چرا هندزفری شیائومی کار نمی‌کند؟ (بلوتوثی+ سیمی)

 • تاریخ: چهارشنبه 20 اردیبهشت 1402 - 23:55
 • صفحه: بلاگ
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
چرا هندزفری شیائومی کار نمی‌کند؟ (بلوتوثی+ سیمی)

هندزفری سیمی یا بلوتوثی خود را به گوشی متصل کرده‌اید تا به موسیقی دلخواه‌تان گوش دهید؛ اما هیچ صدایی نمی‌شنوید؟ نگران نباشید. این مشکل تنها برای شما پیش نیامده است. دلیل آن هم الزاما خراب‌بودن هندزفری نیست؛ برعکس ممکن علت‌های پیش‌پاافتاده‌ای داشته باشد. بنابراین، گاهی با راهکاریی بسیار ساده می‌توان دوباره هندزفری را زنده کرد.

اگر شما هم این مشکل را تجربه کرده‌اید، در ادامه دلایل و راه حل کار نکردن هندزفری شیائومی را بخوانید. البته در نظر داشته باشید که ما ابتدا این موضوع را برای هندزفری‌های بلوتوثی و پس از هندزفری‌های سیمی بررسی کرده‌ایم.

چرا هندزفری بلوتوثی شیائومی کار نمی‌کند؟ علت کار نکردن ایرپاد شیائومی

ایرپاد شیائومی با این‌که کیفیت بالایی دارد؛ اما مثل هر دستگاه بلوتوثی دیگر گاهی دچار مشکلاتی می‌شود. از جمله: کار نکردن، وصل‌نشدن و غیره. اگر هندزفری بلوتوثی شما هم کار نمی‌کند و در چند روز گذشته سقوط نکرده، ضربه یا آب نخورده است، احتمالا مشکل جدی ندارد. شما می‌توانید به راحتی با راهکارهای زیر دوباره از هندزفری بلوتوثی خود استفاده کنید.

چرا هندزفری بلوتوثی شیائومی کار نمی‌کند؟ علت کار نکردن ایرپاد شیائومی

قطع و وصل مجدد؛ اولین راهکار برای حل مشکل کار نکردن هندزفری بلوتوثی شیائومی

اتصالات بلوتوثی همیشه ایمن و پایدار نیستند. گاهی ممکن است با قرارگرفتن مانعی بین دستگاه و هندزفری این اتصالات دچار مشکل شوند. بنابراین، اولین راه‌حلی که به نظر می‌رسد می‌تواند مشکل کار نکردن ایرپاد شیائومی را حل کند، ریست اتصال است. برای این کار خیلی راحت بلوتوث موبایل یا دستگاه خود را قطع کرده و بعد از چند ثانیه دوباره آن‌ را روشن کنید. سپس برای استفاده از هندزفری بلوتوثی شیائومی دوباره آن را به دستگاه متصل کنید. اگر مشکل حل نشد، راه‌حل بعدی را به کار ببندید.

بررسی تنظیمات صدا؛ دومین راه‌حل برای کار نکردن ایرپاد شیائومی

حتما همان ابتدای کار که صدایی از هندزفری شیائومی خود نشنیدید، ولوم گوشی یا دستگاه خود را زیاد کردید. این کار را برای هندزفری بلوتوثی خود هم تکرار کنید. یعنی اگر دکمه‌های لمسی یا فشاری روی هندزفری شما صدا را زیاد می‌کنند، یک‌بار آن‌ها را امتحان کنید. سپس به سراغ تنظیمات صدا در گوشی خود بروید.

برای مثال در گوشی‌های اندرویدی گزینه‌ای برای انتخاب نوع صدایی وجود دارد که هندزفری بلوتوثی می‌تواند آن را پخش کند. اگر این گزینه فقط برای تماس‌ها فعال باشد، شما در هنگام پخش موسیقی یا فایل‌های صوتی هیچ صدایی از هندزفری خود نمی‌شنوید. برای بررسی این گزینه، مراحل زیر را طی کنید:

 • ابتدا از وصل بودن هندزفری بلوتوثی به گوشی مطمئن شوید.
 • سپس تنظیمات گوشی را باز کرده و گزینۀ Bluetooth را انتخاب کنید.
 • در این صفحه نام ایرباد خود را مشاهده می‌کنید و باید روی آن ضربه بزنید.
 • اگر در این بخش گزینۀAudio  غیرفعال است، آن را روشن کنید.
 • برای افزایش کیفیت صدای هندزفری خود حتما «آموزش تنظیم صدای ایرپاد شیائومی» را بخوانید.

بررسی تنظیمات صدا؛ دومین راه‌حل برای کار نکردن ایرپاد شیائومی

قطع‌نشدن اتصالات قبلی؛ علت کار نکردن هندزفری بلوتوثی شیائومی

در صورتی که هندزفری سیمی شما به گوشی متصل باشد، خروجی صدا به جای ارسال برای ایرپاد در هندزفری سیمی پخش می‌شود. به علاوه، اگر قبلا هندزفری بلوتوثی خود را به دستگاه دیگری متصل کرده‌اید، بلافاصله بعد از روشن‌شدن دوباره به سراغ همان دستگاه می‌رود. این موضوع باعث می‌شود که هندزفری شما به‌جای متصل‌شدن به گوشی یا دستگاه موردنظرتان با همان دستگاه قبلی اتصال برقرار کند. کافی است که بلوتوث آن دستگاه روشن باشد.

بنابراین، به تنظیمات گوشی، لپ‌تاپ یا ... خود مراجعه کنید. تنظیمات بلوتوث را باز کنید و ببینید که در حال حاضر دستگاه شما به هندزفری بلوتوثی متصل شده یا دستگاهی دیگر. اگر هم‌چنان با دستگاه قبلی اتصال برقرار است، باید روی نام دستگاه ضربه بزنید و گزینۀ forget یا فراموش‌کردن را انتخاب کنید. با این کار اطلاعات اتصال دستگاه قبلی از حافظه پاک می‌شود و شما می‌توانید هندزفری خود را متصل کنید. پاک‌کردن سابقه اتصال هندزفری بلوتوثی در برخی از مدل‌ها به روش زیر هم امکان‌پذیر است:

 • هندزفری خود را روشن کنید یا اگر دکمه پاور ندارد، هدفون‌های آن را از درون باکس شارژ بیرون آورید.
 • حالا دکمه‌های کم و زیادکردن صدا را به صورت هم‌زمان فشار دهید و تا 5 ثانیه انگشت خود را نگه‌دارید.
 • هدفون‌ها را دوباره درون باکس قرار دهید و پس از چند ثانیه دوباره بردارید.

فاصله‌گرفتن از دستگاه، دلیل قطع صدای ایرپاد شیائومی

هندزفری‌های بی‌سیم شیائومی از نسخه‌های مختلف بلوتوثی استفاده می‌کنند. معمولا بیشتر نسخه‌های جدید تنها تا 10 متر برد دارند. بنابراین، در صورتی‌که فاصله بین هندزفری و دستگاهی که به آن متصل است، از ده متر بیشتر شود، هندزفری دیگر عمل نمی‌کند. به‌علاوه، باید بدانید که اگر دیوارها، اشیا و غیره در این فاصله 10 متری قرار داشته باشند، این برد کمتر هم می‌شود. از همه مهم‌تر وجود دستگاه‌های ارسال‌کننده امواج مثل: مودم وای-فای، گوشی‌های تلفن بی‌سیم و غیره است که می‌تواند روی سیگنال هندزفری بلوتوثی شما اثر منفی بگذارد.

شارژ کم؛ از دلایل کار نکردن هندزفری بلوتوثی شیائومی

یکی از ساده‌ترین دلایل و راه حل کار نکردن هندزفری شیائومی شارژ کم و شارژکردن آن است. تعجب نکنید. بسیاری از ایرپادها زمانی که شارژشان کم می‌شود، افت عملکرد خواهند داشت. حتی ممکن است دیگر کار نکنند. پس قبل از ناامیدشدن از هندزفری خود یک‌بار آن را شارژ کنید. می‌توانید مروری هم به «طریقه شارژ کردن اصولی هندزفری بلوتوثی شیائومی» داشته باشید.

شارژ کم؛ از دلایل کار نکردن هندزفری بلوتوثی شیائومی

ریست هندزفری؛ راه‌حلی برای مشکل کار نکردن ایربادز شیائومی

هندزفری‌های بلوتوثی هم مثل تمام دستگاه‌های دیجیتالی باگ‌های نرم‌افزاری را تجربه می‌کنند. این باگ‌ها با یک ریست‌کردن ساده برطرف می‌شوند. بنابراین، بد نیست که هندزفری خود را ریست کنید. به ویژه اگر روزهاست که هندزفری شما به این دستگاه متصل است.

روش‌های ریست کردن هندزفری‌های بلوتوثی در انواع مدل‌ها متفاوت است. برای مثال در مدل‌هایی که دکمه‌ای روی باکس شارژ دارند، معمولا با فشردن این دکمه به مدت چند ثانیه هندزفری به تنظیمات کارخانه برمی‌گردد. در سایر مدل‌ها هم معمولا طی‌کردن مراحل زیر باعث ریست‌شدن ایرپاد خواهد شد:

 • مطمئن شوید که ایرپاد شیائومی و کیس آن شارژ کافی دارند.
 • هندزفری خود را روشن کنید یا هدفون‌های خود را از کیس بیرون بیاورید تا به صورت خودکار روشن شوند.
 • کلیدهای لمسی روی هدفون‌ها را به صورت هم‌زمان فشار دهید و نگه‌دارید. سپس وقتی که رنگ چراغ روی هدفون‌ها یا باکس شارژ عوض شد، دکمه‌ها را رها کنید.
 • زمانی که چراغ خاموش شد، دوباره کلیدهای لمسی را به صورت هم‌زمان فشار دهید. این بار انگشتان خود را حداقل تا 20 ثانیه روی دکمه‌ها نگه دارید. معمولا با این کار چراغ هندزفری ابتدا شروع به چشمک‌زدن می‌کند و سپس سفید یا قرمز خواهد شد.
 • حالا هدفون‌های خود را دوباره داخل باکس شارز قرار دهید.
 • بعد از چند ثانیه هندزفری‌های شما کاملا ریست می‌شوند و آماده استفاده هستند.

هنگ‌کردن گوشی، لپ‌تاپ یا...؛ از دیگر دلایل کار نکردن هندزفری شیائومی

گاهی دستگاهی که هندزفری به آن متصل شده است، دچار باگ می‌شود. در این مواقع ریست‌کردن این دستگاه که می‌تواند گوشی، لپ‌تاپ یا غیره باشد، می‌تواند مشکل‌ را حل کند. پس یک‌بار دستگاه خود را مجدد راه‌اندازی کرده و دوباره هندزفری خود را امتحان کنید.

غیرفعال‌سازی Bluetooth scanning؛ راهکار مشکل عمل‌نکردن هندزفری

گزینه Bluetooth scanning مدام دستگاه‌های اطراف گوشی موبایل شما را اسکن می‌کند. به این ترتیب، به محض شناسایی یک دستگاه بلوتوثی به آن متصل می‌شود. جالب است که این قابلیت روی دقت GPS گوشی شما هم اثر می‌گذارد. با این وجود، گاهی فعال‌بودن آن باعث قطع اتصال فعلی شما می‌شود. در نتیجه شما فکر می‌کنید که هندزفری بلوتوثی‌تان از کار افتاده است. برای غیرفعال‌کردن این گزینه باید مراحل زیر را طی کنید:

 • وارد setting و بعد از آن گزینۀlocation شوید.
 • روی Location setting ضربه بزنید تا روشن شود.
 • گزینۀ Improve accuracy را انتخاب کنید.
 • حالا Bluetooth scanning را غیرفعال کنید.

غیرفعال‌سازی Bluetooth scanning؛ راهکار مشکل عمل‌نکردن هندزفری

ناسازگاری نسخه بلوتوث گوشی و هندزفری؛ علت کار نکردن ایرپاد شیائومی

اگر نسخه بلوتوث یا سیستم‌عامل هندزفری شما قدیمی‌تر یا جدیدتر از نسخه بلوتوث یا سیستم‌عامل دستگاه شما باشد، بین این دو ناسازگاری به وجود می‌آید. همین موضوع علت کار نکردن ایرپاد شیائومی می‌شود. بنابراین، بهتر است سیستم‌عامل گوشی و هندزفری خود را به‌روزرسانی کنید.

برای آپدیت هندزفری خود می‌توانید از برنامه‌ ایرپاد شیائومی هم کمک بگیرید.

ریست‌کردن تنظیمات شبکه؛ آخرین راه‌حل برای کار نکردن هندزفری بلوتوثی

تنظیمات شبکه در گوشی اطلاعات مربوط به اتصالاتی مثل: بلوتوث، Wi-Fi و غیره را در خود ذخیره می‌کند. گاهی با اتصال به دستگاه‌های متعدد ممکن است این بخش از گوشی دچار مشکل شود. در این مواقع، اگر از هندزفری بلوتوثی استفاده کنید، به دلیل مشکل در برقراری اتصال صدایی در آن نمی‌شنوید.

برای حل این مشکل می‌توانید تنظیمات شبکه گوشی را ریست کنید. البته در نظر داشته باشید که با این کار پسورد ورود به شبکه‌های وای-فای و غیره که در گوشی شما ذخیره شده‌اند، حذف می‌شوند. برای بازیابی تنظیمات شبکه بسته به مدل گوشی خود باید ابتدا وارد تنظیمات و پس از آن گزینۀ Reset یا  Networkشوید. در آخر روی Reset Network settings ضربه بزنید.

آیا می‌دانید که بهترین ایرپادهای شیائومی چه ویژگی‌های جالبی دارند؟

چرا هندزفری سیمی شیائومی کار نمی‌کند؟ علت کار نکردن هندزفری شیائومی

تا اینجا دلایل و راه حل کار نکردن هندزفری شیائومی بلوتوثی را با هم بررسی کردیم. حالا نوبت به بررسی دلایل کار نکردن هندزفری‌های سیمی می‌رسد.

چرا هندزفری سیمی شیائومی کار نمی‌کند؟ علت کار نکردن هندزفری شیائومی

روشن‌بودن بلوتوث؛ علت کار نکردن هندزفری سیمی شیائومی

اگر بلوتوث گوشی روشن باشد، احتمال دارد که به صورت خودکار به هندزفری، اسپیکر بلوتوثی یا غیره متصل شده باشد که قبلا به آن وصل بوده است. بنابراین، صدا را برای دستگاه دیگری ارسال می‌کند. پس به عنوان اولین اقدام خیلی ساده بلوتوث گوشی خود را خاموش کنید.

تمیزکردن جک هندزفری؛ راهکار کار نکردن هندزفری سیم‌دار شیائومی

با کمک چراغ قوه نگاهی به جک هندزفری گوشی خود بیندازید. شاید چیزی درون آن گیر کرده باشد. بد نیست؛ حتی اگر با یک گوش‌پاک‌کن آغشته به الکل داخل جک هندزفری را به آرامی تمیز کنید؛ چرا که به مرور زمان گردوغبار هم درون این جک می‌نشیند. این ذرات ریز اگرچه کم اهمیت به نظر می‌رسند؛ اما مانع از وصل‌شدن کامل هندزفری می‌شوند و می‌توانند یکی از دلایل کار نکردن آن باشند.

بررسی تنظیمات صدا؛ راهکاری برای حل مشکل کار نکردن هندزفری

سری به تنظیمات صدا در گوشی موبایل خود بزنید. شاید به طورناخواسته گزینه‌ای را فعال یا غیرفعال کرده باشید. برای مثال، اگر یک گوشی اندرویدی دارید، به بخش Sounds and Vibration در تنظیمات گوشی بروید. سپس گزینۀ volume را باز کنید. در این بخش شما چهار گزینه برای مدیریت صدا خروجی گوشی خود می‌بینید:

 • Ringtone: صدای زنگ گوشی
 • Media: صدای پخش فیلم‌ها، بازی‌ها، موسیقی و غیره
 • Notification: صدای اعلان‌ برنامه‌های مختلف
 • System: صدای عملکرد سیستم مثل: کلیک کردن و غیره

در برخی از گوشی‌ها فشردن دکمه کناری فقط صدای آهنگ تماس را زیاد می‌کند. بسیاری از کاربران به این نکته دقت ندارند. آن‌ها صدای رسانه موبایل خود را جداگانه افزایش نمی‌دهند و بنابراین، موقع تماشای فیلم یا شنیدن موسیقی تصور می‌کنند هندزفری از کار افتاده است.

 بررسی تنظیمات صدا؛ راهکاری برای حل مشکل کار نکردن هندزفری

راه‌اندازی مجدد موبایل؛ راهی برای حل پخش‌نشدن صدا در هندزفری

شاید در ظاهر موبایل شما خیلی روان کار می‌کند؛ اما ممکن است در اجرای برخی فرمان‌ها هنگ کرده باشد. برای مثال، نتواند فرمان پخش صدا را صادر کند. بنابراین، خیلی ساده یک بار موبایل خود را ریست کنید.

تعمیر هندزفری؛ آخرین راهکار پیشنهادی

در این مقاله دلایل و راه حل کار نکردن هندزفری شیائومی را در مدل‌های بلوتوثی و سیم‌دار بررسی کردیم. اگر با وجود امتحان‌کردن این راهکارها نتوانستید دوباره صدایی از هندزفری خود بشنوید، ناچارا باید آن را به دست تعمیرکار بسپارید. اگر هم حوصله این کار را ندارید، می‌توانید همین حالا در فروشگاه اینترنتی جانبی یک هندزفری جدید برای خود سفارش دهید. محصولاتی که در این فروشگاه عرضه می‌شوند، همگی اصل و تضمین‌شده هستند.

شما چه کردید؟ آیا موفق به استفاده دوباره از هندزفری خود شدید؟ کدام راهکارها به شما کمک کرد؟ نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

افزودن دیدگاه
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)