3 ترفند کاربردی برای حذف عکس تکراری در آیفون

 • تاریخ: دوشنبه 2 مرداد 1402 - 14:17
 • صفحه: بلاگ
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
3 ترفند کاربردی برای حذف عکس تکراری در آیفون

حتما در گوشی شما هم عکس‌ها و فیلم‌های تکراری وجود دارند. فایل‌هایی که نه تنها باعث پرشدن بیهوده حافظه گوشی شما می‌شوند؛ بلکه پیدا‌کردن یک عکس یا فایل را هم سخت‌تر می‌کنند. به همین دلیل باید قبل از این که تعداد این عکس‌های تکراری بیش‌ازحد زیاد شود، برای حذف آن‌ها زمان بگذارید. خوشبختانه همیشه نیاز نیست که این فایل‌ها را به صورت جداگانه و دستی حذف کنید؛ بلکه راه‌های راحت‌تری هم برای این کار وجود دارد که در ادامه آن‌ها را مرور می‌کنیم. پس اگر به دنبال سریع‌ترین و راحت‌ترین ترفندها برای حذف عکس تکراری در آیفون خود هستید، با ما همراه باشید.  

حذف عکسهای تکراری در ایفون با ios 16

ترفندها و تنظیمات کاربردی آیفون با عرضه هر نسخه از سیستم عامل ios کامل‌تر می‌شود. جدیدترین نسخه سیستم‌عامل‌ آیفون یعنی ios 16 هم قابلیت جالبی برای حذف عکس‌های تکراری دارد. با کمک این قابلیت می‌توانید بدون نیاز به نصب برنامه‌های جانبی روی گوشی، خیلی راحت عکس‌های تکراری را پیدا کرده و آن‌ها را حذف کنید. هنگامی که از این قابلیت استفاده می‌کنید، به صورت خودکار عکس‌های تکراری شناسایی و در پوشه‌ای به نام duplicate می‌شوند. شما می‌توانید تنها با کمک یک گزینه در بین این عکس‌ها بهترین را انتخاب و در گالری خود ذخیره کنید. با این کار، سایر عکس‌های تکراری همگی به پوشه Recently Deleted منتقل می‌شوند.

این عکس‌ها تا یک ماه هم‌چنان در این پوشه قرار دارند و بعد از این مدت از روی آیفون شما برای همیشه حذف خواهند شد. بنابراین، اگر در این بین احیانا عکسی به اشتباه پاک شود، تا یک ماه فرصت دارید که دوباره آن را بازیابی کنید. برای استفاده از این قابلیت باید قبل از هر چیز مطمئن شوید که نسخه سیستم‌عامل آیفون شما به‌روز است. برای این کار به تنظیمات گوشی خود مراجعه و به ترتیب گزینه‌های General و About را انتخاب کنید. در قسمت iOS Version نسخه سیستم‌عامل گوشی شما نوشته شده است. زمانی که از آپدیت‌بودن نسخه سیستم‌عامل خود مطمئن شدید، برای حذف عکس‌های تکراری مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

 • وارد photo شوید.
 • در قسمت پایین صفحه تب albums را انتخاب کنید.
 • پنجره‌ای جدیدی باز می‌شود. در قسمت Utilities این پنجره باید پوشه‌ای با عنوان Duplicates را ببینید. اگر این پوشه در گوشی شما دیده نمی‌شود، یعنی که برنامه photo نتوانسته هیچ عکس یا فیلم تکراری را پیدا کند. البته این دلیل نمی‌شود که روی گوشی شما چنین مواردی وجود نداشته باشد. معمولا عکس‌های مشابهی روی آیفون ذخیره هستند که از دید سیستم‌عامل آیفون مخفی می‌مانند.

حذف عکسهای تکراری در ایفون با ios 16

 • روی پوشه Duplicates ضربه بزنید. تمام عکس‌ها و فیلم‌های تکراری را در این پوشه می‌بینید.
 • برای حذف عکس تکراری در آیفون خود باید روی دکمه marge در بالای هر گروه از عکس‌های شناسایی شده ضربه بزنید. با این کار سیستم به صورت خودکار باکیفیت‌ترین عکس را انتخاب کرده و سایر نسخه‌ها را حذف می‌کند.
 • البته در نظر داشته باشید که احتمال خطای سیستم‌عامل در تشخیص بهترین عکس وجود دارد. پس قبل از انتخاب marge، برای اطمینان بیشتر، روی هر کدام از تصاویر ضربه بزنید تا آن‌ها را در ابعاد بزرگ‌تر مشاهده کنید. برای دیدن سایر اطلاعات مثل: زمان ثبت عکس، مکان و غیره هم می‌توانید انگشت خود را به سمت بالا بکشید.
 • برای انتخاب سریع‌ترعکس‌ها می‌توانید از گزینه select هم که در بالای صفحه دیده می‌شود، کمک بگیرید. با این گزینه می‌توانید در همان ابعاد کوچک روی عکس‌های موردنظر خود تنها یک ضربه بزنید تا انتخاب شوند.

چگونه در آیفون عکس‌های تکراری را حذف کنیم؟

سریع‌ترین روش حذف عکس های تکراری برای ایفون

اگر تعداد عکس‌های تکراری ذخیره شده روی آیفون شما بسیار زیاد است و زمان کافی برای بررسی تک‌تک آن‌ها ندارید، می‌توانید آن‌ها را به یک‌باره حذف کنید. البته باید ios16 روی آیفون شما نصب باشد. در این صورت برای حذف عکس‌ تکراری در آیفون کافی است که:

 • برنامه Photo را باز کنید.
 • از نوار پایین صفحه گزینه albums را انتخاب کنید.
 • از بخش Utilities، روی پوشه duplicate ضربه بزنید.
 • در بالای صفحه select را انتخاب کنید.
 • حالا در سمت چپ و بالای صفحه گزینه select All ظاهر می‌شود که باید روی آن ضربه بزنید.
 • در نهایت روی گزینه marge در مرکز و پایین صفحه ضربه بزنید. با این کار تمام عکس‌های تکراری حذف می‌شوند و تنها باکیفیت‌ترین نسخه آن‌ها روی گوشی باقی می‌ماند.

آیا می‌دانید که چگونه اسکرین رکوردر آیفون را فعال کنید؟

نحوه حذف عکس های تکراری در ایفون که به صورت پشت‌سرهم گرفته شده‌اند

عکس‌برداری در حالت Burst Mode می‌تواند گالری آیفون شما را پر از عکس‌های تکراری کند. با تنظیم این حالت تا زمانی که انگشت خود را از روی دکمه شاتر برندارید، دوربین به صورت پی‌درپی و باسرعت بالا عکس‌برداری می‌کند. بسیاری از این عکس‌ها کاملا شبیه به هم هستند. بااین وجود، متاسفانه برنامه Photos نمی‌تواند به صورت خودکار این عکس‌ها را تکراری تشخیص دهد. بنابراین، برای حذف آن‌ها راه میان‌بری وجود ندارد و باید به صورت دستی آن‌ها را حذف کنید. برای این کار مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

 • برنامه Photos را باز کنید.
 • در منوی پایین روی albums ضربه بزنید.
 • در قسمت Media Types، گزینهBursts  را انتخاب کنید.
 • در این قسمت تصاویر تکراری در ابعاد کوچک دیده می‌شوند. روی یکی از آن‌ها ضربه بزنید تا در ابعاد بزرگ‌تر نمایش داده شود.

نحوه حذف عکس های تکراری در ایفون

 • سپس دکمه select را در پایین صفحه انتخاب کنید.
 • حالا می‌توانید عکس‌ها را به سمت چپ و راست بکشید و آن‌ها را با هم مقایسه کنید.
 • اگر دقت کنید، می‌بینید که برنامه Photos یک نقطه خاکستری رنگ در زیر برخی عکس‌ها قرار داده است تا برای انتخاب بهترین عکس‌ها به شما کمک ‌کند.
 • روی عکس‌هایی که به نظرتان بهتر هستند، ضربه بزنید تا انتخاب شوند. با این کار یک علامت تیک در گوشه سمت راست و پایین عکس‌ها ظاهر می‌شود.
 • حالا روی Done که در بالا سمت راست قرار دارد، ضربه بزنید.
 • یک منو روی صفحه نمایش داده می‌شود.
 • روی Keep Only --- Favorites ضربه بزنید تا فقط عکس‌هایی که انتخاب کردید، نگه داشته شوند. اگر هم تصمیم دارید، تمام عکس‌های متوالی را به صورت فایل‌های جداگانه نگه‌دارید، باید گزینه Keep Everything را انتخاب کنید.

روش حذف عکس‌های متوالی در آیفون

عکس‌هایی که انتخاب کردید، به گالری شما اضافه می‌شوند. بقیه عکس‌ها به پوشه Recently Deleted منتقل شده و تا 30 به صورت موقت در این پوشه قرار می‌گیرند. بنابراین، اگر نیاز دارید که خیلی سریع حافظه داخلی آیفون خود را خالی کنید، باید به سراغ این پوشه بروید و عکس‌ها را به صورت دستی حذف کنید. هم‌چنین، می‌توانید از راهکارهای مقاله «چطور می‌توانیم حافظه داخلی آیفون را خالی کنیم» هم کمک بگیرید.

استفاده از برنامه حذف عکس های تکراری ایفون

برنامه‌های زیادی برای حذف عکس در اپ استور پیدا می‌شوند. برای استفاده از بیشتر این برنامه‌ها باید هزینه اشتراک بپردازید؛ اما خوشبختانه اپلیکیشن‌های رایگان هم وجود دارند. Phone Cleaner for Media Files یکی از کاربردی ترین برنامه ها در گوشی آیفون است که خیلی سریع عکس‌های مشابه را شناسایی می‌کند. شما می‌توانید به صورت رایگان از این اپلیکیشن استفاده کنید. کافی است که آن را از اپ استور دانلود کرده و مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

 • پس از نصب باید اجازه استفاده از گالری را به برنامه بدهید.
 • زمانی که برنامه باز می‌شود، گروه عکس‌های تکراری را مشاهده می‌کنید که به صورت خودکار تشخیص داده شده‌اند.
 • روی هر کدام از عکس‌ها، آیکون سطل زباله دیده می‌شود. برای حذف عکس تکراری در آیفون کافی است که روی همین علامت ضربه بزنید تا تصویر موردنظر به سرعت پاک شود.
 • می‌توانید از گزینه AutoSelect هم کمک بگیرید که در سمت راست و بالای صفحه گزینه قرار دارد. با ضربه‌زدن روی آن از بین عکس‌های تکراری یکی انتخاب می‌شود که متاسفانه بهترین و باکیفیت‌ترین فایل نیست. در واقع، این برنامه از هوش مصنوعی برای تشخیص بهترین عکس استفاده نمی‌کند. بنابراین، بهتر است که خودتان به صورت دستی بین عکس‌ها مقایسه‌ای انجام دهید و بهترین فایل را نگه‌دارید.
 • در نظر داشته باشید که عکس‌های حذف شده در این برنامه هم به پوشه Recently Deleted در آیفون منتقل می‌شوند.

 استفاده از برنامه حذف عکس های تکراری ایفون

چرا حذف عکس های تکراری در ایفون ممکن نیست؟

همان طور که گفتیم قابلیت شناسایی خودکار عکس‌های تکراری فقط در ios16 وجود دارد. بنابراین، اگر سیستم‌عامل آیفون شما به‌روز نباشد، نمی‌توانید پوشه duplicate و عکس‌های تکراری را در آیفون خود پیدا کنید. پس در اولین قدم، اگر آیفون 8 یا مدلی جدیدتر دارید، سیستم‌عامل آن را به ios16 ارتقا بدهید. برای این کار در قسمت General روی Software Update ضربه بزنید و منتظر بمانید تا سیستم عامل آپدیت شود. سپس مراحل گفته شده در ابتدای مقاله را پشت سر بگذارید. احیانا اگر با مشکل روشن نشدن گوشی آیفون بعد از آپدیت مواجه شدید، می‌توانید از راهکارهای مقاله لینک شده کمک بگیرید.

دلیل دوم حذف نشدن عکس‌های تکراری در آیفون می‌تواند iTunes باشد. اگر عکس‌های خود را با آی‌تونز همگام کرده باشید، نمی‌توانید عکس‌های تکراری خود را حذف کنید. در واقع، هرچه هم که عکس‌ها را از گالری آیفون پاک کنید؛ به محض این‌که دوباره گوشی را با iTunes همگام‌سازی کنید، دوباره تمام عکس‌ها برمی‌گردند. پس باید عکس‌های تکراری را از حساب iTunes خود هم حذف کنید.

چرا عکس‌ تکراری در آیفون ذخیره می‌شود؟

بسیاری از کاربران نمی‌دانند که سروکله عکس‌های تکراری چگونه در آیفون آن‌ها پیدا می‌شود. اگر شما هم این مشکل را دارید، باید چند مورد را بررسی کنید. اول این که در هنگام همگام‌سازی آیفون خود با مک یا iCloud باید مراقب گزینه‌ها باشید. برخی از این تنظیمات باعث کپی‌شدن عکس‌ها با فرمت‌های متفاوت در گالری می‌شوند. مثلا یک عکس را هم در فرمت HEIC و هم در فرمت JPG در آیفون شما ذخیره می‌کنند.

علاوه بر این مورد، تنظیم دوربین روی Burst Mode هم باعث ثبت عکس‌های پی‌درپی می‌شود. این حالت نه تنها در برنامه دوربین فعال می‌شود، بلکه دکمه میان‌بری هم برای آن تعریف شده است. در واقع، اگر شما دکمه کم‌کردن ولوم صدای آیفون را فشار دهید، دوربین یک عکس می‌گیرد؛ اما اگر دکمه زیادکردن صدا را لمس کنید، حالت Burst فعال می‌شود. در این حالت دوربین در هر ثانیه ده عکس می‌گیرد. برای غیرفعال‌کردن این میان‌بر، باید سری به تنظیمات گوشی آیفون خود بزنید. سپس در قسمت Camera، گزینه Use Volume Up for Burst را خاموش کنید.

 چرا عکس‌ تکراری در آیفون ذخیره می‌شود؟

آیا با روش های بازکردن فایل زیپ در آیفون آشنا هستید؟

حذف عکس‌های تکراری در آیفون به صورت دستی

در این مطلب مراحل حذف عکس تکراری در آیفون با سیستم عامل ios16 را خواندید. هم‌چنین، روش حذف عکس‌هایی را که به صورت متوالی گرفته شده‌اند، مرور کردید. با برنامه Phone Cleaner for Media Files هم برای حذف عکس‌های تکراری آشنا دید. در نظر داشته باشید که تشخیص تکراری‌بودن عکس‌ها در این روش‌ها برعهده هوش مصنوعی است. پس نباید انتظار داشته باشید که بدون خطا عمل کند. احتمال این که برخی از عکس‌های مشابه از قلم بیفتند یا بهترین عکس‌ها به اشتباه انتخاب شوند، وجود دارد. پس اگر خیلی روی عکس‌های خود حساس هستید، بهتر است که وقت بگذارید و عکس‌ها را به صورت دستی حذف کنید.

اگر برنامه‌ای با دقت بالا برای حذف عکس‌های مشابه در آیفون می‌شناسید، حتما آن را در بخش نظرات به ما و دیگران معرفی کنید.

افزودن دیدگاه