چگونه از فضای دوم شیائومی استفاده کنیم؟ صفر تا صد

 • تاریخ: سه شنبه 14 شهریور 1402 - 11:48
 • صفحه: بلاگ
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
چگونه از فضای دوم شیائومی استفاده کنیم؟ صفر تا صد

آیا تابه‌حال درباره فعال کردن فضای دوم گوشی شیائومی چیزی شنیدیده‌اید؟ می‌دانید این قابلیت چه کاربردهای جالبی دارد؟ یا اصلا کدام گوشی های شیائومی فضای دوم دارند؟

زمانی که فضای دوم گوشی‌های شیائومی را فعال می‌کنید، دقیقا مثل این است که دو گوشی داشته باشید. روی هر کدام از فضاهای گوشی خود می‌توانید اطلاعات و برنامه‌های متفاوتی را ذخیره کنید؛ بدون این که اثری از آن‌ها در فضای دیگر دیده شود. خیلی جالب به نظر می‌رسد؛ به ویژه اگر به کاربردهای این قابلیت بیشتر فکر کنید.

خبر خوب این است که فضای دوم شیائومی خیلی راحت فعال می‌شود؛ اما متاسفانه خبرهای بدی هم داریم. مثل این که فقط بعضی از مدل‌های شیائومی این قابلیت را دارند یا این که این قابلیت باگ‌های زیادی دارد و گاهی دردسر ایجاد می‌کند. به‌هرحال، اگر مشتاق هستید که درباره قابلیت Second Space بیشتر بدانید؛ آن را روی گوشی خود فعال کنید و مورداستفاده قرار دهید؛ حتما ادامه مطلب را بخوانید.

منظور از فضای دوم گوشی شیائومی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

فضای دوم یا Second Space در شیائومی، یک قابلیت جالب است. با کمک این ابزار می‌توانید یک فضا یا بهتر بگوییم یک اکانت جداگانه ایجاد کنید؛ فایل‌ها، عکس‌ها و برنامه‌های متفاوتی را هم در آن داشته باشید؛ برای این فضا رمز متفاوتی تعریف کنید و غیره. وقتی شما یا دیگری در یکی از این فضاها قرار دارد، به هیچ‌وجه دسترسی به اطلاعات آن یکی فضا نخواهد داشت. به این ترتیب، حتی در صورت استفاده شخص دیگری از گوشی، کاملا حریم خصوصی شما حفظ می‌شود.

شیائومی اولین بار، این قابلیت را درMIUI 7  با نام Child Mode معرفی کرد. پس از آن با معرفی MIUI 8، Child Mode حذف و فضای دوم شیائومی جایگزین آن شد.

تفاوت رابط کاربری پوکو و شیائومی چیست؟

منظور از فضای دوم گوشی شیائومی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

کدام گوشی های شیائومی فضای دوم دارند؟

تمام گوشی‌های شیائومی یا پوکو که سیستم‌عامل MIUI 8 یا نسخه‌های جدیدتر روی آن‌ها نصب شده باشد، می‌توانند از این ابزار استفاده کنند. البته به دلایل نامشخصی برای بعضی از مدل‌ها این ویژگی در دسترس نیست. اگر شما هم به این فضا دسترسی ندارید، حتما برای آپدیت گوشی شیائومی خود اقدام کنید. احتمالا مشکل‌تان حل می‌شود.

حالا که با این قابلیت آشنا شدید، حتما مشتاق امتحان‌کردن آن هستید؛ پس ادامه آموزش فضای دوم گوشی شیائومی را بخوانید.

چگونه فضای دوم گوشی شیائومی را فعال کنیم؟

برای استفاده از فضای دوم، درست مثل تغییر زبان گوشی شیائومی، فقط نیاز به چند کلیک دارید. پس گوشی خود را بردارید و مراحل زیر را دنبال کنید:

 • وارد بخش تنظیمات گوشی خود شوید.
 • گزینه Second space را انتخاب کنید. در بعضی از مدل‌ها این گزینه، در دل Special Features قرار دارد.
 • حالا روی دکمه Turn on Second space ضربه بزنید.
 • در صفحه جدید برای ادامه‌دادن مراحل Continue را لمس کنید.
 • در این مرحله باید نحوه جابه‌جاشدن بین فضاها را انتخاب کنید.
 • با فعال‌کردن using a password در مراحل بعدی باید برای فضای دوم خود یک رمز ورود جدید تعریف کرده تا بعد از این با همین رمز بتوانید از فضای دوم استفاده کنید. البته قبل از آن باید یک بار رمز ورود فعلی‌تان را وارد کنید.
 • اگر هم گزینه shortcut را انتخاب کنید، یک میان‌بر به صفحه گوشی شما اضافه می‌شود. برای دسترسی به فضای دوم می‌توانید روی این میان‌بر ضربه بزنید.
 • بعد از این که نحوه ورود را انتخاب کردید، روی Continue ضربه بزنید.

چگونه فضای دوم گوشی شیائومی را فعال کنیم؟

حالا فضای جدیدی در گوشی خود می‌بینید که فقط چند برنامه پیش‌فرض روی آن نصب شده است؛ درست مثل روزی که گوشی خود را تازه خریده بودید. تا این‌جا یاد گرفتیم که چگونه فضای دوم گوشی شیائومی را فعال کنیم؛ اما حالا تکلیف تماس‌ها، فایل‌ها و اعلان‌ها چه می‌شود؟

چگونه از فضای دوم شیائومی استفاده کنیم؟

قبل از این که به سراغ فضای دوم گوشی خود بروید، باید از نکات زیر مطلع باشید:

 • هر دو فضای گوشی شما برای ذخیره‌سازی اطلاعات از حافظه داخلی به صورت مشترک استفاده می‌کنند. اگر در تنظیمات گوشی خود گزینه storage را انتخاب کنید، می‌توانید میزان فضایی که توسط حافظه اول و دوم اشغال شده است، ببینید.
 • در فضای دوم هم امکان برقراری تماس یا ارسال پیامک وجود دارد.
 • در هنگام استفاده از فضای دوم، تماس‌ها یا پیامک‌ها مسدود نمی‌شوند. با این وجود، فقط شماره تماس یا پیامک نمایش داده می‌شود؛ نه نام و اطلاعات مخاطب. چرا که به صورت پیش‌فرض مخاطبان بین این دو فضا به اشتراک گذاشته نمی‌شوند.
 • تاریخچه تماس‌ها و برنامه‌های پیش‌فرض تنها اطلاعات مشترک و قابل‌دسترس در هر دو فضا هستند. به غیر از این، تمام برنامه‌ها، چت‌ها، مخاطبان، عکس‌ها، ویدیوها و غیره هر فضایی تنها در همان فضا دیده می‌شود. البته شما می‌توانید هر کدام را که خواستید، بین دو فضا به اشتراک بگذارید، بدون این که حافظه دوبرابری را اشغال کنند.
 • برنامه‌های خود را هم می‌توانید بین این دو فضا به اشتراک بگذارید. البته در این صورت داده‌های برنامه منتقل نمی‌شود. بنابراین، درست مثل زمانی که قصد نصب آن‌ها را دارید، باید مجوزهای لازم را دوباره صادر کنید.
 • نگران اعلان‌ها یا نوتیفیکشن‌ها نباشید. خوشبختانه اعلان‌های فضای اصلی در فضای دوم نمایش داده نمی‌شوند. البته می‌توانید با فعال‌کردن گزینه Show notifications from First space در بخش تنظیمات Second space این قابلیت را غیرفعال کنید. ناگفته نماند، حتی در صورت فعال‌کردن این گزینه هم اعلان‌ها بدون جزییات در فضای دوم نمایش داده می‌شوند.

چگونه از فضای دوم شیائومی استفاده کنیم؟ نحوه دریافت اعلان‌ها

توصیه می‌کنیم صفر تا صد تنظیمات دوربین گوشی شیائومی را هم بخوانید.

چگونه وارد فضای دوم شیائومی شویم؟

معمولا بعد از ایجاد فضای دوم، از خودتان می‌پرسید که حالا چگونه وارد فضای دوم شیائومی شویم یا برعکس؛ چگونه از فضای دوم شیائومی خارج شویم؟ برای جابه‌جاشدن بین این دو فضا شما می‌توانید از سه روش زیر کمک بگیرید:

روش اول: از طریق گزینه Switch

به محض این که در گوشی خود فضای دوم را فعال می‌کنید، گزینه جدیدی به نام Switch به صفحه اصلی آن اضافه می‌شود. با انتخاب این گزینه خیلی راحت وارد فضای دوم گوشی می‌شوید. حالا چگونه از فضای دوم شیائومی به فضای اول بریم؟ در فضای دوم هم همین گزینه Switch هست. با ضربه زدن روی آن به فضای اول بازمی‌گردید.

روش دوم: از طریق صفحه قفل

اگر در هنگام ایجاد فضای دوم برای آن رمزعبور تعریف کرده باشید، جابه‌جایی بین فضاها خیلی راحت‌تر می‌شود. کافی است که صفحه گوشی خود را خاموش کنید. سپس دوباره وارد صفحه قفل شوید و برای واردشدن به هر فضا رمزعبور مخصوص آن را وارد کنید.

آیا می‌دانید که بازکردن قفل گوشی شیائومی با تماس اضطراری هم امکان‌پذیر است؟

روش سوم: با استفاده از تنظیمات

برای جابه‌جاشدن بین فضاها می‌توانید از تنظیمات گوشی هم کمک بگیرید. در این بخش گزینه Second space را انتخاب کنید. سپس:

 • اگر در فضای دوم هستید، روی Switching between spaces ضربه بزنید تا به فضای اصلی منتقل شوید.
 • اگر هم در فضای اصلی هستید، گزینه Go to Second space را انتخاب کنید تا به فضای دوم بروید.

چگونه وارد فضای دوم شیائومی شویم؟

فایل‌ها، مخاطبان یا برنامه‌ها را چگونه از فضای اول به فضای دوم انتقال دهیم؟ (یا برعکس)

مراحلی که برای انتقال برنامه ها به فضای دوم باید پشت سر بگذارید، با مراحل انتقال فایل از فضای اول به فضای دوم شیائومی کمی متفاوت است. ما در ادامه هر کدام از این روش‌ها را بررسی می‌کنیم:

نحوه انتقال برنامه ها به فضای دوم شیائومی

برای منتقل‌کردن اپلیکیشن‌ها بین دو فضا، باید ابتدا وارد فضای دوم شیائومی شوید. سپس مراحل زیر را دنبال کنید:

 • تنظیمات را باز کنید و روی گزینه Second space ضربه بزنید.
 • Move data را انتخاب کنید.
 • برای کپی برنامه‌ها، روی App Setting ضربه بزنید.
 • سپس اپلیکیشنی که قصد انتقال آن را دارید، پیدا کرده و آن را لمس کنید.
 • حالا باید بین سه گزینه نمایش داده شده، یکی را انتخاب کنید.
 • در صورت انتخاب used in first space برنامه از فضای دوم به فضای اصلی منتقل می‌شود. با انتخاب گزینه used in the current space برنامه به فضای دوم منتقل و از فضای اصلی حذف می‌شود. در نهایت با گزینه used in both spaces دسترسی به برنامه در هر دو فضاها امکان‌پذیر می‌شود.

نحوه انتقال برنامه ها به فضای دوم شیائومی

جالب است بدانید که روش‌هایی برای انتقال برنامه به کارت حافظه هم وجود دارد.

انتقال فایل از فضای اول به فضای دوم شیائومی

شما می‌توانید علاوه بر برنامه‌ها، عکس‌ها، ویدیوها، فایل‌های صوتی و حتی مخاطبان خود را هم با مراحل زیر بین دو فضای شیائومی انتقال دهید:

 • وارد فضای دوم گوشی شوید.
 • Settings را باز کنید و سپس Second space را انتخاب کنید.
 • روی Move data ضربه بزنید.
 • اگر قصد انتقال فایل از فضای اصلی به فضای دوم را دارید، باید از گزینه‌های بخش IMPORT TO THE CURRENT SPACE استفاده کنید. از گزینه import photos برای انتقال عکس از فضای اول به فضای دوم شیائومی؛ از گزینه import file برای انتقال سایر فایل‌ها و از گزینه import contacts هم برای انتقال مخاطبان می‌توانید کمک بگیرید.
 • در صورتی هم که قصد دارید فایلی را از فضای دوم به فضای اصلی انتقال دهید، از گزینه‌های Export DATA FROM THE CURRENT SPACE به همین شکل استفاده کنید.
 • در صورت انتخاب هر کدام از این گزینه‌ها، مرحله دیگری را هم باید طی کنید.
 • در این مرحله شما باید انتخاب کنید که بعد از انتقال، فایل اصلی از فضای اولیه حذف شود یا این که در هر دو فضا نسخه‌ای از آن در دسترس باشد.

انتقال فایل از فضای اول به فضای دوم شیائومی

آموزش حذف فضای دوم گوشی شیائومی

اگر روزی دیگر نیازی به فضای دوم در گوشی خود نداشتید، حتما آن را حذف کنید. چون بخشی از حافظه داخلی شما را اشغال می‌کند؛ اما چگونه فضای دوم گوشی شیائومی را غیر فعال کنیم؟ برای از بین بردن فضای دوم گوشی شیائومی می‌توانید از دو روش زیر استفاده کنید؛ اما قبل از آن باید یک نکته مهم را بدانید. با این کار مسلما تمام اطلاعات و برنامه‌هایی که در این فضا ذخیره کرده‌اید، حذف می‌شوند و دیگر قابل بازیابی نیستند. پس اگر داده مهمی دارید، حتما از آن نسخه کپی بگیرید.

روش اول حذف فضای دوم در شیائومی

وقتی در فضای دوم هستید، می‌توانید هم‌زمان آن را غیرفعال کنید. خوشبختانه در این روش مرحله‌ای هم برای انتقال خودکار فایل‌ها به فضای اصلی تعریف شده است. 

 • وارد تنظیمات شوید و گزینه second space را انتخاب کنید.
 • سپس روی Delete second space ضربه بزنید.
 • در پنجره ظاهرشده، Continue را انتخاب کنید.
 • حالا می‌توانید فایل‌های موردنظر خود را انتخاب کنید تا به فضای اصلی گوشی منتقل شوند. در نظر داشته باشید که می‌توانید برنامه‌ها را هم به این روش منتقل کنید؛ اما داده‌های آن‌ها از بین می‌روند.
 • بعد از انتخاب فایل‌های موردنیاز خود روی Continue ضربه بزنید.

روش اول حذف فضای دوم در شیائومی

به همین راحتی  second space حذف می‌شود.

دومین روش حذف فضای دوم شیائومی؛ از طریق فضای اصلی

در فضای اصلی گوشی خود، می‌توانید با دنبال‌کردن مراحل زیر فضای دوم را از بین ببرید:

 • در گوشی خود تنظیمات و پس از آن second space را انتخاب کنید.
 • در گوشه بالای صفحه می‌توانید علامت سطل زباله را مشاهده کنید؛ روی آن ضربه بزنید.
 • برای تایید، در این مرحله Delete را انتخاب کنید.

دومین روش حذف فضای دوم شیائومی؛ از طریق فضای اصلی

کاربردهای فضای دوم در گوشی‌های شیائومی چیست؟

استفاده از این فضا بستگی به خلاقیت و نیاز خود شما دارد؛ اما برای مثال:

 • می‌توانید فضای گوشی خود را برای استفاده کاری و شخصی جدا کنید. در یکی از فضاها اطلاعات و برنامه‌های معمولی را ذخیره کنید و در دومی داده‌ها و برنامه‌های مرتبط با شغل‌تان را.
 • یک فضای برای استفاده کاربر دوم ایجاد کنید. اگر کودک، همسر یا ... هم از گوشی شما استفاده می‌کنند، می‌توانید برنامه‌ها، بازی‌ها و فایل‌هایی را که باید به آن دسترسی داشته باشند، از اطلاعات خود جدا کنید. اگر حرفه‌ای عمل کنید، حتی روح‌شان هم از فضای اصلی خبردار نمی‌شود.
 • اگر دو سیم کارت دارید و می‌خواهید با هر کدام از آن‌ها یک حساب کاربری جداگانه در واتساپ، مسنجر یا... ایجاد کنید، باز هم باید به سراغ فضای دوم بروید. البته می‌توانید از ترفندهای نصب دو واتساپ در یک گوشی هم کمک بگیرید.

معایب استفاده از فضای دوم شیائومی چیست؟

فضای دوم گوشی شیائومی به شما کمک می‌کند که از دو محیط کاملا جدا در یک گوشی استفاده کنید. در این مطلب ما کامل:

 • نحوه فعال کردن فضای دوم گوشی شیائومی؛
 • نکات استفاده از آن؛
 • روش جابه‌جاشدن بین دو فضا در گوشی؛
 • نحوه انتقال فایل‌ها بین دو فضا؛
 • و کاربردهای جالب فضای دوم

را بررسی کردیم. در آخر یادآوری می‌کنیم که استفاده از این فضا معایبی هم دارد. برای مثال روی سرعت گوشی شما تاثیر منفی می‌گذارد. به‌علاوه، این قابلیت باگ‌های زیادی دارد که هنوز شیائومی موفق به برطرف‌کردن آن‌ها نشده است. باگ‌هایی که باعث مشکلاتی مثل هنگ‌کردن گوشی، عمل‌نکردن برنامه‌ها و حتی حذف اطلاعات می‌شود. نظر شما چیست؟ آیا با فعال‌کردن فضای دوم با مشکلاتی روبه‌رو شده‌اید یا برعکس حسابی از آن لذت برده‌اید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

افزودن دیدگاه