Loading...

آیا شارژر فندکی برای باتری گوشی یا ماشین ضرر دارد؟

پنجشنبه 20 بهمن 1401 - 08:43 فهیمه خوارزمی
اشتراک گذاری
آیا شارژر فندکی برای باتری گوشی یا ماشین ضرر دارد؟

حتما شما هم شنیده‌اید که استفاده از شارژر فندکی به باتری ماشین فشار وارد می‌کند یا با ایجاد اختلالات جریانی به باتری گوشی آسیب می‌زند؛ اما آیا واقعا شارژر فندکی ضرر دارد؟ نمی‌توان به این سوال یک پاسخ کلی مثبت یا منفی داد؛ چرا که به عوامل زیادی بستگی دارد. برای برخی از ماشین‌ها، موبایل‌ها و شارژرها این موضوع صحت دارد و خوشبختانه برای بیشتر مدل‌ها خیر. در این مقاله به صورت مفصل به عوامل موثر در عوارض این نوع شارژرها خواهیم پرداخت.

عوارض شارژر فندکی برای گوشی؛ آیا شارژر فندکی برای گوشی ضرر دارد؟

اول از همه به بررسی عوارض شارژرهای فندکی برای گوشی می‌پردازیم. این که شارژ کردن باتری گوشی با شارژر فندکی ضرر دارد یا خیر به چهار عامل زیر بستگی دارد:

کیفیت و نوع شارژر؛ مهم‌ترین عامل موثر در ایجاد عوارض شارژر فندکی

اگر شارژر فندکی شما کیفیت لازم را نداشته باشد؛ فیک و از برندی نامعتبر باشد، قطعا استفاده از آن به باتری گوشی شما آسیب وارد می‌کند. شارژرهای فندکی معتبر معمولا خود دارای تراشه‌های هوشمند داخلی هستند که به صورت خودکار ولتاژ و جریان موردنیاز را شناسایی می‌کنند. سپس متناسب با ظرفیت باتری گوشی ولتاژ خروجی خود را تنظیم می‌کنند. هم‌چنین، بیش از حد گوشی موبایل را شارژ نمی‌کنند. بنابراین، استفاده از آن‌ها مشکلی ایجاد نمی‌کند.

پس قبل از اقدام به خرید شارژر فندکی، حتما ولتاژ آن را بررسی کنید. بهتر است که این دستگاه با ولتاژهای مختلف سازگاری داشته باشد تا بتوان از آن در ماشین‌های سنگین و سواری استفاده کرد. شارژرهایی که ولتاژ 12 تا 24 ولت را این ویژگی را دارند و می‌توان از آن‌ها در کامیون‌ها، ون‌ها و اکثر خودروهای سواری استفاده کرد. بهتر است بدانید که برخی از مدل‌های شارژر فندکی به نمایشگر مجهز هستند و هر لحظه ولتاژ و جریان عبوری را نمایش می‌دهند. اگر خیلی حساس هستید، می‌توانید از این شارژرها استفاده کنید. هم‌چنین، از شارژر مکرر گوشی خود با این دستگاه بهتر است خودداری کنید.

عوارض شارژر فندکی برای گوشی؛ آیا شارژر فندکی برای گوشی ضرر دارد؟

نوع و مدل گوشی؛ دومین فاکتور موثر بر مضرات استفاده از شارژر فندکی

گوشی‌های هوشمند جدید که به قابلیت فست شارژ مجهز شده‌اند، در مقایسه با مدل‌های دیگر در برابر نوسانات ولتاژی و جریانی مصونیت بیشتری دارند. بنابراین، اگر مدل گوشی شما هم جدید است، می‌توانید با آسودگی خاطر آن را به یک شارژر فندکی فست شارژ متصل کنید. با این اوصاف، باتری آیفون، سامسونگ و دیگر برندهای معتبر معمولا در صورت استفاده اصولی و صحیح از شارژر فندکی دچار مشکل نمی‌شوند.

نوع خودرو؛ سومین عامل تعیین کننده ضرر شارژر فندکی

جالب است که حتی نوع و مدل خودرو هم روی عوارض استفاده از شارژر فندکی تاثیر می‌گذارد. جریان و ولتاژی که باتری خودروهای قدیمی به شارژر فندکی می‌رسانند، نوسانات زیادی دارد. این نوسان می‌تواند آسیب‌های جدی به باتری گوشی وارد کند. در مقابل، خودروهای جدیدتر که در طی 10-12 سال پیش تولید شده‌اند، این مشکل را ندارند.

نوع و کیفیت کابل شارژ از عوامل موثر بر عمر باتری موبایل

آخرین عاملی که در پاسخ به سوال «آیا شارژر فندکی ضرر دارد؟» به آن اشاره می‌کنیم، کابل شارژر است. فرقی ندارد که این کابل را به آداپتور متصل می‌کنید یا به یک شارژر فندکی؛ در هر صورت باید استاندارد باشد. کابل‌های بی‌کیفیت ولتاژ و جریان را به درستی عبور نمی‌دهند و همین موضوع می‌تواند عمر مفید باتری موبایل را کاهش دهد.

مهم‌ترین عوامل موثر در ایجاد عوارض شارژر فندکی

معایب شارژر فندکی برای ماشین؛ آیا شارژر فندکی برای ماشین ضرر دارد؟

تا این‌جا متوجه شدیم که در چه صورت برای باتری گوشی استفاده از شارژر فندکی ضرر دارد؛ حالا به عوارضی می‌پردازیم که ممکن است این شارژرها برای باتری ماشین به همراه داشته باشند. در خودروهای قدیمی‌ متصل کردن شارژرها و استفاده آن‌ها از برق باتری مشکلاتی را ایجاد می‌کند و حتی ممکن است در هنگام استارت زدن باعث روشن نشدن ماشین شود. در ماشین‌های جدیدتر (مدل‌های 1389 یا 2010 به بعد) این مشکل وجود ندارد. سیستم این خودروها به گونه‌ای تنظیم شده است که در هنگام استارت زدن، تمام انرژی باتری برای استارت مصرف می‌شود. به علاوه، تا زمانی که ولتاژ خروجی تنظیم و ثابت نشود، برق به سایر قسمت‌ها منتقل نخواهد شد. پس نگران این موضوع نباشید.

به ویژه، اگر از یک شارژر فندکی با تراشه داخلی استفاده می‌کنید. این نوع از شارژرها خود تا زمانی که ولتاژ ورودی به ثبات نرسد، آن را منتقل نمی‌کنند. به علاوه، مانع از رسیدن ولتاژها و جریان‌های خارج از محدوده استاندارد به گوشی خواهند شد. با این وجود اگر خیلی نگران هستید، توصیه می‌کنیم هنگام روشن کردن ماشین، کولر و غیره شارژر فندکی خود را جدا کنید. هم‌چنین، به سراغ بهترین شارژر فندکی و مدل‌های پرفروش آن بروید.

آیا داغ کردن شارژر فندکی خطرناک است؟ علت داغ شدن شارژر فندکی

داغ شدن این دستگاه‌ها در هنگام شارژ موبایل اگر به مقدار کمی باشد، طبیعی به نظر می‌رسد. به این دلیل که شارژرهای فندکی به صورت مستقیم به برق خودرو متصل می‌شوند تا جریان آن را به گوشی منتقل کنند. با این وجود، اگر احساس می‌کنید داغ شدن شارژر شما بیش از حد طبیعی است، پیشنهاد می‌کنیم که آن را عوض کنید. تولید گرمای بیش از حد می‌تواند نشان از خرابی یا فیک بودن شارژر باشد که مسلما به باتری گوشی هم آسیب وارد می‌کند.

هم‌چنین، توصیه می‌کنیم که پس از تکمیل شارژ باتری موبایل، حتما آن را از فندک ماشین جدا کنید تا از خطرات احتمالی جلوگیری کرده باشید. با این کار طول عمر شارژر خود را هم افزایش می‌دهید. پیشنهاد دیگری که برای شما داریم، استفاده از هولدرهای موبایلی است که قابلیت شارژ گوشی را هم دارند.

آیا داغ کردن شارژر فندکی خطرناک است؟ علت داغ شدن شارژر فندکی

شارژر فندکی خوب یا بد است؟

در این مطلب بررسی کردیم که آیا استفاده از شارژر فندکی ضرر دارد یا نه و متوجه شدیم که به طور کلی این موضوع بستگی به مدل ماشین، شارژر، گوشی و حتی کابل شارژ خواهد داشت. در خودروهای جدید، گوشی‌های مجهز به قابلیت فست شارژ و در شارژرها و کابل‌های اصل و معتبر جای نگرانی نیست؛ اما در ماشین‌های که بیش از 10-12 سال عمر دارند یا در گوشی‌های قدیمی‌ باید بیشتر احتیاط کرد. در این موارد بهتر است از شارژرهای فندکی معتبر استفاده کنید که تراشه داخلی دارند و میزان ولتاژ ورودی و خروجی را کنترل می‌کنند.

در صورتی که سوالی در مورد شارژرهای فندکی دارید، با ما در بخش نظرات مطرح کنید. در آخر پیشنهاد می‌کنیم که سری به فروشگاه اینترنتی جانبی هم بزنید که تمام محصولات خود را تضمین شده عرضه می‌کند.

  • تاریخ: پنجشنبه 20 بهمن 1401 - 08:43
  • صفحه: بلاگ
دیدگاه ها
    به اشتراک بگذارید
    به اشتراک بگذارید