چگونه USB debugging را فعال کنیم؟

 • تاریخ: چهارشنبه 11 خرداد 1401 - 15:36
 • صفحه: بلاگ
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
چگونه USB debugging را فعال کنیم؟

استفاده از سیستم عامل اندروید برای کاربران بسیار ساده است اما در عین حال ویژگی های قدرتمند و پنهانی هم دارد. اگر با منو تنظیمات گوشی اندرویدتان سرو کله زده باشید، احتمالا گزینه USB debugging یا اشکال زدایی USB را شماهده کرده اید. اما USB debugging چیست؟ چه کاربردی دارد؟ و آیا لازم است آن را فعال کنیم یا نه؟

 

USB debugging چیست؟

احتمالا اصطلاح USB debugging را شنیده اید و قصد دارید آن را فعال کنید. اما USB debugging چیست و چه کاربردی دارد؟

حالت USB debugging یک حالت توسعه دهنده در گوشی های اندرویدی است. این حالت که در منوی Developer Options قرار دارد، بیشتر برای توسعه دهندگان اندروید کاربرد دارد. همانطور که می دانید اندروید یک سیستم عامل متن باز است که کدهای آن به طور رایگان در اختیار همه قرار دارد. برای دسترسی به کدها، خواندن گزارش های داخلی، آزمایش برنامه های جدید و ... حالت USB debugging باید در دستگاه شما روشن باشد تا در نهایت دسترسی از طریق اتصال USB انجام شود. از طرفی ارسال کد برنامه جدید از رایانه به گوشی اندرویدی از طریق SDK (کیت توسعه نرم افزاری) انجام می شود. برای خوانده شدن SDK و تست برنامه باید حالت USB debugging را از قبل در گوشی فعال کرده باشید.

بنابراین توسعه دهندگان از این حالت استفاده می کنند تا مطمئن شوند که برنامه هایشان به درستی کار می کنند و در صورت بروز مشکل، آن را شناسایی کنند.

برای اتصال تلفن همراهتان به لپتاپ و کامپیوتر و انتقال و تست برنامه ها بر روی گوشی های اندرویدی از طریق حالت USB debugging ، به کابل های USB نیاز دارید برای تهیه انواع کابل های USB به سایت جانبی مراجعه کنید.

USB debugging راه ارتباطی توسعه دهندگان و دستگاه های اندرویدی است.

نحوه فعال کردن USB debugging

برای فعال کردن این حالت وارد تنظیمات تلفن همراهتان شوید، Develop Options را انتخاب کنید و USB debugging را فعال کنید. اما در صورتی که اولین باری است که می خواهید از این حالت استفاده کنید، در ابتدا باید Develop Option را فعال کنید، تا امکان دسترسی به USB debugging فراهم شود.

نحوه فعال کردن Develop Options در گوشی های مختلف، متفاوت است زیرا در اکثر دستگاه های اندرویدی، منوی Developer Options به طور پیش فرض پنهان است.

 

فعال کردن Developer Options در گوشی های سامسونگ:

 1. وارد setting گوشی شوید.
 2. اسکرول کنید و روی About Phone ضربه بزنید.
 3. Software Information را را انتخاب کنید.
 4. تا زمانی که حالت developer فعال شود (Developer options are activated) ، روی Build Number ضربه بزنید.
 5. به منوی setting باز گردید، حال در انتهای لیست گزینه develop Options را مشاهده می کنید.

 فعال کردن develop options در گوشی های سامسونگ

فعال کردن Developer Options در گوشی های شیائومی:

 1. وارد setting گوشی شوید.
 2. به پایین اسکرول کنید و About Phone را انتخاب کنید.
 3. بر روی MIUI Version چندین بار ضربه بزنید تا پیام “You are now a developer” را مشاهده کنید.
 4. در صورتی که به منوی اصلی setting باز گردید، گزینه developer options را در بخش Additional settings مشاهده خواهید کرد.

فعال کردن Developer Options در گوشی های هوآوی:

 1. وارد تنظیمات تلفن همراهتان شوید.
 2. گزینه system را انتخاب کنید.
 3. سپس About Phone را انتخاب کنید.
 4. چندین بار بر روی Build number ضربه بزنید تا پیام "Developer options are activated" بر روی گوشی شما نمایش داده شود.
 5. مجددا به منوی system در setting گوشی شوید تا گزینه develop options را مشاهده کنید.

 برای فعال کردن USB debugging، ابتدا developer options را فعال کنید

استفاده از USB debugging امن است؟

به طور کلی با فعال کردن USB Debugging و وصل کردن تلفن به کامپیوتر، می تواند دستگاه شما را در معرض خطر قرار دهد. به عنوان مثال اگر فرد دیگری تلفن شما را در اختیار داشته باشید، می تواند به اطلاعات دستگاه شما دسترسی داشته باشد و یا برنامه های مخرب را به آن منتقل کند.

به همین دلیل است که اندروید، زمانی که گوشی به رایانه متصل می شود، یک اعلان یا نوتیف نمایش می دهد و از کاربر برای اتصال اجازه می گیرد. با این حال، ممکن است یک کاربر ناآگاه بدون اینکه بداند پیام برای چیست، آن را بپذیرد.

علاوه بر این، در صورتی که USB Debugging فعال باشد، هر فرد دیگری می تواند دستگاه شما را باز کند بدون اینکه رمز یا اطلاعات امنیتی شما را بداند و از طریق ADB دستوراتی را به آن صادر کند. بنابراین در صورتی که قصد انجام تنظیمات خاص یا پیشرفته ای ندارید، این گزینه را فعال نکنید یا پس از اتمام کارتان، آن را غیر فعال کنید.

انواع قاب موبایل، پاور بانک، اسپیکر بلوتوث و سایر لوازم جانبی موبایل را می توانید از سایت جانبی تهیه کنید.

چگونه USB debugging را در گوشی اندروید غیر فعال کنیم؟

غیر فعال کردن USB debugging به راحتی انجام می شود. وارد بخش تنظیمات شوید، با توجه به مدل تلفن همراهتان، به جایی که Developer Options  قرار دارد بروید و تیک USB debugging را غیر فعال کنید.

USB debugging  را پس از استفاده، غیر فعال کنید

 

کلام آخر

همانطور که در این مقاله خواندید، حالت USB debugging بیشتر برای برنامه نویسان اندرویدی کاربرد دارد که اجاره می دهد برنامه های جدیدشان را از طریق کابل USB از رایانه به دستگاه اندرویدی انتقال دهند.

در صورتی که از کاربران عادی گوشی های اندروید هستید، به منظور حفظ امنیت بهتر است این ویژگی را فعال نکنید و یا بعد از استفاده، آن را غیر فعال کنید.

در صورتی که برای انتقال فایل از گوشی به رایانه با استفاده از کابل مشکل دارید، مقاله اشکالات احتمالی انتقال فایل از گوشی به لپ تاپ با کابل می تواند به شما کمک کند.

افزودن دیدگاه
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)