ترفندهای بازیابی و دیدن پیام‌های حذف شده در گوشی اندروید و آیفون

 • تاریخ: یکشنبه 21 اسفند 1401 - 10:22
 • صفحه: بلاگ
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ترفندهای بازیابی و دیدن پیام‌های حذف شده در گوشی اندروید و آیفون

آیا راهی برای بازیابی پیام حذف شده گوشی وجود دارد؟ چگونه می‌توان در گوشی اندروید یا آیفون پیام‌های حذف شده را ریکاوری کرد؟ حذف شدن پیام‌های گوشی که معمولا مهم‌ترین اطلاعات شخصی یا کاری ما را در دل خود دارند، بدترین اتفاقی است که می‌تواند پیش بیاید. اگر شما هم با این مشکل روبرو شدید و به‌دنبال راهی برای بازیابی و دیدن پیام های حذف شده گوشی اندرویدی یا آیفون خود هستید، با ما در ادامه همراه باشید. ما روش‌هایی را برای این کار به شما معرفی خواهیم کرد؛ اما باید بدانید که متاسفانه هیچ‌کدام از این روش‌ها تضمینی نیستند.

نکات مهم ریکاوری پیام های حذف شده در انواع گوشی‌ها

گوشی‌های هوشمند امروزی فضایی برای ذخیره‌کردن اطلاعات حذف شده در نظر می‌گیرند. زمانی که شما یک فیلم، عکس یا پیام را به صورت خواسته یا ناخواسته پاک می‌کنید، معمولا این فایل ابتدا به این فضا منتقل می‌شود و تا مدت زمان نامعلوم؛ اما کوتاهی در آن‌جا نگه‌داری می‌شوند. این مدت بسته به سیستم عامل گوشی و فاکتورهای دیگر متفاوت است. پس مهم‌ترین نکته‌ای که باید برای ریکاوری پیام های حذف شده باید بدانید، ذخیره‌نکردن اطلاعات جدید روی گوشی است. با ذخیره فیلم، عکس، پیام و غیره احتمال حذف دائمی پیام‌های از دست رفته بیشتر می‌شود. این نکته را نه تنها در هنگام ریکاوری پیام‌های پاک شده در گوشی؛ بلکه برای بازیابی هارد اکسترنال هم باید به یاد داشته باشید.

نکتۀ مهم بعدی این است که اگر قبل از حذف اطلاعات، نسخه بکاپی از گوشی خود گرفته باشید، به راحتی می‌توانید بیشتر داده‌های خود را بازیابی کنید. بسیاری از پیام‌رسان‌ها مثل واتساپ و سیستم‌عامل گوشی‌ها را می‌توان به گونه‌ای تنظیم کرد که به صورت خودکار و مرتب از اطلاعات بکاپ بگیرند. اگر شما این تنظیمات را اعمال کرده باشید، جای نگرانی برای بازیابی پیام‌ها نیست. در غیر این صورت، کار شما بسیار سخت‌تر خواهد شد و با احتمال موفقیت کمتری همراه است.

نکات مهم ریکاوری پیام های حذف شده در انواع گوشی‌ها

روش‌های بازیابی و دیدن پیام‌های حذف شده گوشی

روش‌های مختلفی برای ریکاوری پیام‌های حذف شده در گوشی‌های آیفون، سامسونگ، شیائومی و غیره وجود دارد. در برخی از موارد که نسخه بکاپی از اطلاعات گوشی خود دارید، فقط با مراجعه به تنظیمات گوشی می‌توانید پیام‌هایتان را بازیابی کنید. در غیر این صورت ناچارید که به سراغ برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های مخصوص این کار بروید و با کمک کامپیوتر یا بدون نیاز به سیستم از آن‌ها استفاده کنید.

ما در ادامه این روش‌ها را به طور کامل توضیح می‌دهیم. معمولاً روش‌هایی که در ادامه به شما معرفی می‌کنیم، امنیت لازم را دارند؛ مگر اینکه برنامه‌های ناشناخته‌ای را روی گوشی نصب کرده یا این‌که اپلیکیشن موردنیاز خود را از یک سایت نامعتبر دانلود کنید. اگر به دنبال روشی برای بازیابی پیام های حذف شده واتساپ هستید، بهتر است ابتدا نگاهی به «خواندن پیام‌های حذف شده واتساپ» داشته باشید.

ریکاوری پیام‌های پاک شده در گوشی‌های اندرویدی

آیا می توان پیام‌های حذف‌شده در اندروید را بازیابی کرد؟ اگر یک گوشی اندرویدی دارید، متاسفانه شانس شما برای بازیابی و دیدن پیام های حذف شده گوشی بسیار کمتر از کاربران آیفون است. سیستم عامل اندروید برای مدیریت اطلاعات حذف‌شده فضای بسیار کمی را در نظر می‌گیرد. بنابراین، هنگامی‌که پیام‌های خود را در گوشی اندرویدی از دست می‌دهید، متن حذف‌شده فقط برای مدت زمان کوتاهی در حافظه باقی می‌ماند. هرگونه اطلاعات جدیدی که وارد گوشی شما می‌شود، اجازه دارد که فضای ذخیره پیام حذف‌شده را بازنویسی کند.

 به همین دلیل توصیه می‌کنیم که از تلفن خود استفاده نکنید. وای‌فای یا بلوتوث گوشی خود را خاموش کرده و هیچ پیامکی ارسال نکنید. هم‌چنین، تا جای‌ممکن عکس یا فیلم جدیدی با گوشی خود نگیرید. بهتر است که در صورت امکان گوشی خود را روی حالت هواپیما قرار دهید. سپس به سراغ بازیابی پیام‌ها بروید. برای این کار دو راه بیشتر ندارید. اگر به‌تازگی نسخه پشتیبانی از سیستم عامل اندروید تهیه کرده باشید، می‌توانید به راحتی آن را بازیابی کنید. درغیراین‌صورت، درست مثل زمان مخفی‌کردن برنامه در گوشی اندروید، باید به سراغ اپلیکیشن‌ها بروید.

ریکاوری پیام‌های پاک شده در گوشی‌های اندرویدی

بازیابی پیام‌های از دست رفته با کمک نسخه پشتیبان در اندروید

بازنشانی نسخه پشتیبانی که از گوشی خود گرفته‌اید، اگرچه یک راهکار عالی نیست؛ اما در بیشتر مواقع بالاترین تاثیر را دارد. البته این موضوع بستگی به تاریخ نسخه بکاپ شما دارد. اگر مدت زمان زیادی از تاریخ این نسخه پشتیبان نگذشته باشد، با دردسرهای کمتری می‌توانید آن را بازیابی کنید. درغیراین‌صورت، ریکاوری ریسک بیشتری دارد. چرا که ابتدا تمام اطلاعات فعلی که روی گوشی‌تان ذخیره شده، حذف می‌شوند. سپس اطلاعات نسخه پشتیبان به جای آن‌ها ذخیره خواهند شد. پس اگر مدت زمان زیادی از بکاپ‌گیری گذشته باشد، اطلاعات زیادی در این بین از دست می‌روند.

با وجود این نکات اگر قصد دارید که نسخه بکاپ گرفته خود را بازیابی کنید، باید مسیر متفاوتی را در گوشی‌های اندرویدی خود بسته به برند آن پشت سر بگذارید تا به گزینۀ Restore From Backup برسید. در ادامه این مسیر را در گوشی‌های سامسونگ و شیائومی که محبوب‌ترین گوشی‌های اندرویدی هستند، با هم مرور خواهیم کرد.

بازنشانی نسخه پشتیبان برای ریکاوری پیام‌های حذف شده در شیائومی

اگر اخیرا در تنظیمات گوشی شیائومی خود و از مسیر Backup > Mi Cloud> Mi Account نسخه بکاپی گرفته باشید، با پشت‌سرگذاشتن مراحل زیر می‌توانید دوباره پیام‌های حذف‌شده خود را پیدا کنید:

 • وارد setting گوشی شوید.
 • گزینۀ Mi Account و سپس Mi Cloud را انتخاب کنید.
 • در پایین صفحه رویRestore From Backup  ضربه بزنید.
 • در نظر داشته باشید که این گزینه با ریست فکتوری گوشی شیائومی فرق دارد.

بازنشانی نسخه پشتیبان برای ریکاوری پیام‌های حذف شده در شیائومی

بازیابی پیام های حذف شده گوشی سامسونگ با نسخه بکاپ

در تنظیمات گوشی‌های سامسونگ گزینه‌ای برای بکاپ‌گیری خودکار و دوره‌ای وجود دارد. اگر این گزینه را فعال کرده باشید، حتما به تازگی خود سیستم‌عامل نسخه‌ای پشتیبانی از اطلاعات‌ شما تهیه کرده است. این نسخه بسته به انتخاب شما یا روی فضای ابری Samsung Cloud یا Google Drive ذخیره شده است. برای بازنشانی آن کافی است که مراحل زیر را طی کنید:

 • تنظیمات گوشی سامسونگ خود را باز کنید.
 • گزینۀ Backup & Account را انتخاب کنید.
 • حالا روی Restore Data ضربه بزنید.
 • در این مرحله نیاز است که با توجه به تاریخ آخرین نسخه پشتیبان را انتخاب کنید.
 • با این کار به‌صورت خودکار تمام اطلاعات این نسخه روی گوشی شما بازنشانی می‌شوند و احتمالا بازیابی و دیدن پیام های حذف شده گوشی شما ممکن می‌شود.

آیا می‌دانید که بهترین آنتی‌ویروس برای گوشی سامسونگ کدام است؟

کمک گرفتن از برنامه دیدن پیام های حذف شده در گوشی اندروید

اگر نسخه پشتیبانی نگرفته‌اید، راهی به‌جز اعتماد به اپلیکیش‌ها و امتحان‌ آن‌ها برای شما باقی نمی‌ماند. در نظر داشته باشید که برخی از این برنامه‌ها تنها روی یک لپ‌تاپ یا کامپیوتر نصب می‌شوند و از طریق اتصال گوشی به سیستم می‌توانید از آن‌ها برای بازیابی پیام‌ها کمک بگیرید. علاوه‌براین، چندان هم نمی‌توانید به نتیجه امیدوار باشید. این برنامه ها تنها در صورتی می‌توانند پیام‌ها را برگرداند که هنوز در حافظه بازنویسی نشده باشند. ممکن است برخی از برنامه‌ها گوشی شما را روت کنند. توصیه می‌کنیم که اصلا از این برنامه‌ها کمک نگیرید. روت‌کردن گوشی باعث باطل‌شدن گارانتی آن می‌شود و از آن مهم‌تر، هک‌شدن گوشی شما را هم آسان‌تر می‌کند.

برخی از اپلیکیشن‌های خوب برای این کار عبارتند از:

 • DiskDigger 
 •  Mobikin Doctor 
 • FonePaw Android Recovery 
 • و غیره.

کمک گرفتن از برنامه دیدن پیام های حذف شده در گوشی اندروید

ریکاوری پیام‌های پاک شده در گوشی‌های آیفون

بازیابی پیام‌ های حذف شده در گوشی آیفون به مراتب آسان‌تر از اندروید است. چرا که سیستم عامل IOS قابلیت‌های بیشتری را در اختیار کاربرانش قرار می‌دهد. در ادامه ابتدا روش برگرداندن پیامک‌ها را در IOS16 مرور خواهیم کرد. سپس نگاهی به روشی برای برگرداندن کلیه پیام‌های گوشی‌های اپل خواهیم داشت.

خواندن پیام‌های متنی حذف در آیفون با IOS16

 iOS 16پیام‌های حذف شده را به مدت 30 روز در گوشه‌ای از حافظه نگه‌ می‌دارد. پس اگر کمتر از یک ماه است که پیام خود را حذف کرده‌اید، با پشت سرگذاشتن مراحل پایین می‌توانید شانس بازیابی و دیدن پیام های حذف شده گوشی را به دست آورید:

 • برنامه Messages یا پیامک‌ها را باز کنید.
 • روی گزینۀ Edit در گوشه بالا سمت چپ ضربه بزنید.
 • Show Recently Deleted را لمس کنید.
 • پیام‌هایی که قصد بازیابی آن‌ها را دارید، انتخاب کنید.
 • روی گزینۀ Recover که در گوشه سمت راست پایین دیده می‌شود، ضربه بزنید.
 • در آخر Recover Messages را انتخاب کنید.

خواندن پیام‌های متنی حذف در آیفون با IOS16

روش برگرداندن پیام های حذف شده آیفون با icloud

اگر قبلا در تنظیمات خود پشتیبان‌گیری با iCloud را فعال کرده باشید، به صورت خودکار و مرتب از داده‌های گوشی شما بکاپ‌گیری شده است. در این صورت، iCloud حتما از پیام‌های iMessage، SMS و MMS شما نسخه‌ای دارد. البته در نظر داشته باشید که برای موفقیت‌آمیزبودن بازیابی به سیم‌کارتی که در زمان بکاپ‌گیری روی گوشی شما بوده است و هم‌چنین اپل آیدی نیاز پیدا می‌کنید.

به علاوه، باید قبل از بازیابی، تمام اطلاعات فعلی آیفون خود را حذف کنید. تنها در این صورت است که نسخه پشتیبان روی گوشی شما بازنشانی می‌شود. بنابراین فراموش نکنید که تمام اطلاعاتی که پس از پشتیبان‌گیری iCloud  روی گوشی شما ذخیره شده‌اند، حذف خواهند شد.

برای بازیابی و دیدن پیام های حذف شده گوشی مراحل زیر را طی کنید:

 • وارد Setting گوشی شده و روی نام خود در بالای صفحه ضربه بزنید.
 • مسیر iCloud > iCloud Backup را پشت سر بگذارید تا مطمئن شوید که iCloud backup روشن است.

روش برگرداندن پیام های حذف شده آیفون با icloud

 • حالا دوباره وارد تنظیمات شوید و گزینه‌های General > Reset > Erase All Content and Settings را انتخاب کنید. دوباره یادآوری می‌کنیم که با این کار اطلاعات گوشی شما کاملا حذف می‌شوند. پس قبل از آن اطلاعات مهم خود را به سیستم منتقل کنید.
 • حالا آیفون خود را خاموش و دوباره روشن کنید و مثل روز اول، مراحل راه‌اندازی آیفون را پشت سر بگذارید.
 • زمانی که به مرحله Apps and Data رسیدید، گزینۀ Restore from iCloud Backup را انتخاب کنید.
 • در این مرحله احتمالا باید اطلاعات Apple ID را برای ورود به حساب iCloud  خود وارد کنید.
 • لیستی از نسخه‌های بکاپ گرفته شده از آیفون به شما نمایش داده می‌شود که با توجه به تاریخ باید نسخه موردنظر خود را انتخاب کنید.
 • چند دقیقه منتظر بمانید تا اطلاعات به صورت کامل بازیابی شوند.

بازیابی پیام‌های پاک شده آیفون با iTunes 

با هر بار وصل‌کردن آیفون به سیستم Mac، برنامهiTunes به صورت خودکار از آن بکاپ می‌گیرد؛ مگر این که همگام‌سازی خودکار با رایانه را در تنظیمات آیفون خود خاموش کرده باشید. دراین‌صورت، احتمال دارد که پیام‌های پاک‌شده شما در نسخه پشتیبان وجود داشته باشند و بتوان آن‌ها را بازیابی کرد. ناگفته نماند که در این روش هم اطلاعات فعلی گوشی پاک می‌شود؛ اما برای این کار چگونه از آیتونز استفاده کنیم؟

 • آیفون را با کابل به سیستم وصل کنید.
 • برنامه iTunes را باز کنید.
 • روی نماد گوشی آیفون خود کلیک کنید.
 • در سمت راست روی گزینۀ Summery و سپس در سمت چپ آن روی Restore Backup کلیک کنید.

بازیابی پیام‌های پاک شده آیفون با iTunes 

ریکاوری پیام‌های حذف شده گوشی آیفون با کمک نرم‌افزار

اگر هیچ‌کدام از روش‌های بالا به نظرتان مناسب نیستند، می‌توانید از اپلیکیشن‌های مثل PhoneRescue و Dr.fone کمک بگیرید.  

پشتیبان‌گیری را فراموش نکنید

در این مطلب ترفندهایی را برای بازیابی و دیدن پیام های حذف شده گوشی اندرویدی و آیفون به شما معرفی کردیم. آیا با این توضیحات موفق به ریکاوری پیام‌های خود شدید؟ اگر راهکار دیگری سراغ دارید، حتما آن را با کسانی‌که مثل شما درگیر این مشکل هستند، به اشتراک بگذارید. برای این کار در بخش نظرات تجربیات خود را بنویسید. راستی، از آن‌جایی که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است، بعد از این بکاپ‌گیری مرتب را پشت گوش نیندازید.

افزودن دیدگاه
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)