چرا تاچ پد لپ تاپ کار نمی کند؟

 • تاریخ: چهارشنبه 2 آذر 1401 - 17:21
 • صفحه: بلاگ
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
چرا تاچ پد لپ تاپ کار نمی کند؟

از کار افتادن تاچ پد لپ تاپ می‌تواند برای بسیاری از کاربران نگرانی ایجاد کند؛ به ویژه اگر ماوس دیگری نداشته باشند. اگر شما هم با مشکل کار نکردن تاچ پد لپ تاپ خود روبرو شده‌اید، نگران نباشید. در بسیاری از مواقع به راحتی می‌توانید این مشکل خود را حل کنید.

در ادامه ما 8 ترفند به شما یاد خواهیم داد که با کمک آن‌ها می‌توانید دوباره از کار با تاچ پد لپ تاپ خود لذت ببرید.

1-مشکل درایور تاچ پد؛ اصلی‌ترین علت کار نکردن تاچ پد لپ تاپ در ویندوز 10 و 11

از نظر مایکروسافت، کار نکردن تاچ پد می‌تواند به دلیل قدیمی یا حذف شدن درایور آن اتفاق افتاده باشد. پس بد نیست که به عنوان اولین راه‌حل‌ها به سراغ به روز رسانی و نصب مجدد درایور پد لمسی برویم، همان طور که برای حل مشکل قطع شدن صدای لپ تاپ نگاهی به درایورهای صدا داشتم. در ادامه مراحل را در ویندوز ۱۰ و ۱۱ با هم مرور خواهیم کرد. ابتدا روش به روز رسانی را امتحان کنید و در صورتی که مشکل شما حل نشد، مراحل حذف درایور را هم پشت سر بگذارید.

 • به روز رسانی درایور تاچ پد ویندوز 10 و 11برای حل مشکل قفل کردن تاچ پد

 • روی This PC راست کلیک کرده و گزینه manage را انتخاب کنید. 
 • در میان لیستی که در سمت چپ پنجره مشاهده می‌کنید، روی Device Manager کلیک کنید.
 • برای آپدیت درایور تاچ پد خود، در میان گزینه‌های پنجره میانی Human Interface Devices یا Mice and other pointing devices را از طریق فلش کناری باز کرده و روی نام درایور تاچ پد خود راست کلیک کنید.
 • حالا کافی است که گزینۀ Update Driver را انتخاب کنید.
 • حذف درایور touchpad برای حل مشکل کار نکردن تاچ پد لپ تاپ در ویندوز 11 و 10

 • ابتدا روی This PC راست کلیک کرده و پس از آن manage را انتخاب کنید.
 • حالا در سمت چپ پنجره گزینۀ Device Manager را انتخاب کنید.
 • در پنجرۀ میانی روی فش کنار Human Interface Devices یا Mice and other pointing devices کلیک کنید.
 • نام درایور تاچ پد خود را پیدا کرده و روی آن راست کلیک کنید.
 • گزینۀ Uninstall device و سپس Uninstall را انتخاب کنید.
 • حالا کافی است که لپ تاپ خود را یکبار ریست کنید تا ویندوز به صورت خودکار دوباره درایور جدیدی را نصب کند.

مشکل درایور تاچ پد؛ اصلی ترین علت کار نکردن تاچ پد لپ تاپ در ویندوز 10 و 11

2- ریستارت کردن؛ ساده‌ترین راه حل از کار افتادن تاچ پد لپ تاپ

احتمالش ضعیف است؛ اما غیر ممکن نیست که با ریست کردن سیستم بتوانید مشکل خود را حل کنید. به ویژه اگر به دلیل هنگ کردن لپ تاپ با این مشکل مواجه شده‌اید. قبل از این کار می‌توانید برای اطمینان بیشتر به صورت هم‌زمان کلیدهای Ctrl + Alt + Delete را روی صفحه کلید فشار دهید. (اگر لپ تاپ مک دارید، می‌توانید Cmd + Space را به صورت هم‌زمان فشار دهید و اگر Spotlight باز شد، از هنگ نبودن سیستم خود مطمئن شوید)

در مقابل، اگر سیستم شما هیچ واکنشی نشان نداد یا متوجه داغ شدن لپ تاپ شدید، چند دقیقه صبر کنید تا شاید به صورت خودکار لپ تاپ از حالت فریز خارج شود. در نهایت اگر بعد از این مدت هم، همچنان سیستم در حالت هنگ بود، باید دکمه پاور را فشار دهید و چند ثانیه نگه دارید تا سیستم خاموش شود. سپس بعد از چند دقیقه دوباره آن را روشن کنید. امیدواریم که با همین راه حل ساده صفحه لمسی سیستم شما به کار بیفتد.

3- فعال سازی تاچ پد با صفحه کلید برای حل مشکل از کار افتادن تاچ پد لپ تاپ لنوور و ...

در تنظیمات بیشتر لپ تاپ‌ها دو یا چند کلید روی صفحه کلید برای فعال‌سازی یا غیرفعال‌سازی تاچ پد ماوس در نظر گرفته شده‌اند. ممکن است بدون این که بدانید این کلیدها را روی کیبور خود به صورت هم‌زمان فشار داده و تاچ پد خود را از کار انداخته باشید. در برندهای مختلف لپ تاپ کلیدهایی که برای این کار تعریف شده‌اند، متفاوت هستند. برای مثال در لپ تاپ‌های برند دل با فشردن هم زمان دکمۀ Fn+F3 می توان پد لمسی را فعلا یا غیرفعال کرد. در صورتی که در لپ تاپ‌های برند لنوو باید دکمه Fn+F8 را با هم فشار داد.

در بیشتر مدل‌ها ترکیب دکمۀ Fn با یکی از دکمه F1تا F12 برای این منظور در نظر گرفته شده که معمولا روی این دکمه نماد مربعی شبیه تاچ پد لپ تاپ هم دیده می‌شود. اگر روی دکمه‌های صفحه کلید خود چنین نشانی را نمی‌بینید، مجبورید که یکی یکی این کلیدها را با کلید اصلی Fn فشار دهید و پس از آن تاچ پد خود را امتحان کنید. اگر باز هم نتیجه‌ای نگرفتید و روی صفحه لمسی خود چراغی می‌بینید، بد نیست که روی نشانگر یا چراغ LED آن دوبار ضربه بزنید. در برخی مدل‌ها مثل لپ تاپ‌های HP این چراغ در گوشه‌ی بالا و سمت چپ صفحه لمسی قرار گرفته است.

حل مشکل از کار افتادن تاچ پد لپ تاپ لنوور و غیره

4- فعال سازی تاچ پد در تنظیمات ویندوز برای رفع مشکل کار نکردن تاچ پد لپ تاپ دل و ..

اگر با کلیدهای صفحه کلید موفق به فعال کردن دوباره تاچ پد لپ تاپ خود نشدید، بد نیست که نگاهی به تنظیمات نرم افزاری ویندوز داشته باشید و از این طریق هم فعال بودن یا نبودن صفحه لمسی خود را بررسی کنید. مسیر رسیدن به این تنظیمات در ویندوز 10 و 11 اندکی با یکدیگر متفاوت هستند که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت:

 • Setting ویندوز را باز کنید. برای این کار می‌توانید دکمه‌های Win و I را به صورت هم‌زمان فشار دهید.
 • در ویندوز 10 گزینۀ Devices و در ویندوز 11 Bluetooth & Devices را انتخاب کنید.
 • حالا در سمت چپ پنجره گزینۀ Touchpad را انتخاب کنید. این گزینه در ویندوز 11 در سمت راست قرار گرفته است و باید برای پیدا کردن آن کمی به پایین اسکرول کنید.
 • حالا در هر دو ویندوز دقت کنید که گزینۀ Touchpad روی حالت ON تنظیم شده باشد، در غیر این صورت تاچ پد سیستم کار نمی‌کند.

فعال سازی تاچ پد در تنظیمات؛ رفع مشکل کار نکردن تاچ پد لپ تاپ دل و غیره

5- جداسازی ماوس‌ها یکی راه حل‌های خراب شدن تاچ پد لپ تاپ

گاهی به دلیل اتصال یک ماوس جانبی به لپ تاپ، صفحه لمسی آن به صورت خودکار غیرفعال می‌شود. پس توصیه می‌کنیم که ابتدا سیستم خود را خاموش کرده و سپس سیم یا دانگل‌های تمام ماوس‌‌ها را جدا کنید. هم‌چنین، اگر ماوسی را به صورت بلوتوثی به سیستم متصل کرده‌اید، قبل از خاموش کردن سیستم آن را قطع اتصال کنید. سپس لپ تاپ را روشن کرده و پس از آن دوباره تاچ پد خود را امتحان کنید.

اگر مشکل کار نکردن تاچ پد لپ تاپ حل شد، برای این که دوباره با اتصال ماوس غیرفعال نشود، مسیر زیر را در ویندوز 10 طی کنید:

 • بخش Setting را باز کنید.
 • وارد گزینۀ Devices و پس از آن touchpad شوید.
 • حالا گزینۀ Leave touchpad on when a mouse is connected را تیک بزنید. در این صورت با وصل کردن موس‌های جانبی، همچنان تاچ پد کار می‌کند.

در نظر داشته باشید که برای تیک زدن این گزینه در ویندوز 11 باید بعد از باز کردن Setting، گزینۀ Bluetooth & Devices را انتخاب کنید. سپس در سمت راست روی گزینۀ touchpad کلیک کنید. حالا دوباره در سمت راست و بالای صفحه روی فلشی که در کنار گزینۀ On دیده می‌شود، کلیک کنید تا این گزینه برای شما نمایش داده شود.

6- رفع علت از کار افتادن تاچ پد لپ تاپ با حذف درایورهای ماوس

در برخی از مواقع جدا کردن ماوس‌ها به تنهایی کافی نیست. در واقع با اتصال موس به لپ تاپ به صورت خودکار درایوری برای آن ایجاد می‌شود که با جدا کردن آن از روی سیستم حذف نمی‌شود. در این صورت ممکن است که لپ تاپ برای تشخیص درایور ماوس‌ها از درایور تاچ پد مشکل پیدا کند. پس بد نیست که مراحل زیر را در لپ تاپ خود پشت سر بگذارید:

 • روی منوی استارت کلیک کرده و در نوار جستجو Device Manager را تایپ کنید.
 • حالا گزینۀ Mice and other pointing devices را از طریق فلش کناری آن باز کنید.
 • تک به تک روی تمام درایورهای ماوس کلیک راست کرده و گزینۀ Uninstall را انتخاب کنید. دقت داشته باشید که در این میان درایور مربوط به تاچ پد را حذف نکنید.
 • در آخر یکبار سیستم خود را ری‌استارت کرده و دوباره تاچ پد لپ تاپ خود را امتحان کنید.

رفع علت از کار افتادن تاچ پد لپ تاپ با حذف درایورهای ماوس

احتمالا بعد از انجام این مراحل مشکل تاچ پد حل خواهد شد؛ اما امکان دارد که باعت کار نکردن ماوس بی سیم شود که در این صورت باید سیستم را دوباره راه اندازی کنید.

7- فعال سازی Tochpad از طریق تنظیمات موس

اگر ترفندهایی ساده‌ایی که تا به این جا برای حل مشکل کار نکردن تاچ پد لپ تاپ معرفی کردیم، راه گشا نبودند، باید به سراغ تنظیمات پیشرفته‌تر برویم تا شاید یکی از آن‌ها به نتیجه برسد. یکی از این تنظیمات فعال کردن صفحه لمسی دستگاه از طریق تنظیمات موس است. برای این کار مراحل زیر را با ما امتحان کنید:

 • با فشردن هم‌زمان دکمه‌های WIN+I یا از طریق منوی استارت Settings را باز کنید.
 • گزینۀ Devices و بعد از آن در سمت چپ، Mouse & Touchpad را انتخاب کنید.
 • حالا در سمت راست روی Additional mouse options که در پایین صفحه قرار دارد، کلیک کنید. اگر این گزینه را نمی‌بینید، پنجره تنظیمات را به صورت افقی بکشید. در نظر داشته باشید که در ویندوز 11 این گزینه در آخر لیست دیده می‌شود.
 • در پنجرۀ که روبروی شما باز شده، آخرین سربرگ را انتخاب کنید. در نظر داشته باشید که این سربرگ بسته به مدل سیستم شما ممکن است Device Settings, Synaptics، یا ELAN نام داشته باشد.
 • در کادر زیر منوی Devices نام تاچ پد سیستم خود را مشاهده می‌‌کنید. اگر غیرفعال است، باید روی گزینۀ Enable در پایین کلیک کنید تا فعال شود.
 • در آخر پس از انتخاب OK سیستم خود را دوباره راه اندازی کنید.

8- رفع علت خراب شدن صفحه لمسی لپ تاپ از طریق تنظیمات بایوس

این آخرین راه حل و تخصصی‌ترین راهکارهای خانگی است که امیدواریم مشکل شما را حل کند. احتمال دارد که در تنظیمات بایوس سیستم تغییراتی به وجود آمده و در اثر آن تاچ پد غیرفعال شده باشد. برای مطمئن شدن از این موضوع باید سیستم خود را روی حالت بایوس راه اندازی کنید. به این منظور باید لپ تاپ را ری‌استارت کنید و بسته به مدل آم قبل از بالا آمدن ویندوز دکمه‌های F2 یا F8 یا Del را فشار دهید تا صفحه تنظیمات بایوس برای شما باز شود.

سپس در این تنظیمات باید به قسمت Advanced مراجعه کنید و در این قسمت گزینۀ Touchpad یا Internal Pointing Device Trackpad یا منوی شبیه را پیدا کنید. حالا در این بخش فعال یا غیرفعال بودن تاچ پد را بررسی کنید و اگر غیرفعال بود، آن را Enabled کنید. درنهایت هم تنظیمات را ذخیره کرده و از حالت بایوس خارج شوید.

رفع علت خراب شدن صفحه لمسی لپ تاپ از طریق تنظیمات بایوس

تنظیماتی برای کار نکردن تاچ پد مک بوک

اگر در مک بوک خود با مشکل خراب شدن تاچ پد مواجه شدید، بد نیست که نگاهی به تنظیمات موس داشته باشید. برای این کار:

 • از طریق منوی Apple که در بالای صفحه دسکتاپ قرار دارد، به System Preferences دسترسی پیدا کنید. در نظر داشته باشید که در MacBook Pro این گزینه در پایین صفحه دیده می‌شود.
 • حالا روی آیکون Trackpad کلیک کنید.
 • در پنجره باز شده به تنظیمات بیشتر صفحه لمسی سیستم خود دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید آن‌ها را تغییر داده و نتیجه را امتحان کنید.

اگر در حین کار متوجه داغ شدن مک بوک خود شده‌اید، حتما دلایل آن را بررسی کنید؛ قبل از این که سخت افزار سیستم آسیبی وارد شود.

سپردن لپ تاپ به متخصصان؛ آخرین راهکار

در این مقاله 8 روش برای حل مشکل کار نکردن تاچ پد لپ تاپ به شما پیشنهاد کردیم. اگر با وجود امتحان کردن این راه‌حل‌ها همچنان نتوانستید مشکل خود را برطرف کنید، باید به فکر تعمیر سخت افزاری سیستم باشد. احتمالا به دلیل ضربه یا... از نظر سخت افزاری این بخش از لپ تاپ شما به مشکل برخورده است. از آن جایی که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است، توصیه می‌کنیم حتما از کیف و کاور لپ تاپ برای محافظت بیشتر آن استفاده کنید. در صورتی که با این راهکارها توانستید دوباره از تاچ پد سیستم خود لذت ببرید، حتما در بخش نظرات مطرح کنید که کدام روش توانست شما را به نتیجه برساند.

 

 

افزودن دیدگاه
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)