13 نکته مهم که باید قبل از خرید ماساژور تفنگی بدانید

 • تاریخ: دوشنبه 24 مهر 1402 - 09:01
 • صفحه: بلاگ
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
13 نکته مهم که باید قبل از خرید ماساژور تفنگی بدانید

آیا قصد خرید ماساژور تفنگی را دارید؟ می‌دانید که برای خرید این ماساژورها باید به چه فاکتورهایی دقت کنید؟ در مورد عمق ضربه، قدرت موتور، قابلیت تنظیم سرعت و دیگر مشخصات ماساژورهای تفنگی چیزی شنیده‌اید؟ اگر به بازار سری زده یا در گوگل جستجو کرده باشید، حتما با صدها مدل گان ماساژور روبه‌رو شده‌اید. ماساژورهایی که مشخصات و قیمت متفاوتی هم دارند.

انتخاب‌کردن یک ماساژور مناسب بین این همه مدل کار آسانی نیست. از طرف دیگر، برای خرید یک ماساژور خوب باید پول تقریبا زیادی را هم پرداخت کنید و نباید هیجانی تصمیم بگیرید. پس بهتر است که کمی زمان بگذارید و ادامه مطلب را بخوانید. در راهنمای خرید ماساژور تفنگی فاکتورهای مهمی را که باید در نظر بگیرید، توضیح می‌دهیم.

عمق ضربه؛ از مشخصات مهم ماساژور تفنگی

یکی از ویژگی‌هایی که تولیدکنندگان ماساژور‌های تفنگی خیلی روی آن مانور می‌دهند، عمق ضربه یا Impact depth است. این ویژگی عمق ضربه‌ای را که ماساژور به عضلات شما وارد می‌کند، نشان می‌دهد و با میلی‌متر اندازه‌گیری می‌شود. به بیان ساده‌تر، عمق ضربه بیان می‌کند که سر تفنگ ماساژور تا چند میلی‌متر می‌تواند به سمت جلو و عقب حرکت کند.

عمق ضربه در بیشتر ماساژورهای تفنگی به یک اندازه است. پس نیاز نیست که هنگام خرید ماساژور تفنگی خیلی روی آن حساس شوید. به طور کلی بدانید که:

 • اگر قصد ماساژ درمانی ملایم را دارید؛ باید عمق ضربه بین 10 تا 12 میلی‌متر باشد؛
 • اگر می‌خواهید بافت‌های عضلانی خود را عمیق‌تر ماساژ دهید، باید دستگاهی با عمق ضربه بین 13 تا 16 میلی‌متر انتخاب کنید؛
 • و در آخر برای ماساژهای بسیار قوی و عمیق، باید به سراغ ماساژورهایی با عمق ضربه 17 تا 20 میلی‌متر بروید.

عمق ضربه؛ از مشخصات مهم ماساژور تفنگی

میزان قدرت موتور؛ از فاکتورهای مهم خرید ماساژور تفنگی

مشخص است که هرچه میزان فشار موتور ماساژور بیشتر باشد، بهتر است. به خصوص ورزشکارانی که بدنی عضلانی دارند، به عنوان یکی از تجهیزات ورزشی به یک گان ماساژور قوی نیاز دارند. برای سنجش میزان زور یا قدرت موتور این دستگاه‌ها از معیاری به نام نیروی استال استفاده می‌شود. نیروی استال (stall force) بیشترین مقدار فشاری است که یک ماساژور می‌تواند وارد کند، بدون این که باعث از کارافتادن آن شود. نیروی استال که با نام کوبه‌ای یا ضربه‌ای هم معروف است، برحسب پوند نشان داده می‌شود.

به طور کلی، فشار موتور دستگاه هم به نیاز شما بستگی دارد. به این صورت که:

 • برای ماساژهای نرم، باید نیروی استال دستگاه بین 20 تا 30 پوند باشد.
 • اگر نیاز به ماساژ با شدت متوسط و موثرتر دارید، بهتر است به فکر دستگاهی با قدرت موتور 30 تا 50 پوند باشید.
 • اگر هم یک ورزشکار حرفه‌ای هستید و برای درمان و رفع خستگی عضلات قوی خود نیاز به ماساژور گان دارید، باید دستگاهی با فشار بیشتر از 50 پوند بخرید.
بهترین ماساژورهای تفنگی

سرعت موتور؛ یکی از فاکتورهای مهم خرید گان ماساژور

سرعت موتور ماساژور را با تعداد ضربه‌هایی که در دقیقه به بدن وارد می‌کند، اندازه‌گیری می‌کنند. اصطلاحا به آن «پرکاشن در دقیقه»، «Percussion per minute» یا به‌طورخلاصه «PPM» گفته می‌شود. هر چه تعداد لرزش‌های دستگاه در یک دقیقه بیشتر باشد، سرعت موتور ماساژور بیشتر است.

نکته مهمی که در راهنمای خرید ماساژور تفنگی باید یادآوری می‌کردیم، درنظرگرفتن رابطه بین PPM و عمق ضربه است. مسلما اگر عمق ضربه یک دستگاه کوتاه باشد، می‌تواند در دقیقه تعداد ضربه بیشتری وارد کند. پس برای مقایسه بین دو ماساژور نباید تنها PPM را مدنظر قرار دهید.

سرعت موتور؛ یکی از فاکتورهای مهم در راهنمای خرید ماساژور تفنگی

قابلیت تنظیم سرعت؛ نکته مهمی در راهنمای خرید ماساژور تفنگی

بیشتر ماساژورهای تفنگی قابلیت تنظیم سرعت یا دنده دارند. این قابلیت مهم و کاربردی است؛ چرا که به شما این امکان را می‌دهد تا شدت شارژ را متناسب با نیاز خود تنظیم کنید. به علاوه، در این صورت می‌توانید هر قسمت از بدن خود را با سرعت و قدرت متناسب با بافت آن ماساژ دهید. برای قسمت‌های حساس‌تر از ماساژ نرم و ملایم استفاده کنید و برای قسمت‌های سفت‌تر از سرعت‌های بیشتر. در نتیجه به جای خریدن جداگانه ماساژور پا، ماساژور کمر، ماساژور گردن و غیره می‌توانید از یک ماساژور قابل تنظیم استفاده کنید.

دقت داشته باشید که تعداد تنظیمات سرعت، به اندازه سرعت موتور اهمیت ندارد. به این معنی که یک ماساژور 8 سرعته یا 8 دنده‌ای الزاما قدرت بیشتری در مقایسه با یک ماساژور 3 حالته ندارد. بلکه فقط با آن می‌توانید سرعت دستگاه خود را روی حالت‌های بیشتری تغییر دهید.

دقت به طراحی ماساژور تفنگی در هنگام خرید

ماساژورهای تفنگی طراحی‌های مختلفی دارند. 95 درصد آن‌ها از نظر ظاهری شبیه به تفنگ طراحی می‌شوند؛ اما بعضی از آن‌ها مثل ماساژور ماهیچه ای Gun 12مثلثی شکل هستند. استفاده از این ماساژورهای تفنگی ساده بسیار آسان است. از طرف دیگر، تنوع زیادی هم دارند و با قیمت‌های مختلفی در بازار پیدا می‌شوند.

در آن طرف، ارگونومی ماساژورهای مثلثی هم عالی است. شما می‌توانید این ماساژورها را به شکل‌های مختلفی در دست بگیرید و استفاده کنید. به علاوه، با این ماساژورها خیلی راحت به تمام قسمت‌های بدن دسترسی خواهید داشت، بدون این که نیاز باشد، خود را خم کنید یا ... با این وجود، ماساژورهای تفنگی مثلثی مدل‌های بسیار کمی دارند. از طرف دیگر قیمت بالاتر آن‌ها هم باعث شده است که فروش بالایی نداشته باشند.

دقت به طراحی ماساژور تفنگی در هنگام خرید

عمر باتری ماساژور گان؛ فاکتور مهم بعدی

بیشتر ماساژورهای تفنگی باتری قابل شارژ دارند. ظرفیت این باتری‌ها و مدت زمان شارژدهی آن‌ها بسیار مهم است. پس حتما در هنگام خرید گان ماساژور به این مشخصات نگاهی بیندازید و به این فکر کنید که آیا نیازهای شما را برآورده می‌کنند یا نه. به طور کلی یک ماساژور خوب باید حداقل دو تا سه ساعت بدون نیاز به شارژ کار کند.

جالب است بدانید که بعضی از ماساژورها را باید مستقیما به برق وصل کنید تا شارژ شوند؛ اما بعضی دیگر با کابل USB هم شارژ می‌شوند. به علاوه، بعضی از دستگاه‌های گران‌قیمت دو باتری دارند. می‌توانید یکی از آن‌ها را در دستگاه قرار دهید و دیگری را برای استفاده بعدی شارژ نگه‌دارید. به این ترتیب، هیچ‌وقت با مشکل شارژنبودن ماساژور روبه‌رو نمی‌شوید.

دقت به وزن ماساژور تفنگی

یکی دیگر از نکاتی که باید در راهنمای خرید ماساژور تفنگی به شما یادآوری کنیم، درنظرگرفتن وزن ماساژور است. شما معمولا زمان‌هایی که از باشگاه یا کار برمی‌گردید و خسته‌اید، می‌خواهید از ماساژور خود استفاده کنید. اگر وزن ماساژور زیاد باشد، خیلی زود دست شما را خسته‌تر می‌کند. به خصوص، هنگام ماساژ دادن قسمت‌های دور از دسترس بدن.

پس در هنگام خرید به وزن دستگاه هم توجه کنید. البته در نظر داشته باشید که این فاکتور را در اولویت قرار ندهید. ماساژورهای سبک، براق و زیبای زیادی در بازار هستند که کارایی و قدرت ندارند و خریدن آن‌ها کار اشتباهی است.

 وزن؛ نکته مهمی در راهنمای خرید ماساژور تفنگی

اگر یک ورزشکار حرفه‌ای هستید، پیشنهاد می‌کنیم نگاهی به «آموزش استفاده از شیکر باشگاهی به صورت اصولی» هم داشته باشید.

دقت به ابعاد در هنگام خرید ماساژور تفنگی

خوشبختانه، بیشتر ماساژورهای تفنگی در ابعاد کوچک طراحی می‌شوند تا به راحتی بتوانید آن‌ها را در کیف‌تان قرار دهید و با خود حمل کنید. حتی بعضی از آن‌ها به همراه یک ساک کوچک عرضه می‌شوند تا کار شما را راحت‌تر کنند. با وجود این، بد نیست که هنگام سفارش، علاوه بر وزن نگاهی هم به ابعاد ماساژور داشته باشید.

ماساژور تفنگی بد صدا نخرید

همه به‌دنبال حس آرامشی هستند که از ماساژدادن قسمت‌های مختلف بدن خود تجربه می‌کنند. حالا اگر گان ماساژور شما بیش‌ازاندازه صدا تولید کند، نه تنها با آن به آرامش نمی‌رسید؛ بلکه اعصاب‌تان هم به‌هم می‌ریزید. پس دقت کنید، ماساژور شما صدای زیادی نداشته باشد. اگر دستگاه را به صورت حضوری می‌خرید، می‌توانید آن را تست کنید.

اگر هم از فروشگاه‌های اینترنتی معتبری مثل جانبی قصد خرید دارید، می‌توانید نگاهی به نظرات در مورد ماساژور تفنگی داشته باشید. هم‌چنین، قسمت توضیحات محصول را با دقت بخوانید. به طور کلی سطح نویز ماساژورها باید بین 10 تا 70 دسی‌بل باشد. اگر بخواهید سطح نویز را دقیق‌تر بررسی کنید، نگاهی به رده‌بندی زیر داشته باشید:

 • کمتر از 50 دسی‌بل: بسیار آرام؛
 • بین 50 تا 60 دسی‌بل: نسبتا آرام؛
 • بین 60 تا 70 دسی‌بل: قابل قبول؛
 • بیش از 70 دسی‌بل: پرصدا.

دقت کنید که بعضی شرکت‌ها مستقیما میزان صدای دستگاه خود را مشخص نمی‌کنند. در عوض به درجه موتور یا بدون جاروبک‌بودن آن اشاره می‌کنند. به عنوان یک نکته در راهنمای خرید ماساژور تفنگی یادآوری می‌کنیم که موتورهای بدون جاروبک معمولا بی‌صدا هستند.

در نظر گرفتن تعداد سری‌های گان ماساژور

بیشتر ماساژورهای تفنگی چند سری دارند. هر سری مخصوص ماساژ قسمت خاصی از بدن طراحی شده است و می‌تواند حس بهتری را در شما ایجاد کند. پس حتما ماساژوری را انتخاب کنید که حداقل چهار سری مختلف داشته باشد تا لذت بیشتری از آن ببرید.

در نظر داشته باشید که ماساژورهای تفنگی برای چشم مناسب نیستند. برای ماساژ این قسمت از بدن باید به سراغ ماساژورهای چشم بروید.

در نظر گرفتن تعداد سری‌های گان ماساژور

گارانتی؛ فاکتور مهمی برای خرید ماساژور تفنگی

امیدواریم که هیچ‌وقت برای دستگاهی که خریدید، مشکلی ایجاد نشود؛ اما حتما گارانتی دستگاه را در نظر بگیرید. ضمانت‌داشتن دستگاه یعنی سازنده به کیفیت محصول خودش اطمینان دارد. پس شما هم می‌توانید به آن اعتماد کنید. دقت کنید که گارانتی حداقل یک سال اعتبار داشته باشد. به علاوه، فقط شامل تعمیر نشود و تعویض را هم پوشش دهد.

قابلیت‌های ویژه گان ماساژور

بعضی از مدل‌های قابلیت‌های ویژه‌ای دارند که ضروری نیستند؛ اما می‌توانند تجربه بهتری را برای شما به وجود آورند. بیشتر مدل‌های گران‌قیمت این ویژگی‌ها را دارند،. ویژگی‌هایی مثل:

اپلیکیشن مخصوص: درست مثل ساعت‌های هوشمند که برنامه‌های مخصوص خود را دارند، بعضی ماساژورها هم دارای اپلیکیشن هستند. با کمک این اپلیکیشن‌ها می‌توانید تنظیمات ماساژور خود را کاملا کنترل کنید و از دستگاه خود لذت بیشتری ببرید. حتی در بعضی مدل‌ها می‌توانید با اپلیکیشن مکان دقیق ماساژور خود را هم پیدا کنید.

بلوتوث: بعضی از مدل‌ها بلوتوث دارند و می‌توانند از طریق گوشی به اپلیکیشن مخصوص خود متصل شوند.

وای-فای: بعضی از مدل‌ها حتی می‌توانند به اینترنت متصل شوند و برنامه داخلی خود را به روز کنند. این ویژگی برای ماساژورهای درمانی که براساس برنامه‌های ویژه مدیریت می‌شوند، کاربرد بیشتری دارد.

صفحه نمایش لمسی: بعضی از ماساژورهای تفنگی فقط یک سری دکمه‌های ساده دارند. بعضی دیگر؛ اما پیشرفته‌تر هستند و به یک صفحه نمایش لمسی مجهز شده‌اند. با کمک این صفحه نمایش می‌توانید خیلی راحت‌تر تنظیمات دستگاه خود را تغییر دهید.

برند ماساژور برقی تفنگی را فراموش نکنید

تقریبا 95 درصد افراد هنگام خرید ماساژور گان فراموش می‌کنند که باید برند را هم در نظر بگیرند. در صورتی که خرید از یک برند معتبر تا حدود زیادی می‌تواند کیفیت، کارایی و طول عمر ماساژور را تضمین کند. به خصوص که این روزها بازار پر شده است از برندهای مختلف و ناشناس.

Hyperice، Theragun، فیلیپس، شیائومی، سونیک و ... از بهترین برند ماساژور برقی تفنگی موجود در بازار فعلی هستند.

برند ماساژور برقی تفنگی را فراموش نکنید

انتخاب ماساژور خوب

حالا که تمام نکات لازم را در راهنمای خرید ماساژور تفنگی خواندید، نوبت به انتخاب می‌رسد. برای شروع می‌توانید با توجه به بودجه خود چند ماساژور را براساس سلیقه‌تان انتخاب کنید. سپس مشخصات مهم آن‌ها را بررسی کرده و براساس این مشخصات آن‌ها را با هم مقایسه کنید. در نهایت، اگر بین دو گزینه سردرگم شدید، ماساژوری را انتخاب کنید که از طراحی آن بیشتر خوش‌تان آمده است.

در نظر داشته باشید که پیداکردن بهترین ماساژور که از همه نظر عالی باشد، کار آسانی نیست. پس سخت نگیرید و به انتخاب یک ماساژور خوب راضی شوید. اگر هم نکته دیگری برای خرید ماساژور تفنگی به ذهن‌تان می‌رسد، حتما برای ما و دیگران بنویسید.

افزودن دیدگاه
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)