آموزش روش سرچ عکس در گوگل با گوشی آیفون و اندروید

  • تاریخ: سه شنبه 22 شهریور 1401 - 15:43
  • صفحه: بلاگ
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
آموزش روش سرچ عکس در گوگل با گوشی آیفون و اندروید

همه ما برای رسیدن به پاسخ سوالات خود اول از همه سراغ گوگل عزیز می‌رویم و قدردان زحمات او هستیم. سوالات و موضوعات مورد نظر خود را در گوگل می‌نویسیم و نتایج دقیقی را تحویل می‌گیریم؛ اما آیا می‌دانستید که می‌توان به جای کلمات، عکس مورد نظر خود را در این موتور جستجو بارگذاری کرده و علاوه بر به دست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد آن عکس، سایر تصاویر مشابه آن را هم در اینترنت پیدا کنید؟

این کار با مرورگر گوگل کروم در لپ‌تاپ به راحتی امکان‌پذیر است؛ اما چطور می‌توان در گوشی هم تصاویر را به همان راحتی جستجو کرد؟ در این مقاله نحوه سرچ عکس در گوگل با گوشی را با سه روش به شما آموزش خواهیم داد.

آموزش روش سرچ عکس در گوگل با گوشی آیفون و اندروید

1- نحوه سرچ عکس در گوگل با گوشی، جستجوی معکوس تصویر با برنامه Google

زمانی که یک عکس را در گوگل بارگذاری می‌کنید و به جای استفاده از کلمات با تصاویر جستجوی خود را انجام می‌دهید، اصطلاحا از قابلیت جستجوی معکوس تصویر کمک گرفته‌اید. در این صورت، گوگل وب‌سایت‌هایی را برای شما پیدا می‌کند که حاوی تصویر مورد نظر یا تصاویر مرتبط با آن باشند.Google Images هم‌چنین موضوع عکس شما را شناسایی می‌کند و سایر وب‌سایت‌های مرتبط با موضوع تصویر شما را در نتایج خود می‌گنجاند.

راحت‌ترین و اولین روشی که با آن می‌توانید یک عکس را در اینترنت جستجو کنید، با استفاده از برنامه Google امکان‌پذیر است. در واقع این گزینه مستلزم آن است که برنامه Google را روی دستگاه خود نصب و همچنین فیلترشکن خود را هم روشن کرده باشید. سپس مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

  1. برنامه Google را در iPhone یا Android خود باز کنید.
  2. روی نماد دوربین در نوار جستجو دیده می‌شود، ضربه بزنید. ممکن است برنامه برای دسترسی به دوربین و گالری شما از شما اجازه بخواهد که در این صورت با ضربه زدن روی گزینۀ Allow می‌توانید به راحتی از این مرحله عبور کنید.

3- حالا وارد برنامه لنز گوگل می‌شوید. ادامه مراحل در گوشی‌های اندروید و آیفون کمی ‌با یکدیگر متفاوت است که جداگانه به آن‌ها خواهیم پرداخت:

· نحوه جستجوی عکس در گوگل با گوشی اندروید

اگر قصد دارید که تصویر ذخیره شده روی گوشی اندروید خود را جستجو کنید، کافی است که از قسمت پایین پنجره، عکس مورد نظر را پیدا کرده و روی آن ضربه بزنید. در غیر این صورت، اگر می‌خواهید که به کمک عکاسی با موبایل از شی مورد نظر خود تصویری ثبت کنید، کافی است که روی علامت دوربین در بخش بالا یا گزینۀ Search with your camera ضربه بزنید.

سپس دوربین خود را روی سوژه تنظیم کرده و در آخر علامت ذره‌بین در پایین صفحه را لمس کنید. بعد از چند ثانیه، عکس‌های مشابه و سایت‌های حاوی این عکس در کادر پایین صفحه به شما نمایش داده می‌شوند.

· نحوه جستجوی عکس در گوگل با گوشی آیفون

در گوشی برند اپل مستقیما وارد دوربین می‌شوید تا از سوژه مورد نظر خود عکس بگیرید و آن را در گوگل جستجو کنید. در غیر این صورت اگر می‌خواهید عکس را از گالری خود بارگذاری کرده و آن را در اینترنت جستجو کنید، باید آیکون قاب عکس را که در کنار آیکون ذره‌بین دیده می‌شود، به سمت پایین فشار دهید. پس از چند ثانیه نتایج جستجوی تصویر را مشاهده خواهد کرد.

توصیه می‌کنیم که با دیگر ترفندها و تنظیمات کاربردی آیفون آشنا شوید تا به بهترین شکل ممکن از تمام قابلیت‌های گوشی خود استفاده کنید.

نحوه سرچ عکس در گوگل با گوشی و برنامه Google

2- نحوه سرچ عکس در گوگل با گوشی آیفون و اندروید؛ با کمک Chrome

با استفاده از مرورگر کروم هم می‌توانید به راحتی عکس مورد نظر خود را در اینترنت جستجو کنید. در نظر داشته باشید که در این روش‌ هم باید قبل از شروع، فیلترشکن خود را روشن کرده باشید.

1- برنامه Chrome را در گوشی اندرویدی یا آیفون خود باز کنید. اگر در نوار جستجوی، نماد دوربین را می‌بینید، کار شما بسیار آسان است. کافی‌ست که روی این آیکون کلیک کنید و براساس نوع گوشی خود یکی از مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

  • در گوشی‌های اندروید با ضربه‌زدن روی نماد دوربین در قسمت بالا، می‌توانید از سوژه مورد نظر خود عکس بگیرید و آن را مورد جستجو قرار دهید. هم چنین می‌توانید، از قسمت پایین عکس مورد نظر خود را در گالری انتخاب کنید تا گوگل مشابه آن را برای شما در اینترنت پیدا کند.  
  • در گوشی‌های آیفون هم به صورت مستقیم دوربین برای شما باز می‌شود تا از سوژه عکس بگیرید و اگر قصد جستجوی یک تصویر ذخیره شده در گوشی را دارید، باید روی نماد قاب عکس در پایین صفحه ضربه بزنید تا وارد گالری گوشی شوید.

برای امتحان کردن سایر روش‌های سرچ و ویرایش عکس در گوگل بد نیست با کاربردی‌ترین برنامه‌ها در گوشی آیفون هم آشنا شوید.

نحوه سرچ عکس در گوگل با گوشی آیفون و اندروید

2- در صورتی که روی نوار جستجوی خود، آیکون دوربین را مشاهده نمی‌کنید، باید آدرسgoogle.com را در نوار جستجو تایپ کنید و سپس روی آیکون Search ضربه بزنید.

3- در قسمت بالای پنجره گوگل، گزینه images را مشاهده می‌کنید که باید روی آن ضربه بزنید تا وارد حالت جستجو بر اساس تصویر شوید.

4- حالا روی سه نقطه‌ای که در بالای صفحه و گوشه سمت راست می‌بینید، ضربه بزنید تا منوی آن برای شما باز شود.

5- از میان گزینه‌های این منو Desktop site را انتخاب کنید.

6- به محض انتخاب این گزینه نوار جستجوی شما تغییر شکل پیدا می‌کند و نماد دوربین به آن افزوده خواهد شد. کافی است که روی آن ضربه بزنید. 

7- حالا می‌توانید با لمس قسمت آبی رنگ Upload a file در وسط صفحه به دوربین یا گالری خود دسترسی پیدا کنید.

8- با انتخاب گزینه Camera می‌توانید دوربین خود را باز کرده و از سوژه مورد نظر عکس بگیرید یا این که با ضربه‌زدن روی گزینه Browse، وارد گالری خود شده و عکس مورد نظرتان را برای جستجو انتخاب کنید.

فراموش نکنید که تنها بهترین و خاص‌ترین لوازم جانبی موبایل را برای گوشی اندرویدی یا آیفونی خود تهیه کنید.

جستجوی عکس در گوگل با گوشی و مرورگر کروم

3- آموزش سرچ عکس در گوگل با گوشی؛ پیدا کردن یک تصویر با نتایج جستجو

می‌توانید برای پیدا کردن یک تصویر از نتایج جستجو کمک بگیرید. این روش در مواقعی به کار می‌آید که مثلا برای بازیابی رمز عبور گوشی خود مجبور به پاک کردن تمام اطلاعات‌تان شده‌اید و در نتیجه از موضوع مدنظر خود تصویری در گالری ندارید. هم‌چنین ثبت عکس از سوژه یا موضوع برای شما امکان‌پذیر نیست. برای این کار باید مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

1- مرورگر Chrome را در گوشی اندروید یا آیفون خود باز کرده و از طریق آن وارد سایت google.com شوید.

2- حالا توضیحی از تصویری را که می‌خواهید در اینترنت پیدا کنید، بنویسید. برای مثال بنویسید: تصویر گربه سیاه و سپس روی آیکون ذره‌بین ضربه بزنید. 

3- یکی از تصاویری را که در نتیجه جستجو به شما نمایش داده می‌شود، انتخاب و لمس کنید. 

4- سپس روی نماد Google Lens که در بالا سمت راست دیده می‌شود، ضربه بزنید.

5- بعد از چند ثانیه تمام تصاویری که با عبارت جستجو شده شما مطابقت دارد، نمایش داده می‌شوند.

آموزش سرچ عکس در گوگل با گوشی 

4- سرچ با عکس در آیفون و اندروید با برنامه جستجوی عکس پیشرفته

به احتمال زیاد برنامه google photo را روی گوشی خود دیده‌اید. با استفاده از این برنامه کاربردی می‌توانید به جستجوی عکس در اینترنت بپردازید. البته این مورد تنها کاربرد این برنامه به شمار نمی‌رود. با برنامه گوگل فوتو می‌توانید فیلم و عکس‌های خود را مشاهده کرده و به صورت حرفه‌ای دسته‌بندی کنید. این برنامه که یکی از بهترین برنامه‌های ادیت فیلم در موبایل به شمار می‌رود، تقریبا شبیه گالری شما است؛ اما با قابلیت‌های بسیار پیشرفته‌تر.

اگر برنامه گوگل را روی گوشی خود دارید، آن را باز کنید. در غیر این صورت می‌توانید آن را برای گوشی‌های اندروید از گوگل پلی و برای گوشی‌های آیفون از اپل استور دانلود کنید و بعد از نصب وارد آن شوید. برای این که به بخش جستجوی این برنامه دسترسی داشته باشید، نیاز است فیلترشکن خود را روشن کنید و سپس مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

1- عکس مورد نظر خود را از داخل برنامه انتخاب کرده و روی آن ضربه بزنید تا در ابعاد بزرگ‌تر نمایش داده شود.

2- در پایین عکس روی گزینه lens که آیکون آن شبیه به یک مربع با دایره‌ای توپر در وسط است، ضربه بزنید.

3- با این کار وارد صفحۀ جدیدی می‌شوید که به صورت پیش فرض گزینه search آن فعال است. در این حالت برنامه به دنبال عکس مورد نظر شما در اینترنت است و بعد از چند لحظه نتایج جستجو را به شما نشان می‌دهد.

برای مثال شما می‌توانید از یک گیاه عکس بگیرید و آن را با این گزینه در اینترنت جستجو کنید تا از نام و شرایط نگهداری آن مطلع شوید. این گزینه خیلی کاربردی است؛ اما داستان به اینجا حتی نخواهد شد. شما می‌توانید با سایر گزینه‌هایی که در این قسمت می‌بینید، جستجوی خود را شیرین‌تر و تخصصی‌تر کنید. در ادامه در مورد کاربرد هر کدام از گزینه‌های موجود اطلاعات بیشتری را در اختیار شما قرار خواهیم داد:

· Text؛ گزینۀ پیشرفته سرچ عکس با گوشی

اولین گزینه‌ای که در پایین عکس و سمت چپ گزینه search می‌بینید، کاربرد بسیار جالبی دارد. اگر تصویر را با انتخاب این گزینه در اینترنت جستجو کنید، متن داخل عکس استخراج شده و سایت‌های که این متن را در خود به کار برده‌اند، به شما نمایش داده می‌شوند. برای مثال فرض کنید که تصویر یک صفحه از کتابی را در اختیار دارید، با کمک این گزینه می‌توانید به جستجوی متن داخل آن بپردازید.

· translate؛ قابلیت تخصصی جستجوی عکس در گوگل

این گزینه بسیار تخصصی عمل می‌کند. به این صورت که زبان متن داخل تصویر مورد نظر را تشخیص داده و آن را به زبانی که شما انتخاب می‌کنید، ترجمه می‌کند. 

· shopping؛ جستجوی عکس‌ های مشابه در گوگل

اولین گزینه‌ای که در سمت راست گزینه Sreach دیده می‌شود، shopping است. با انتخاب این گزینه می‌توانید نتایج خود را محدود به سایت‌های فروشگاهی کنید. به این معنی که تنها وب‌سایت‌هایی به شما نمایش داده می‌شوند که فروشگاهی هستند و عکس شما در داخل آن‌ها بارگذاری شده است. تصور کنید که عکس یک قاب گوشی زیبا را در اینترنت دیده‌اید، کافی است که از این طریق به لیست فروشگاه‌های اینترنتی که این قاب را عرضه می‌کنند، برسید.

· Place؛ جستجوی مکان یک عکس در گوگل

عکس یک مکان زیبا را در اینترنت دیده‌اید و دوست دارید که آدرس و اطلاعات دقیق‌تری از آن پیدا کنید؟  کافی است که با این گزینه به جستجوی آن بپردازید. 

· Dining؛ جستجوی تصاویر مشابه در اندروید و آیفون

این گزینه نتایج شما را به سایت‌های رستورانی محدود می‌کند. عکس غذای مورد نظر خود را ثبت کنید و از طریق این گزینه رستورانی که این غذا را در منوی خود دارد، پیدا کنید.

سرچ با عکس در آیفون و اندروید با برنامه جستجوی عکس پیشرفته

کاربردهای جستجو در گوگل با عکس

 در این مقاله با نحوه سرچ عکس در گوگل با گوشی آشنا شدید و 4 روش مختلف برای جستجو در گوگل با عکس را یاد گرفتید.

این ترفندها در بسیاری از مواقع به کمک شما می‌آیند که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

  • در زمان‌هایی که نیاز دارید اطلاعات بیشتری در مورد یک عکس به دست آورید. برای مثال می‌توانید اطلاعات کاملی را از یک حیوان، گیاه، لباس، مکان و غیره پیدا کنید.
  • با کمک این روش‌های می‌توانید عکس‌های مشابه با یک تصویر خاص را پیدا کنید. برای مثال از یک مدل لباس یا یک شی خاص خوش‌تان آمده است و می‌توانید مشابه آن‌ها را در اینترنت پیدا کنید.
  • جستجوی فیلم با تصویر از دیگر کاربردهای پرطرفدار سرچ معکوس گوگل است.
  • و...

شما از این روش‌ها برای پیدا کردن چه تصاویری استفاده کرده‌اید؟ چقدر این ترفندها توانسته‌اند به شما کمک کنند و نتایجی نزدیک و دقیق به شما نمایش دهند؟ نظرات خود را با ما در بخش دیدگاه به اشتراک بگذارید.

افزودن دیدگاه
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)