آموزش گام به گام استفاده از ماساژور تفنگی + بایدها و نبایدها

 • تاریخ: پنجشنبه 2 آذر 1402 - 12:17
 • صفحه: بلاگ
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
آموزش گام به گام استفاده از ماساژور تفنگی + بایدها و نبایدها

ماساژورهای تفنگی واقعا می‌توانند درد و گرفتگی عضلات را تسکین بدهند؛ اما به شرطی که از آن‌ها درست و اصولی استفاده کنید. ماساژور تفنگی یا گان ماساژور دستگاه‌ ساده‌ای به نظر می‌رسد و استفاده از آن‌ هم پیچیدگی خاصی ندارد. با این وجود، یک سری تکنیک‌ها و نکات جزیی؛ اما کلیدی هستند که باید قبل از روشن‌کردن ماساژور تفنگی خود آن‌ها را بدانید. در غیر این صورت، نه تنها نمی‌توانید از تمام فواید این دستگاه بهره‌مند شوید؛ بلکه حتی ممکن است به بدن خود آسیب بیشتری هم وارد کنید.

فرقی ندارد که برای تمرینات ورزشی، رفع خستگی یا حتی کاهش درد عضلات خود این ماساژور را خریده‌اید، در هر صورت باید نحوه استفاده درست از آن را بلد باشید. در ادامه با آموزش استفاده صحیح از ماساژور تفنگی، تک تک مراحلی را که باید پشت سر بگذارید و نکاتی را که باید در نظر بگیرید، مرور می‌کنیم.

مرحله اول آموزش استفاده از ماساژور تفنگی؛ مشخص‌کردن عضلات

از ماساژور تفنگی می‌توانید برای تسکین هر دردی در عضلات خود استفاده کنید. به ویژه برای دردهایی که بعد از انجام تمرینات سخت ورزشی به سراغ‌تان می‌آیند. هم‌چنین، برای رفع گرفتگی‌ها و احساس خستگی در ماهیچه‌ها هم می‌توانید از این دستگاه کمک بگیرید.

به طور کلی از تفنگ‌های ماساژ معمولا برای:

 • عضلات پایین تنه مثل: (ساق پا، چهار سر، همسترینگ، باسن)؛
 • عضلات فوقانی بدن (دو سر، سه سر، سینه)؛
 • دست‌ها و پاها؛
 • شانه‌ها؛
 • پشت گردن
 • و بعضی از نواحی کمر

استفاده می‌شود. اگر دقت کنید در تمام این قسمت‌ها ماهیچه‌هایی وجود دارند. در عوض، در قسمت‌های استخوانی مثل: ستون فقرات، جلوی گردن، مچ پا یا آرنج نباید از ماساژورهای تفنگی استفاده کرد. قراردادن ماساژور روی این نواحی باعث پرش یا تکان‌های شدید در آن‌ها می‌شود. به‌علاوه، احساس درد یا کبودی را هم ایجاد می‌کند. برای زانو هم بهتر است از ماساژور مخصوس زانو استفاده کنید.

مرحله اول آموزش استفاده از ماساژور تفنگی؛ مشخص‌کردن عضلات

با توجه به این نکات در مرحله اول عضلاتی را شناسایی کنید که در آن‌ها احساس کشش یا درد دارید. ماهیچه‌هایی را که بر اثر تمرینات ورزشی یا کار سنگین یا حتی نشستن پشت میز سفت شده‌اند، هدف قرار دهید. سپس مطمئن شوید که روی پوست این نواحی هیچ کبودی یا زخمی وجود ندارد؛ چرا که استفاده از ماساژور تفنگی اصلا در قسمت‌های آسیب‌دیده توصیه نمی‌شود.

انتخاب سری مناسب؛ دومین مرحله در استفاده صحیح از ماساژور تفنگی

در راهنمای خرید ماساژور تفنگی گفتیم که یکی از نکات مهم در هنگام  انتخاب دستگاه دقت به سری‌های آن است. ماساژورهای تفنگی حداقل 4 سری دارند. هر کدام از این سری‌ها برای ماساژ نواحی خاص و با اهداف ویژه‌ای طراحی شده‌اند. شما باید قبل از روشن کردن ماساژور، سری مناسب را با توجه به نیاز خود انتخاب و به دستگاه وصل کنید. در ادامه نگاهی به کاربرد 4 مدل از سری‌ها می‌اندازیم که معمولا در جعبه بیشتر گان ماساژورها پیدا می‌شوند:

کارایی سری توپی در گان ماساژور:

تمام ماساژورهای تفنگی بدون استثنا سری توپی را دارند. این سری استاندارد برای استفاده در تمام نواحی بدن و به خصوص نواحی حساس بسیار مناسب است. اگر برای درمان دردها یا آرامش پیداکردن قصد استفاده از این ماساژور را دارید، حتما این سری را انتخاب کنید. می‌توانید آن را با کمی زاویه روی عضلات خود بکشید و لذت ببرید.

کاربرد سری ماساژور تفنگی مدل یوشکل:

این سری محبوب که به سری چنگالی هم معروف است، دو شاخه دارد. برای ماساژدادن عضلات بزرگ مناسب است که دچار گرفتگی، انقباض یا درد شده‌اند. مانند: عضلات چهار سر، همسترینگ، باسن و غیره. از این سری برای ماساژ بافت عمیق استفاده می‌شود.

این سری برای ماساژدادن عضلات دو طرف ستون فقرات هم مناسب است؛ اما هرگز نباید آن را روی ستون فقرات خود قرار دهید. این کار ممکن است با تحریک استخوان‌ها باعث ایجاد ناراحتی در نخاع شما شود.  

انتخاب سری مناسب؛ دومین مرحله در استفاده صحیح از ماساژور تفنگی

کاربرد سری گان ماساژور مدل گلوله‌ای :

این سری کوچک و نوک تیز برای متمرکزشدن روی بافت‌های دچار انقباض مناسب است؛ چرا که تمام نیروی خود را روی نقطه کوچکی وارد می‌کند. به‌علاوه، برای ماساژدادن بافت‌های عمیق و عضلات میانی هم کاربرد دارد.

هنگام استفاده از سری گلوله‌ای باید چند نکته را در نظر داشته باشید. اول این که یک ناحیه را بیش از چند ثانیه با این سری ماساژ ندهید. دوم این که به استفاده مرتب از آن عادت نکنید و در آخر برای ماساژدادن نواحی حساس‌تر مثل ساعد به سراغ این سری نروید یا حداقل با احتیاط بیشتری از آن استفاده کنید.

سری تخت و کاربرد آن در ماساژور تفنگی:

این سری دایره‌ای شکل و مسطح برای کاربردهای خاص استفاده می‌شود. با این سری می‌توان تمام نواحی بدن را ماساژ دارد؛ اما برای عضلات متوسط و بزرگ یا نواحی دچار درد مناسب‌تر است. چرا که سری دایره‌ای آن سطح زیادی از عضلات را تحت پوشش قرار می‌دهد. از طرف دیگر، مسطح‌بودن آن باعث می‌شود که فشار و نیروی زیادی را به عضله وارد کند.

البته از آن‌جایی که این سری نوک تیز نیست، نمی‌تواند به صورت عمقی عضلات را ماساژ دهد. با این حال، برای ماساژ سطحی عضلات قوی و محکم مثل: ساق پا، شانه‌ها یا عضله دو سر کاربرد دارد.

مرحله سوم: تنظیم کردن سرعت ماساژور گان

قبل از این که دستگاه را روشن کنید، مطمئن شوید که سری آن را به درستی وصل کرده‌اید. سپس آن را روشن کنید و بعد روی عضله موردنظر قرار دهید. حواس‌تان باشد که قبل از این که دستگاه را روشن کنید، آن را روی پوست خود قرار ندهید؛ چرا که حس خوشایندی به شما دست نمی‌دهد.  

به‌علاوه، همیشه اول کار دستگاه را روی کمترین سرعت تنظیم کنید. اگر با سرعت زیاد ماساژ را شروع کنید، ماهیچه‌های شما به صورت غیرارادی منقبض می‌شوند. در نتیجه، تاثیر ماساژ روی آن‌ها کمتر خواهد شد. اجازه دهید که اول عضلات شما به فشار دستگاه عادت کنند، سپس سرعت را بیشتر کنید.

 آموزش استفاده صحیح از ماساژور تفنگی

آیا می‌دانید که عجیب‌ترین فواید ماساژور سر چیست؟

شروع ماساژ؛ مرحله چهارم استفاده اصولی از گان ماساژور

حالا سری ماساژور را به صورت عمودی روی ماهیچه موردنظر خود قرار دهید. سپس آن را به مدت یک تا 2 دقیقه روی عضله موردنظر به سمت بالا و پایین حرکت دهید. اگر احساس می‌کنید که گرفتگی زیاد است، با کمی فشار بیشتر ماساژ را ادامه دهید؛ اما اصلا زیاده‌روی نکنید. معمولا ضربات ماساژور به اندازه کافی قوی هستند و نیاز به فشار اضافه‌ای نیست. فقط کافی است که سری ماساژور پوست شما را لمس کند.

بعضی از دستگاه‌ها در صورتی که با فشار از آن‌ها استفاده کنید، به صورت خودکار و برای جلوگیری از آسیب یا کبودی متوقف می‌شوند. اگر دستگاه شما این قابلیت را ندارد، خودتان به فکر باشید. هر زمان که احساس درد داشتید، دیگر از ماساژور استفاده نکنید. در نظر بگیرید که استفاده از ماساژور پا، سر، کمر، تفنگی و غیره قرار است به شما احساس آرامش دهد؛ نه این که ناخوشایند باشد.  

نحوه استفاده از ماساژور برای ورزشکاران

فرقی ندارد که اهل چه ورزشی هستید، قبل و بعد از دو، وزنه‌برداری، بوکس و هر تمرینی می‌توانید از ماساژور تفنگی استفاده کنید. ورزش کردن به طور طبیعی منجر به انقباض نواحی خاصی از عضلات شما می‌شود. انقباضی که بعد از تمرینات باعث ایجاد درد خواهد شد. استفاده صحیح از ماساژور تفنگی به کاهش این انقباضات و دردها کمک زیادی می‌کند.

 نحوه استفاده از ماساژور برای ورزشکاران

استفاده از گان ماساژور قبل از تمرینات ورزشی

قبل از این که ورزش را شروع کنید، نواحی را که در تمرینات شما بیشتر درگیر می‌شوند با دستگاه ماساژ دهید. این کار باعث گرم‌شدن عضلات شما خواهد شد. البته قرار نیست ماساژور جایگزین حرکات کششی برای گرم‌کردن بدن باشد؛ بلکه باید در کنار حرکات کششی از آن استفاده کنید. ماساژدادن چه با ماساژور بدن، سر و کمر و چه با ماساژور تفنگی گردش خون را در بدن به شکل قابل توجهی بیشتر می‌کند. از همه مهم‌تر این که انعطاف عضلات شما را هم افزایش می‌دهد.

پس قبل از شروع تمرینات، بین 30 تا 60 ثانیه ماساژور را روی هر کدام از عضلات خود که در تمرینات درگیر می‌شود، حرکت دهید. برای مثال اگر قصد دارید، تمرینات پا را انجام دهید، باید یک دقیقه عضلات چهارسر ران و یک دقیقه عضه همسترینگ پا را با ماساژور گرم کنید. سپس 30 ثانیه را هم برای ماساژدادن کمر و ماهیچه‌های ساق پا به عنوان عضلات پیشتیبان صرف کنید.

اگر در حین تمرینات هم در عضلات خود احساس درد، خستگی یا گرفتگی کردید، می‌توانید با ماساژدادن آن‌ها به مدت 15 ثانیه احساس بهتری پیدا  کنید.

طرز استفاده از ماساژور تفنگی بعد از تمرینات ورزشی

بعد از تمرینات خود هم می‌توانید برای سردکردن عضلات دوباره از ماساژور کمک بگیرید. کافی است که بعد از حرکات کششی، ماهیچه‌های درگیر در تمرینات را به مدت یک دقیقه ماساژ دهید. این کار به حفظ جریان خون کمک می‌کند و در نتیجه اکسیژن و موادمغذی بیشتری را به عضلات خسته شما می‌رساند. به این ترتیب، عضلات شما شل می‌شوند و التهاب آن‌ها کاهش پیدا می‌کند. بنابراین، کمتر هم دچار دردهای بعد از تمرین خواهید شد.

جالب است بدانید از نظر عملی هم ماساژور تفنگی سیگنال‌های دردی را خاموش می‌کند که پس از تمرینات سخت از سمت عضلات به مغز ارسال می‌شوند. به این ترتیب، استفاده صحیح از ماساژور تفنگی به آرامش سیستم عصبی کمک خواهد کرد.

طرز استفاده از ماساژور تفنگی بعد از تمرینات ورزشی

نحوه استفاده از گان ماساژور برای کاهش درد عضلات

اگر بر اثر:

 • تمرینات ورزشی
 • انجام کارهای سنگین
 • نشستن طولانی مدت پشت میز
 • و ....

دچار عضله درد شده‌اید، می‌توانید از ضربات ماساژور تفنگی کمک بگیرید. اگر یکی دو روز بعد از تمرینات ورزشی متوجه شدید که عضلات شما درد می‌کند، با ماساژدادن می‌توانید تا حدی این درد را کمتر کنید. در این صورت بهتر است که سرعت و عمق ماساژ را به گونه‌ای تنظیم کنید که احساس درد بیشتری ایجاد نکند. با ماساژور تفنگی می‌توانید یک تا دو دقیقه عضلات دردناک را ماساژ دهید.

اگر بعد از کار یا نشستن زیاد هم احساس خستگی و گرفتگی در عضلات خود دارید، می‌توانید قبل یا بعد از خواب به سراغ ماساژور بروید. هر قسمتی از بدن را که خواستید، ماساژ دهید. استفاده صحیح از ماساژور تفنگی با افزایش گردش خون، ایجاد حس آرامش و غیره خستگی و درد شما را کمتر می‌کند. اگر طولانی مدت به لپ‌تاپ یا کامپیوتر نگاه می‌کنید، از فواید ماساژور برای چشمان خود هم غافل نشوید.

اشتباهات رایج در نحوه استفاده ماساژور تفنگی

به طور کلی، استفاده از ماساژورهای تفنگی بی‌خطر است. با وجود این، حتما راهنمای استفاده از دستگاه را به طور کامل بخوانید. چرا که هر دستگاهی دارای تنظیمات خاصی است. به علاوه، موارد زیر را هم در نظر بگیرید.

 • از ماساژور در نواحی استخوانی یا قسمت‌هایی که پوست شما بریدگی یا جوش دارد، استفاده نکنید.
 • اگر عضله‌ای آسیب‌دیده، حساس، دردناک یا متورم دارید، بهتر است که آن را ماساژ ندهید.
 • اگر باردار یا به آرتریت، پوکی استخوان ، فیبرومیالژیا یا سایر بیماری‌های اسکلتی عضلانی مبتلا هستید، از ماساژور استفاده نکنید؛ مگر با اجازه پزشک.

 اشتباهات رایج در نحوه استفاده ماساژور تفنگی

آیا می‌توان هر روز از ماساژور تفنگی استفاده کرد؟

اگر از روش‌های اصولی استفاده می‌کنید و هنگام ماساژ احساس درد یا ناراحتی در عضلات خود ندارید، می‌توانید هر روز از گان ماساژور  خود لذت ببرید. البته در نظر داشته باشید که به هیچ‌وجه یک ناحیه خاص را بیش از یک تا دو دقیقه با دستگاه ماساژ ندهید.

ماساژور تفنگی خوب را از کجا بخریم؟

استفاده از ماساژور تفنگی آسان است. باید ابتدا سری مناسب را به دستگاه وصل کنید. سپس آن را روی کمترین سرعت تنظیم کرده و ماساژ را شروع کنید. روی هر عضله دستگاه را بین یک تا دقیقه به سمت بالا و پایین بکشید و فشاری وارد نکنید. در این مطلب به عنوان آموزش استفاده صحیح از ماساژور تفنگی به نکات بیشتری هم اشاره کردیم که باید در نظر بگیرید. اگر سوالی در ذهن‌تان هست، می‌توانید در بخش نظرات مطرح کنید تا پاسخ‌گوی شما باشیم.

برای خرید ماساژور تفنگی باید حتما به فروشگاه‌های معتبر مراجعه کنید تا از اصل‌بودن دستگاه مطمئن باشید. اگر قصد خرید اینترنتی را دارید، می‌توانید نگاهی به محصولات فروشگاه جانبی هم داشته باشید. تمامی محصولات این فروشگاه با ضمانت به دست شما می‌رسند.

دیدگاه ها
افزودن دیدگاه
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)