چرا ورزشکاران باید از ماساژور تفنگی استفاده کنند؟

  • تاریخ: دوشنبه 6 آذر 1402 - 09:59
  • صفحه: بلاگ
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
چرا ورزشکاران باید از ماساژور تفنگی استفاده کنند؟

ورزشکارانی که برای قدرتمندی بیشتر همه نوع رژیم و تمرین سختی را امتحان می‌کنند، این روزها یکی یکی به سراغ ماساژورهای تفنگی می‌روند. تقریبا در ساک ورزشی بیشتر آن‌ها می‌توانید یک نوع از این دستگاه‌های ماساژور کوچک را ببینید. جالب اینجاست که همه آن‌ها به شدت هم معتقدند که ماساژور تفنگی معجزه می‌کند؛ اما آیا واقعا این ماساژورها تا این اندازه موثر هستند؟ یا همه این احساسات به آن‌ها فقط تلقین شده است؟

اگر یک ورزشکار هستید، بیایید تا با هم تاثیر ماساژور تفنگی بر بهبود ورزشکاران را از نظر علمی بررسی کنیم.

آیا ماساژورهای تفنگی واقعا موثر هستند؟

ماساژورهای تفنگی به صورت مرتب ارتعاشایت یا ضربه‌های کوتاه؛ اما پشت‌سرهم به نقاط خاصی از بدن شما وارد می‌کنند. سرعت و قدرت بیشتر این دستگاه‌ها قابل تنظیم است. خیلی از مربیان ورزشی و فیتنس‌ها معتقدند که ماساژدرمانی با این دستگاه‌ها برای ورزشکاران تاثیرات بسیار خوبی دارد. با وجود این، هنوز هیچ‌کدام از تحقیقات علمی ثابت نکرده‌اند که ماساژورهای تفنگی با ضربه درمانی می‌توانند به ورزشکاران کمک کنند تا عملکرد بهتری داشته باشند.

در عوض، بعضی از مطالعات بالینی نشان داده که ضربه درمانی تفنگ‌های ماساژور باعث افزایش جریان خون در عضلات، افزایش دامنه حرکتی مفاصل و کاهش درد ماهیچه‌ها و خستگی بعد از ورزش می‌شود. تمامی این مزایا با ایجاد حس خوب در بدن می‌توانند به صورت غیرمستقیم به یک ورزشکار کمک کنند تا عملکرد بهتری از خود نشان دهد. پس به طور کلی، اگر یک ورزشکار هستید، می‌توانید مطمئن باشید که ماساژور تفنگی مثل دیگر تجهیزات ورزشی ارزش خرید دارد. ما در ادامه بیشتر تاثیر این دستگاه را روی عملکردهای مختلف بدن از نظر علمی بررسی می‌کنیم.

آیا ماساژورهای تفنگی واقعا موثر هستند؟

تاثیر گان ماساژور روی ریکاوری عضلات

اگر دقت کرده باشید در بیشتر تبلیغات روی تاثیر ماساژور تفنگی در ریکاوری عضلات خیلی مانور داده می‌شود. شرکت‌ها خوب می‌دانند که ریکاوری عضلات چه‌قدر برای ورزشکاران و به خصوص در رشته‌های رقابتی مهم است. هرچه شما به عنوان ورزشکار بتوانید سریع‌تر عضلات خود را ریکاوری کنید، می‌توانید زودتر و بهتر به تمرینات بعدی خود برسید. پس در مدت زمان کمتری هم می‌توانید خود را برای جلسات بعدی یا مسابقه آماده کنید. ماساژورهای تفنگی با واردکردن ضربات پشت سر هم می‌توانند به ریکاوری سریع و بهتر عضلات شما کمک کنند؛ چگونه؟

بعد از تمرینات سخت حتما عضلات‌‌تان دچار درد می‌شوند. در واقع، بعد از تمرینات سنگین که به عضلات خود فشار زیادی وارد می‌کنید، موادی در خون‌تان ترشح می‌شود. این مواد به مغز سیگنال می‌دهند که عضلات شما آسیب دیده‌اند و دردی را هم ایجاد می‌کنند. مغز بعد از دریافت این سیگنال شروع به تقویت این عضلات می‌کند. زمانی که از ماساژور استفاده می‌کنید، زودتر بدن خود را از دردها و مواد زائد تشرح‌شده نجات می‌دهید. البته هیچ روش مستقیمی برای اندازه‌گیری میزان بازیابی عضلات وجود ندارد. بنابراین، مطالعات علمی برای مشخص‌کردن تاثیر ماساژور تفنگی روی ریکاوری عضلات به سراغ بررسی دردهای عضلانی رفته‌اند.

بیشتر بخوانید: 13 نکته مهم که باید قبل از خرید ماساژور تفنگی بدانید.

ماساژور تفنگی و کاهش دردهای عضلانی

حتما شما هم بعد از انجام تمرینات سنگین ورزشی درد را عضلات خود احساس کرده‌اید. این دردها که معمولا یک تا دو روز بعد از تمرینات به سراغ‌تان می‌آیند، درد عضلانی تاخیری یا DOMS نامیده می‌شوند. از قدیم برای تسکین دردهای تاخیری به سراغ ماساژدرمانی می‌رفتند. تاثیر ماساژور تفنگی بر بهبود ورزشکاران از نظر دردهای عضلانی هم مشابه است. محققان رابطه بین ضربه‌درمانی و دردهای عضلانی را بررسی کردند. تحقیقات آن‌ها که در سال 2014 در مجله‌ای منتشر شد، مشخص کرد که ضربه‌درمانی هم به اندازه ماساژ درمانی می‌تواند DOMS را کم کند. چگونه؟

ماساژور تفنگی و کاهش دردهای عضلانی

در این مطالعه ورزشکاران به دو گروه تقسیم‌بندی شدند. گروه اول بعد از تمرینات خود از ماساژدرمانی استفاده کردند؛ اما گروه دوم نه. پس از ورزش سطح اسید لاکتیک دهیدروژناز (LDH) و کراتین کیناز (CK) در هر دو گروه اندازه‌گیری شد. سطح این مواد در خون گروه اول در مقایسه با گروه دوم کمتر بود. گفتیم که تشرح این مواد در خون بعد از تمرینات باعث ایجاد درد می‌شود. به این ترتیب، ماساژورهای تفنگی با افزایش گردش خون و حذف سریع‌تر این مواد از بدن DOMS را کم می‌کنند.

مطالعات دیگری هم نشان داده‌اند که ضربه درمانی، درست مانند کاری که ماساژورهای تفنگی انجام می‌دهند، می‌تواند دردهای پس از تمرینات شدید را با سرعت بیشتری آرام کند. این موضوع می‌تواند به جلوگیری از آسیب بیشتر در تمرینات بعدی کمک کند. البته برای تاثیر ماساژور تفنگی بر بهبود ورزشکاران باید بلافاصله بعد از تمرینات از آن استفاده شود.

آیا ماساژور تفنگی بهتر است یا ماساژ دستی؟

تاثیر ماساژورهای تفنگی روی دامنه حرکتی

یکی از مشکلاتی که ورزشکاران بعد از تمرینات سخت یا طولانی‌مدت پیدا می‌کنند، سفت‌شدن عضلات است. این عضلات منقبض و دردناک روی انعطاف و چابکی فرد تاثیر منفی می‌گذارند. به‌علاوه، احتمال آسیب‌دیدن این عضلات گرفته بیشتر است؛ اما ماساژورهای تفنگی می‌توانند با کاهش درد‌ها و تنش‌ها و رفع گرفتگی‌های عضلانی از این مشکل جلوگیری کنند. برای مثال اگر شما یک دونده هستید که همسترینگ منقبضی دارید، می‌توانید قبل از تمرین با ماساژ درمانی این عضله را از گرفتگی خارج کنید. در نتیجه، در تمرین گام‌های بلندتری بردارید و احتمال کشیدگی عضله همسترینگ خود را هم کم کنید.

در علم هم تاثیر ماساژور تفنگی بر بهبود ورزشکاران از نظر دامنه حرکتی ثابت شده است. تحقیقی با این موضوع در سال 2020 انجام شد. در این مطالعه 16 مرد را به دو گروه تقسیم کردند. هر دو گروه از 10 دقیقه دوچرخه برای گرم‌کردن خود استفاده کردند؛ اما یکی از گروه‌ها 5 دقیقه هم با ماساژور تفنگی عضلات خود را ماساژ دادند. نتیجه تحقیق نشان داد که ماساژور تفنگی می‌تواند دامنه حرکتی عضلات فلکسورهای کف پا، ماهیچه‌های مچ و ساق پا را 5.4 درجه افزایش دهد.

 تاثیر ماساژورهای تفنگی روی دامنه حرکتی

تاثیر ماساژور تفنگی بر بهبود ورزشکاران از نظر گردش خون

فرقی ندارد که از یک ماساژور تفنگی استفاده می‌کنید یا ماساژور بدن، سر و کمر و غیره؛ در هر صورت جریان خون‌تان افزایش پیدا می‌کند. افزایش جریان خون کمک می‌کند تا اکسیژن و مواد مغذی بیشتری به عضلات خسته شما برسد. به‌علاوه، با گردش خون بیشتر مواد زائد تشرح‌شده هم زودتر دفع می‌شوند. این نتایج استفاده از ماساژور تفنگی کاملا مشخص هستند. برای همین مطالعات زیادی برای اثبات آن‌ها انجام نشده است.

بااین‌حال، به نتیجه تحقیق مشابهی که در سال 2014 در مجله Complementary and alternative medicine منتشر شد، اشاره می‌کنیم. این تحقیق نشان داد که دمای پوست پس از یک ماساژ 10 دقیقه‌ای بیشتر می‌شود که نشانه افزایش جریان خون است. 

رفع خستگی عضلانی با ماساژور گان

خستگی عضلانی زمانی اتفاق می‌افتد که بیش از حد ماهیچه‌های خود را به کار گرفته باشید. این موضوع قطعا روی عملکرد عضلات شما هم تاثیر منفی می‌گذارد. کاهش عملکرد عضلات در بهترین حالت شما را مجبور می‌کند که زمان تمرینات خود را کوتاه‌تر کنید و در بدترین حالت باعث آسیب‌دیدگی آن‌ها می‌شود.

یک تحقیق روی مردان غیرورزشکار نشان داده است که ماساژ درمانی با هر دستگاهی می‌تواند از بروز خستگی عضلانی جلوگیری کند یا حداقل آن را کاهش دهد. فرقی هم ندارد که از ماساژور پا، کمر، دست و... استفاده شده باشد یا تفنگی. شاید دلیل علمی این تاثیر، افزایش گردش خون بعد از ماساژ باشد. همان‌طور که گفتیم خون‌رسانی بیشتر به عضلات کمک می‌کند تا سریع‌تر ریکاوری شوند. شاید هم به دلیل قوی‌ترشدن عضلات باشد. مطالعات نشان داده‌اند که ضربه درمانی استقامت عضلات را بهبود می‌دهد و آن‌ها را قوی‌تر می‌کند.

تاثیر ماساژور تفنگی بر بهبود ورزشکاران

بازیابی عمیق بافت‌ها؛ بهترین مزیت ماساژور تفنگی برای ورزشکاران

یکی از مزیت‌های منحصربه‌فرد ماساژورهای تفنگی این است که می‌توانند با ضربه‌های خود به عمق بافت‌ ماهیچه‌ها نفوذ کنند. به ویژه اگر با توجه به کاربرد سری‌های مختلف ماساژور تفنگی از سری ماشه‌ای استفاده شود. هیچ‌کدام از انواع دیگر دستگاه‌های ماساژ این مزیت را ندارند. حتی ماساژهای دستی هم نمی‌توانند به لایه‌های میانی عضلات شما دسترسی داشته باشند.

ضربه‌های قوی؛ موثر و مکرر این دستگاه به افزایش گردش خون در عمق عضلات کمک می‌کند. در نتیجه، مواد زائد متابولیک از بافت خارج می‌شوند و التهاب آن‌ها از بین می‌رود.

ماساژور تفنگی و بهبود عملکرد ورزشکاران

تاثیر ماساژور تفنگی بر بهبود ورزشکاران از نظر عملکردی برای خیلی‌ها سوال است. همان طور که گفتیم استفاده از این دستگاه اگرچه به صورت مستقیم نمی‌تواند باعث افزایش توانایی شما شود؛ اما قطعا بی‌تاثیر هم نیست. با ماساژدادن شما می‌توانید بعد از یک تمرین سنگین در مدت زمان کوتاه‌تری خستگی خود را برطرف کنید و دوباره قدرت اولیه خود را به دست آورید. علم هم این مزیت ماساژدرمانی را در مطالعه‌ای که سال 2019 در مجله Physiotherapy Sciences منتشر شد، تایید کرده است.

در این تحقیق 30 مرد را به دو گروه تقسیم‌بندی کردند. یک گروه قبل از تمرین به مدت 2 دقیقه عضلات پای خود را ماساژ دادند؛ اما گروه دوم نه. در تمرینات بعدی مشخص شد که گروه اول دیرتر از گروه دوم احساس خستگی در عضلات و بدن خود داشتند. اگرچه این تحقیق تاثیر ماساژهای دستی را نشان می‌دهد؛ اما قطعا ماساژورهای تفنگی هم همین اثرگذاری را دارند. چرا که خیلی پرقدرت‌تر و بهتر از ماساژ دستی عمل می‌کنند.

به علاوه، جلوگیری از ایجاد درد، افزایش انعطاف، قدرت عضلانی و چابکی که همگی از مزایای اثبات شده ماساژورهای تفنگی هستند، می‌توانند به طور کلی باعث افزایش عملکرد شما در هنگام ورزش شوند.  

 ماساژور تفنگی و بهبود عملکرد ورزشکاران

خطرات استفاده از ماساژور تفنگی برای ورزشکاران

تا اینجا در مورد تاثیر ماساژور تفنگی بر بهبود ورزشکاران نوشتیم؛ اما آیا این دستگاه‌ها می‌توانند ضرری هم داشته باشند؟ به طور کلی، اگر استفاده اصولی از ماساژور تفنگی را بلد باشید، هیچ مشکلی برای شما پیش نمی‌آید. با این وجود، استفاده طولانی‌مدت، افراطی یا نادرست از دستگاه می‌تواند عضلات شما را حساس‌تر و در نتیجه احتمال آسیب‌دیدگی آن‌ها را بیشتر کند. برای دورماندن از آسیب‌های احتمالی هنگام استفاده از ماساژور تفنگی موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  • همیشه برای شروع دستگاه را روی سرعت کم تنظیم کنید. سپس وقتی عضلات به ضربات آن عادت کردند، شدت و سرعت آن را بیشتر کنید.
  • اگر در حین استفاده متوجه دردی غیرطبیعی یا ناراحتی شدید، استفاده از دستگاه را متوقف کنید.
  • بیش از 3 تا 4 دقیقه یک قسمت بدن خود را با دستگاه ماساژ ندهید.
  • حتما دفترچه راهنمای دستگاه را مطالعه کنید.
  • قسمت‌های استخوانی بدن خود مثل آرنج‌، مچ پا، ستون فقرات، جلوی گردن و غیره را با دستگاه ماساژ ندهید. اگر در حین استفاده متوجه شدید که سری تفنگ از روی بدن شما می‌پرد، آن قسمت را رها کنید.
  • اگر بیماری‌هایی مثل فشار خون بالا، واریس، آرتریت روماتوئید و غیره دارید، بدون مشورت با پزشک از ماساژور تفنگی استفاده نکنید.
  • از ماساژدادن عضلات آسیب‌دیده‌ای که مثلا دچار زخم، ترک‌خوردگی، رگ‌به‌رگ‌شدن، شکستگی، تورم یا غیره هستند، خودداری کنید.
  • به صورت نامنظم از ماساژور استفاده نکنید؛ چرا که تاثیری ندارد.

خطرات استفاده از ماساژور تفنگی برای ورزشکاران

از ماساژور تفنگی استاندارد استفاده کنید

شما می‌توانید از ماساژور تفنگی قبل، حین یا بعد از تمرینات خود استفاده کنید. تاثیر ماساژور تفنگی بر بهبود ورزشکاران چه از نظر عملی و چه از نظر تجربی ثابت شده است. تاثیراتی مثل: بهبود عملکرد، ریکاوری سریع‌تر عضلات، کاهش دردهای عضلانی بعد از تمرینات، افزایش دامنه حرکتی، جلوگیری از خستگی زودهنگام عضلات و افزایش قدرت آن‌ها و غیره...

بنابراین، اگر یک ورزشکار حرفه‌ای هستید یا قصد دارید که روزی به یکی از بهترین‌های رشته خود تبدیل شوید، باید ماساژور تفنگی را هم داخل ساک ورزشی خود بگذارید. برای این که حداکثر استفاده را ببرید، حتما ماساژوری استاندارد بخرید. برای خریدن اینترنتی بهترین ماساژورهای تفنگی بازار می‌توانید به فروشگاه جانبی هم سری بزنید. آیا شما تابه‌حال از ماساژور تفنگی استفاده کرده‌اید؟ به نظرتان تاثیری هم روی عملکرد شما داشته است؟ حتما تجربیات خود را با ما و دیگران هم به اشتراک بگذارید.

دیدگاه ها
افزودن دیدگاه
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)