چرا صفحه گوشی شیائومی‌ سفید یا سیاه می‌شود؟

  • تاریخ: دوشنبه 2 آبان 1401 - 21:51
  • صفحه: بلاگ
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
چرا صفحه گوشی شیائومی‌ سفید یا سیاه می‌شود؟

یکی از مشکلات رایجی که کاربران زیادی از آن شکایت می‌کنند، سفید شدن صفحه نمایش است. در این حالت هیچ کدام از منوها و دکمه‌های لمسی گوشی در دسترس نیستند. در نتیجه برای خارج شدن از این وضعیت عملا دست‌تان به هیچ دکمه‌ای بند نیست. این مشکل نه تنها برای کاربران گوشی‌های شیائومی؛ ‌بلکه برای تمام گوشی‌های اندرویدی پیش می‌آید و به آن اصطلاحا صفحه سفید مرگ گفته می‌شود.

در ادامه با دلایل سفید شدن صفحه گوشی شیائومی‌ و راه حل‌های آن بیشتر آشنا خواهیم شد. هم‌چنین، از آن‌جایی که سیاه شدن صفحه گوشی شیائومی و حتی ‌سیاه و سفید شدن صفحه گوشی هم از جمله مشکلاتی هستند که برای برخی از کاربران پیش می‌آید؛ نگاهی هم به دلایل بروز این مشکلات و راه حل‌های آن‌ها خواهیم انداخت.

علت سفید شدن صفحه گوشی اندرویدی

یکی از باگ‌های سیستم عامل اندروید بروز مشکل WHITE SCREEN OF DEATH یا همان صفحه سفید مرگ است. صفحه سفید مرگ، اگرچه مثل مشکل خاموش نشدن صفحه گوشی اندروید، رایج نیست؛ اما آزاردهنده است. در این حالت صفحه نمایشگر گوشی کاملا سفید شده و هیچ کدام از دکمه‌های لمسی دیده نمی‌شوند. به همین دلیل خارج شدن از این حالت تقریباً غیر ممکن است.

متاسفانه با قطعیت نمی‌توان گفت که به چه دلیلی صفحه سفید مرگ روی گوشی ما ظاهر می‌شود؛ با این وجود تجربه نشان داده که اکثر گوشی‌هایی که این مشکل را تجربه می‌کنند، یکی از شرایط زیر را دارند:

علت سفید شدن صفحه گوشی اندرویدی

· نصب و اجرای برنامه‌های مشکل دار از دلایل بروز صفحه سفید مرگ:

یکی از دلایل سفید شدن صفحه گوشی‌های اندرویدی مثل شیائومی،‌ سامسونگ و غیره نصب برنامه‌های ناسازگار روی گوشی است. البته معمولا تغییر رنگ صفحه نمایش سامسونگ دلایل مهم‌تری هم دارد. برنامه‌هایی که از منابع نامعتبر دانلود و روی گوشی خود نصب می‌کنید، ممکن است در کدنویسی مشکل داشته باشد یا حتی آلوده به ویروس باشند. این برنامه‌ها به درستی روی گوشی اجرا نمی‌شوند.

از طرفی برنامه‌هایی که از منابع معتبر هم دانلود می‌شوند، ممکن است با نسخه اندروید شما سازگاری لازم را نداشته باشند و در فراخوانی فایل‌های سیستمی سیستم عامل را با اختلال مواجه کنند و در نتیجه سفید شدن صفحه گوشی شما به همراه داشته باشند.

· پر بودن فضای ذخیره سازی گوشی؛ علت سفید شدن نمایشگر:

متاسفانه حافظه گوشی اندروید خیلی زود پر می‌شود. در صورتی که حافظه داخلی گوشی شما بیش از اندازه پر شده باشد، فراخوانی فایل‌ها از روی آن برای سیستم عامل سخت خواهد شد. تا جایی که حتی منجر به ظاهر شدن صفحه سفید مرگ در گوشی می‌شود.

· ناکافی بودن فضای حافظه موقت و رابطه آن با تغییر رنگ صفحه نمایش:  

هنگامی‌که یک برنامه را روی گوشی خود اجرا می‌کنید، فایل‌های سیستمی ‌آن روی حافظه موقت یا همان RAM گوشی ذخیره می‌شوند. اگر تعداد برنامه‌هایی که به صورت هم‌زمان روی گوشی خود باز می‌کنید، بیشتر از ظرفیت رَم گوشی شما باشد، ممکن است با صفحه سفید مرگ روبرو شوید.

· مشکلات سیستم عامل؛ دلیل بروز مشکل WHITE SCREEN OF DEATH

 گاهی ممکن است برخی از فایل‌های سیستمی‌ اندروید از روی سیستم عامل پاک یا خراب شده و به هر دلیلی از دسترس خارج شده باشند. در این حالت گوشی شما با مشکلاتی مواجه خواهد شد که در برخی موارد خود را به صورت صفحه سفید مرگ نشان می‌دهد.

· ضربه دیدن موبایل؛ دلیل سفید شدن صفحه گوشی Xiaomi:

گاهی با سقوط یا افتادن گوشی از دست شما، قطعات سخت افزاری آن آسیب جدی می‌ببینند .این موضوع باعث می‌شود که صفحه گوشی روی رنگ سفید باقی بماند.

علت سفید شدن صفحه گوشی شیائومی

حل مشکل سفید شدن گوشی شیائومی

با ریست کردن گوشی می‌توانید آن را از حالت صفحه سفید مرگ خارج کنید. هم‌چنین، برای این که دیگر با چنین مشکلی مواجه نشوید، می‌توانید از راهکارهای زیر کمک بگیرید:

1- حافظه کش برنامه مشکل دار را پاکسازی کنید

اگر بعد از اجرای برنامه‌ای خاص به صورت مکرر با این مشکل روبرو می‌شوید و احتمال می‌دهید که برنامه معیوب نصب شده روی گوشی خود را می‌شناسید، می‌توانید با پاک کردن داده‌های مربوط به آن برنامه، مشکل را برطرف کنید. برای این کار باید مسیر زیر را پشت سر بگذارید تا بتوانید حافظه کش برنامه معیوب را پاک کنید:

  • وارد قسمت setting گوشی خود شوید و پس از آن روی گزینۀ Apps & Notifications ضربه بزنید.
  • در این مرحله باید برنامه‌ای مخرب مورد نظر خود را از لیست اپلیکیشن‌ها پیدا کنید و روی آن ضربه بزنید.
  • حالا گزینۀ Storage & cache و سپس Clear cache را انتخاب کنید و در نهایت روی Clear storage ضربه بزنید.

2- برنامه‌های غیر ضروری را حذف کنید

برنامه‌هایی را که از آن‌ها استفاده نمی‌کنید، از روی گوشی خود حذف کنید تا حافظه گوشی شما نفسی تازه کند. در نظر داشته باشید که اگر به برنامه‌ای هر چند کاربردی مشکوک هستید؛ حتماً آن را حذف کنید. به این ترتیب احتمال روبرو شدن دوباره با این مشکل را کاهش خواهید داد.

3- برنامه‌های خود را به حافظه داخلی گوشی منتقل کنید

با این‌که استفاده از کارت حافظه برای ذخیره سازی فایل‌های متفرقه را به شما توصیه می‌کنیم؛ اما نباید برنامه‌های خود را روی کارت SD نصب کنید. چرا که این کار باعث بروز مشکل خواهد شد. اگر برنامه‌ای روی حافظه جانبی گوشی خود دارید، باید آن را پاک کرده و سپس دوباره روی حافظه داخلی نصب کنید. هم چنین می‌توانید از برنامه Move app to SD card یا نرم‌افزارهای مشابه کمک بگیرید و برنامه‌های خود را از کارت SD به حافظه گوشی منتقل کنید.

4- گوشی خود را به تنظیمات کارخانه برگردانید

اگر از راهکارهای بالا به نتیجه نرسید، راهی به جز ریست فکتوری گوشی اندرویدی باقی نمی‌ماند. فراموش نکنید که برگرداندن گوشی به تنظیمات کارخانه باعث می‌شود که تمام اطلاعات شما از جمله: عکس‌ها، فیلم‌ها، شماره مخاطبین، پیامک‌ها و غیره از روی گوشی پاک شود. پس قبل از انجام این کار از اطلاعات خود کپی بگیرید. 

ریست فکتوری، راه حل سفید شدن صفحه گوشی شیائومی

علت سیاه شدن صفحه گوشی شیائومی‌+ راه حل

یکی دیگر از مشکلاتی که برای کاربران گوشی‌های شیائومی‌ اتفاق می‌افتد، سیاه شدن نمایشگر گوشی است. این موضوع هم می‌تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. برای مثال: نصب اپلیکیشن‌های مخرب، ویروسی شدن گوشی، شارژ نادرست گوشی یا حتی استفاده نکردن از باتری‌های موبایل یا شارژر‌های اصل و... همگی از علت‌های تیره شدن رنگ صفحه گوشی به شمار می‌روند.

استفاده از راهکارهای زیر را برای حل این مشکل به شما پیشنهاد می‌کنیم:

1-  خالی کردن حافظه کش گوشی خود را به صورت مرتب انجام دهید.

2- برنامه‌های مشکوک را از روی گوشی خود پاک کنید. 

3- گوشی خود را به تنظیمات کارخانه برگردانید.

 علت سیاه شدن صفحه گوشی شیائومی‌ هنگام بازی

اگر در هنگام بازی کردن، علاوه بر داغ شدن گوشی شیائومی به یکباره صفحه آن سیاه می‌شود؛ در صورتی که هم‌چنان بازی جریان دارد و شما صدای آن را می‌شنوید، نگران نباشید. این مشکل فقط مختص به شما یا دیگر کاربران شیائومی ‌نیست؛ بلکه متاسفانه بیشتر کسانی که گوشی‌های اندرویدی دارند، پس از آپدیت‌های جدید سیستم عامل خود با این مشکل مواجه شده‌اند. این مشکل به ویژه در گوشی‌های شیائومی‌ با اندروید 10 و MIUI 12 بیشتر دیده شده است.

احتمالاً در اولین آپدیتی که برای نسخه بازی یا سیستم عامل اندروید عرضه می‌شود، این باگ هم برطرف خواهد شد. شما می‌توانید تا آن زمان از ترفند‌های زیر کمک بگیرید تا کمتر با این مشکل روبرو شوید:

1- دیتا یا کش بازی را پاک کرده و سپس دوباره بازی را اجرا کنید.

2- یک بار بازی را از روی گوشی خود کاملا حذف کرده و آن را دوباره نصب کنید.

3- اگر از گیم توربو برای بازی کردن کمک می‌گیرید، آن را پاک کرده و بازی را مستقیم اجرا کنید. 

4- اگر گوشی شما دارای گارانتی نیست، آن را آنلاک بوتلودر کنید و رام گوشی خود را به رام فابریک اندروید ۹ تغییر دهید. در نظر داشته باشید که این راه حل اصول یا قطعی نیست و بهتر است قبل از انجام آن با یک متخصص مشورت کنید.

5- اگر سیستم عامل گوشی شما MIUI 11 است و با این مشکل مواجه هستید، می‌توانید با خاموش کردن گیم مود در بازی آن را برطرف کنید.

6- اگر روی گوشی خود برنامه‌هایی مثل Hangouts Google، دیسکورد، فیس‌بوک و غیره را نصب دارید، بهتر است قبل از اجرای بازی آن‌ها را متوقف کنید. برای این کار در پنجره تنظیمات گوشی خود عبارت Display over other apps را جستجو کنید و سپس روی این گزینه ضربه بزنید. در مرحله بعد گزینۀ سوم را انتخاب کنید تا لیستی برنامه‌های نصب شده روی گوشی خود را ببینید. حالا در این بخش می‌توانید برنامه‌هایی مثل فیس‌بوک، مسنجر، دیسکورد و غیره را متوقف کنید. به طور کلی برنامه‌هایی که قابلیت نمایش ویجت را در بخش‌های مختلف صفحه دارند، مشکل ساز خواهند شد. 

علت سیاه شدن صفحه گوشی شیائومی‌ هنگام بازی

علت سیاه و سفید شدن صفحه گوشی شیائومی

سیاه و سفید شدن صفحه گوشی شیائومی ‌هم برخی از کاربران این گوشی‌ها را کلافه کرده است. بروز این مشکل هم می‌تواند به دلایلی مثل: شارژ بیش از حد گوشی، نصب برنامه‌های مخرب یا آلوده به ویروس، خراب شدن باتری یا پر شدن حافظه گوشی باشد. در ادامه به راه‌حل‌های مشکل سیاه و سفید شدن صفحه گوشی شیائومی‌خواهیم پرداخت.

چگونه گوشی را از حالت سیاه سفید خارج کنیم؟ 

برای اینکه دیگر با مشکل سیاه و سفید شدن نمایشگر روبرو نشوید، راه حل‌های زیر را امتحان کنید:

1- اگر باتری گوشی شما جدا می‌شود، آن را یک بار از گوشی خارج کرده و سپس در جای خود قرار دهید. البته قبل از انجام این کار باید گوشی را خاموش کنید.

2- با ریست کردن گوشی می‌توانید باگ‌های نرم افزاری آن را تا حدودی برطرف کنید. پس برای حل مشکل سیاه و سفید شدن صفحه گوشی آن را دوباره راه‌اندازی کنید.

3- در صورتی که به تازگی برنامه‌ای را روی گوشی خود نصب کرده‌اید، احتمال دارد که دلیل بروز این مشکل باشد. پس آن را در اولین فرصت پاک کنید. همچنین اگر برنامۀ اضافی یا مشکوک دیگری روی گوشی خود دارید، آن‌ها را هم حذف کنید. 

4- ممکن است که به دلیل ذخیره عکس‌ها، فیلم‌ها یا سایر داده‌های آلوده به ویروس روی کارت حافظه جانبی خود با این مشکل روبرو شده باشید. به علاوه، پر بودن بیش از اندازه حافظه هم می‌تواند این مشکل را به وجود آورد. توصیه می‌کنیم که کارت حافظه خود را از گوشی خارج کرده و آن را دوباره راه اندازی کنید. اگر بعد از این کار، رنگ صفحه نمایش شما به حالت عادی برگشت، مشخص خواهد شد که مشکل از SD است. در این صورت برای استفاده مجدد از کارت حافظه خود بهتر است که یک بار آن را ویروس کشی یا کاملا فرمت کنید؛ حتی بد نیست که در صورت امکان آن را عوض کنید.

5- در نهایت اگر با راه حل‌های بالا مشکل شما حل نشد، مثل همیشه راهی به جز ریست فکتوری گوشی باقی نخواهد ماند که البته باعث حذف شدن تمام اطلاعات گوشی می‌شود.

علت سیاه و سفید شدن صفحه گوشی شیائومی

روش‌های جلوگیری از سفید یا سیاه شدن صفحه گوشی شیائومی

 در این مقاله با علت‌های سفید شدن صفحه گوشی شیائومی ‌یا سیاه شدن آن آشنا شدید. همچنین نگاهی به راهکارهای حل این مشکلات داشتید. در نظر داشته باشید که این مشکل ممکن است برای برند‌های مختلف گوشی ایجاد شود و مختص گوشی‌های شیائومی نیست. موارد زیر برای جلوگیری از این مشکلات می‌توانند موثر باشند:

  1. گوشی موبایل خود را تنها با کابل‌های شارژر اصل و به صورت اصولی شارژ کنید.
  2. بهتر است که برنامه‌های آنتی ویروس روی گوشی خود نصب داشته باشید.
  3. برنامه‌های مورد نیاز خود را تنها از منابع معتبر مثل گوگل پلی دانلود و نصب کنید.
  4. در صورتی عمر باتری گوشی شما به پایان رسیده است یا از یک باتری فیک استفاده می‌کنید، باید به فکر تعویض آن باشید.

در نهایت، اگر نظر یا سوالی در مورد این مقاله دارید، آن را در بخش دیدگاه‌ها مطرح کنید تا در اولین فرصت پاسخگوی شما باشیم. 

افزودن دیدگاه
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)