چگونه ساعت اپل واچ را راه اندازی کنیم؟

  • تاریخ: چهارشنبه 5 مهر 1402 - 07:21
  • صفحه: بلاگ
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
چگونه ساعت اپل واچ را راه اندازی کنیم؟

چگونه ساعت اپل واچ خود را راه اندازی کنیم؟ آیا برای راه اندازی اپل واچ الزاما نیاز به گوشی آیفون یا اپل آیدی داریم؟ حتما شما هم مشتاق هستید که هرچه زودتر از اپل واچ خود و امکانات شگفت‌انگیزش لذت ببرید. با وجود این باید بدانید تا زمانی که ساعت و آیفون را به درستی با هم همگام نکنید، نمی‌توانید به تماس‌ها یا پیامک‌های خود پاسخ دهید یا به سراغ امکانات دیگر ساعت خود بروید. پس هرچه زودتر دست به کار شوید و مراحل زیر را به صورت گام به گام با ما طی کنید.

مرحله اول راه اندازی اپل واچ؛ شارژ ساعت

قبل از شروع باید اپل واچ خود را شارژ کنید. ممکن است فرایند همگام‌سازی برنامه‌ها و اطلاعات بین آیفون و ساعت طول بکشد. به همین دلیل باید اپل واچ به اندازه کافی شارژ داشته باشد تا در این حین خاموش نشود. می‌توانید ساعت خود را روی شارژر هم قرار دهید؛ اما در بعضی از مراحل بهتر است که اپل واچ را روی مچ خود بسته باشید. پس صبوری کنید و منتظر بمانید تا ساعت شما حداقل 50 درصد شارژ شود.

مرحله دوم راه اندازی ساعت اپل؛ قراردادن در کنار آیفون

 اگر اپل واچ خود را از قبل روشن نکرده‌اید، دکمه زیر تاچ دیجیتالی آن را فشار دهید و نگه دارید. منتظر بمانید تا لوگوی اپل ظاهر شود، سپس انگشت خود را از روی دکمه بردارید. چندثانیه بعد پنجره‌ای با پیغام «Bring iPhone near Apple Watch» روی ساعت شما نمایش داده می‌شود.

حالا کافی است که صفحه آیفون خود را روشن کرده و آن را در نزدیکی ساعت نگه دارید. پنجره‌ای روی گوشی آیفون شما ظاهر می‌شود. برای شروع همگام‌سازی ساعت و آیفون، باید گزینه Continue را لمس کنید.

مرحله دوم راه اندازی ساعت اپل؛ قراردادن در کنار آیفون

روش های اتصال ایرپاد به اپل واچ را هم بخوانید.

مرحله سوم راه اندازی اولیه اپل واچ؛ همگام‌سازی با آیفون

در این مرحله روی صفحه ساعت شما عکسی شبیه به کهکشان دیده می‌شود که عملکردی مثل کد QR دارد. باید دوربین آیفون خود را به سمت این تصویر بگیرید تا فرایند جفت‌شدن دو دستگاه ادامه پیدا کند. دقت کنید که تصویر باید کاملا در میان قاب دوربین قرار بگیرد تا اسکن شود.

اگر به هر دلیلی نتوانستید تصویر را اسکن کنید، باید روی گزینه Pair Manually در صفحه آیفون ضربه بزنید. این گزینه برای جفت‌سازی دستی آیفون و اپل واچ است. اگر این گزینه را انتخاب کنید، در ادامه از شما اطلاعاتی درخواست می‌شود. این اطلاعات را که شامل نوع و مدل اپل واچ است، می‌توانید با ضربه‌زدن روی آیکون "i" روی صفحه ساعت پیدا کنید.

مرحله سوم راه اندازی اولیه اپل واچ؛ همگام‌سازی با آیفون

با ترفندها و تنظیمات کاربردی آیفون آشنا شوید.

مرحله چهارم راه اندازی ساعت هوشمند اپل

در این مرحله دو گزینه روی صفحه نمایش آیفون دیده می‌شود که با توجه به توضیحاتی که در ادامه می‌دهیم، باید یکی را انتخاب کنید:

Restore from backup: اگر قبل از این اپل واچ، یک ساعت اپل دیگر داشتید که به این آیفون متصل بوده، باید روی این گزینه ضربه بزنید. با این کار تمام برنامه‌ها و اطلاعات قبلی شما به صورت خودکار روی اپل واچ جدید بازیابی می‌شود. هم‌چنین، بعد از قطع کردن اتصال اپل واچ از گوشی دوباره قصد دارید که آن را با آیفون جفت کنید، باز هم باید به سراغ این گزینه بروید.

اگر نسخه پشتیبانی از تنظیمات اپل واچ قبلی گرفته باشید، در ادامه باید گزینه Make This Your New Apple Watch را انتخاب کنید. سپس می‌توانید با کمک گزینه‌های Apps & Data و Settings جزییات کامل نسخه پشتیبان را مشاهده کنید. اگر می‌خواهید تغییراتی در برنامه‌ها و اطلاعات ذخیره‌شده در نسخه بکاپ ایجاد کنید، باید گزینه Customize Settings را لمس کنید. در غیر این صورت اگر مشکلی با تنظیمات ندارید، رویContinue ضربه بزنید.

Set Up as New Apple Watch: اگر قبلا اپل واچ نداشته‌اید، باید این گزینه را انتخاب کنید. هم‌چنین، اگر بعد از ریست‌کردن اپل واچ قبلی قصد دارید از نو تمام تنظیمات و برنامه‌ها را ایجاد کنید، باز هم باید این گزینه را لمس کنید. بعد از انتخاب این گزینه اگر ساعت یا گوشی به‌روز نباشند؛ از شما درخواست می‌شود که برای آپدیت اپل واچ و آیفون اقدام کنید. با این که به‌روزرسانی هر کدام از دستگاه‌ه طول می‌کشد؛ اما برای این که در ادامه به مشکل برنخورید، حتما با این کار موافقت کنید. 

 مرحله چهارم راه اندازی ساعت هوشمند اپل

مرحله پنجم: واردکردن اپل ایدی برای راه اندازی اپل واچ

در این مرحله باید اپل ایدی خود را وارد کنید تا ساعت به حساب iCloud شما متصل شود. با این کار اطلاعات شخصی شما همگام‌سازی می‌شوند. به علاوه ساعت هوشمندتان به قابلیت Find My دسترسی پیدا می‌کند و قفل فعال‌سازی (Activation Lock) هم برای آن فعال می‌شود. این مراحل امنیت ساعت شما را تضمین می‌کنند. با این وجود اگر هنوز برای ساخت اپل ایدی بدون نیاز به شماره اقدام نکرده‌اید یا با مشکل فراموشی رمز اپل ایدی روبه‌رو هستید، می‌توانید از این مرحله عبور کرده و در آینده با برنامه Watch در آیفون مراحل آن را تکمیل کنید.

اگر در حال راه اندازی اپل واچ شما دست دومی هستید و هنوز اطلاعات اپل ایدی مالک قبلی آن پاک نشده است، به مشکل برمی‌خورید. در مقالۀ «پاک کردن اطلاعات از روی اپل واچ» کامل توضیح دادیم که اگر از روش اصولی برای این کار استفاده نشود، Activation Lock یا قفل فعال سازی هم‌چنان فعال باقی می‌ماند. این قفل اجازه نمی‌دهد که شما از ساعت استفاده کنید. پس باید از مالک قبلی بخواهید که برای پاک کردن اپل ایدی از روی اپل واچ اقدام کند.

مرحله ششم راه اندازی ساعت هوشمند اپل واچ: تعیین رمز عبور

با این که اپل شما را مجبور به تعیین رمزعبور برای ساعت نمی‌کند؛ اما بهتر است که از این مرحله عبور نکنید. به ویژه اگر خارج از کشور هستید و می‌خواهید از قابلیت Apple Pay ساعت هم استفاده کنید. چرا که بدون تعیین رمزعبور اجازه استفاده از این قابلیت و بعضی امکانات دیگر اپل واچ را نخواهید داشت. پس به دلایل امنیتی هم که شده، این مرحله را جدی بگیرید.

می‌توانید با ضربه‌زدن روی گزینه «create a passcode» یک رمزعبور چهاررقمی برای ساعت خود انتخاب کنید. اگر خیلی روی اطلاعات خود حساس هستید، می‌توانید با انتخاب گزینه «add a long passcode» رمزعبور طولانی‌تری هم برای ساعت خود مشخص کنید. اگر هم فعلا گزینه don’t add passcode را انتخاب کردید و از این مرحله رد شدید، بعد در برنامه Watch می‌توانید رمزی روی ساعت خود بگذارید.

مرحله ششم راه اندازی ساعت هوشمند اپل واچ: تعیین رمز عبور

مرحله هفتم: تنظیمات ساعت اپل در راه اندازی اولیه

حالا می‌توانید گزینه‌های مختلف ساعت خود مثل: لوکیشن (Location)، دستیار صوتی (Siri) و غیره را به دلخواه تنظیم کنید. ناگفته نماند که در این مرحله باید اطلاعات شخصی مثل تاریخ تولد و غیره را هم وارد کنید. ساعت شما برای قابلیت Apple Health به این اطلاعات نیاز دارد.

مرحله هفتم: تنظیمات ساعت اپل در راه اندازی اولیه

آخرین مرحله راه اندازی اپل واچ

اگر ساعت شما مدل GPS + Cellular است، حالا باید تنظیمات مربوط به اتصال سلولی را هم انجام دهید. نیازی نیست که کار خاصی انجام دهید، کافی است که دستورات را دنبال کنید. در این مرحله، اطلاعاتی برای متصل‌شدن به حساب apple pay  هم از شما درخواست می‌شود که اگر در ایران نیستید، می‌توانید از آن استفاده کنید.

پس از آن ساعت شما شروع به همگام‌سازی همه برنامه‌ها، اطلاعات، تنظیمات و غیره می‌کند. این فرایند احتمالا حدود 15 تا 20 دقیقه طول می‌کشد. در طی این مدت مراقب باشید که آیفون و اپل واچ هم‌چنان نزدیک یکدیگر باشند. وقتی که همگام‌سازی به پایان می‌رسد با یک صدا و ویبره اطلاع داده می‌شود. پس از آن می‌توانید تاج دیجیتالی ساعت را فشار دهد و از اپل واچ جدید خود لذت ببرید.

اگر در هر کدام از مراحل با خطا روبه‌رو شدید، نگاهی به مقالۀ «بررسی مشکل وصل نشدن اپل اپل واچ به آیفون» داشته باشید.

آیا راه اندازی اپل واچ بدون گوشی ایفون امکان پذیر است؟

متاسفانه هیچ ترفندی برای راه اندازی اپل واچ بدون نیاز به گوشی آیفون وجود ندارد. شما بدون آیفون  6Sیا مدل‌های جدیدتر نمی‌توانید به اپل ایدی خود دسترسی پیدا کنید. پس حتی اگر یک آیپد هم داشته باشید، باز هم نمی‌توانید با آن اپل واچ خود را راه‌اندازی کنید.

شاید شنیده باشید که مدل سلولار ساعت‌های هوشمند اپل را می‌توان بدون آیفون استفاده کرد. بله درست است؛ اما این ساعت‌ها هم ابتدا باید با یک گوشی آیفون راه اندازی شوند. پس از راه اندازی می‌توانید از آن‌ها به صورت مستقل و بدون نیاز به آیفون استفاده کنید؛ ولی با محدودیت‌های فراوان. اپل واچ‌ها فقط برای استفاده در کنار ایفون‌ها ساخته شده‌اند و اگر بخواهید بدون آیفون یا با یک گوشی اندرویدی از آن‌ها استفاده کنید، باید قید خیلی از قابلیت‌های‌شان را بزنید. به‌‌علاوه، در این صورت میزان مصرف باتری اپل واچ‌ها هم خیلی زیاد می‌شود. به طور کلی توصیه می‌کنیم که اگر آیفون ندارید، به سراغ اپل واچ‌ها نروید.

در مقاله اتصال اپل واچ به اندروید می‌توانید اطلاعات بیشتری را در این زمینه بخوانید.

 آیا راه اندازی اپل واچ بدون گوشی ایفون آیا امکان پذیر است؟

روش دوم راه اندازی اپل واچ با برنامه Watch 

شما می‌توانید برای راه اندازی اپل واچ از برنامهApple Watch هم کمک بگیرید. این برنامه اپلیکیشن اختصاصی برای اپل واچ‌هاست و به صورت پیش‌فرض روی iOS 8.2 و نسخه‌های جدیدتر آن نصب است. شما بعد از این که بلوتوث و وای فای آیفون خود را روشن می‌کنید، باید اپل واچ و آیفون را در کنار یک‌دیگر قرار دهید. سپس به سراغ برنامه Apple Watch بروید و پس از اجرای آن، گزینه Start Pairing را انتخاب کنید .سایر مراحلی که باید بعد از این پشت سر بگذارید، شبیه به مراحلی است که در این مطلب به آن‌ها اشاره کردیم. اگر در حین انجام این آموزش به مشکل یا سوالی برخوردید، حتما با ما در میان بگذارید.

افزودن دیدگاه
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)