چگونه آپدیت خودکار را در ویندوز ۱۰ غیر فعال کنیم

 • تاریخ: دوشنبه 16 آبان 1401 - 23:15
 • صفحه: بلاگ
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
چگونه آپدیت خودکار را در ویندوز ۱۰ غیر فعال کنیم

به روز رسانی خودکار ویندوز یکی از کارآمدترین قابلیت‌های این سیستم عامل است. در صورت فعال بودن این ویژگی به صورت خودکار و بدون نیاز به این‌که خود کاربر اقدامی‌ انجام دهد، ویندوز آپدیت می‌شود و از نظر امنیتی و عملکردی بهبود پیدا می‌کند، اما این آپدیت شدن همیشه هم مفید و به موقع نیست. ممکن است نسخۀ جدید سیستم عامل با درایورها یا برنامه‌های شما سازگار نداشته باشد یا درست زمانی این آپدیت شدن شروع شود که شما کار مهمی با سیستم خود دارید و ناچار خواهید شد که منتظر تمام شدن این فرایند بمانید.

به دلیل همین مشکلات بسیاری از کاربران تصمیم به غير فعال كردن آپدیت در ویندوز 10 می‌گیرند. اگر شما هم یکی از این کاربران هستید، وقتی برای این کار اقدام می‌کنید، هیچ گزینۀ مرتبطی را پیدا نخواهید کرد. چرا که مایکروسافت گزینۀ مشخصی را برای خاموش کردن این قابلیت درنظر نگرفته است. در این صورت باید تکنیک‌هایی را برای این کار امتحان کنید که در ادامه به 5 مورد از آن‌ها خواهیم پرداخت:

1- غير فعال كردن آپدیت در ویندوز 10 به صورت موقت 

اگر می‌خواهید به دلایلی مثل ریشه‌یابی مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ و غیره، به صورت موقت از آپدیت شدن سیستم خود جلوگیری کنید، نیازی نیست که این قابلیت را برای همیشه غیر فعال کنید. بلکه کافی است تاریخ آپدیت شدن آن را برای هفت روز یا تا هر تاریخ مشخص دیگری به تعویق بیندازید. در ادامه روش متوقف کردن به‌ روز رسانی سیستم را با هم مرور خواهیم کرد:

جلوگیری از آپدیت ویندوز 10 تا هفت روز

اگر قصد دارید که بین یک هفته تا 35 روز از آپدیت شدن سیستم عامل خود جلوگیری کنید، مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

 • وارد بخش Setting ویندوز خود شوید.
 • گزینۀ Update & Security را انتخاب کنید.
 • از سمت چپ روی اولین گزینه یعنی Windows Update کلیک کنید.
 •  حالا در سمت راست گزینۀ Pause updates for 7 days را برای متوقف کردن آپدیت تا هفته دیگر انتخاب کنید. 
 • در نظر داشته باشید که با کلیک کردن دوباره روی این گزینه می‌توانید این مدت زمان ۷ روزه را افزایش دهید و تا نهایتا 35 روز دیگر تمدید کنید.

اگر به هر دلیلی از این تنظیمات منصرف شدید، کافی است که تمام مراحل بالا را پشت سر بگذارید و روی گزینۀ Resume updates کلیک کنید تا برنامه به روز رسانی ویندوز مثل روال قبل اجرا شود. بد نیست بدانید که از همین روش برای غیرفعال سازی آپدیت ویندوز 11 هم می‌توانید استفاده کنید.

 غير فعال كردن آپدیت در ویندوز 10 به صورت موقت 

خاموش کردن آپدیت ویندوز 10 تا تاریخ مشخص

اگر تعویق هفت تا 35 روزه آپدیت سیستم عامل به نظر شما کافی نیست، می‌توانید این قابلیت را بعد از اجرای مراحل زیر تا تاریخ مشخصی غیرفعال کنید:

 • قسمت setting ویندوز را باز کنید.
 • گزینه Update & Security را انتخاب کنید.
 • ابتدا در سمت راست پنجرۀ گزینۀ Windows Update و سپس در سمت چپ و پایین گزینۀ Advanced options را انتخاب کنید.
 • در پنجره جدید، روی فلشی که زیر عبارت Pause update می‌بینید، کلیک کنید تا منوی کشویی باز شود و بتوانید از میان گزینه‌های آن مناسب‌ترین تاریخ را برای توقف آپدیت سیستم خود انتخاب کنید.

با اعمال این تنظیمات تا تاریخ مشخص شده ویندوز آپدیت نخواهد شد و بعد از فرا رسیدن این تاریخ ویندوز شما با آخرین نسخه آپدیت موجود به روز رسانی می‌شود. هر زمان هم که از متوقف کردن سیستم عامل ویندوز خود پشیمانی شدید، کافی است که مراحل بالا را دوباره طی کرده و در آخر روی گزینۀ Resume updates کلیک کنید. 

خاموش کردن آپدیت ویندوز 10 تا تاریخ مشخص

2- جلوگیری از آپدیت خودکار ویندوز ۱۰ با Group Policy

اگر برای افزایش سرعت اینترنت لپ تاپ خود یا غیره، به دنبال روشی برای غير فعال كردن آپدیت در ویندوز 10 به صورت دائمی هستید، می‌توانید از بخش Local Group Policy Editor در ویندوز ۱۰ کمک بگیرید. در این قسمت امکان اعمال تنظیمات به روز رسانی سیستم عامل مطابق با میل کاربر فراهم شده است. در ادامه با روش استفاده از این تکنیک آشنا خواهید شد:

 • روی منوی استارت کلیک کنید
 • عبارت gpedit.msc را وارد کرده و آن را جستجو کنید.
 • بعد از چند لحظه جستجو، گزینۀ به شما نمایش داده خواهد شد که باید روی آن کلیک کنید تا بخش Local Group Policy Editor روی سیستم‌تان راه‌اندازی شود.
 •  حالا نیاز است که مسیر زیر را پشت سر بگذارید:
 • Computer Configuration > Administrative Templates > Windows Components > Windows Update
 • سپس باید در میان گزینه‌هایی که در سمت راست می‌بینید، Configure Automatic Updates را پیدا کرده و دو بار روی آن کلیک کنید. 

جلوگیری از آپدیت خودکار ویندوز ۱۰ با Group Policy

 • در سمت چپ پنجره جدید باید گزینۀ Disabled در حالت انتخاب باشد. اگر چنین نیست روی آن کلیک کنید تا دایره کناری آن علامت دار شود. 
 • در آخر برای ذخیره شدن تنظیمات روی گزینه Apply و سپس OK در پایین پنجره کلیک کنید.

چگونه آپدیت خودکار ویندوز 10 را غیر فعال کنیم؟

از این به بعد به روز رسانی ویندوز ۱۰ به صورت خودکار انجام نمی‌شود و اگر شما نیاز به آپدیت کردن ویندوز خود پیدا کردید، باید از طریق گزینه‌های Settings > Update & Security > Windows Update و کلیک روی Check for updates اقدام کنید. 

یادآوری می‌کنیم که اگر از غیر فعال کردن آپدیت اتوماتیک ویندوز 10 منصرف شدید و تمایل داشتید که تنظیمات را به حالت اولیه برگردانید، باید همان مراحل بالا را از سر بگیرید و فقط در پنجرۀ آخر به جای گزینۀ Disabled، گزینۀ Not Configured را انتخاب کنید.

 تنظیمات آپدیت ویندوز 10 با Group Policy

در قسمت Group Policy شما می‌توانید به جای غیر فعال کردن همیشگی ‌به روز رسانی ویندوز خود، روش‌های دیگری را انتخاب کنید. برای مثال محدودیت‌ها یا تنظیماتی را اعمال کنید تا به روز رسانی سیستم عامل کاملا مطابق با خواسته شما اجرا شود. برای این کار باید مراحل بالا را تکرار کنید و فقط در پنجرۀ آخر گزینۀ دیگری را انتخاب کنید.

 • منوی استارت سیستم را باز کنید.
 •  عبارت gpedit.msc را در کادر جستجو وارد کرده و اینتر بزنید.
 •  روی نتیجه جستجو کلیک کنید.
 •  حالا گزینه‌های زیر را یکی پس از دیگری انتخاب کنید:
 • Computer Configuration > Administrative Templates > Windows Components > Windows Update
 • در سمت راست پنجره‌ای که روبروی خود مشاهده می‌کنید، روی Configure Automatic Updates دابل کلیک کنید.
 • پنجرۀ Configure Automatic Updates برای شما باز می‌شود که باید در سمت چپ آن روی گزینه Enable کلیک کنید. به محض کلیک کردن روی این گزینه، در کادر Options گزینه‌های مختلفی برای اعمال تنظیمات بیشتر به شما پیشنهاد می‌شود که عبارتند از:

2 - Notify for download and auto install: با انتخاب این گزینه قبل از دانلود و نصب خودکار آپدیت پیامی ‌برای شما ارسال می‌شود.

3 - Auto download and notify for install: در صورت انتخاب این گزینه دانلود به صورت خودکار انجام می‌شود؛ اما سیستم برای نصب به شما پیغام می‌فرستد.

4 - Auto download and schedule the install: اگر این گزینه را انتخاب کنید، دانلود به صورت خودکار انجام خواهد شد؛ اما شما این امکان را پیدا خواهید کرد که برای نصب آن تاریخی را برنامه‌ریزی کنید.

5 - Allow local admin to choose setting: این گزینه اجازه اعمال تنظیمات را به ادمین لوکال خواهد سپرد.

7 - Auto Download, Notify to install, Notify to Restart: اگر این گزینه را انتخاب کنید، دانلود به صورت خودکار انجام می‌شود؛ ولی از قبل هم برای نصب و هم ریست شدن سیستم به شما اطلاع داده خواهد شد. 

 تنظیمات آپدیت ویندوز 10 با Group Policy

 • بعد از انتخاب مناسب‌ترین گزینه برای خود باید برای ذخیره تنظیمات غير فعال كردن آپدیت در ویندوز 10، ابتدا روی دکمه Apply و بعد از آن OK کلیک کنید. 

اگر برای انتخاب میان این گزینه‌ها تردید دارید و برای لپ تاپ خود به دنبال بهترین گزینه هستید، پیشنهاد می‌کنیم که گزینه دو انتخاب کنید. چرا که هم برای دانلود و هم نصب به شما پیام داده می‌شود. به این ترتیب آپدیت از حالت خودکار خارج شده؛ اما باز هم شما به صورت مرتب در جریان آخرین نسخه‌های به روز رسانی ویندوز قرار خواهید گرفت. اگر هم به دنبال بهترین لوازم جانبی لپ تاپ برای سیستم خود هستید، توصیه می‌کنیم، حتما نگاهی به محصولات فروشگاه آنلاین جانبی داشته باشید.

3- غیر فعال سازی آپدیت اتوماتیک ویندوز 10 با Windows Update Service

همان‌طور که استفاده از کول‌پدها آسان‌ترین راه برای رفع مشکل داغ شدن لپ‌ تاپ است، برای جلوگیری از آپدیت خودکار ویندوز ۱۰ هم استفاده از سرویسWindows Update بی دردسرترین روش به شمار می‌رود. در این سرویس تنها با چند کلیک می‌توانید آپدیت‌ها را مسدود کنید. در ادامه مراحل اجرای این روش را بیشتر توضیح خواهیم داد:

 • روی صفحه کلید خود هم‌زمان دکمه‌های Win + R را فشار دهید تا برنامه Run باز شود.
 • در کادر این پنجره کوچک عبارت services.msc را وارد کرده و در آخر اینتر بزنید
 • پنجرۀ  (Service (Local باز می‌شود که باید در سمت راست آن روی گزینه Windows Update دوبار کلیک کنید.

غیر فعال سازی آپدیت اتوماتیک ویندوز 10 با Windows Update Service

 • در پنجرۀ ظاهر شده و در همان تب General به سراغ کادر روبروی Startup Type بروید و روی فلش آن کلیک کنید.
 • با این کار منویی باز می‌شود که باید روی گزینۀ Disabled داخل این منو کلیک کنید تا مراحل انجام این کار را به پایان برسانید.

چگونه آپدیت اتوماتیک ویندوز 10 را خاموش کنیم؟

4- غير فعال كردن آپديت ويندوز 10 از طریق رجیستری

از طریق ریجستری می‌توانید به دو صورت برای غیر فعال کردن آپدیت ویندوز ۱۰ اقدام کنید. در روش اول می‌توانید به صورت مستقیم آپدیت شدن سیستم عامل را به طور کلی غیر فعال کرده و در روش دوم با تعریف تنظیماتی به روز رسانی سیستم عامل خود را مدیریت کنید. در نظر داشته باشید که استفاده از این روش‌ها، مثل رمز گذاشتن روی لپ تاپ نیاز به دقت و حساسیت بالایی دارد. از این رو توصیه می‌کنیم تنها که در صورتی این روش را امتحان کنید که از راه‌های قبلی به نتیجه نرسیده‌اید.

روش اول:

برای غير فعال كردن آپدیت در ویندوز 10 از طریق رجیستری و به صورت دائم نیاز به اجرای گام به گام مراحل زیر است:

1- منوی استارت را در ویندوز خود باز کنید.

2- در کادر جستجو عبارت regedit را وارد کرده و آن را سرچ کنید.

3- حالا مسیر زیر را با کلیک روی این گزینه‌ها به ترتیب پیش بروید:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows

4- روی پوشه Windows راست کلیک کنید و در منوی ظاهر شده، New و از زیر گزینه‌های آن Key را انتخاب کنید.

غير فعال كردن آپديت ويندوز 10 از طریق رجیستری

5- یک پوشه ایجاد می‌شود که باید نام آن را WindowsUpdate بگذارید و اینتر بزنید تا نام آن ثبت شود.

6- حالا باید دوباره روی همین فولدر ایجاد شده، راست کلیک کنید و گزینۀ New و سپس Key رو انتخاب کنید.

جلوگیری از آپدیت ویندوز 10 از طریق ریجستری

7- نام Key جدید را AU بگذارید و در آخر روی اینتر ضربه بزنید.

8- مجددا روی AU راست کلیک کرده و گزینۀ New را انتخاب کنید.

9- این بار از میان گزینه‌های منوی ظاهر شده، DWORD (32-bit) Value را انتخاب کنید.

مراحل خاموش کردن آپدیت خودکار ویندوز 10

10- این بار باید نام کلید جدیدی که ایجاد کرده‌اید، NoAutoUpdate بگذارید و روی Enter بزنید.

11- روی کلید NoAutoUpdate دوبار کلیک کنید تا پنجره زیر روی صفحه ظاهر شود. 

12- سپس باید عدد درج شده در کادر زیر Value data را به یک تغییر دهید و روی Ok کلیک کنید.

غیر فعال کردن آپدیت اتوماتیک ویندوز 10 با ریجستری

13- در آخر سیستم خود را ریستارت کنید.

یادآور می‌شویم که اگر از اعمال این تغییرات پشیمان شدید، باید مسیر گفته شده را تکرار کنید تا به کلید WindowS update که خود ساخته بودید، برسید. حالا روی پوشه راست کلیک کرده و گزینۀ Delete را انتخاب کنید. فراموش نکنید که برای غير فعال كردن آپدیت در ویندوز 10 باید حتما در آخر کار سیستم خود را ریستارت کنید. 

روش دوم:

برای این که به جای غیر فعال کردن آپدیت خودکار ویندوز 10 به صورت دائمی، تنظیمات متفاوتی را برای مدیریت این ویژگی اعمال کنید، باید مراحل گفته شده در بالا را از ابتدا تا مرحله 10 پیش بروید. سپس:

 • به جای این که اسم کلید جدید را NoAutoUpdate بگذارید، باید نام آن را AUOptions تغییر دهید و روی اینتر بزنید.
 • سپس روی پوشه AUOptions راست کلیک کرده و در قسمت Value data آن، یکی از اعداد زیر را بسته به انتخاب خود بنویسید:

عدد 2: قبل از دانلود و نصب خودکار برای شما پیام ارسال خواهد شد.

عدد 3: دانلود به صورت اتوماتیک انجام می‌شود؛ ولی برای نصب پیامی ‌به شما داده خواهد شد.

عدد 4: دانلود به صورت اتوماتیک؛ ولی نصب تنها با برنامه و تاریخ قبلی اجرا می‌شود.

عدد 5: اجازه اعمال تنظیمات به لوکال ادمین داده می‌شود.

عدد 7: دانلود بدون اطلاع و خودکار انجام خواهد شد؛ اما برای نصب و ریست شدن ویندوز از شما اجازه گرفته می‌شود.

تنظیمات آپدیت ویندوز 10 با ریجستری

در آخر بعد از تعیین عدد دلخواه فراموش نکنید که باید روی دکمۀ ok برای ثبت تنظیمات کلیک کنید.

استفاده از نرم افزار غير فعال كردن آپديت ويندوز 10؛ پنجمین روش پیشنهادی

تا این‌جای مقاله با 4 روش برای غير فعال كردن آپدیت در ویندوز 10 آشنا شدید، به عنوان آخرین و پنجمین روش می‌توانید از نرم‌افزارهایی هم که برای این منظور برنامه نویسی شده‌اند، استفاده کنید. نرم افزار Windows Update Blocker یکی از این برنامه‌هاست که می‌تواند تمامی آپدیت‌های ویندوز را خاموش کند. کافی است که بعد از اجرای این برنامه گزینۀ Disable Service را در آن فعال کرده و روی دکمۀ Apply Now کلیک کنید.

در آخر از شما درخواست می‌کنیم که اگر سوال یا نظری در مورد این مقاله دارید، با ما در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

افزودن دیدگاه
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)