چرا هدفون نویز دارد؟

  • تاریخ: یکشنبه 6 تیر 1400 - 10:31
  • صفحه: بلاگ
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
چرا هدفون نویز دارد؟

آیا تا بحال شده که در هنگام گوش‌دادن به موسیقی، یا بعد از ضبط کردن صدا با هندزفری خود، نویز زیادی را مشاهده کرده باشید؟ همه‌ی هدفون‌ها نویز دارند. اما میزان این نویز بسته به سخت‌افزار هر هدفون و دستگاهی متفاوت است. اما چرا هدفون نویز دارد؟ چند نوع نویز برای هدفون وجود دارد؟ آیا می‌توان نویز هدفون را از بین برد؟ با خواندن این مقاله به شما اطمینان می‌دهیم که با چگونگی رفع نویز در هدفون به خوبی آشنا شده و به راحتی بتوانید هر نویزی را فیلتر کنید.

علت اصلی نویز هدفون‌ها چیست؟

نویز هدفون یا هر دستگاهی عوامل زیادی می‌تواند داشته باشد. همه‌ی هدفون‌ها ایجاد نویز می‌کنند. اما به‌طورکلی مولکول‌های هوایی که اطراف دیافراگم میکروفون هدفون قرار دارند با جریانی از الکترون‌ها، نویز ایجاد می‌کند.

نویز کنسلینگ چیست و چه کاربردی در هدفون‌ها دارد؟

نویز کنسلینگ چیست و چه کاربردی در هدفون‌ها دارد؟

احتمالا هنگامی‌که برای خرید هدفون تحقیق می‌کنید که چه هدفونی را تهیه کنید، با عبارت Noise Cancellation برخورد کرده‌اید. نویز کنسلینگ یکی از قابلیت‌های مهم هندزفری و میکروفون‌ها است و هنگام خرید میکروفون و هدفون باید توجه داشته باشید که دیوایس مورد نظر شما دارای تکنولوژی Noise Cancellation باشد. اما نویز‌کنسلینگ دقیقا چه وظیفه‌ای دارد و چرا مهم است؟

نویز کنسلینگ در میکروفون چیست؟

هنگامی‌که دارید با کسی مکالمه می‌کنید، نویز‌های اطراف شما به صورت اتومات حذف شده و مخاطب شما صدایی واضح و شفاف از شما دریافت می‌کند این همان قابلیت نویزکنسلینگ است که صدهای محیط را به‌صورت اتومات فیلتر می‌کند.

نویز کنسلینگ در هدفون چیست؟

هنگامی‌که دارید به موسیقی، پادکست، وبینار و یا هر نوع صدایی با هدفون خود گوش می‌دهید، صدا‌ها و نویز‌های اطراف شما توسط نویز کنسلینگ هدفون به صورت خودکار حذف و شما فقط صدای شفاف و واضحی را از هدفون خود می‌شنوید.

نویزکنسلینگ در هدفون چگونه عمل می‌کند؟

نویزکنسلینگ در هدفون چگونه عمل می‌کند؟

Noise Cancellation در میکروفون هدفون توسط شما قابل تشخیص نیست. زمانی می‌توانید مطمئن شوید که میکروفون هدفون شما قابلیت نویزکنسلینگ میکروفون را به خوبی اجرا می‌کند، که با شخصی مکالمه کنید. هنگام گفتگو با شخص مورد نظر از او سوال کنید که آیا صدای شما را بدون نویز دارد یا نه. شرکت‌های تولید‌کننده با طراحی خاصی، شکل و موقعیت میکروفون و نحوه‌ی پردازش سیگنال‌های صوتی را پیاده می‌کنند که بیشترین بازدهی را بتوان از آن خروجی گرفت.

به‌طورمثال در بعضی از هدفون و هندزفری‌ها سوکتی برای حذف نویز باد دارند که در هنگام قرار گرفتن در مجاورت باد، نویز باد برای مخاطب شما که در حال گفتگوی با او هستید حذف می‌شود. هندزفری ضد آب در کنار قابلیت نویزکنسلینیگ شاید همه‌ی آن‌چیزی است که به آن نیاز دارید در این خصوص می‌توانید به صفحه‌ی هندزفری ضد آب مراجعه و به صورت اینترنتی هدفون خود را سفارش دهید.

ایرپادز‌های اپل چگونه نویز میکروفون و هدفون را از بین می‌برند؟

ایرپادز‌های اپل چگونه نویز میکروفون و هدفون را از بین می‌برند؟

شرکت‌های تولید‌کننده برند برای اینکه کیفیت صدا و میکروفون بدون هیچ گونه نویزی باشد از دو میکروفون برای هدفون استفده می‌کنند. یکی از این میکروفون‌ها در نزدیکی دهان و میکروفون دیگر با فاصله از دهان شما قرار دارد. ابتدا میکروفون اول صدای شما را دریافت می‌کند؛ اما میکروفون دوم صدای شما و محیط را همزمان با هم دریافت می‌کند.

دقیقا کار این دو میکروفون چیست؟ با الگوریتم‌هایی ویژه‌ای که برای حذف نویز روی هدفون پیاده‌سازی می‌شود صدای اول و دوم از هم تفکیک و هدفون قادر به تشخیص صدای شما می‌شود و فقط صدای شما به گوش مخاطب می‌رسد. این فرایند پیچیده و حالت دو میکروفون فقط در هدفون‌های شرکت‌های برندی همچون اپل دیده می‌شود.

لازم به ذکر است که زمانی‌که دارید به دنبال هندزفری‌ گیمینگ یا هر نوع هدفون دیگری هستید توجه داشته باشید که کمپانی‌های تولید‌کننده برای حالت دو میکروفون خود و حذف نویز، نام‌های خاصی را انتخاب می‌کنند. بطور مثال کمپانی جبرا برای میکروفون‌های دوگانه خود نام Noise Blackout را انتخاب کرده‌اند.

عملکرد این قابلیت در همه‌ی برندها یکسان است. صدای محیط با الگوریتم خاصی فیلتر و نویز‌ها حذف می‌شوند؛ اما کمپانی‌ها با توجه به سیاست‌های فروش و بازاریابی خاصی که دارند، هر کدام نام متفاوتی را به آن داده‌اند. با همه‌ی این تفاسیر اگر برای خرید هدفون نیاز به راهنمایی بیشتری دارید، مقاله هندزفری خوب چی بخرم برای شما نگارش شده تا بتواند راهگشای شما در هنگام خرید هر نوع هدفونی باشد.

چگونه نویز هدفون را از بین ببریم؟

کمپانی‌های تولید‌کننده هدفون و هندزفری تلاش دارند تا انواع نویز‌ها را شناسایی و برای هر کدام راه‌حلی پیدا و روی دیوایس خود پیاده کنند. در واقع کمپانی‌های برند به دنبال رضایت کاربران هستند و می‌خواهند برندشان مشتریان وفاداری داشته باشد؛ به همین خاطر، با طراحی هدفون‌های بدون نویز تلاش دارند تا هر نوع صدایی که با هدفون خود می‌شنوید با بالاترین کیفیت ممکن همراه باشد. تکنولوژی Noise Cancellation راهکار موثری بود که کمپانی‌ها بواسطه‌ی آن، بسیاری از نویز‌ها را از بین بردند. اما Noise Cancellation در هدفون‌ها به دو نوع پسیو و اکتیو هستند که در ادامه هر کدام را بطور اختصاصی بررسی می‌کنیم.

  • نویز کنسلینگ پسیو یا نویز ایزولیشن در هدفون چیست؟

نویزکنسلینگ پسیو به این معناست که طراحی هدفون و هندزفری می‌تواند طوری باشد که کاملا داخل گوش را پر کند و دقیقا هماندازه‌ی ابعاد داخلی گوش باشد. در واقع شکل و فرم این هندزفری‌ها به شکلی است که باعث می‌شود هیچ صدایی از بیرون به گوش نرسد. این قابلیت زمانی بیشتر درک می‌شود که از خیابان عبور می‌کنید و در حال مکالمه یا شنیدن موسیقی هستید و صدای ماشین‌ها و آدم‌ها آنقدر بلند است که نمی‌گذارند که صدای موسیقی یا شخصی که در حال مکالمه با او هستید را به درستی بشنوید.

ایرپادز‌های اپل دقیقا بر اساس قابلیت نویزکنسلینگ پسیو ساخته شده‌اند؛ ایرپادز‌ها به دلیل پوشش سیلیکونی مناسب، با ابعاد گوش مطابقت کامل دارند و هر گونه صدای بیرونی را فیلتر و ایزوله می‌کنند و شما به راحتی می‌توانید از خیابان عبور کنید و صدای مخاطب یا موسیقی خود را به راحتی و با کیفیت بالا و بدون نویز بشنوید. برای کسانی‌که مدام در حال کار در محیط‌های شلوغ هستند، با استفاده از هدفون‌های با قابلیت نویزکنلسینگ پسیو به راحتی صدای همکاران و محیط خود را فیلتر می‌کنند و با کیفیت بالا می‌توانند تماس‌های تلفنی خود را پیش ببرند.

  • نویز کنسلیشن اکتیو در هدفون چیست و چگونه عمل می‌کند؟

تا حالا شده که با شخصی مکالمه کنید و به شما بگوید که صدای باد، خش خش، کولر، تلویزیون و... را بهتر از شما می‌شنود؟ نویزکنسلینگ اکتیو دقیقا برای فرکانس‌هایی پایین برای صدا‌های ثابت محیطی ایجاد شده است. تکنولوژی نویز کنسلینگ اکتیو با مکانیزم جذابی که دارد کلیه‌ی نویز‌های بیرونی را آنالیز و با ایجاد آنتی نویز مناسب باعث می‌شود که آن صدا‌ها به گوش شما نرسند. در واقع نویزکنسلینگ اکتیو نوعی موج معکوس، علیه تمام نویز‌ها و صدا‌هایی ثابتی است که دائما باعث می‌شوند که کیفیت صدایی که می‌شنوید بسیار افت کند.

در صورتی‌که هندزفری شما سامسونگ است، پیشنهاد می‌کنیم که تنظیمات هندزفری سیمی در گوشی سامسونگ را مطالعه کنید تا با اعمال تنطیمات درست همراه با تکنولوژی رفع نویز از هر نوع صدایی که با هدفون خود می‌شنوید، لذت ببرید.

بهترین راه برای حذف نویز هدفون

همه‌ی هندزفری‌ها نویز دارند، اما کمپانی‌های برند همیشه سعی داشته‌اند که با استفاده از تکنولوژی، نویز‌ها را به حداقل برسانند. برای حذف نویز باد، فشار، صدای محیط و... از تکنولوژی نویزکنسلینگ در هدفون و هندزفری‌ها استفاده می‌شود تا علاوه بر اینکه صدای محیط فیلتر و ایزوله شود، صدای شما نیز به صورت کاملا شفاف به گوش مخاطب‌تان برسد.

همچنین کمپانی‌ها با طراحی ویژه هندزفری و هدفون‌ها سعی داشته‌اند که ابعاد سرک‌های هندزفری را مطابق با ابعاد گوش بسازند که کاملا در داخل گوش قرار بگیرند و صدای محیط را فیلتر کنند. تنها چیزی که لازم دارید این است که از برند معتبری هدفون خود را خریداری کنید و به انواع نویز‌های محیطی، پایان دهید.

برای خرید هندزفری‌های استاندارد با تکنولوژی نویزکنسلینگ می‌توانید از وب‌سایت جانبی که بزرگترین فروشگاه آنلاین لوازم جانبی در ایران است، هدفون خود را خریداری کنید.

افزودن دیدگاه
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)