چگونه گوشی خود را از دسترس خارج کنیم؟ + معرفی 4 برنامه کاربردی

 • تاریخ: دوشنبه 8 اسفند 1401 - 19:38
 • صفحه: بلاگ
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
چگونه گوشی خود را از دسترس خارج کنیم؟ + معرفی 4 برنامه کاربردی

از دسترس خارج کردن موبایل به راحتی امکان‌پذیر است. تفاوتی ندارد که گوشی شما اندروید است یا آیفون؛ سیم کارت شما همراه اول است یا ایرانسل یا حتی رایتل در هر صورت می‌توانید برای خارج کردن گوشی خود از دسترس ترفندهایی را به کار گیرید که در ادامه معرفی می‌کنیم. در نظر داشته باشید که پس از اجرای هر ترفند، حتما یک بار با خط خود تماس بگیرید تا از عملکرد آن مطمئن شوید.

ترفند اول: شماره‌گیری کد از دسترس خارج کردن گوشی

جالب است بدانید که کدهای ساده وجود دارند که اگر آن‌ها را در گوشی خود وارد کنید، احتمالا از دسترس خارج خواهد شد. این کد را در انواع سیم‌کارت‌های همراه اول، ایرانسل، رایتل و غیره می‌توانید امتحان کنید.

کد از دسترس خارج کردن همراه اول، ایرانسل، رایتل و غیره

کد از دسترس خارج کردن همراه اول، ایرانس، رایتل و غیره

برای این که تنها با شماره‌گیری یک کد، سیم کارت خود را از دسترس خارج کنید، کافی است که ابتدا به قسمت شماره‌گیر موبایل بروید. سپس:

 • کد #094*21*را از سمت چپ به راست وارد کنید.
 • در آخر روی گزینۀ Call ضربه بزنید.
 • پس از چند ثانیه پیغامی مبنی بر عمل‌کردن یا نکردن کد به شما نمایش داده می‌شود.
 • فراموش نکنید که اگر کد عمل کرد، برای این که دوباره تلفن شما در دسترس قرار بگیرد، باید کد #21# را شماره‌گیری کرده و در آخر گزینۀ Call را لمس کنید.

اگر کد بالا جواب نداد، می‌توانید کد #021*21* را شماره گیری کنید. مزیت این روش غیرفعال‌شدن یک طرفه سیم‌کارت است. به این معنی که شما می‌توانید با دیگران تماس بگیرید و حتی برای آن‌ها پیامک ارسال کنید؛ اما در مقابل اگر فردی با شما تماس بگیرد، جملۀ معروف «شماره موردنظر در شبکه موجود نمی‌باشد» را خواهد شنید. به‌علاوه، در این حالت امکان استفاده از اینترنت هم وجود دارد. پس اگر با مشکلی مواجه شدید، حتما علت وصل نشدن گوشی به وای فای در اندروید و آیفون را بررسی کنید. برای خارج‌شدن از این حالت هم باید دوباره همان کد #21# را شماره‌گیری کنید.

خرید از جانبی با کد تخفیف ویژه

ترفند دوم از دسترس خارج کردن موبایل: فعال‌سازی حالت هواپیما

حتما خودتان می‌دانید که با فعال کردن گزینۀ Flight Mode یا Airplane Mode، می‌توانید به اصطلاح حالت هواپیما را روشن کنید. با این کار، آنتن گوشی شما از دسترس خارج می‌شود و دیگر هیچ پیام یا تماسی به دستتان نمی‌رسد. برای فعال کردن این حالت کافی است که با کشیدن انگشت خود از سمت بالا به پایین صفحه نمایش (در گوشی‌های آیفون با کشیدن انگشت از پایین به بالا یا از راست به سمت پایین)، منوی سریع را باز کنید. سپس گزینه Airplane mode را که آیکونی به شکل هواپیما دارد، لمس کنید.

اگر در این قسمت آیکون حالت هواپیما را مشاهده نکردید، به تنظیمات گوشی مراجعه کرده و گزینۀ Network یا گزینه‌های مشابه را باز کنید. سپس سوییچ مربوط به این گزینه را روشن کنید. مزیت استفاده از این روش قطع نشدن اتصال Wi-Fi گوشی است. البته متاسفانه حالت داده همراه خاموش می‌شود؛ اما اگر به مودم دسترسی داشته باشید، می‌توانید هم‌چنان هم زمان با از دسترس خارج کردن موبایل، به اینترنت هم متصل باشید. زمانی که خواستید گوشی خود را به حالت اولیه برگردانید، کافی است که حالت هواپیما را غیرفعال کنید.

آیا با روش‌های صرفه جویی در مصرف اینترنت گوشی آشنایی دارید؟

ترفند سوم خارج کردن موبایل از دسترس: عوض‌کردن شبکه

اگر شبکه تلفن همراه خود را به گزینه‌ای تغییر دهید که قابلیت پشتیبانی از سیم کارت شما را ندارد، به راحتی از دسترس خارج خواهید شد. برای این کار باید مراحل ساده زیر را پشت سر بگذارید:

 • وارد منوی setting گوشی شوید.
 • گزینۀ More settings و سپس  Network Selection را انتخاب کنید.
 • حالا روی گزینۀ Manual  ضربه بزنید.
 • چند ثانیه صبر کنید تا لیست اپراتورهای موجود شبکه تلفن به شما نمایش داده شود. در نظر داشته باشید که بسته به مدل گوشی ممکن است این گزینه‌ها را در بخش‌های دیگری پیدا کنید.
 • در لیست گزینۀ را که به نظر می‌رسد از سیم کارت شما پشتیبانی نمی‌کند، انتخاب کنید.
 • به همین راحتی از دسترس خارج خواهید شد. برای این که دوباره به وضعیت قبلی برگردید، کافی است که تمام مراحل بالا را تکرار کنید. سپس در لیست گزینۀ Automatic  را لمس کنید.

 ترفند سوم خارج کردن موبایل از دسترس: عوض‌کردن شبکه

راحت‌ترین راه برای خارج شدن موبایل از دسترس؛ خارج‌کردن سیم کارت

اگر در گوشی موبایل شما جای سیم‌کارت زیر باتری نیست، می‌توانید این روش ساده را برای از دسترس خارج کردن موبایل امتحان کنید. کافی است گوشی خود را خاموش کرده و سیم کارت را خارج کنید. پس از چند دقیقه دوباره سیم کارت را وارد گوشی کنید. در این صورت، تا زمانی که گوشی خود را یک بار خاموش و روشن نکنید، سیم کارت توسط گوشی شناسایی نخواهد شد. در این صورت، عدم شناسایی، دلیل نخواندن سیم کارت در گوشی خواهد شد. بنابراین، شما از دسترس دیگران خارج می‌شوید.

خرید از جانبی با کد تخفیف ویژه

ترفند پنجم از دسترس خارج کردن گوشی؛ بیرون‌آوردن باتری

اگر باتری گوشی شما جداشدنی است، می‌توانید از این روش استفاده کنید. کافی است که بدون خاموش‌کردن گوشی، باتری خود را بیرون بیاورید. در این صورت، گوشی به صورت اتوماتیک خاموش می‌شود. تا زمانی که دوباره باتری را سرجای خود قرار ندهید و گوشی را روشن نکنید، در دسترس نخواهید بود.

فویل پیچی؛ راهکاری جالب برای از دسترس خارج کردن موبایل

تجربه نشان داده است که اگر گوشی خود را داخل یک ورق آلومینیومی یا همان فویل بپیچید، قدرت آنتن‌دهی آن به شدت کم می‌شود. اگر کاملا گوشی خود را بپوشانید، دیگر گوشی آنتن نمی‌دهد. در این صورت زمانی که کسی با شما تماس می‌گیرد، «این شماره از محدوده تحت پوشش خارج است» را می‌شنود.

بد نیست بدانید که اگر گوشی خود را هم داخل یک ظرف از جنس فولاد ضدزنگ قرار دهید، همین شرایط تکرار خواهد شد. البته باید در ظرف را هم ببندید.

فویل پیچی؛ راهکاری جالب برای از دسترس خارج کردن موبایل

انتقال تماس‌ها، ترفند دیگری برای از دسترس خارج کردن گوشی اندروید یا آیفون

انتقال تماس یا دایورت کردن روی یک خط خاموش، مسدود یا اشتباه ترفند دیگری است که می‌توانید در مواقع لزوم به سراغ آن بروید. برای این که تماس‌های خود را دایورت کنید، هم می‌توانید از کدهای دستوری استفاده کرده و هم از طریق تنظیمات گوشی اقدام کنید. در ادامه هر دو روش را با هم مرور خواهیم کرد:

خارج‌کردن گوشی از دسترس با دایورت از طریق کد دستوری:

برای دایورت سیم کارت ایرانسل یا همراه اول خود به یک خط مشکل دار، باید کد:

 # شماره موردنظر *21*

را شماره‌گیری کنید. شماره موردنظر شما می‌تواند یک سیم کارت منقضی شده، خراب، مسدود یا حتی یک شماره تلفن ثابت غیرفعال باشد.

اگر این کد به هر دلیلی روی گوشی شما جواب نداد، می‌توانید از طریق تنظیمات اقدام کنید. روش انجام این کار بسته به اندروید یا آیفون بودن گوشی شما متفاوت است که در ادامه به بررسی هر دو خواهیم پرداخت.

انتقال تماس برای از دسترس خارج کردن گوشی اندروید

برای دایورت کردن شماره در گوشی اندروید روی یک خط مشکل دار باید مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

 • منوی شماره‌گیر گوشی خود را باز کنید.
 • وارد Setting شوید.
 • گزینۀ Call Forwarding را انتخاب کنید.
 • روی گزینۀ Voice Calls  ضربه بزنید.
 • حالا Always Forward را انتخاب کنید تا همه تماس‌ها در هر حالتی به خط دیگری منتقل شوند.
 • در این مرحله نیاز است که شماره موردنظر را برای دایورت‌شدن انتخاب کنید.
 • در نهایت روی Turn On یا OK ضربه بزنید.
 • بعد از انتقال تماس‌ها، آیکونی در نوار بالای صفحه نمایش شما ظاهر می‌شود.
 • برای خارج‌شدن از حالت دایورت باید این اعلان را لمس کرده و سپس Turn Off را انتخاب کنید.

انتقال تماس برای از دسترس خارج کردن گوشی اندروید

از دسترس خارج‌کردن گوشی اپل از طریق تنظیمات

برای از دسترس خارج کردن موبایل آیفون یا همان گوشی اپل ، می‌توانید شماره آن را روی یک شماره مشکل‌دار، منقضی، خاموش، اشتباه و غیره دایورت کنید. برای این کار باید مراحل زیر را در گوشی آیفون خود طی کنید:

 • به تنظیمات یا Setting گوشی وارد شوید.
 • سپس گزینه‌های Phone و پس از آن Call Forwarding را انتخاب کنید.
 • در این مرحله نیاز است گزینۀ Call Forwarding را روشن کرده و سپس شماره موردنظر خود برای دایورت را وارد کنید.

از دسترس خارج كردن گوشي برای شماره خاص

اگر قصد دارید که برقراری تماس فقط از یک شماره خاص و یک مخاطب را ناممکن کنید، می‌توانید از دو ترفند زیر کمک بگیرید:

بلاک کردن شماره خاص در گوشی‌های اندرویدی

اگر یک گوشی اندرویدی دارید، می‌توانید از گزینۀ Block استفاده کنید. در این صورت اگر مخاطب موردنظر با شما تماس بگیرد، پیام «شماره مدنظر در حال حاضر مشغول است» را خواهد شنید. برای این که شماره یا شماره‌های خاصی را وارد لیست Block کنید، باید لیست تماس‌های خود را باز کنید. سپس شماره یا نام مخاطب موردنظر را برای چند ثانیه لمس کنید. با این کار یک منو باز می‌شود که با انتخاب گزینۀ «add to black list» یا «افزودن به لیست سیاه» می‌توانید آن را مسدود کنید.

بلاک کردن شماره خاص در گوشی‌های اندرویدی

بلاک کردن شماره در آیفون

در گوشی‌های آیفون هیچ گزینه‌ای برای بلاک کردن شماره خاص وجود ندارد. بنابراین برای این که گوشی آیفون خود را فقط از دسترس یک مخاطب خاص خارج کنید، راهی به جز استفاده از برنامه‌های جانبی ندارید. در ادامه نگاهی به لیست برنامه‌هایی خواهیم داشته که برای از دسترس خارج کردن گوشی به کار می‌آیند.

معرفی 4 برنامه از دسترس خارج کردن گوشی آیفون و اندروید

اگر هیچ‌کدام از روش‌های بالا را دوست نداشتید، می‌توانید برای مدیریت بیشتر و بهتر تماس‌های خود از اپلیکیشن‌ها کمک بگیرید. در ادامه چند مورد از بهترین برنامه‌هایی را معرفی خواهیم کرد که به این منظور طراحی شده‌اند:

 Call Blacklist برای اندروید: این برنامه برای مدیریت تماس‌ها و پیامک‌ها یک گزینه مناسب است.

Call Blocker برای اندروید: این برنامه قابلیت‌های بیشتری را در مقایسه با دیگر اپلیکیشن‌ها در اختیار شما قرار می‌دهد. از جمله این که یک لیست سفید دارد. شما می‌توانید در لیست سفید خود شمارۀ افراد مهم و دوستان نزدیک خود را وارد کنید. کسانی که می‌خواهید همیشه در دسترس‌شان باشید.

Sim Blocker برای اندروید: اگر به صورت هم زمان دو سیم کارت روی گوشی شما فعال است، باید به سراغ این برنامه بروید. با کمک این نرم‌افزار می‌توانید به صورت جداگانه تماس‌های هر سیم‌کارت را مدیریت کنید.

Simple Call blocker برای آیفون: کاربران گوشی‌های آیفون می‌توانند برای مدیریت تماس‌های خود از این برنامه استفاده کنند.

معرفی 4 برنامه از دسترس خارج کردن گوشی آیفون و اندروید

شما چگونه گوشی را از دسترس خارج کردید؟

در این مطلب 10 ترفند برای از دسترس خارج کردن موبایل به شما معرفی کردیم. از شماره‌گیری کدهای دستوری گرفته تا نصب برنامه‌های مسدود کردن. شما کدام روش را ترجیح می‌دهید؟ آیا کدهای معرفی شده روی گوشی شما جواب دادند؟ نظرات و سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

در آخر پیشنهاد می‌کنیم که اگر قصد خرید لوازم جانبی را دارید، سری به فروشگاه اینترنتی جانبی بزنید.

افزودن دیدگاه
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
نظرات