همه چیز درباره اسکرین میرورینگ

 • تاریخ: سه شنبه 27 اردیبهشت 1401 - 08:29
 • صفحه: بلاگ
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
همه چیز درباره اسکرین میرورینگ

اسکرین میرورینگ یکی از روش‌هایی است که با آن می‌توانید گوشی خود را به صورت وایرلس به تلویزیون متصل کنید و هر آنچه را روی صفحه گوشی شما در حال اجرا است، روی قاب تلویزیون مشاهده کنید.

حتما شما هم قبول دارید که این قابلیت تا چه اندازه می‌تواند کاربردی باشد. تماشای فیلم‌های طولانی یا عکس‌های بسیار جذاب، روی صفحه کوچک موبایل در بسیاری از مواقع ما را کلافه می‌کند. به خصوص زمانی که قصد داریم به همراه خانواده یا دوستان خود عکس‌ها، فیلم‌ها و غیره را روی گوشی ببینیم یا با گوشی بازی کنیم. با وجود اسکرین میرورینگ؛ اما می‌توانید به راحتی و بدون استفاده از هیچ‌گونه کابلی، گوشی خود را به تلویزیون متصل کنید.

در این مقاله با اسکرین میرورینگ و نحوه استفاده از آن در گوشی‌های برندهای مختلفی مثل: برند اپل، سامسونگ، ال‌جی، شیائومی و غیره آشنا خواهید شد.

اسکرین میرورینگ screen mirroring چیست؟ 

تا همین چند سال پیش نمایش صفحه‌ی گوشی روی تلویزیون برای خودش یک معضل اساسی به شمار می‌رفت. چرا که برای این کار نیاز به استفاده از کابل‌ها بود که در بیشتر مواقع هم با شکست روبرو می‌شد. به همین دلیل شرکت‌های سازنده موبایل و تلویزیون مثل: سامسونگ، ال‌جی و غیره به این فکر افتادند که این معضل را حل کنند و توجه کاربران بیشتری را به خود جلب کنند. اسکرین میرورینگ یکی از فناوری‌هایی بود که به تلویزیون‌های هوشمند و موبایل‌ها اضافه شد تا اتصال بدون سیم تلویزیون و گوشی را امکان‌پذیر کند.

اسکرین میرورینگ یا screen mirroring از نظر لغوی به معنی آینه کردن صفحه نمایش است و در عمل هم دقیقا همین کار را می‌کند، یعنی آن‌چه را که روی نمایشگر گوشی شما در حال اجرا است، عینا روی تلویزیون یا حتی پروژکتور پخش و منعکس می‌کند.

اسکرین میرورینگ چیست؟

چرا از اسکرین میرورینگ استفاده کنیم؟

استفاده از اسکرین میرورینگ تنها راه وصل کردن گوشی به تلویزیون نیست، شما می‌تواند تمام روش‌ها را در «چگونه گوشی را به تلویزیون وصل کنیم؟» بخوانید. در این میان، اسکرین میرورینگ خیلی زود توانست جای خود را در دل کاربران باز کند. در واقع اسکرین screen mirroring محبوب شد، چون:

 • استفاده از آن بدون کابل‌ها و لوازم جانبی میسر است؛
 • با قابلیت screen mirroring به راحتی و سریع می‌توان اتصال را برقرار کرد،
 • بهره‌گیری از آن بدون مصرف حجم اینترنت امکان پذیر است؛
 • برای اجرایی شدن، نیاز به نصب نرم افزار خاصی ندارد؛
 • با استفاده از آن می‌توان فرمت‌های مختلفی از داده، مثل عکس‌ها، فیلم‌ها، نرم‌افزارها، صفحات اینترنت مثل یوتیوب، نتفیلیکس و حتی بازی‌ها را به اشتراک گذاشت،
 • در برندهای مختلف گوشی، مثل: سامسونگ، شیائومی، ال‌جی، آیفون و غیره تعریف شده است؛
 • از برنامه‌های مختلفی مثل SmartThings و Smart View، Wi-Fi direct و یا AirPlay پشتیبانی می‌کند.

 چگونه می‌توان از قابلیت اسکرین میرورینگ استفاده کرد؟

تنها محدودیت Screen Mirroring این است که باید هم موبایل و هم تلویزیون از آن پشتیبانی کنند. تلویزیون‌های هوشمند جدید همگی به این فناوری مجهز شده‌اند؛ اما، تلویزیون‌های قدیمی همچنان در استفاده از این روش با مشکل مواجه می‌شوند.

البته جای نگرانی نیست اگر تلویزیون شما این قابلیت را نداشته باشد، می‌توانید از دستگاه‌های مبدل یا همان دانگل‌ها برای این کار استفاده کنید. این دانگل‌ها  از یک سمت به پورت HDMI تلویزیون متصل می‌شوند و استفاده از قابلیت اسکرین میرورینگ را امکان پذیر می‌کنند. Chromecast ،miracast و  AllShare Cast نمونه‌هایی از این دانگل‌ها هستند.

چگونه از قابلیت Screen Mirroring استفاده کنیم؟

پس ابتدا به تنظیمات یا دفترچۀ راهنمای تلویزیون خود مراجعه و بررسی کنید که آیا از این قابلیت پشتیبانی می‌کند یا خیر. با یک جستجوی ساده در اینترنت، هم می‌توانید از مجهز بودن تلویزیون خود به اسکرین میرورینگ اطمینان حاصل کنید. در نظر داشته باشید که معمولا تلویزیون‌های که قابلیت اتصال به شبکه WiFi را داشته باشند، از فناوری Screen mirroring هم پشتیبانی می‌کنند.

در گوشی‌‌های هوشمند باید با توجه به مارک، به دنبال گزینه‌های متفاوتی باشید. در واقع هر برندی برای نام‌گذاری این فناوری از واژه‌ی مختلفی استفاده کرده است که در زیر با این واژه‌ها آشنا خواهیم شد:

روش استفاده از Screen mirroring چگونه است؟

با توجه به اینکه تلویزیون‌ها و گوشی‌های مختلف از گزینه‌های متفاوتی برای برقراری اتصال آینه‌ای استفاده می‌کنند، نمی‌توان مراحل یکسانی برای تمامی آن‌ها در نظر گرفت.

به طور کلی در تمامی برندها باید این مراحل را با کمی اختلاف طی کرد:

 ابتدا باید در گوشی و تلویزیون‌ خود این گزینه را فعال کنید. پس از روشن کردن این قابلیت در هر دو دستگاه، اسم تلویزیون شما روی صفحه گوشی دیده خواهد شد که برای برقراری اتصال اسکرین میرورینگ باید روی آن کلیک کنید.

ممکن است در این مرحله از شما کد یا اجازۀ تاییدی درخواست شود که باید آن را وارد کنید. پس از چند دقیقه هر دو دستگاه با یکدیگر اتصال برقرار می‌کنند.

در ادامه برای برندهای رایج تلویزیون و گوشی نحوۀ برقراری اتصال را دقیق‌تر و مرحله به مرحله مرور خواهیم کرد.

روش استفاده از Screen mirroring چگونه است؟

نحوۀ فعال سازی اسکرین میرورینگ سامسونگ چگونه است؟

یکی از رایج‌ترین برندهایی که از همان ابتدای کار، تلویزیون‌ها و گوشی‌های هوشمند خود را به این فناوری مجهز کرد، برند سامسونگ بود. برای فعال سازی اسکرین میرورینگ روی دستگاه‌های این برند باید مراحل زیر را طی کرد:

 • ابتدا گوشی و تلویزیون خود را به شبکه وای فای خانگی متصل کنید.
 • از قسمت تنظیمات سریع گوشی، روی گزینۀ Smart View بزنید. برای دسترسی پیدا کردن به این گزینه باید انگشتان خود را از بالای صفحه به پایین بکشید. یا روی صفحه اصلی انگشت خود را به سمت چپ ببرید. اگر با این روش‌ها گزینه اسمارت ویو را مشاهده نکردید، باید در صفحه تنظیمات به دنبال آن بگردید.
 • تلویزیون را روشن کنید و قابلیت اسکرین میرورینگ را روی آن فعال نمایید.
 • بعد از چند دقیقه نام تلویزیون شما روی صفحه موبایل نمایش داده می‌شود که باید آن را لمس کنید.
 • ممکن است در این مرحله از شما کد یا اجازۀ اتصال درخواست شود که باید آن‌ها را وارد کنید.
 • پس از چند دقیقه دو دستگاه با یکدیگر مچ می‌شوند و شما می‌توانید صفحه گوشی خود را روی تلویزیون هم مشاهده کنید.
 • بعد از تمام شدن کار برای قطع اتصال کافی است که از قسمت تنظیمات سریع گوشی، مجددا وارد گزینۀ Smart View شوید و روی قطع ارتباط کلیک کنید.

 فعال سازی Smart View در سامسونگ

 اگر به هر دلیلی اتصال شما برقرار نشد، برای اتصال گوشی سامسونگ به تلویزیون می‌توانید روش‌های گفته شده در مقالۀ «چگونه گوشی سامسونگ را به تلویزیون وصل کنیم؟» را هم امتحان کنید.

 

نحوۀ فعال‌سازی Screen mirroring آیفون چگونه است؟

برای اتصال گوشی‌های آیفون یا آیپدها به تلویزیون‌ها، باید Smart TV شما با قابلیت Airplay 2  سازگار باشد. در غیر این صورت، باید از وسیلۀ به نام Apple TV که یک هوشمندساز تلویزیون است، استفاده کنید.

 • آیفون یا آیپد و Apple TV خود را به Wi-Fi متصل کنید.
 • روی گوشی آیفون خود، Control Center را باز کنید. برای دسترسی پیدا کردن به این گزینه در گوشی‌های آیفون 8 و قدیمی‌تر باید انگشت خود را از پایین به سمت بالا بکشید. در آیفون‌های X و مدل‌های جدید، هم نیاز است که از گوشه‌ی سمت راست بالا به سمت پایین صفحه، انگشت خود را بکشید.
 • در این صفحه، روی گزینۀ Mirroring کلیک کنید. بعد از چند دقیقه باید نام اپل تی وی یا تلویزیون هوشمند خود را ببینید و روی آن ضربه بزنید.
 • در این مرحله احتمال دارد که روی صفحه تلویزیون کدی نمایش داده شود که باید آن را در صفحه گوشی خود وارد کنید.
 • بعد از چند دقیقه دو دستگاه با یکدیگر اتصال برقرار می‌کنند.
 • برای قطع اتصال باید مراحل بالا را تکرار کنید تا به گزینۀ Screen Mirroring  برسید و آن را باز کنید. حال باید روی گزینۀ  Stop Mirroring  کلیک کنید.

در صورتی که به هر دلیلی موفق به برقراری اتصال نشدید، می‌توانید از روش‌های گفته شده در مقالۀ «راهنمای گام به گام اتصال آیفون به تلویزیون‌های هوشمند» کمک بگیرید.

نحوۀ فعال‌سازی Screen mirroring آیفون

چگونه با اسکرین میرورینگ آیفون تلویزیون سامسونگ استفاده متصل شویم؟

اتصال گوشی‌های iphone به تلویزیون‌های سامسونگ که از سال 2018 به بعد وارد بازار شده‌اند، به راحتی و بدون نیاز به اپل تی وی امکان پذیر است. شرکت سامسونگ اعلام کرده است که تمامی تلویزیون‌های هوشمند این برند از سال 2019 و حیت برخی از مدل‌های 2018، به اپلیکیشن Apple TV مجهز شده‌اند و از AirPlay 2 پشتیبانی می‌کنند.

برای برقراری اتصال آینه‌ای میان آیفون‌ها و تلویزیون‌های سامسونگ باید مراحل زیر را طی کنید:

 • هم گوشی آیفون و هم تلویزیون هوشمند را به یک شبکه خانگی یکسان متصل کنید.
 • قابلیتAirplay  را در گوشی فعال کنید.
 • برنامه‌ای که قصد پخش آن را در صفحه تلویزیون دارید، اجرا کنید.
 • منوی به شما نمایش داده می‌شود که باید روی گزینۀAirplay  کلیک کنید.
 • اگر قصد تماشای عکس یا ویدیو را دارید، یا می‌خواهید آهنگی گوش کنید، باید ابتدا روی گزینۀ اشتراک‌گذاری ضربه بزنید.

اسکرین میرورینگ آیفون با تلویزیون سامسونگ

چگونه از اسکرین میرورینگ شیائومی استفاده کنیم؟

گوشی‌های برند شیائومی هم خود را به فناوری Screen mirroring مجهز کرده‌اند و شما می‌توانید با فعال سازی این قابلیت، صفحه نمایش موبایل خود را با تلویزیون به اشتراک بگذارید. برای این کار باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • هر دو دستگاه را به شبکه وای فای یکسان متصل کنید.
 • ابتدا در تلویزیون هوشمند خود به دنبال گزینه‌های مثل Start Mirroring یاWireless Screen Mirroring  باشید و در آن‌ها گزینۀ Mirroring  را فعال کنید.
 • در منوی Setting گوشی خود، گزینۀ Connection & sharing را باز کنید.
 • در منوی باز شده، روی گزینۀ Cast ضربه بزنید.
 • چند دقیقه‌ای منتظر بمانید تا نام تلویزیون خود را در لیست گوشی ببینید و سپس روی آن کلیک کنید.
 • بعد از چند لحظه، برای برقراری اتصال از شما اجازه درخواست می‌شود که باید آن را با زدن روی گزینۀ OK یا Yes تایید کنید.
 • حالا می‌توانید صفحه گوشی خود را روی تلویزیون تماشا کنید.

نمایش آینه ای گوشی شیائومی روی صفحه تلویزیون

اگر اسکرین میرورینگ وصل نشد، چه باید کرد؟

روش Screen mirroring مانند دیگر روش‌های اتصال ممکن است با خطاهایی روبه‌رو شود و شما را مایوس کند؛ اما چرا اسکرین میرورینگ وصل نمی‌شود؟ دلایل زیادی ممکن است باعث ایجاد مشکل در برقراری این اتصال شوند که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت و راه‌حلی برای هر کدام ارائه خواهیم داد.

1. قطع بودن اتصال وای فای:

با اینکه در روش اسکرین میرورینگ از دیتای اینترنت استفاده نمی‌شود؛ اما نیاز است که هر دو دستگاه به یک شبکه وای فای یکسان متصل باشند. در صورتی که این اتصال پایدار نباشد، با خطا مواجه خواهیم شد. بهتر است که تا جای ممکن گوشی هوشمند و تلویزیون خود را در نزدیکی مودم قرار دهید و از برقرار بودن اتصال هر دو دستگاه اطمینان حاصل کنید. همچنین برای اطمینان بیشتر می‌توانید یکبار دستگاه مودم خود را خاموش و روشن کنید.

2. آپدیت نبودن دستگاه‌ها:

دستگاه‌های هوشمند مثل گوشی‌ها و تلویزیون‌ها از سیستم‌عامل‌هایی استفاده می‌کنند که باید به صورت مرتب به روز رسانی شوند. در غیر این صورت، ممکن است در عملکرد خود دچار اختلال شوند. بنابراین، می‌تواند آپدیت نبودن یکی از دستگاه‌ها دلیل متصل نشدن اسکرین میرورینگ باشد که بهتر است با اتصال به اینترنت، سیستم‌عامل هر دو دستگاه را به روزرسانی کرد.

3. اختلالات لحظه‌ای

ممکن است گوشی‌ها و تلویزیون‌ها به دلیل مشکلات کوچک فنی دچار هنگی شده باشند که با یکبار خاموش و روشن کردن هر کدام از دستگاه‌ها می‌توان این مشکلات را برطرف کرد.

رفع مشکلات اتصال اسکرین میرورینگ

4. روشن بودن بلوتوث دستگاه‌ها

اگر بلوتوث هر کدام از دستگاه‌ها روشن باشد، ممکن است تلویزیون یا گوشی به صورت اتوماتیک در تلاش برای برقراری اتصال با سایر دستگاه‌ها باشند. در این صورت نمی‌توانند به صورت همزمان با دستگاه دیگری ارتباط برقرار کنند. پس حتما بلوتوث‌ها را خاموش کنید.

5. تفاوت استانداردهای اتصال برندهای مختلف

اگر تلویزیون و گوشی هوشمند شما از یک برند باشند، به احتمال زیاد خیلی سریع و آسان می‌توانید اتصال خود را برقرار کنید، در غیر این صورت، به دلیل ناهمخوانی پروتکل‌ها ممکن است قادر به برقراری اتصال نباشید. این موضوع به خصوص در مورد تلویزیون‌های سامسونگ بسیار رایج است. در این صورت، باید روش‌های دیگری را امتحان کنید. مثلا گوشی خود را با وای فای به تلویزیون وصل کنید یا از دانگل‌های HDMI کمک بگیرید.

6. تنظیمات نادرست:

یکبار دیگر تنظیمات گوشی و تلویزیون خود را بررسی کنید و از اینکه اجازه اتصال با سایر دستگاه‌ها را دارند، مطمئن شوید. اگر روی ریموت کنترل تلویزیون شما، کلیدی برای روشن کردن قابلیت اسکرین میرورینگ وجود دارد، آن را فشار دهید. همچنین می‌توانید مراحل بالا را دوباره تکرار کنید.

 Screen mirroring چیست و چگونه فعال می‌شود؟

اسکرین میرورینگ چیست و چگونه فعال می‌شود؟

با استفاده از اسکرین میرورینگ می‌توانید به صورت وایرلس، میان گوشی خود و تلویزیون اتصال برقرار کنید و آن چه روی صفحه نمایش خود می‌بینید، همزمان روی تلویزیون هم مشاهده کنید. برای فعالسازی این قابلیت، باید گوشی و تلویزیون خود را به یک شبکۀ وای فای یکسان متصل نمایید و سپس گزینه‌های مربوط به این قابلیت را در هر دو دستگاه روشن کنید. این گزینه در دستگاه‌های سامسونگ Smart View، در گوشی‌های شیائومی Miracast یا Wireless Display، در موبایل‌های ال‌جی smart share و در آیفون‌ها و آیپدها AirPlay یا Screen mirroring نام دارد. پس از فعالسازی گزینه باید روی نام تلویزیون کلیک کنید و بعد از چند دقیقه صفحه نمایش گوشی را روی تلویزیون ببینید.

در صورتی که قصد برقراری اتصال بین لپ‌ تاپ و تلویزیون را دارید، برای مشاهدۀ تمامی روش‌های ممکن، روی مقالۀ «چگونه لپ تاپ را به تلویزیون متصل کنیم؟» کلیک کنید.

افزودن دیدگاه
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)