کنید.

2- استفاده از برنامه Ip logger

ابتدا این برنامه را دانلود و سپس نصب کنید. حالا باید توسط آن یک لینک شخصی درست کرده و آن را برای شخص موردنظر خود ارسال کنید.

در صورتی که آن فرد روی لینک کلیک کند و وارد آدرس شود، تمامی اطلاعات او از جمله IP او در برنامه نمایش داده خواهد شد.

3- مشاهده آدرس آی پی از طریق ایمیل

در صورتی که فرد موردنظر برای شما ایمیلی ارسال کرده باشد، می‌توانید از طریق همین پیام به IP او دسترسی پیدا کنید.

کافی است که ایمیل دریافت شده را باز کنید. سپس روی سه نقطۀ بالا که در گوشۀ سمت راست پیام قرار دارد، کلیک کنید.

حال گزینۀ  Show original را انتخاب نمایید.

در پنجرۀ جدیدی که برای شما باز می‌شود، روبروی گزینۀ SPF می‌توانید IP Address  فرستنده را مشاهده نمایید.

پیدا کردن ای پی آدرس از طریق ایمیل

مشاهده IP وبسایت‌ها

اگر قصد دارید که آدرس آی پی مربوط به سایت خاصی را مشاهده کنید، مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

 • در ویندوز سیستم خود CMD را سرچ کنید تا به صفحه Command Prompt وارد شوید.
 • در این صفحه دستور Ping را بنویسید و بعد از آن یک فاصله بگذارید یا یک Space بزنید و در ادامه نام سایت موردنظر خود را وارد کنید.
 • آی پی وبسایت به شما نمایش داده خواهد شد.

 

چگونه آدرس IP گوشی موبایل خود را پنهان کنیم

IP Address  چیزی شبیه به کدملی یا شماره شناسنامه است و اگر افرادی سودجو به آن دسترسی پیدا کنند، به راحتی می‌توانند از اطلاعاتی مثل موقعیت مکانی شما مطلع شوند. اگر شما هم مثل بسیاری از افراد ترجیح می‌دهید که آن را مخفی کنید یا حتی تغییر دهید، کافی است که از یک وی پی ان استفاده کنید. به خصوص زمانی که قصد دارید در یک برنامه پیام رسان مثل اسکایپ یا تلگرام با دیگران در ارتباط باشید. بهتر است که در این برنامه‌ها با  افراد ناشناس هم چت نکنید.

در صورتی که به فیلتر.شکن یا وی پی ان‌ها متصل شوید، موقعیت مکانی فرضی برای شما تعریف می‌شود و براساس آن سرورها یک IP غیرواقعی به دستگاه شما اختصاص می‌دهند که در صورت حک شدن توسط دیگران، قابل پیگیری نخواهد بود.

روش‌های پنهان کردن IP آدرس

روش‌های پیدا کردن IP گوشی خود و دیگران

آدرس آی پی یک شناسه اختصاصی است که برای هر دستگاهی که به اینترنت متصل می‌شود، تعریف خواهد شد. برای پیدا کردن آدرس آی پی در گوشی اندرویدی خود کافی است که بعد از وارد شدن به تنظیمات، در بخش Network & internet یا Connectionsروی wi-fi کلیک کنید. پس از کلیک کردن روی نام شبکۀ وای فای، در بخشNetwork Details  آدرس آی‌پی خود را ببینید. در گوشی‌های آیفون هم باید از بخش تنظیمات وارد Wi-Fi شده و روی نام آن کلیک کنید.

همچنین، در صورتی که قصد دارید به آدرس آی پی دیگری دسترسی پیدا کنید باید از برنامه‌های متفرقه‌ای مثل ترموکس یا Ip logger کمک بگیرید یا ایمیلی از آن فرد دریافت کرده باشید.

اطلاع از IP در بسیاری از موارد نیاز خواهد شد. برای مثال به منظور حل برخی از مشکلات شبکه‌ای از این شناسه استفاده می‌کنند. شما به چه منظوری نیاز به آی پی خود پیدا کردید؟ آیا روش دیگری برای دسترسی به این شناسه می‌شناسید؟ پاسخ‌های خود را در بخش نظرات با دیگران به اشتراک بگذارید.

افزودن دیدگاه
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)