آموزش وصل نشدن گوشی به تلویزیون

  • تاریخ: چهارشنبه 17 اسفند 1401 - 22:50
  • صفحه: بلاگ
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
آموزش وصل نشدن گوشی به تلویزیون

روش‌های مختلفی برای وصل کردن گوشی به تلویزیون وجود دارد. با کمک این روش‌ها می‌توانید به آسانی عکس‌ها و فیلم‌های گوشی خود را داخل تلویزیون تماشا کنید. پس چرا گوشی به تلویزیون وصل نمی‌شود؟ گاهی به دلایل مختلف که بستگی به روش انتخابی شما دارد، ممکن است این اتصال برقرار نشود. در مطلب آموزش وصل نشدن گوشی به تلویزیون، نگاهی به دلایلی خواهیم داشت که باعث بروز این مشکل می‌شوند. هم‌چنین، راهکارهایی را هم برای حل این مشکل معرفی خواهیم کرد.

چرا گوشی با کابل به تلویزیون وصل نمیشود؟ بررسی راه‌حل مشکل وصل نشدن گوشی به تلویزیون

یکی از روش‌های ساده برای وصل کردن گوشی به تلویزیون، استفاده از کابل USB و HDMI است. اگر نمی‌توانید با این کابل‌ها اتصال تلویزیون و گوشی خود را برقرار کنید، دلایل زیر را مورد بررسی قرار دهید:

استفاده از کابل نامناسب

ممکن است کابل USB که برای این کار انتخاب کرده‌اید، از انتقال داده پشتیبانی نمی‌کند. اگر از کابلی استفاده می‌کنید که فقط قابلیت شارژکردن گوشی را دارد، نمی‌توانید داده‌ایی را با کمک آن منتقل کنید. پس برای اطمینان بیشتر کابل دیگری را امتحان کنید.

تنظیمات نادرست گوشی

هنگام اتصال گوشی به کابل روی صفحه آن یک پنجره ظاهر می‌شود تا گزینه مناسب را برای اتصال خود انتخاب کنید. اگر گزینۀ دستگاه رسانه‌ای MTP انتخاب شده است، باید آن را به MSC یا سایر گزینه‌های مرتبط تغییر دهید.

هنگ‌کردن دستگاه‌ها

ممکن است گوشی یا تلویزیون دچار یک باگ کوچک شده باشند. با ری‌استارت کردن هر دو دستگاه می‌توانید این باگ‌ها را رفع کنید.

چرا گوشی به تلویزیون وصل نمی شود؟

با روش‌های بی‌سیم، چرا گوشی به تلویزیون وصل نمی‌شود؟

اگر قصد دارید که گوشی را با وای فای به تلویزیون وصل کنید و موفق نمی‌شوید، باید عوامل زیر را مورد بررسی قرار دهید. فرقی نمی‌کند که از فناوری Mirroring Screen ، Casting یا غیره استفاده می‌کنید، در هر صورت بروز این مشکل دلایل زیادی دارد که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

باگ‌های نرم‌افزاری؛ اولین دلیل متصل نشدن گوشی به تلویزیون

بعضی وقت‌ها دستگاه‌های الکترونیکی دچار باگ می‌شوند و هنگ می‌کنند. ممکن است، تلویزیون، گوشی موبایل یا حتی مودم شما دچار یک مشکل نرم‌افزاری کوچک شده باشد و همین موضوع در روند اتصال اختلال ایجاد می‌کند. پس یک‌بار گوشی خود را ری‌استارت کنید. هم‌چنین، تلویزیون و مودم خود را خاموش کنید و به مدت چند ثانیه از برق بیرون بکشید. سپس دوباره برای برقراری اتصال تلاش کنید.

به علاوه، در تنظیمات برخی از تلویزیون‌ها گزینه ریست فکتوری وجود دارد که می‌توانید از این گزینه هم استفاده کنید. برای امتحان‌کردن این گزینه به منوی اصلی تنظیمات مراجعه کرده و در زیرگزینۀ  service menu  یا مشابه آن به دنبال  reset factory  باشید.

عدم پشتیبانی سیستمی؛ دومین علت رایج وصل نشدن گوشی به تلویزیون

ممکن است تلویزیون یا گوشی شما قابلیت اتصال بی‌سیم و پشتیبانی از  Screen Mirroring را نداشته باشد. البته این موضوع بیشتر در تلویزیون‌های قدیمی دیده می‌شود تا در تلویزیون‌های نسل جدید که اکثر آن‌ها به این فناوری مجهز شده‌اند. در تلویزیون‌های قدیمی‌تر می‌توانید این مشکل را با خرید یک دانگل مخصوص یا Chromecast  حل کنید.

از طرف دیگر، این امکان هم وجود دارد که گوشی همراه شما از این قابلیت‌ها پشتیبانی نمی‌کند. بد نیست بدانید که گوشی شما باید حداقل به اندروید نسخه 4.2 مجهز باشد. گوشی‌های اپل هم با قابلیتی به نامAirplay  به تلویزیون متصل می‌شوند. به هر حال، برای اطمینان می‌توانید مدل گوشی و تلویزیون خود را در اینترنت سرچ کنید تا مطمئن شوید که امکان وصل‌کردن بی‌سیم آن‌ها به سایر دستگاه‌ها وجود دارد.

عدم پشتیبانی سیستمی؛ دومین علت رایج وصل نشدن گوشی به تلویزیون

بررسی تنظیمات تی‌وی برای آموزش وصل نشدن گوشی به تلویزیون

در برخی از مدل‌های تلویزیون قابلیت مربوط به اتصال بی‌سیم به صورت پیش‌فرض فعال نیست. در این صورت باید ابتدا گزینه‌ای را در تنظیمات تلویزیون خود فعال کنید یا این که حتی دکمۀ را روی کنترل فشار دهید. این گزینه‌ یا دکمه بسته به مدل تلویزیون شما متفاوت است. اگر دکمه مرتبطی روی کنترل تلویزیون خود مشاهده نمی‌کنید،Source  را فشار دهید و سپس گزینه Screen mirroring  یا گزینه‌های مشابه را انتخاب کنید.

اگر از روش بالا موفق نشدید، می‌توانید در تنظیمات تلویزیون خود هم در مسیری چون Menu ->Network -> Mirroring این قابلیت را پیدا و فعال کنید.

در نظر داشته باشید که برای اتصال آیفون به تلویزیون، باید از قابلیت Airplay استفاده کنید. بنابراین، در تلویزیون خود هم باید به دنبال چنین گزینه‌ای باشید. در تلویزیون‌های سامسونگ این گزینه را می‌توانید در مسیر زیر پیدا کنید:

  • وارد تنظیمات تلویزیون خود شوید.
  • گزینۀ General  و پس از آن Apple AirPlay settings را انتخاب کنید.
  • در این قسمت باید گزینۀ AirPlay را روی on تنظیم کنید. اگر این گزینه از قبل فعال بود، یک‌بار آن را خاموش و دوباره روشن کنید.
  • حالا احتمالا مشکل وصل نشدن گوشی به تلویزیون حل شده است. در غیر این صورت به سراغ راهکارهای بعدی بروید.

بررسی تنظیمات تی‌وی برای آموزش وصل نشدن گوشی به تلویزیون

متصل‌نبودن تلویزیون و گوشی به شبکه یکسان؛ رایج‌ترین دلیل وصل نشدن تلویزیون و گوشی

در نظر داشته باشید که اگر گوشی و تلویزیون شما هر دو به یک شبکه Wi-Fi یکسان متصل نباشند، اتصالی بین آن‌ها برقرار نمی‌شود. برای اطمینان خاطر بد نیست که در تنظیمات تلویزیون خود Network Setup یا Network settings را باز کرده و نام شبکه وای فای متصل را بررسی کنید. ممکن است نام وای فای را در زیر گزینهWireless  پیدا کنید.

تاییدنکردن مجوز دسترسی؛ علت وصل‌نشدن گوشی به تلویزیون ال جی وغیره

زمانی که قصد دارید گوشی اندروید یا آیفون خود را به تلویزیون متصل کنید، احتمالا هم روی تلویزیون و هم روی صفحه گوشی یک پنجره ظاهر می‌شود و از شما می‌پرسد که آیا این دو دستگاه اجازه دارند که به یکدیگر متصل شوند یا خیر. شما برای تایید این پنجره یا باید گزینۀ Allow  را انتخاب کنید یا باید کدی را که روی تلفن یا تلویزیون شما ظاهر می‌شود، در دستگاه دیگر وارد کنید. در غیر این صورت، اتصالی برقرار نخواهد شد.

وصل‌نشدن تلویزیون به وای فای؛ از دیگر دلایل قطع اتصال گوشی و تلویزیون

گاهی تلویزیون‌ها برای اتصال به وای فای دچار مشکل می‌شوند. در صورت امکان آن‌ها را با کمک یک کابل و به صورت سیمی به مودم وای فای متصل کنید.

وصل‌نشدن تلویزیون به وای فای؛ از دیگر دلایل قطع اتصال گوشی و تلویزیون

روشن بودن بلوتوث؛ عجیب‌ترین دلیل متصل‌نشدن گوشی به تلویزیون

تجربه ثابت کرده است که روشن‌بودن بلوتوث گوشی گاهی باعث ایجاد اختلال در اتصال می‌شود. شاید تداخلی بین امواج وای فای و بلوتوث به وجود می‌آید که این مشکل را ایجاد می‌کند. در هر صورت، خیلی ساده بلوتوث گوشی خود را خاموش کنید. اگر موفق نمی‌شوید، مشکل خاموش نشدن بلوتوث را مطالعه کنید.

استفاده از VPN؛ از مهم‌ترین علت‌های عدم اتصال گوشی و تلویزیون

روشن‌بودن VPN یکی دیگر از دلایلی است که گاهی مانع از اتصال گوشی به تلویزیون می‌شود. پس وی‌پی‌ان خود را خاموش کرده و دوباره اقدام کنید.

فعال بودن قابلیت Auto Protection Time ؛ علت وصل نشدن گوشی به تلویزیون سامسونگ وغیره

حتما شنیده‌اید که نمایش تصاویر ثابت به نمایشگر تلویزیون‌ها آسیب وارد می‌کند. بنابراین، شرکت‌های مختلف برای در امان بودن از این آسیب، فناوری‌های متفاوتی را در تلویزیون‌های خود پیاده‌سازی کرده‌اند. برای مثال تلویزیون‌های برند سامسونگ به قابلیت Auto Protection Time مجهز شده‌اند. در صورت روشن‌بودن این قابلیت، تلویزیون سامسونگ در هنگام نمایش یک تصویر ثابت خود را محافظت می‌کند.

این ویژگی بسیار عالی به نظر می‌رسد؛ اما بسیاری از کاربران تجربه کرده‌اند که روشن‌بودن آن اتصال گوشی به تلویزیون را با اختلال همراه می‌کند. بنابراین، باید چرخی میان تنظیمات تلویزیون خود بزنید و اگر چنین گزینه‌ای مشاهده کردید، آن را غیرفعال کنید. در تلویزیون‌های سامسونگ اگر مسیر  Settings > General > System Manager را پشت سر بگذارید، به این گزینه خواهید رسید و می‌توانید آن را خاموش کنید.

فعال بودن قابلیت Auto Protection Time ؛ علت وصل نشدن گوشی به تلویزیون سامسونگ وغیره

وارد نشدن نام گوشی در لیست تلویزیون

ممکن است به صورت تصادفی امکان اتصال تلویزیون خود به گوشی را غیرفعال کرده باشد. برای بررسی بیشتر این موضوع باید در تنظیمات تلویزیون خود نگاهی به لیست دستگاه‌هایی بیندازید که اجازه اتصال به آن را دارند.

در تلویزیون‌های سامسونگ برای دسترسی به این لیست باید مسیر Settings > General > External device manager > Device connection manager > Device list را پشت سر بگذارید. سپس نام گوشی خود را انتخاب کرده و آن را روی حالت Allow تنظیم کنید.

در  سایر تلویزیون‌ها هم باید مسیرها و گزینه‌های مشابه را امتحان کنید تا به این گزینه برسید.

تنظیمات پهنای باند مودم برای حل مشکل وصل نشدن گوشی به تلویزیون

مودم‌های جدید از دو پهنای باند 2.4 و 5 گیگاهرتزی پشتیبانی می‌کنند. در واقع با توجه به موقعیت و به صورت خودکار روی یکی از این گزینه‌ها تنظیم می‌شوند. اگر مودم شما هم چنین قابلیتی را داشته باشد، احتمالا دلیل وصل‌نشدن گوشی به تلویزیون همین موضوع باشد. چرا که معمولا سخت افزار تلویزیون‌ها از پهنای باند 5 گیگاهرتز پشتیبانی نمی‌کنند. بنابراین، تنها راه‌حل مراجعه به تنظیمات مودم و قرار دادن آن روی 2.4 هرتز است.

پشتیبانی‌نکردن برنامه؛ دلیل پخش نشدن فیلم گوشی در تلویزیون

اگر تنها هنگام اجرای برخی برنامه‌های خاص اتصال بین گوشی و تلویزیون شما دچار مشکل می‌شود، احتمالا برنامه موردنظر مانع خواهد شد. معمولا برنامه‌های اشتراکی مثل Netflix اجازه به‌اشتراک‌گذاشتن صفحه نمایش گوشی با تلویزیون را نمی‌دهند.

به روزرسانی دستگاه‌ها؛ علت عجیب وصل نشدن گوشی به تی‌وی

اگر به تازگی گوشی یا تلویزیون خود را آپدیت کرده‌اید و پس از آن برای اتصال این دو دستگاه با مشکل مواجه شدید، احتمالا مشکل از نسخۀ آپدیت است. برای رفع آن راهی نیست جز این که دوباره گوشی یا تلویزیون خود را به‌روزرسانی کنید یا منتظر نسخه‌های جدید باشید.

برقراری اشتباه اتصال میان گوشی و تلویزیون

ممکن است که مراحل اشتباهی را پشت سر می‌گذارید که اتصال به صورت صحیح برقرار نمی‌شود. مسیری که باید انتخاب کنید، بستگی به مدل گوشی و برند تلویزیون شما دارد؛ اما در ادامه ما چند نمونه از راه‌های برقراری اتصال صحیح را مرور خواهیم کرد:

  • برخی از برنامه‌ها مثل یوتیوب امکان پخش مستقیم ویدیو از روی گوشی اندرویدی یا آیفون به تلویزیون را فراهم آورده‌اند. در این برنامه‌ها گزینۀ cast تعریف شده است که آیکونی شبیه به یک مربع با آنتن وای‌فای در کنار آن دارد. کافی است که این گزینه را انتخاب کرده و بعد اجازه دسترسی تلویزیون به تلفن را صادر کنید. برای این کار باید Allow را انتخاب کرده و در صورت نیاز کد تایید را وارد کنید.

اگر دکمه Cast  را در برنامه نمی‌بینید، روی گزینۀ Share  ضربه بزنید و سپس AirPlay  را در آیفون و گزینه‌های مشابه مثل wifi direct  را برای اندروید انتخاب کنید. سپس سایر مراحل را هم پشت سر بگذارید تا اتصال برقرار شود.

برقراری اشتباه اتصال میان گوشی و تلویزیون

  • در گوشی‌های آیفون می‌توانید Control Center را باز کرده و سپس روی گزینۀ Screen Mirror ضربه بزنید. آیکون این گزینه شبیه به دو مربع تودرتو است. حالا کافی‌ست که نام تلویزیون خود را انتخاب کنید.
  • برای اتصال گوشی اندوریدی به تلویزیون هم باید با کشیدن انگشت از سمت بالای صفحه به پایین، منوی تنظیمات سریع را باز کنید. سپس گزینۀ screen Mirror یا Smart View را انتخاب کنید.

برقراری اتصال میان تلویزیون و گوشی آیفون و اندورید

  • اگر تمام راه‌های بالا را پشت سر گذاشتید؛ ولی هم‌چنان مشکل اتصال بر سرجای خود بود، بد نیست که از یک برنامه جانبی کمک بگیرید. اپلیکیشن‌های زیادی برای این کار در گوگل پلی و غیره وجود دارند که smart view cast to tv یکی از آن‌هاست.

روش‌های دیگری را برای اتصال گوشی به تلویزیون امتحان کنید

در این مقاله آموزش وصل نشدن گوشی به تلویزیون، دلایل بروز این مشکل را با هم بررسی کردیم. در نهایت، توصیه می‌کنیم که از روش‌های دیگری برای اتصال گوشی به تلویزیون استفاده کنید. آیا شما با راهکارهای گفته شده موفق به وصل کردن گوشی به تلویزیون خود شدید؟ کاربران بسیاری مثل شما با این مشکل مواجه هستند، پس اگر راهکار دیگری می‌شناسید، حتما در بخش نظرات مطرح کنید. هم‌چنین، اگر از راهکاری جواب گرفتید، حتما تجربیات خود را با دیگران هم به اشتراک بگذارید.

افزودن دیدگاه
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)