آموزش روش پاک کردن حافظه پنهان واتساپ

 • تاریخ: سه شنبه 14 تیر 1401 - 15:37
 • صفحه: بلاگ
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
آموزش روش پاک کردن حافظه پنهان واتساپ

همه‌ی ما هر روز بارها به برنامه‌های پیام رسان خود مثل واتساپ، تلگرام و غیره سر می‌زنیم و پیام‌ها، عکس‌ها و فیلم‌های زیادی را در این شبکه‌های اجتماعی بارگذاری کرده یا دانلود می‌کنیم. زمانی هم که با پیغام پر بودن حافظه واتساپ گوشی خود روبرو می‌شویم، تصور می‌کنیم که تنها با پاک فیلم‌ها و عکس‌ها از گالری می‌توانیم این مشکل را برطرف کنیم.

در حالی که اپلیکیشن‌هایی مثل واتساپ علاوه بر ذخیره‌ کردن این رسانه‌ها روی حافظه، آن‌ها را روی حافظه پنهان یا کش هم بارگذاری می‌کنند. این امر باعث می‌شود که پس از مدتی علیرغم حذف تمام عکس‌ها و فیلم‌ها باز هم شاهد تکرار پیغام پر بودن حافظه باشیم. البته اگر تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید و با کش و روش پاک کردن حافظه پنهان واتساپ آشنا شوید، دیگر به ندرت این خطای آزاردهنده را روی صفحه گوشی خود خواهید دید.

حافظه پنهان واتساپ کجاست؟

منظور از حافظه پنهان یا کش یک برنامه، بخشی از فضای ذخیره‌سازی است که به صورت موقت برای بارگذاری اطلاعات هر نرم‌افزاری اختصاص داده می‌شود. اگر دقت کرده باشید زمانی که بعد از یک وقفه طولانی مدت واتساپ خود را باز می‌کنید، مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا دوباره پیام‌ها، استیکرها، عکس‌ها و فیلم‌ها به شما نمایش داده شوند یا به اصطلاح برنامه کاملا بالا بیایید. در صورتی که برای دفعات بعدی مدت زمان بالا آمدن برنامه بسیار کمتر خواهد شد.

در واقع زمانی که برای اولین بار واتساپ خود را باز می‌کنید، تمام اطلاعات روی حافظه کش گوشی ذخیره‌سازی می‌شوند. واتساپ این اطلاعات را ذخیره می‌کند تا وقتی برای بار دوم آن را باز می‌کنید، خیلی زودتر بتواند اطلاعات را برای شما خوانده و بارگذاری کند.

به همین دلیل است که میزان حافظه پنهان هر برنامه‌ای با توجه به میزان استفاده از آن و حجم اطلاعاتی که روی این نرم‌افزار وجود دارد، متفاوت است و اگر شما خیلی از واتساپ خود استفاده می‌کنید، احتمالا حجم بالایی از کش سیستم خود را اشغال کرده‌اید. این همان دلیلی است که به طور مرتب شما را با خطای پر بودن حافظه روبرو می‌کند.

حافظه پنهان واتساپ کجاست؟

چرا باید حافظه پنهان واتساپ را پاک کنیم؟

بسیاری از کاربران تلفن‌های همراه به صورت مرتب با پیغام پر بودن حافظه گوشی یا واتساپ مواجه می‌شوند. این پیغام ناخوشایند نه تنها در موبایل‌های اندرویدی که حتی در گوشی‌های برند اپل هم نمایش داده می‌شود. پیغامی که اگر به آن بی‌اعتنایی کنید، خیلی زود عملکرد گوشی شما را هم با اختلال مواجه می‌کند.

ما در مقالۀ «ریشه یابی مشکل پرشدن حافظه گوشی با وجود خالی بودن گالری» و «راه‌های خالی کردن حافظه داخلی آیفون» راه‌حل‌هایی را برای این مشکل پیشنهاد داده‌ایم؛ اما اگر آن‌ها کارساز نبودند یا شما در واتساپ گوشی خود با پیغام پر بودن حافظه روبرو می‌شوید، حتما باید پاک کردن حافظه کش این اپلیکیشن را هم امتحان کنید. در غیر این صورت سرعت و کارایی گوشی شما کاهش پیدا می‌کند و حتی ممکن است گوشی هنگ کند.

آیا با حذف حافظه کش واتساپ، اطلاعات ما حذف خواهند شد؟

وقتی برای بیشتر کاربران توضیح می‌دهیم که حافظه پنهان واتساپ چیست و چگونه باید آن را خالی کنند، این نگرانی برای آن‌ها به وجود می‌آید که با خالی کردن کش، اطلاعات و چت‌های واتساپ خود را برای همیشه از دست بدهند.

اگر برای شما هم این دغدغه به وجود آمده است، باید بگوییم که اصلا جای نگرانی نیست. با پاک کردن حافظه پنهان واتساپ در گوشی اندروید یا آیفون تنها فایل‌های موقتی پاک می‌شوند که برای بارگذاری سریع‌تر برنامه در حافظه ذخیره‌سازی شده‌اند. انجام این کار باعث نخواهد شد که اطلاعات از روی سرور اصلی واتساپ حذف شوند که وظیفه ذخیره‌سازی همیشگی اطلاعات را دارد. پس با حذف حافظه کش، پیام‌ها و اطلاعات شما دست نخورده باقی می‌مانند.

جالب است بدانید که ترفندهایی برای بازیابی پیام‌های حذف شده در واتساپ وجود دارد که جانبی در مقالۀ «خواندن پیام‌های حذف شده واتساپ در اندروید و آیفون» به بررسی آن‌ها پرداخته است و خواندن‌اش خالی از لطف نیست.

پاک کردن حافظه کش واتساپ در اندروید و آیفون

 مراحل پاک کردن حافظه پنهان واتساپ در آیفون

روبرو شدن با پیغام پر شدن حافظه در گوشی‌های آیفون بسیار ناامیدکننده‌تر از مواجه شدن با این مشکل در گوشی‌های اندروید است. چرا که اضافه کردن یک کارت حافظه جانبی در کنار حافظه داخلی گوشی‌های آیفون امکان‌پذیر نیست. با این وجود همیشه راهکارها و ترفندهایی برای حل این نوع مشکلات وجود دارد.

اگر به طور کلی با میزان حافظه گوشی آیفون خود مشکل دارید، می‌توانید از یک فلش لایتنینگ برای حل همیشگی مشکل پر شدن حافظه آیفون کمک بگیرید؛ اما اگر با پر شدن حافظه برنامه واتساپ این گوشی مشکل دارید، مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

 • برنامه واتساپ را روی گوشی خود باز کنید.
 • وارد بخش تنظیمات یا setting گوشی خود شوید.
 • در میان گزینه‌ها، گزینۀ گزینۀData and Storage Usage  یا داده و ذخیره‌سازی را پیدا کرده و روی آن ضربه بزنید.
 • در قسمت پایین پنجرۀ جدید، گزینۀ Storage Usage یا مدیریت ذخیره سازی را لمس کنید.
 • حالا لیستی به شما نمایش داده می‌شود، در آن می‌توانید فضای اشغال شده توسط پیام‌های ردوبدل شده در هر گروه یا با هر مخاطبی را مشاهده کنید. روی هر کدام از چت‌ها که مدنظر دارید و می‌بینید که فضای بیشتری را روی گوشی شما اشغال کرده است، کلیک کنید.
 • سپس به پایین‌ترین قسمت در پنجره جدید بروید و روی گزینۀ Manage کلیک کنید.
 • در این قسمت لیستی از انواع داده‌ها نمایش داده می‌شود که می‌توانید هر کدام را که تمایل دارید، انتخاب کنید.
 • در نهایت و پس از انتخاب دسته داده‌های موردنظر خود، روی گزینۀ clear ضربه بزنید.
 • در این مرحله دوباره از شما پرسیده خواهد شد که آیا قصد پاکسازی داده‌ها را دارید و شما باید برای پاک کردن حافظه پنهان واتساپ در آیفون خود روی گزینۀ clear ضربه بزنید.
 • برای آزاد کردن فضای ذخیره‌سازی بیشتر این مراحل را برای سایر مخاطبان و گروه‌های خود تکرار کنید.

 

مراحل پاک کردن حافظه پنهان واتساپ در آیفون

روش دومی هم برای این کار وجود دارد. اگر در خود گوگل به زبان انگلیسی روش‌های کلیر کش واتساپ آیفون را سرچ کنید، قبل از نمایش سایت‌های مختلف، مراحل این روش را مشاهده می‌کنید. در این روش باید مراحل زیر را طی کنید:

 • وارد تنظیمات یا setting گوشی آیفون خود شوید.
 • در میان گزینه‌ها، گزینۀ عمومی یا General را انتخاب کنید.
 • حالا باید ذخیره سازی و فضای ابری، Storage & iCloud Usage را لمس کنید.
 • سپس روی گزینۀ Manage Storage ضربه بزنید.
 • حالا میان لیست برنامه‌ها، واتساپ یا whatsapp را انتخاب کنید.
 • سپس روی گزینۀ Clear Data  ضربه بزنید.

روش کلیر کش واتساپ در گوشی آیفون

مراحل پاکسازی حافظه پنهان واتساپ در اندروید

اگر به طور کلی همیشه با حافظه گوشی اندروید خود مشکل دارید و حتی با وجود پاک کردن مرتب گالری و بخش‌های دیگر گوشی، همیشه ظرفیت گوشی شما پر است، باید نگاهی به مقالۀ «آموزش خالی کردن کش گوشی» داشته باشید. در این مقاله آموزش می‌بینید که چطور حافظه پنهان تمام گوشی خود را پاک کنید.

اگر گوشی اندرویدی شما از برند سامسونگ است، خواندن دو مقالۀ «چگونه حافظه پنهان گوشی سامسونگ را پاک کنیم؟» و «علت پر شدن بدون دلیل حافظه گوشی سامسونگ و راه‌حل‌های آن» را توصیه می‌کنیم.

اگر مشکل شما بیشتر با برنامه واتساپ است و بیشترین خطا پر شدن حافظه را در این پیام‌رسان دریافت می‌کنید، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • وارد بخش تنظیمات یا setting گوشی اندرویدی خود شوید.
 • حالا گزینۀ Apps یا برنامه‌ها را انتخاب کنید.
 • در لیست برنامه‌ها، واتساپ whatsapp را پیدا کرده و روی آن ضربه بزنید.
 • سپس روی گزینۀ ذخیره‌سازی یا Storage کلیک کنید تا بتوانید از میزان حجمی که این برنامه در گوشی شما اشغال کرده است، مطلع شوید.
 • در این بخش دو گزینۀ پاک کردن کش یا Clear Cache و پاکسازی داده‌ها  یا Clear Data را مشاهده خواهید کرد.
 • برای پاک کردن حافظه پنهان واتساپ در اندروید تنها روی گزینۀ Clear Cache یا پاکسازی کش ضربه بزنید.


در نظر داشته باشید که نباید گزینۀ Clear Data را لمس کنید. چرا که این گزینه با حذف همیشگی اطلاعات و تنظیمات برنامه واتساپ حافظه شما را پاکسازی می‌کند.

حذف حافظه کش واتساپ در گوشی اندرویدی

 

به همین سادگی موفق شدید که حافظه کش واتساپ خود را خالی کرده و عملکرد پیام‌رسان و گوشی خود را بهبود ببخشید. در نظر داشته باشید که برای پاک کردن حافظه واتساپ فارسی هم باید همین مراحل را پشت سر بگذارید.

آیا می‌دانستید که درست مثل اینستاگرام، می‌توانید دو واتساپ به صورت همزمان روی گوشی خود داشته باشید؟ اگر مشتاق هستید در این مورد اطلاعات بیشتری کسب کنید، کافی‌ست که مقالۀ «ترفند نصب دو واتساپ روی یک گوشی» را مطالعه کنید.

چگونه حافظه پنهان واتساپ را پاک کنیم؟

 

چگونه حافظه پنهان واتساپ را پاک کنیم؟

پر شدن حافظه کش یا پنهان برنامه واتساپ به مرور زمان می‌تواند روی سرعت و عملکرد این پیام‌رسان یا حتی گوشی اثر منفی بگذارد. برای پاک کردن حافظه پنهان واتساپ در آیفون یا اندروید کافی است که به بخش تنظیمات گوشی خود رفته و در بخش داده و ذخیره‌سازی برنامه واتساپ را پیدا کنید. سپس این برنامه را انتخاب کرده و روی گزینۀ clear cach ضربه بزنید. این مراحل را با جزییات بیشتر می‌توانید در این مقاله مطالعه کنید.

در نظر داشته باشید که برای بهبود عملکرد گوشی و برنامه هر از چند گاهی باید این مراحل را تکرار کرده و حافظه خود را پاکسازی کنید.

در نهایت، اگر همچنان موفق به حل مشکل حافظه گوشی خود نشده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم یک کارت‌ حافظه برای موبایل خود بخرید.

توصیه می‌کنیم قبل از اقدام برای این‌کار حتما نکات گفته شده در مقالۀ «راهنمای خرید بهترین کارت حافظه» را مطالعه کنید. هم‌چنین به دلیل اهمیت این کارت‌های حافظه را تنها از فروشگاه‌های معتبری مثل جانبی بخرید.

افزودن دیدگاه
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)