9 علت صدا نداشتن هندزفری بلوتوثی بعد از اتصال؛ اندروید+ آیفون

 • تاریخ: یکشنبه 17 اردیبهشت 1402 - 09:01
 • صفحه: بلاگ
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
9 علت صدا نداشتن هندزفری بلوتوثی بعد از اتصال؛ اندروید+ آیفون

هندزفری بلوتوثی خود را به گوشی متصل کرده‌اید؛ اما موقع پخش موسیقی یا فیلم هیچ صدایی از آن نمی‌شنوید؟ حتما اولین کاری که انجام داده‌اید، زیادکردن ولوم گوشی است. احتمالا یک‌بار هم اتصال بین هندزفری و گوشی را قطع و دوباره آن‌ها را به هم وصل کرده‌اید؛ اما فایده‌ای نداشته است.

نگران نباشید، در ادامه به این سوال تکراری شما پاسخ می‌دهیم که: «چرا هندزفری بلوتوثی به گوشی وصل می‌شه ولی صدا نمیاد؟» ابتدا راه‌حل‌های عمومی را امتحان می‌کنیم که روی هر موبایلی اجرا می‌شود. پس از آن علت صدا نداشتن هندزفری بلوتوثی را در اندروید و آیفون به صورت اختصاصی بررسی خواهیم کرد.

پیدا‌کردن منبع مشکل؛ اولین اقدام برای حل صدا نداشتن هندزفری بلوتوثی

قبل از هر کاری باید بررسی کنید که مشکل از هندزفری بلوتوثی شماست یا دستگاهی که به آن متصل است؟ بنابراین هندزفری را به گوشی یا دستگاه دیگری متصل کنید. اگر مشکل صدا حل شد، پس مشکل از هندزفری شما نیست.

در غیر این صورت، ممکن است یا هندزفری با موبایل سازگار نباشد یا مشکل داشته باشد. بنابراین، برای اطمینان بیشتری در صورت امکان یک هندزفری دیگر را به گوشی متصل کنید. اگر از هندزفری جدید صدا پخش می‌شود، باید هم گوشی و هم هندزفری خود را به‌روزرسانی کنید. در این صورت، هر دو به آخرین نسخه آپدیت می‌شوند. در نتیجه، اگر ناسازگاری با هم داشته باشند، برطرف خواهد شد.

تنظیم صدا؛ اولین راه‌حل مشکل صدا نداشتن هندزفری

حتما تابه‌حال ولوم صدای گوشی خود را زیاد کرده‌اید؛ اما شاید به سراغ تنظیمات صدای هندزفری نرفته‌اید. برخی از هندزفری‌ها، به ویژه هندزفری‌های گردنی دکمه‌های لمسی یا فشاری برای تنظیم صدا دارند. اگر هندزفری شما هم یکی از این مدل‌هاست، سعی کنید صدای آن را زیاد کنید.

تنظیم صدا؛ دومین راه‌حل مشکل صدا نداشتن هندزفری

ریست‌کردن؛ دومین راهکار مشکل قطع صدا در هندزفری بلوتوثی

اگر مطمئن هستید که مشکل از هندزفری بلوتوثی شماست، باید یک‌بار آن را ریست کنید. با این کار باگ‌های کوچک برطرف می‌شوند و هندزفری به تنظیمات کارخانه برمی‌گردد. مراحل ریست کردن هندزفری بلوتوثی بسته به مدل آن متفاوت است. با این ‌وجود بیشتر مدل‌ها با پشت‌سرگذاشتن مراحل زیر ریست می‌شوند:

 • دکمه پاور هندزفری را چند ثانیه فشار دهید و نگه دارید.
 • زمانی که چراغ‌های LED روی هندزفری خاموش شدند یا شروع به چشمک‌زدن‌ کردند، انگشت خود را بردارید.
 • بعد از چند ثانیه صبر‌کردن، دوباره دکمه پاور را فشار دهید تا هندزفری روشن شود.

اگر با طی‌کردن مراحل بالا به نتیجه نرسیدید، نگاهی به «راهنمای ریست کردن هندزفری بلوتوثی» داشته باشید. هم‌چنین، می‌توانید به سراغ دفترچه راهنمای هندزفری خود بروید.

در صورتی که راهکارهای بالا مشکل شما را حل نکردند، نگران نباشید. کافی است بسته به سیستم‌عامل گوشی که به آن هندزفری خود را متصل کرده‌اید، در ادامه راه‌حل‌ها را دنبال کنید.

خرید هندزفری با کد تخفیف ویژه

5 علت صدا نداشتن هندزفری بلوتوثی بعد از اتصال در اندروید

یکی از سوالات تکراری کاربران گوشی‌های اندروید این است که: چرا هندزفری بلوتوثی به گوشی وصل میشود ولی صدا نمیاد؟ اگر شما هم این مشکل را دارید، راهکارهای زیر را اجرا کنید. ناگفته نماند، مراحلی که در ادامه توضیح می‌دهیم، در گوشی سامسونگ گلکسی S21 امتحان شده‌اند. شاید گزینه‌ها و مراحل در گوشی شما بسته به نوع سیستم‌عامل و برند آن کمی با این مراحل تفاوت داشته باشند.

 • زیادکردن صدا هندزفری در اندروید برای حل مشکل

با این که راه‌حل ساده‌ای به نظر می‌رسد؛ اما گاهی فقط نیاز است که ولوم صدا را در تنظیمات زیاد کنید. برای این کار در گوشی‌های اندرویدی می‌توانید دکمه ولوم کنار موبایل را فشار دهید یا این‌که مراحل زیر را طی کنید:

 • تنظیمات و سپس گزینۀ Sound and Vibration را باز کنید.
 • حالا نوار لغزنده زیر گزینۀ Media را تا انتها بکشید.

دقت داشته باشید که در این قسمت چهار گزینه را مشاهده می‌کنید. این گزینه‌ها به ترتیب، برای تنظیم:

 • ringtone یا صدای زنگ موبایل؛
 • Media یا صدای موسیقی و فیلم‌ها؛
 • Notification یا صدای اعلان‌ها؛
 • System یا صدای سیستم

به کار می‌روند. بنابراین، اگر شما صدای زنگ‌خوردن گوشی را در هندزفری خود نمی‌شنوید، باید نوار لغزنده گزینه اول را تا انتها بکشید.

زیادکردن صدا هندزفری در اندروید برای حل مشکل

 • فعال‌کردن صدای رسانه؛ راه‌حل پنجم برای مشکل صدا نداشتن هندزفری بلوتوثی

در سیستم‌عامل اندروید گزینه‌ای برای انتخاب نوع صدا وجود دارد. با کمک این گزینه شما می‌توانید انتخاب کنید که چه نوع صدای در هندزفری بلوتوثی‌تان پخش شود. در تنظیمات پیش‌فرض بسیاری از گوشی‌ها اندروید هم صدای زنگ‌خوردن و هم صدای رسانه‌ها (موسیقی، فیلم، بازی و غیره) برای پخش در هندزفری فعال است. با این وجود احتمال دارد که به صورت اتفاقی این گزینه غیرفعال شده باشد. پس بد نیست که مراحل زیر را طی کرده و فعال‌بودن آن را بررسی کنید:

 • بعد از وصل کردن اصولی هندزفری به گوشی وارد تنظیمات موبایل خود شوید.
 • گزینۀ Bluetooth را لمس کنید.
 • در لیست دستگاه‌های وصل شده، روی نام هندزفری خود ضربه بزنید.
 • حالا می‌توانید مطمئن شوید که آیا گزینۀ Audio فعال است یا نه.

 فعال‌کردن صدای رسانه؛ راه‌حل دوم برای مشکل صدا نداشتن هندزفری بلوتوثی

 • فعال‌بودن گزینۀ Bluetooth scanning؛ علت صدا نداشتن هندزفری بلوتوثی

وقتی گزینۀ Bluetooth scanning روشن باشد، موبایل شما به صورت مرتب در حال جستجوی دستگاه‌های اطراف خود است. این گزینه، میزان دقت GPS گوشی اندروید را افزایش می‌دهد. به‌علاوه، به برنامه‌ها و سرویس‌ها اجازه می‌دهد که در هر زمان، حتی مواقعی که بلوتوث غیرفعال است، دستگاه‌های بلوتوثی را اسکن کنند.

با‌این وجود، فعال بودن آن ممکن است اتصال فعلی هندزفری بلوتوثی شما را قطع کند. در نتیجه، شما هیچ صدایی از هندزفری خود نخواهید شنید. بنابراین، بد نیست که یک‌بار غیرفعال‌کردن آن را امتحان کنید. به‌ویژه که خاموش‌کردن آن یکی از روش‌های صرفه‌جویی در میزان مصرف باتری گوشی است. برای غیرفعال کردن گزینه اسکن بلوتوث مراحل زیر را در گوشی اندرویدی خود پشت سر بگذارید:

 • تنظیمات گوشی خود را باز کنید.
 • روی گزینۀ location ضربه بزنید.
 • در این پنجره Location setting یا تنظیم موقعیت مکانی را فعال کنید. با این کار گزینه‌هایWi-Fi  و Bluetooth Scanning  ظاهر می‌شوند.
 • روی گزینۀ Improve accuracy ضربه بزنید.
 • در صفحه بعد گزینۀ Bluetooth scanning را غیرفعال کنید.

فعال‌بودن گزینۀ Bluetooth scanning؛ علت صدا نداشتن هندزفری بلوتوثی

 • ریست تنظیمات شبکه؛ راه‌حل مشکل صدا نداشتن هندزفری بلوتوثی بعد از اتصال به اندروید

در اندروید چرا هندزفری بلوتوثی به گوشی وصل می‌شود؛ ولی صدا نمی‌آید؟ به دلیل اختلال در تنظیمات شبکه. تمامی اطلاعات مربوط به شبکه مثل: اتصالات وای-فای و بلوتوث در این تنظیمات ذخیره می‌شوند. بنابراین، طبیعی است که اگر شما به دستگاه‌های وای-فای و بلوتوث بیشتری متصل شوید، در عملکرد آن اختلال ایجاد شود. این اختلال خود علت بروز مشکلاتی مثل: متصل‌نشدن یا پخش‌نشدن صدا در هندزفری خواهد شد.

شما می‌توانید با ریست‌کردن این تنظیمات مشکل را برطرف کنید. قبل از آن باید بدانید که با این کار رمزهای عبور ذخیره شده برای وصل‌شدن به شبکه‌های WiFi، VPN و APN حذف می‌شوند. پس قبل از ریست‌کردن پسوردهای خود را جایی یادداشت کنید. سپس مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

 • تنظیمات گوشی خود را باز کنید.
 • گزینه Reset یا  Network و پس از آن Reset Network settings را انتخاب کنید. دقت داشته باشید که این گزینه‌ها در گوشی‌های مختلف مسیر متفاوتی دارند.
 • در آخر روی گزینه Reset ضربه بزنید.

ریست تنظیمات شبکه؛ راه‌حل مشکل نداشتن صدای هندزفری بلوتوثی بعد از اتصال به اندروید

خرید هدفون با کد تخفیف ویژه


ماندن روی حالت هدفون؛ از دیگر دلایل صدا نداشتن هندزفری بلوتوثی

زمانی که یک هندزفری سیمی یا هر دستگاه دیگری را به جک هندزفری (صدا) متصل می‌کنید، حالت هدفون در گوشی اندروید شما فعال می‌شود. در این صورت احتمالا آیکونی شبیه به هدفون در بالای صفحه گوشی خود مشاهده می‌کنید. تا زمانی که این حالت فعال باشد، گوشی فقط صدا را از دستگاه متصل دریافت می‌کند. پس اگر دستگاهی را به گوشی خود متصل کرده‌اید، آن را جدا کنید. سپس دوباره پخش صدا در هندزفری بلوتوثی را امتحان کنید.

در نظر داشته باشید که گاهی ممکن است علیرغم جداکردن هندزفری به دلیل باگ‌های نرم‌افزاری این حالت در گوشی شما فعال باقی بماند. همین موضوع هم باعث می‌شود که هندزفری شما صدا را دریافت نکند. در این صورت، یک بار گوشی خود را ریست کنید. اگر مشکل حل نشد، ممکن است چیزی در جک هندزفری گوشی گیر کرده باشد و مشکل را به وجود آورده باشند. پس با کمک یک گوش‌پاک‌کن داخل جک را تمیز کنید. سپس دوباره هندزفری را امتحان کنید.

در آیفون؛ چرا هندزفری به گوشی وصل می‌شود؛ اما صدا ندارد؟

مشکل صدا نداشتن هندزفری بلوتوثی بعد از اتصال به گوشی‌های آیفون هم اتفاق می‌افتد. حتی اگر این هندزفری‌ها، یکی از مدل‌های مختلف و شگفت‌انگیز ایرپاد باشد. اگر شما در گوشی آیفون خود صدای هندزفری را نمی‌شنوید، راه‌حل‌های زیر را به کار بگیرید:

 • غیرفعال‌کردن محدودیت صدا؛ راه‌حل مشکل نداشتن صدای هندزفری بلوتوثی بعد از اتصال به آیفون

گوشی‌های اپل یک گزینه برای تنظیم محدوده صدا دارند. با کمک این گزینه کاربران می‌توانند بیشترین ولوم مجاز را در گوشی خود مشخص کنند. به این ترتیب، در هنگام پخش صدا، ولوم آن از این حد بیشتر نمی‌شود. این گزینه برای جلوگیری از آسیب‌‌دیدن حس شنوایی بسیار کارآمد است؛ اما اگر روی حد بسیار کمی تنظیم شده‌ باشد، شما هیچ صدایی از هندزفری بلوتوثی خود نخواهید شنید. پس باید نگاهی به این گزینه داشته باشید. با این کار مطمئن می‌شوید که محدودیت صدای گوشی خود را به اشتباه تنظیم نکرده‌اید.

 • وارد تنظیمات گوشی خود شوید و روی Sound & Haptics ضربه بزنید.
 • در صفحه بعد Headphone Safety را لمس کنید.
 • حالا Reduce Loud Sounds را فعال کنید. سپس نوار لغزنده زیر گزینه را به اندازه موردنیاز به سمت راست بکشید.

در آیفون؛ چرا هندزفری به گوشی وصل می‌شود؛ اما صدا ندارد؟

 • به‌روز نبودن؛ علت صدا نداشتن هندزفری در آیفون

گاهی به دلیل سازگارنبودن نسخه هندزفری و سیستم‌عامل مشکلاتی مثل: وصل‌نشدن هندزفری بلوتوثی، پخش‌نشدن صدا و غیره بروز می‌کند. این باگ‌ها همگی با یک به‌روزرسانی ساده حل می‌شوند. بنابراین باید نسخه IOS آیفون خود را آپدیت کنید. به ویژه اگر از هندزفری بلوتوثی شما یکی از ایرپادهای اپل است.

برای این کار کافی است که تنظیمات گوشی را باز کنید و رویGeneral  ضربه بزنید. سپسSoftware Update را انتخاب کنید. اگر نسخه جدیدی در دسترس باشد، در این صفحه دیده می‌شود. باید آن را download و نصب کنید.

 • غیرفعال‌کردن Automatic Ear Detection برای حل مشکل صدا نداشتن ایرپاد بعد از اتصال

هندزفری‌های اپل قابلیتی به نام Automatic Ear Detection دارند. در صورت فعال بودن این قابلیت به محض برداشتن هندزفری از گوشی، به صورت خودکار پخش صدا قطع می‌شود. شاید فعال‌بودن همین گزینه باعث شده باشد که صدایی از هندزفری خود نشنوید. بنابراین اگر ایرپاد دارید، مراحل زیر را در گوشی خود پشت سر بگذارید:

 • وارد تنظیمات گوشی شوید و پس از آن گزینۀ Bluetooth را انتخاب کنید.
 • در کنار نام ایرپاد خود، روی علامت i ضربه بزنید.
 • حالا کافی است که گزینۀ Automatic Ear Detection را خاموش کنید.

غیرفعال‌کردن Automatic Ear Detection برای حل مشکل صدا نشدن ایرپاد بعد از اتصال

تعمیر هندزفری بلوتوثی؛ آخرین راه‌حل

در این مقاله سعی کردیم به این سوال رایج کاربران که چرا هندزفری بلوتوثی به گوشی وصل میشود؛ ولی صدا نمیاد؛ پاسخ دهیم. ابتدا راه‌حل‌های عمومی را بررسی کردیم. سپس نگاهی به راهکارهایی برای حل مشکل صدا نداشتن هندزفری بلوتوثی در گوشی اندروید و آیفون داشتیم. اگر کاربری با وجود امتحان‌کردن این راه‌حل‌ها باز هم به نتیجه نرسید، احتمالا هندزفری او با یک مشکل جدی مواجه شده است. بنابراین، راهی نمی‌ماند جز این‌که هندزفری خود را به یک متخصص نشان دهد.

شما چطور؟ آیا توانستید مشکل خود را حل کنید؟ کدام یک از این راهکارها توانست به شما کمک کند؟ آیا راه‌حل دیگری سراغ دارید؟ حتما نظرات یا تجربیات خود را برای حل این مشکل با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

افزودن دیدگاه
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
نظرات