همه چیز درباره نحوه فعال‌کردن قلم لمسی گوشی

 • تاریخ: چهارشنبه 27 اردیبهشت 1402 - 14:58
 • صفحه: بلاگ
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
همه چیز درباره نحوه فعال‌کردن قلم لمسی گوشی

برای افراد خلاق یا کسانی‌که در طول روز مدت زمان زیادی را با گوشی خود مشغول هستند، داشتن قلم گوشی یک نعمت است. با کمک این قلم می‌توانید راحت‌تر برنامه‌ها را اجرا کنید؛ سریع‌تر طرح بزنید یا یادداشت‌های خود را بنویسید.

با این وجود بعد از خرید قلم اولین سوالی که به ذهن کاربران می‌رسد، این است که چگونه قلم گوشی را فعال کنیم؟ چرا که معمولا نحوه فعال‌کردن این قلم‌ها مشخص نیست. این روش بسته به نوع قلم و نوع گوشی شما متفاوت است. پس اگر شما هم این سوال را در ذهن خود دارید، قبل از هرکاری باید ابتدا نوع قلم‌تان را بشناسید. سپس برای فعال‌کردن آن اقدام کنید. برای آشناشدن با انواع قلم لمسی و نحوه اتصال آن می‌توانید با ما همراه باشید.

انواع قلم استایلوس چیست؟ آشنایی با انواع قلم لمسی

اگر در اینترنت برای خرید قلم لمسی جستجو کرده یا این که در بازار گشتی زده باشید، حتما بین نام‌های مختلف این محصول سردرگم شده‌اید. قلم خازنی، قلم استایلوس، قلم نوری، اپل پنسیل، دیجیتال پن و غیره نام‌هایی است که احتمالا به گوش‌تان خورده است. باید بدانید که در این میان قلم نوری محصول کاملا متفاوتی از قلم گوشی است؛ اما قلم لمسی-خازنی، استایلوس، قلم خازنی و دیجیتال نام‌های دیگر همان قلم گوشی هستند. از قلم‌های گوشی می‌توانید برای نوشتن یادداشت، طراحی یا اجرای برنامه‌ها در گوشی‌های لمسی استفاده کنید. این قلم‌ها استایلوس خود در دو نوع مختلف فعال و غیرفعال به بازار عرضه شده‌اند. هر کدام از این قلم‌ها نحوه فعال‌سازی متفاوتی دارند. بنابراین، باید بیشتر آن‌ها را بشناسید.

 انواع قلم استایلوس چیست؟ آشنایی با انواع قلم لمسی

قلم‌های لمسی غیرفعال؛ از انواع قلم گوشی

ساده‌ترین نوع استایلوس‌ها، قلم‌های لمسی غیرفعال هستند. این قلم‌ها که ظاهری درست مثل یک خودکار دارند، به‌راحتی روی صفحه نمایش گوشی یا تبلت حرکت داده می‌شوند. غیر از این هیچ قابلیت دیگری ندارند. در واقع به جای لمس صفحه نمایش گوشی با انگشت خود می‌توانید از این قلم‌ها استفاده کنید. نوشتن یادداشت، طراحی، اجرای برنامه‌ها و غیره با این قلم کمی آسان‌تر می‌شود.

برای فعال‌کردن یا متصل‌کردن قلم‌های لمسی غیرفعال نیازی نیست که هیچ کاری انجام دهید. کافی است که آن را بردارید و روی صفحه بکشید. در ضمن، از این قلم می‌توانید در هر مدل گوشی و تبلتی هم که صفحه نمایش لمسی دارد، استفاده کنید؛ از آیفون‌ها و آیپدها گرفته تا گوشی و تبلت‌های اندرویدی.

این نوع استایلوس‌ها ساده معمولا در برابر فشار حساس هستند. بنابراین هرچه با نیروی بیشتری روی صفحه کشیده شوند، خطوط پررنگ‌تری ایجاد می‌کنند. حتما می‌توانید حدس بزنید که قیمت این قلم‌ها هم به دلیل ساده‌بودن بسیار مناسب است. از طرف دیگر، برای عمل‌کردن هم احتیاج به هیچ نیروی الکتریکی ندارد. بنابراین نیازی به باتری، شارژشدن، وصل‌شدن به کابل و  غیره هم پیدا نمی‌کنند. قلم‌های لمسی غیرفعال از نظر تکنولوژی به کار رفته خود در دو نوع زیر دسته بندی می‌شوند:

قلم‌های لمسی خازنی؛ نوعی قلم گوشی غیرفعال

برای استفاده از این نوع قلم‌های لمسی پسیو کافی است که آن‌ها را روی صفحه موبایل بکشید. درست مثل وقتی که با سر انگشتان‌تان صفحه موبایل را لمس می‌کنید. زمانی که نوک قلم گوشی خازنی به صفحه موبایل یا تبلت نزدیک می‌شود، تغییراتی در میدان الکترواستاتیکی نمایشگر گوشی به وجود می‌آید. این تغییرات برای شناسایی نقطه لمس‌شده به وجود می‌آید. زمانی که این نقطه شناسایی می‌شود، دستور آن‌ هم اجرا خواهد شد. این لوازم جانبی موبایل یک مشکل اصلی دارند. اگر هم‌زمان که از قلم استفاده می‌کنید، نوک انگشت یا حتی مچ دست‌تان روی صفحه قرار بگیرد، صفحه نمایش در تشخیص فرمان اصلی دچار مشکل می‌شود.

قلم‌های لمسی غیرفعال؛ از انواع قلم گوشی

قلم لمسی ساده:

این مدل‌ها به هوشمندی قلم‌های لمسی خازنی نیستند. بنابراین، تنها با لمس‌کردن عمل نمی‌کنند؛ بلکه باید با فشار روی صفحه نمایش حرکت داده شوند. مسلم است که در صورت استفاده از گلس برای نمایشگر گوشی این فشار باید بیشتر باشد.

قلم‌های لمسی فعال؛ از انواع استایلوس

قلم‌های لمسی فعال (active stylus) برخلاف قلم‌های ساده بسیار پیشرفته هستند. این قلم‌ها قابلیت‌‌های زیادی دارند. در واقع با داشتن یک سیستم‌عامل و حافظه داخلی یک وسیله کاملا هوشمند به شمار می‌روند. بنابراین، مشخص است که کاربردهای بیشتری هم دارند. برای مثال این قلم‌های فعال پاک‌کن الکترونیکی دارند. این ویژگی قلم‌های فعال را برای نقاشی دیجیتال و طراحی گرافیک تبدیل به یک ابزار ایده‌آل می‌کند.

جالب است بدانید که این قلم‌ها حساس به فشار هستند. به این معنی که با توجه به میزان فشاری که روی صفحه گوشی وارد می‌کنید، عمل می‌کنند. هرچه فشار دست شما بیشتر باشد، خطی که با این قلم روی صفحه نمایش کشیده می‌شود، ضخیم‌تر است. با این ویژگی جادویی می‌توانید طرح‌های با ظرافت بالا بکشید یا حتی بخشی‌هایی از یادداشت‌های خود برجسته‌تر کنید.

برخی از قلم‌های لمسی فعال با اتصال کابل‌ها انرژی موردنیاز خود را تامین می‌کنند؛ اما بیشتر مدل‌ها معمولا باتری دارند. شما قبل از استفاده باید این باتری‌ها را با کمک کابل شارژ کنید. بد نیست بدانید که برخی از قلم‌های خاص و پیشرفته به صورت وایرلس شارژ می‌شوند. برای مثال اپل پنسیل‌ها تنها با قرارگرفتن در کنار آیپدها یا آیفون‌ها شارژ می‌شوند. حتما می‌دانید که اپل پنسیل‌ تنها برای استفاده در محصولات اپل مثل ای‌پدها و آیفون‌ها تولید شده است و از آن نمی‌توان برای گوشی‌ها یا تبلت‌ سایر برندها استفاده کرد.

برای استفاده از این قلم‌های لمسی نیاز به فعال‌سازی آن‌ها دارید. درست برخلاف قلم‌های لمسی غیرفعال که اصلا نیاز به اتصال ندارند؛ اما چگونه قلم گوشی را فعال کنیم؟

 قلم‌های لمسی فعال؛ از انواع استایلوس

چگونه از قلم گوشی استفاده کنیم؟ روش فعال کردن استایلوس

تا این‌جای مطلب فهمیدیم که قلم‌های لمسی غیرفعال را می‌توان بدون نیاز به فعال یا وصل‌کردن مورد استفاده قرار داد. در مقابل، قلم‌های لمسی فعال که قابلیت‌های بیشتری دارند، باید حتما فعال شوند. مراحل و نحوه فعال‌سازی این قلم‌ها بسته به نوع و مدل آن‌ها متفاوت است. برخی از این قلم‌ها را می‌توان با کمک یک کابل فعال کرد. کافی است که یک سر کابل را به قلم و سر دیگر آن را به گوشی یا تبلت متصل کرد. برخی دیگر از طریق فناوری بلوتوث به دستگاه شما متصل می‌شوند. در این میان بیشتر مدل‌ها از تکنولوژی بلوتوث کمک می‌گیرند.

اگر قلم گوشی شما هم به این فناوری مجهز شده، فعال‌کردن آن بسیار راحت است. در این صورت می‌توانید استایلوس را با پشت سرگذاشتن مراحل زیر به گوشی خود متصل کنید. در نظر داشته باشید که بسته به مدل گوشی شما ممکن است مسیر زیر کمی متفاوت باشد:

 • تنظیمات گوشی خود را باز کنید و وارد گزینۀ connection و پس از آن Bluetooth شوید.
 • گزینه Bluetooth را روشن کنید.
 • حالا به سراغ قلم لمسی خود بروید و آن را روشن کنید.
 • اگر روی قلم شما دکمه‌ای برای فعال‌سازی بلوتوث دیده می‌شود، آن را فشار دهید و چند ثانیه نگه دارید.
 • پس از مدتی روی صفحه گوشی شما نام قلم دیجیتال‌تان ظاهر شود. سپس روی نام قلم ضربه بزنید تا دو دستگاه به هم متصل شوند.
 • به همین راحتی شما موفق به فعال‌کردن قلم گوشی خود شدید.

چگونه از قلم گوشی استفاده کنیم؟ روش فعال کردن استایلوس

چگونه قلم گوشی سامسونگ را فعال کنیم؟

بعضی از مدل‌های گوشی سامسونگ مثل گلکسی‌ها یا نوت‌ها قلم لمسی دارند. این قلم‌های لمسی فعال که با نام قلم S شناخته می‌شوند، دارای ویژگی‌های جالب زیادی هستند. برای مثال، می‌توان با کمک آن‌ها از راه دور هم با گوشی کار و از قابلیت‌های آن استفاده کرد؛ اما در موبایل سامسونگ چگونه قلم گوشی را فعال کنیم؟

معمولا قلمی که به همراه این گوشی‌ها عرضه می‌شود، به صورت پیش‌فرض به آن‌ها متصل است. در این صورت حتی نیازی نیست که بلوتوث گوشی را فعال کنید. با این وجود، اگر قصد داشته باشید که مدل دیگری از قلم S را به گوشی خود متصل کنید، باید به سراغ فناوری بلوتوث بروید. البته فراموش نکنید که شما نمی‌توانید هر قلمی را به گوشی سامسونگ خود متصل کنید. باید تنها قلم‌های S را برای این کار انتخاب کنید. این قلم‌ها از قابلیت بلوتوث استفاده می‌کنند و موردتایید شرکت سامسونگ هستند. به علاوه، میزان مصرف انرژی بسیار پایینی دارند.

برای وصل‌کردن یک قلم S به گوشی سامسونگ خود باید مراحل بسیار آسان زیر را پشت سر بگذارید:

 • قلم s را در مکان مخصوص خود قرار دهید.
 • با این کار یک علامت روی نوار وضعیت گوشی شما شروع به چشمک‌زدن می‌کند.
 • چند ثانیه صبر کنید. دقت داشته باشید که اگر قلم S را زمانی که در حال اتصال است، از شیار خود بیرون بیاورید، اتصال با وقفه مواجه می‌شود.
 • بعد از چند ثانیه به صورت خودکار قلم S به گوشی متصل می‌شود. به محض برقراری اتصال علامت قلم S هم را روی نوار وضعیت محو خواهد شد.

اگر در هنگام استفاده از قلم گوشی خود متوجه برخی مشکلات در کارایی آن شدید، توصیه می‌کنیم نگاهی به «بررسی مشکل خراب شدن قلم گوشی سامسونگ و راه حل آن» داشته باشید.

چگونه قلم گوشی سامسونگ را فعال کنیم؟

 از قلم گوشی خود لذت ببرید

چگونه قلم گوشی را فعال کنیم؟ در این مطلب به این سوال پاسخ دادیم. دانستیم که برای فعال‌کردن قلم گوشی ابتدا باید نوع آن را تشخیص دهیم. اگر قلم گوشی از نوع غیرفعال بود، نیازی به فعال‌سازی ندارد و کافی است که آن را روی صفحه نمایش گوشی حرکت داد. در مقابل، قلم‌های لمسی فعال پیشرفته‌تر هستند و حتما باید با کمک یک کابل یا فناوری بلوتوث به گوشی متصل شوند. آیا شما با این روش‌ها موفق به وصل‌کردن قلم خود به گوشی شدید؟ اگر هم‌چنان سوالی در این زمینه دارید، حتما با ما درمیان بگذارید. هم‌چنین، در صورتی که قصد خرید بهترین قلم‌های لمسی را دارید، پیشنهاد می‌کنیم سری به فروشگاه اینترنتی جانبی هم بزنید.

افزودن دیدگاه
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)