اصلی‌ترین کاربرد 5 مدل از سری‌های ماساژور تفنگی

 • تاریخ: شنبه 11 آذر 1402 - 23:36
 • صفحه: بلاگ
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
اصلی‌ترین کاربرد 5 مدل از سری‌های ماساژور تفنگی

در جعبه ماساژور تفنگی شما هم چند مدل سری قرار دارد؟ آیا می‌دانید که برای چه هدفی باید از آن‌ها استفاده کنید؟ اگر می‌خواهید از مزایای ماساژور خود نهایت استفاده را ببرید، باید دقیقا بدانید که کاربردهای سری های مختلف ماساژور تفنگی چیست. فرقی هم ندارد که برای رفع خستگی و استفاده معمولی ماساژور خریده‌اید یا یک ورزشکار حرفه‌ای هستید و می‌خواهید با کمک این ماساژور زودتر عضلات خود را ریکاوری کنید. 

هر مدل ماساژور سری‌های مختلفی دارد؛ اما معمولا پنج سری: گرد، ماشه‌ای، تخت، بالشتکی و چنگالی را در جعبه بیشتر مدل‌ها پیدا می‌کنید. بعضی از این سری‌ها برای ماساژ عضلات بزرگتر مناسب هستند و بعضی برای نقاط خاصی از بدن. پس یک بار برای همیشه وقت بگذارید و با خواندن ادامه مطلب کاربرد هر کدام از این سری‌ها را بشناسید.

اصلی‌ترین کاربرد 5 مدل از سری‌های ماساژور تفنگی

سری توپی شکل؛ مهم‌ترین سری ماساژور تفنگی و کاربرد آن

سری توپی شکل پای ثابت بیشتر مدل‌های ماساژور تفنگی است. حتی بعضی از ماساژورها دو سری توپی در دو اندازه کوچک و بزرگ دارند. این سری کاربرد عمومی دارد. پس می‌توانید با خیالی راحت از این سری برای ماساژ تمام نقاط بدن خود استفاده کنید. با آن می‌توانید تا عمق ماهیچه‌های خود را ماساژ دهید و دردها و گرفتگی‌های عضلانی خود را ساکت کنید.

مزیت سری‌ توپی، شکل دایره‌ای آن است. این سری هیچ زاویه‌ای ندارد. پس می‌توانید خیلی راحت با آن قسمت‌های دور از دست بدن خود را ماساژ دهید. به علاوه، می‌توانید با کمی تغییر زاویه ماساژور، فشار بیشتری به قسمت‌هایی از بدن خود که درد یا گرفتگی دارند، وارد کنید. برعکس می‌توانید میزان فشار روی لبه‌های استخوانی مثل: آرنج، شانه، ساعد و غیره را هم بهتر کنترل کنید.

با سری توپی شکل می‌توانید عضلات زیر را ماساژ دهید:

 • عضلات سینه؛
 • ماهیچه‌های ذوزنقه‌ای (ماهیچه تختی که در بالا و پشت کمر شما قرار دارد و می‌توانید آن را بین استخوان‌های کتف و ستون فقرات خود لمس کنید.)
 • لتیسموس دورسی(عضله بزرگ و صافی که در قسمت وسط و پایین کمر قرار دارد)؛
 • باسن؛
 • عضلات ران مانند: عضلات همسترینگ، چهارسر ران؛
 • عضلات دست؛
 • و ساق پا.

به طور خلاصه:

این سری برای همه نواحی بدن قابل استفاده است و برای تسکین دردهای عضلانی یا رفع خستگی کاربرد دارد.

سری چنگالی ماساژور تفنگی و کاربردهای آن

دومین سری که معمولاً در کنار بیشتر برندها و مدل‌های برتر ماساژور تفنگی دیده می‌شود، سری چنگالی است. این سری با دو شاخک، شکلی شبیه به حرف u انگلیسی دارد و به همین دلیل بعضی‌ها آن را به نام سری یوشکل هم می‌شناسند. احتمالا وقتی به دوشاخک آن نگاه می‌کنید، می‌توانید حدس بزنید که کاربردهای خاص و هدفمند دارد. مثلا برای ورزشکاران مناسب است و می‌تواند به ریکاوری سریع‌تر عضلات، کاهش دردها و افزایش انعطاف و دامنه حرکتی آن‌ها کمک زیادی کند.

سری چنگالی ماساژور تفنگی و کاربردهای آن

در هر صورت، شما هم می‌توانید بعد از انجام تمرینات سنگین ورزشی یا پشت سر گذاشتن یک روز سخت کاری این سری کاربردی را به ماساژور خود وصل کنید. سپس با دو شاخک آن عضلات منقبض و پرتنش خود را آرام کنید. این سری برای رفع گرفتگی‌ها یا درد عضلات عالی است. به خصوص در عضلات بزرگ‌تری مثل:

 • چهارسر؛
 • همسترینگ؛
 • باسن؛
 • عضلات دو سر ستون فقرات
 • و غیره.

هشدارهای استفاده از سری چنگالی

اگر می‌خواهید عضلات دو طرف ستون فقرات خود را ماساژ دهید، سری چنگالی بهترین گزینه برای شما خواهد بود. البته به شرطی که فشار بیش از حدی روی این عضلات وارد نکنید. چرا که این ناحیه به عصب‌های نخاعی شما بسیار نزدیک است و استفاده نادرست می‌تواند آسیب‌های جدی به این عصب‌ها وارد کند

به‌علاوه، در نظر داشته باشید که استفاده از این سری روی نواحی استخوانی معمولاً با احساس درد همراه است، حتی گاهی باعث پرش غیرارادی عضله می‌شود. به طور کلی، در کاربردهای سری های مختلف ماساژور تفنگی، به هیچ سری برای ماساژ قسمت‌های استخوانی اشاره نشده است. در «آموزش گام‌به‌گام استفاده از ماساژور تفنگی» در مورد بایدها و نبایدهای که باید در نظر بگیرید، توضیح داده‌ایم.

به طور خلاصه:

سری چنگالی برای ماساژ عضلات بزرگ و سفت و دوسر ستون فقرات مناسب است. به‌علاوه، ماساژدادن با این سری هم مزایایی مثل: رفع گرفتگی‌ها، ماساژ عمیق بافت‌ها، تسکین دردها و افزایش انعطاف پذیری دارد.

کاربردهای سری های مختلف ماساژور تفنگی

سری گلوله‌ای؛ از انواع سری‌های ماساژور تفنگی

سری گلوله‌ای یا ماشه‌ای هم به احتمال زیاد در میان سری‌های ماساژور تفنگی شما پیدا می‌شود. این سری می‌تواند هم مفید و هم خطرناک باشد. مفید است؛ چرا که عمیق‌ترین ماساژها را به شما هدیه می‌دهد. با این سری می‌توانید بافت‌هایی را هدف قرار دهید که هیچ‌یک از سری‌ها دیگر نمی‌توانند به آن دسترسی داشته باشند. به علاوه، این سری قوی‌ترین نیروها را به عضلات شما وارد می‌کند. چرا که با آن تمام قدرت ماساژور تنها روی یک نقطه متمرکز می‌شود. هم‌چنین، تاثیر ماساژور تفنگی بر ورزشکاران را هم بیشتر می‌کند.

با این حال، استفاده نادرست از آن هم می‌تواند خطرناک باشد. اگر از سری گلوله‌ای در یک ناحیه طولانی‌مدت استفاده کنید، باید منتظر کبودی یا بیشترشدن درد در آن باشید. جالب اینجاست که برای بعضی‌ها ماساژدادن ساعد، شانه یا دیگر نواحی حساس و کم عضله با این سری خوشایند نیست. در مقابل، بعضی دیگر که عضلات قوی‌تری دارند، با استفاده از این سری در این نواحی یا حتی کف دست و مچ‌ها هم احساس خوبی پیدا می‌کنند. شما می‌توانید به آرامی در این نواحی ماساژ با این سری را امتحان کنید و اگر احساس ناراحتی داشتید، ماساژ را ادامه ندهید. ما به طور کلی می‌گوییم که سری ماشه‌ای برای عضلات قوی یا پرحجم مناسب است. عضلاتی مثل:

 • ران پا
 • کف پا
 • باسن
 • بازو
 • و...

هشدارهای استفاده از سری گلوله‌ای گان ماساژور:

از این سری نباید به هیچ عنوان روی مهره‌های خود استفاده کنید. همان طور که گفتیم ستون فقرات حساس است و نیروی شدیدی که سری گلوله‌ای وارد می‌کند، می‌تواند برای این ناحیه خطرناک باشد. به‌علاوه، در عضلات دیگر هم نباید از این سری بیش از 15 ثانیه استفاده کنید.

به طور خلاصه:

با سری گلوله‌ای می‌توانید عضلات قوی مثل ران، بازو، کف پا یا باسن را از دردها، گرفتگی‌های عمیق و خستگی‌های شدید رها کنید. پس برای ماساژدادن عمیق بافت‌های خود به سراغ این سری بروید.

سری گلوله‌ای؛ از انواع سری‌های ماساژور تفنگی  

بررسی سری تخت در کاربردهای سری های مختلف ماساژور تفنگی

حالا که کاربردهای سری های مختلف ماساژور تفنگی را با هم مرور می‌کنیم، باید توضیحی هم مورد سری تخت یا صاف بدهیم. چه برای رفع خستگی بعد از یک روز سخت و چه برای کاهش گرفتگی و دردهای عضلانی بعد از ورزش می‌توانید به سراغ این سری بروید. صاف‌بودن این سری نیرو را به صورت یکنواخت به عضلات شما وارد می‌کند. بنابراین، برای استفاده در تمام نواحی بدن عالی است و باعث ایجاد درد یا ناراحتی در ماهیچه‌های ضعیف‌تر و حساس‌تر نمی‌شود.

این سری، برخلاف سری گلوله‌ای ضربه‌های شدیدی وارد نمی‌کند و برای بیشتر افراد خوشایند است. از طرف دیگر، با توجه به پهن‌بودن سر آن می‌توان ماهیچه‌های متوسط و بزرگ را راحت‌تر و زودتر با آن ماساژ داد. برای عضلات پرحجم و متراکم مانند ساق پا یا عضله دوسر هم که نیاز به ماساژ سطحی دارند، بسیار مناسب است.

به طور خلاصه:

سری تخت برای تسکین عضلات دردناک کاربرد دارد. از آن می‌توانید برای ماساژدادن عضلات متوسط و بزرگ از بازوها و ساق‌ها گرفته تا شانه‌ها و غیره استفاده کنید.

به نظر شما ماساژور تفنگی بهتر است یا ماساژ دستی؟

سری بالشتکی و نقش آن در ماساژ

این نوع از سری ماساژور برقی تفنگی را فقط بعضی از مدل‌ها دارند. این سری شبیه به بادکنک پر از هوا و منعطف است و برخلاف سری‌های دیگر توپر نیست. به دلیل همین نرمی و انعطاف برای یک ماساژ ملایم و بدون خطر بسیار عالی است. می‌توانید با خیالی آسوده از آن برای همه بدن و حتی در اطراف استخوان‌ها هم استفاده کنید و عضلات حساس، نرم و ظریف خود را هم ماساژ دهید. به‌علاوه، این سری برای قسمت‌های غیرصاف بدن هم کاربرد دارد؛ چرا که به دلیل انعطاف با ناحیه‌های غیرهموار هم سازگار می‌شود.

سری بالشتکی و نقش آن در ماساژ

البته ناگفته نماند که علیرغم نرم‌بودن با این سری می‌توانید ماساژهای پرقدرتی را دریافت کنید. این سری کاملا هم نرم نیست و می‌تواند با ضربه‌های قوی خود به اندازه کافی عضلات شما را سرحال کند.

به طور خلاصه:

سری بالشتکی برای استفاده در همه نواحی بدن از جمله عضلات حساس و استخوانی مناسب است. می‌تواند با ملایمت عضلات شما را ماساژ دهد و خستگی را از تن آن‌ها بیرون کند؛ بدون این که خطری داشته باشد.

این 5 مدل از پرکاربردترین سری‌ها ماساژورهای تفنگی هستند. پس همان طور که در راهنمای خرید ماساژور تفنگی گفتیم، بهتر است دستگاهی را انتخاب کنید که این سری‌ها را داشته باشد.

هر کدام از قسمت‌های بدن را با کدام سری ماساژور تفنگی ماساژ دهیم؟

تا اینجا با کاربردهای سری های مختلف ماساژور تفنگی آشنا شدیم. دیگر پس از این هر وقت که به سراغ ماساژور برقی خودتان می‌روید، از یک سری برای ماساژ تمام قسمت‌ها استفاده نکنید. این کار هم ممکن است به عضلات شما آسیب وارد کند و هم باعث می‌شود که خیلی از مزایای یک ماساژ خوب را از دست بدهید.

برای مثال برای تسکین درد گردن خود از یک سری استفاده کنید و برای تقویت عضلات ران پا از سری دیگر. در ادامه با هم مرور می‌کنیم که برای هر عضو از بدن کدام سری می‌تواند بهترین انتخاب باشد.

کاربرد سری های مختلف ماساژور تفنگی برای گردن

بهترین سری برای ماساژ گردن، سری چنگالی است. اگر ماساژور شما این سری را ندارد، می‌توانید از سری تخت هم برای ماساژ گردن استفاده کنید. فراموش نکنید که گردن ناحیه حساسی است و باید با کمترین سرعت و بدون فشار اضافه آن را ماساژ داد. به‌علاوه، یادتان باشد که جلوی گردن را نباید با هیچ سری ماساژ دهید. برای این قسمت باید از ماساژورهای مخصوص گردن استفاده کنید.

برای ماساژ این ناحیه:

 •  ماساژور خود را روشن کرده و آن را روی کمترین سرعت تنظیم کنید.
 • سپس به آرامی شاخک‌های سری چنگالی را به صورت دورانی روی گردن خود حرکت دهید.

 کاربرد سری های مختلف ماساژور تفنگی برای گردن

بهترین سری گان ماساژور برای کمر

برای رفع خستگی و درد کمر ماساژور تفنگی می‌تواند معجزه کند. بهترین سری برای این کار، سر ماشه‌ای است که قدرت بالایی دارد. می‌توانید این سری را در پایین کمر خود قرار دهید و با حرکت دایره‌ای آن را به سمت بالا ببرید. البته تاکید می‌کنیم که به هیچ‌عنوان نباید آن را روی ستون فقرات بکشید یا فشار بیش‌ازحدی وارد کنید.

به‌علاوه، اگر این سری در جعبه ماساژور شما نیست، می‌توانید از سری چنگالی یا تخت استفاده کنید. ناگفته نماند، برای ماساژ تخصصی کمر می‌توانید از ماساژورهای کمر هم کمک بگیرید.

کدام سری گان ماساژور برای ساق پا مناسب است؟

ساق پاها عضلاتی هستند که همیشه در هنگام کار یا ورزش درگیر می‌شوند. به همین دلیل معمولا خسته یا دردناک می‌شوند. بهترین سری ماساژور تفنگی که می‌تواند خستگی و تنش را از این عضلات دور کند، سری ماشه‌ای است. کافی‌ست که سری را به ماساژور متصل کرده و سپس از سمت پایین ساقه پا به سمت بالای آن و به شکل دورانی حرکت دهید. شما می‌توانید از ماساژورهای پا هم استفاده کنید.

مناسب‌ترین سری ماساژور تفنگی برای عضلات داخلی ران

ماساژدادن عضلات داخلی ران به کاهش درد و افزایش گردش خون در این ناحیه کمک زیادی می‌کند. بهترین سری برای ماساژدادن این قسمت، سری تخت است. با حرکت‌دادن سری تخت ماساژور از قسمت پایین به قسمت بالا می‌توانید این قسمت را ماساژ دهید.

بهترین سری ماساژور تفنگی برای شانه‌ها

سری چنگالی و سپس سری تخت بهترین گزینه‌ها برای ماساژ شانه‌ها هستند. شانه‌ها چندین عضله دارد. بنابراین، بد نیست اگر از هر دو سری برای پوشش همه عضلات آن‌ها استفاده کنید. این سری‌ها را در جهات مختلف حرکت دهید تا هیچ عضله‌ای بی‌بهره نماند.

بهترین سری ماساژور تفنگی برای شانه‌ها

بهترین سری ماساژور تفنگی را برای ماساژ خود انتخاب کنید

کاربردهای سری های مختلف ماساژور تفنگی با هم فرق دارند. اگر می‌خواهید یک تجربه عالی از ماساژور برقی خود داشته باشید، باید مناسب‌ترین سری را برای هر قسمت از بدن خود انتخاب کنید. در این مطلب کامل توضیح داده‌ایم که هر سری برای چه قسمت‌هایی بهتر است و هر عضله‌ای را باید با چه سری ماساژ داد.

باز هم تاکید می‌کنیم که هنگام ماساژ تمام عضلات خود مراقب باشید. فشار زیادی وارد نکنید و هر ناحیه را نهایتا 3 تا 4 دقیقه ماساژ دهید. نظر و تجربه شما چیست؟ کدام سری بهترین احساس را در شما ایجاد کرد؟

دیدگاه ها
افزودن دیدگاه
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)