چگونه پیام های حذف شده واتساپ را بخوانیم؟

 • تاریخ: پنجشنبه 18 فروردین 1401 - 09:05
 • صفحه: بلاگ
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
چگونه پیام های حذف شده واتساپ را بخوانیم؟

همانطور که می دانید واتساپ یک برنامه پیام رسان در گوشی های هوشمند است که متعلق به فیسبوک بوده و بیش از 1.5 میلیارد کاربر فعال در سراسر دنیا دارد. واتساپ از مدت ها پیش امکان حذف پیام ها را برای مخاطب فراهم کرده است. شما می توانید پیام را در هر زمان برای خودتان یا ظرف مدت یک ساعت از زمان انتشار، برای مخاطبتان حذف کنید. اما آیا راه حلی برای برگرداندن و دسترسی به پیام های حذف شده واتساپ وجود دارد؟

در حالی که پیام رسان واتساپ به طور رسمی اجازه خواندن پیام های پاک شده را به شما نمی دهد، اما خوشبختانه راه هایی برای بازیابی پیام های حذف شده واتساپ برای کاربران اندروید و iOS وجود دارد. در این مقاله با ما همراه باشید تا به شما بگوییم چگونه پیام های حذف شدۀ واتساپ را هم در گوشی های اندروید و هم آیفون دریافت کنید.

 

خواندن پیام های حذف شده واتساپ در اندروید

روش های مختلفی برای خواندن چت های پاک شده در گوشی های اندروید وجود دارد. خواندن پیام های حذف شده هم با کمک برنامه های جانبی و هم بدون برنامه امکان پذیر است. در اغلب این روش ها شما علاوه بر دسترسی به چت هایی که خودتان پاک کرده اید، می توانید به پیام های حذف شده توسط فرستنده هم دسترسی داشته باشید.

ساده ترین روش های خواندن پیام های حذف شده واتساپ در اندروید

روش اول: خواندن پیام های حذف شده واتساپ از طریق تاریخچه اعلان ها (نوتیفیکیشن) در اندروید

احتمالا برای شما هم پیش آمده که دوستی پیام خود در واتساپ را پاک کرده اما شما با خواندن نوتیف مربوط به آن پیام از محتوای آن مطلع شده اید. در صورتی که نوتیف برنامه واتساپ در گوشی شما فعال باشید، اعلان مربوط به آن پیام و محتوای آن بر روی صفحه گوشی شما نمایش داده می شود. اما حالتی را در نظر بگیرید که مخاطب پیام خود را حذف کرده و شما هم بدون توجه، آن نوتیف را پاک کرده اید و همانطور که می دانید هیچ نوتیفی دوبار نمایش داده می شود

نوتیفیکیشن یکی از اجزای کلیدی گوشی های هوشمند است که پیام جدید را به کاربران اطلاع می دهد. خوشبختانه در گوشی های اندروید قسمتی به نام Notification History یا تاریخچه اعلان ها وجود دارد که می توانید به تمام نوتیف های دریافتی تلفن همراهتان دسترسی داشته باشید. Notification History یا تاریخچه اعلان ها به طور پیش فرض فعال نیست، برای فعال کردن و دسترسی به آن اقدامات زیر را انجام دهید:

 1. وارد تنظیمات یا setting گوشی شوید.
 2. از فهرست موجود Apps & Notifications را انتخاب کنید.
 3. وارد منوی Notifications شوید.
 4. در همان ابتدای صفحه Notification History را انتخاب کنید.
 5. گزینه Use Notification History را فعال کنید.

پس از فعال سازی، ثبت اعلان های حذف شده در این قسمت ثبت و نمایش داده خواهد شد. بنابراین به راحتی و بدون هیچ برنامه اضافی در این بخش می توانید به پیام های حذف شده واتساپتان دسترسی داشته باشید.

این ویژگی از اندروید 11 به بعد در دسترس است و به اعلان هایی را که طی 24 ساعت حذف شده است را ثبت می کند. در صورتی که امکان استفاده از این ویژگی در گوشی اندروید شما ممکن نیست، می توانید از روش های زیر کمک بگیرید.

 

این روزها استفاده از ساعت های هوشمند طرفداران زیادی پیدا کرده است، از طرفی اکثر این ساعت های نوتیف های تلفن همراه شما را نمایش می دهند. بنابراین با نگاه به نوتیف دریافتی بر روی ساعت هوشمندتان به سرعت می توانید، محتوای پیام حذف شده در واتساپ را بخوانید. انواع ساعت های هوشمند در سایت جانبی موجود است.

دسترسی به تاریخچه نوتیف گوشی های اندروید و خواندن پیام های حذف شده واتساپ

 

روش دوم: خواندن پیام های حذف شده واتساپ بدون برنامه جانبی، در گوشی های اندروید

به طور معمول، چت های واتساپ در تلفن های اندرویدی ذخیره می شوند. این ساختار به کاربران تلفن های اندروید این امکان را می دهند تا با استفاده از My Files یا سایر برنامه های مدیریت فایل، به تاریخچه چت های واتساپشان دسترسی داشته باشند. به علاوه می توان فایل را در حافظه اصلی دستگاه یا حافظه جانبی هم ذخیره کرد.

مسیر دسترسی به چت های ذخیره شده در حافظه گوشی های اندروید:

My File → Device Storage → WhatsApp → Database

در این روش، تنها می توانید به پیام های پاک شده گوشیتان دسترسی داشته باشید، چه توسط شما پاک شده باشد و چه توسط مخاطبیتان، اما امکان ریکاوری و بازگرداندن آن ها به برنامه واتساپتان وجود ندارد.

روش سوم: خواندن پیام های حذف شده واتساپ با اپلیکیشن Notisave در گوشی اندروید

همانطور که گفته شد، دسترسی به تاریخچه اعلانات برای تمام گوشی های اندروید امکان پذیر نیست. بنابراین می توانید از اپلیکیشن های جانبی برای خواندن پیام های حذف شده کمک بگیرید. یکی از این برنامه ها اپلیکیشن Notisave است که با دسترسی به نوتیف های گوشی شما، می تواند پیام های حذف شده را نشان دهد.

برای فعال سازی این برنامه، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. برنامه Notisave را از گوگل پلی دانلود و نصب کنید.
 2. برنامه را باز کنید و اجازه دسترسی به اعلان های آن را بدهید.
 3. سپس لیستی از برنامه های تلفن همراه شما نمایش داده می شود. در این بخش نوتیف مربوط به واتساپ را فعال کنید.

از این پس در صورتی که مخاطبی پیام ارسالی به شما را پاک کند، به راحتی می توانید آن را در این برنامه بخوانید.

خوشبختانه نسخه iOS این برنامه هم موجود است.

Notidsave برنامه ای برای خواندن پام های حذف شده واتساپ در اندروید و iOS

روش چهارم: پیام های حذف شده واتساپ را از بکاپ محلی اندروید بازیابی کنید

پیش از هر کاری به شما توصیه می کنیم، از برنامه واتساپتان نسخه پشتیبانی تهیه کنید، در صورتی که روش آن را نمی دانید بهتر است مقاله انتقال اطلاعات واتساپ به گوشی جدید و آموزش بکاپ گرفتن پیام رسان واتساپ را مطالعه کنید و با روش های مختلف آن آشنا شوید.

در اندروید از همه پیام ها واتساپ، به صورت محلی نسخه پشتیبان تهیه می‌شود، بنابراین هنگامی که به طور تصادفی پیامی را حذف می کنند، می توانید به چت های بکاپ مراجعه کنید.

 1. برنامه File Manager را در دستگاه اندوید خود باز کنید و به جایی که فایل پشتیبانی، پیام هایتان را ذخیره می کند، بروید.

Root Storage: Device Storage → WhatsApp → Database

یا

SD Card: SD Card → WhatsApp → Database

چند فایل در این پوشه وجود دارد. ابتدا فایل msgstore.db.crypt12 را که آخرین نسخه پشتیبان از پیام شماست، انتخاب کنید. در مرحله بعد، روی دکمه گزینه بیشتر ضربه بزنید. در نهایت، نام فایل را به msgstore_BACKUP.db.crypt12 تغییر دهید. با تغییر نام، از بازنویسی آن جلوگیری می کنید.

به غیر از فایل msgstore.db.crypt12، فایل های دیگری در قالب نام فایل msgstore-YYYY-MM-DD.1.db.crypt12 وجود دارد. در میان فایل های دیگر موجود در این پوشه، آخرین فایل را پیدا کنید و نام آن را به msgstore.db.crypt12 تغییر دهید.

 1. برنامه Google Drive دستگاه اندوریدتان را باز کنید، به پشتیبان واتساپ بروید و نسخه پشتیبان واتساپ را حذف کنید. با حذف پشتیبان واتساپ در Google Drive، تلفن شما مجبور می شود پس از نصب مجدد، پیام ها را با استفاده از پشتیبان محلی بازیابی کند.
 2. برنامه واتساپ را حذف و دوباره نصب کنید. پس از تنظیم حسابتان، برنامه از شما می خواهد که تمام پیام هایتان را بازیابی کنید. برای شروع فرآیند روی Restore کلیک کنید.

بازگرداندن پیام های واتساپ از نسخه پشتیبانی اندروید

 

رم یا همان SD Card یکی از ابزار کاربردی برای گوشی های اندروید است. در صورتی که حافظه داخلی گوشیتان زود پر می شود و ترجیح می دهید فایل پشتیبانی واتساپ را در SD Card ذخیره کنید، می توانید با مراجعه به سایت جانبی، کارت حافظه و رم گوشی مناسب تهیه کنید.

خواندن پیام های حذف شده واتساپ در آیفون

برای خواندن پیام های حذف شده واتساپ در iOS راه کارهای پیچیده تر و محدودتری وجودی دارد. این محدودیت به دلیل حفظ حریم خصوصی کاربران و امنیت بالای سیستم عامل iOS است. اما نگران نباشید برنامه های مختلفی برای دسترسی به پیام های حذف شده در آیفون وجود دارد. از طرفی، پیام های واتساپ پس از حذف برای همیشه از آیفون شما پاک نمی شوند. آن ها همچنان در نسخه پشتیبان قبلی و همچنین خود دستگاه شما ذخیره می شوند. با توجه به شرایط، راه‌های مختلفی برای بازیابی پیام های حذف شده واتساپ در iOS وجود دارد که در ادامه به معرفی این روش ها می پردازیم.

خواندن پیام های پاک شده واتساپ در آیفون

روش اول: از iCloud برای بازیابی پیام های واتساپ آیفونتان کمک بگیرید

اگر تنظیمات آیفون خود را از قبل تنظیم کرده باشید، اطلاعات گوشی شما از جمله واتساپتان به طور مرتب در iCloud پشتیبان گیری می شود. برای بازیابی پیام های واتساپ مراحل زیر را دنبال کنید:

 • از مسیر زیر مطمئن شوید که از قبل گزینه بکاپِ واتساپ شما فعال بوده است.

Whatsapp  setting  chats  chat backup

 

 • به مسیر زیر بروید:

Settings  General  Reset  Erase All Contents and Settings

 • برای ادامه، از شما خواسته می شود که Apple ID و رمز عبور را وارد کنید.
 • پس از اتمام، اکنون باید آیفون خود را راه اندازی کنید. هنگامی که صفحه Apps & Data را دریافت کردید، روی "Restore from iCloud Backup" کلیک کنید.
 • iCloud Backup را انتخاب کنید: با استفاده از شناسه کاربری و رمز عبور خود به iCloud وارد شوید.
 • لیستی از نسخه های پشتیبان دریافت خواهید کرد. موردی را که می خواهید بازیابی کنید انتخاب کنید.

اکنون نسخه پشتیبان شما دانلود خواهد شد. این فرآیند بسته به کیفیت اینترنت و اندازه فایل، زمان می برد. نکته مهم این است که این روش، در مرحله اول تمام داده های روی گوشی شما را پاک می کند و سپس از نسخه بکاپِ iCloud اطلاعات را بازگردانی می کند.

توجه داشته باشید که این روش، فرآیندی طولانی برای بازیابی پیام های واتساپ شما در آیفون است و ممکن است همه داده ها و پیام ها بازیابی نشوند.

 به کمک iCloud می توانید به پیام های حذف شده واتساپ دسترسی داشته باشید

روش دوم: خواندن پیام های حذف شده واتساپ به کمک برنامه جانبیWhatsApp Watusi در آیفون

WhatsApp Watusi برنامه ای است که پیام های حذف شده توسط مخاطب را همچنان نمایش می دهد. این برنامه که در واقع جایگزین واتساپ شما است تنها در مارکت های ایرانی مانند سیب ایرانی، اناردونی و ... قابل دریافت است.

از جمله ویژگی های این برنامه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانلود استوری ها
 • دیدن پنهانی استوری ها
 • نمایش پیام های حذف شده
 • ارسال اتوماتیک پیام در زمان مشخص
 • خواندن پیام ها بدون نمایش تیک دوم
 • ارسال بیش از 10 عکس بطور همزمان
 • ...

 

برای استفاده از این برنامه، باید نسخه اصلی واتساپ را از تلفن همراه خود حذف کنید. همچنین در نظر داشته باشید امکان بازیابی پیام های پیشین از واتساپ اصلی به این برنامه امکان پذیر نیست.

برنامه WhatsApp Watusi پیام های حذف شده را نمایش می دهد

برای اتصال تلفن همراه به رایانه می توانید از کابل مخصوص شارژ تلفن همراهتان استفاده کنید. برای تهیه کابل شارژ انواع تلفن های همراه به سایت جانبی مراجعه کنید.

کلام آخر:

بسیاری از ما پیام های واتس اپ خود را نگه می داریم زیرا می تواند حاوی پیام های مهم باشد. اگر به هر دلیلی پیام های واتس اپ خود را از دست داده اید،  دیگر می دانید که نباید نگران باشید زیرا همانطور که در این مقاله مشاهده کردید، راه های مختلفی برای بازیابی پیام های پاک شده در واتساپ وجود دارد. ما در این مقاله کاربردی ترین روش ها را به شما معرفی کردیم. برخی روش ها مانند روش هایی که از نسخه بکاپ استفاده می کنند، می توانند به قدیمی ترین پیام های شما هم دسترسی داشته باشند، اما در صورتی که قصد استفاده از برنامه های جانبی را دارید، به این نکته توجه داشته باشید که دسترسی به پیام های حذف شده تنها بعد از نصب این اپلیکیشن ها امکان پذیر است.

در صورتی که روش ها یا برنامه های جانبی دیگری برای بازیابی پیام های واتساپ میشناسید، لطفا در قسمت ها کامنت ها آن را به اشتراک بگذارید.

افزودن دیدگاه
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)