چگونه در شیائومی اسکرین شات بگیریم؟ آموزش تصویری

 • تاریخ: دوشنبه 26 دی 1401 - 09:58
 • صفحه: بلاگ
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
چگونه در شیائومی اسکرین شات بگیریم؟ آموزش تصویری

خیلی وقت‌ها نیاز پیدا می‌کنیم که اسکرین شات یا عکس از صفحه گوشی بگیریم. به همین دلیل بهتر است با روش‌های مختلف گرفتن اسکرین شات در شیائومی آشنا باشید تا در مواقع لزوم خیلی سریع عکسی از صفحه گوشی خود ثبت کنید. پس در ادامه با جانبی همراه باشید.

استفاده از دکمه‌های کناری؛ روش ثبت اسکرین شات در اندروید

احتمالا با این روش قبلا هم آشنایی داشتید. نه تنها در گوشی‌های برند شیائومی که تقریبا در تمام گوشی‌های اندروید شما می‌توانید با فشردن هم‌زمان دکمۀ پاور با یکی از دکمه‌های کم کردن یا زیاد کردن صدا از صفحه خود عکس بگیرید. البته باید در فشردن دکمه‌ها دقت کنید و آن‌ها را کاملا هم‌زمان فشار دهید تا عمل کنند. زمانی که یک اسکرین شات گرفته می‌شود، تصویری از صفحه نمایش در کادری کوچک‌تر به شما نمایش داده خواهد شد. اگر قلق استفاده از این روش را بدانید، در مواقع لزوم خیلی سریع می‌توانید اسکرین شات خود را بگیرید.

استفاده از دکمه‌های کناری؛ روش ثبت اسکرین شات در اندروید

استفاده از کنترل پنل؛ روش دوم گرفتن عکس از صفحه موبایل شیائومی

اگر روی گوشی شما MIUI 12 یا نسخه‌های جدیدتر آن نصب شده است، می‌توانید انگشت خود را از گوشه سمت راست صفحه به سمت پایین بکشید. با این کار کنترل پلن گوشی باز می‌شود. (در گوشی‌هایی که  MIUI 11 دارند، کافی است که از قسمتی در بالای صفحه انگشت خود را به سمت پایین بکشید.) سپس کافی است که گزینۀ Screenshot  را که آیکونی شبیه به یک قیچی دارد، انتخاب کنید. با این کار از صفحه شما عکس گرفته می‌شود. در نظر داشته باشید که استفاده از این روش در مواقعی که عجله دارید و سوژه مدت زمان کمی روی صفحه گوشی شما ماندگار است، گزینۀ مناسبی به نظر نمی‌رسد. دسترسی به این روش کمی زمان‌بر است؛ مگر این که قبلا از ترفندهای افزایش سرعت گوشی شیائومی استفاده کرده باشید.

 استفاده از کنترل پنل؛ روش دوم گرفتن عکس از صفحه موبایل شیائومی

روش گرفتن اسکرین شات با سه انگشت شیائومی؛ چگونه با سه انگشت اسکرین شات بگیریم ؟

روش جالب دیگری که می‌توانید با آن در عرض میلی ثانیه از صفحه خود عکس بگیرید، روش سه انگشتی است. در این روش کافی‌ست که سه انگشت وسط خود را به سرعت از سمت بالا به سمت پایین صفحه بکشید، به صورتی که هم‌زمان هر سه صفحه را لمس کنند.

معمولا این قابلیت به صورت پیش فرض در گوشی‌های شیائومی فعال است؛ با این وجود اگر با چندبار امتحان کردن، این روش روی گوشی شما جواب نداد، باید نگاهی به تنظیمات گوشی خود داشته باشید.

 • وارد بخش Setting یا تنظیمات گوشی شیائومی شوید.
 • گزینۀ Additional Settings را انتخاب کنید.
 • سپس روی گزینۀ Button and Gesture Shortcuts ضربه بزنید.
 • حالا گزینۀ Take A Screenshot را انتخاب کنید.
 • در نهایت باید Slide 3 fingers down را فعال کنید.

در نظر داشته باشید که این گزینه‌ها بسته به مدل گوشی شیائومی شما ممکن است کمی متفاوت تعریف شده باشند. به خصوص اگر مدت‌هاست که برای آپدیت کردن گوشی شیائومی خود اقدام نکرده‌اید.

روش گرفتن اسکرین شات با سه انگشت شیائومی

اسکرین شات شیائومی با ضربه به پشت گوشی؛ چگونه با ضربه به پشت گوشی اسکرین بگیریم؟

آیا می‌دانستید که برای گرفتن اسکرین شات در شیائومی تنها کافی است که به پشت گوشی خود ضربه بزنید؟ البته   این قابلیت کاربردی تنها برای برخی از مدل‌های گوشی‌های برند شیائومی قابل دسترسی است. به هر حال بد نیست که برای بررسی و فعال کردن این قابلیت جالب در گوشی خود مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

 • تنظیمات یا setting گوشی خود را باز کنید.
 • روی گزینه Additional Settings ضربه بزنید.
 • سپس گزینۀ Gesture Shortcuts و پس از آن Back Tap را انتخاب کنید.
 • حالا می‌توانید یکی از گزینه‌های double tap back (دوبار ضربه زدن به پشت) یا Triple tap back (سه بار ضربه زدن به پشت) را انتخاب کنید.
 • حالا لیستی از گزینه‌هایی که می‌توانید با ضربه زدن به پشت گوشی به آن‌ها دسترسی پیدا کنید، به شما نمایش داده می‌شود. take a screenshot را در میان آن‌ها انتخاب کنید.
 • با اعمال این تنظیمات، بعد از این کافی است که برای گرفتن اسکرین شات تنها با انگشت اشاره به پشت گوشی خود 2 یا 3 بار ضربه بزنید.

اگر از این ترفند خوش‌تان آمد، توصیه می‌کنیم که بقیه ترفندهای گوشی شیائومی را هم بهتر بشناسید.

اسکرین شات شیائومی با ضربه به پشت گوشی

گرفتن عکس از صفحه گوشی شیائومی با کمک Quick Ball ؛ آخرین روش گرفتن اسکرین شات

آیا در گوشی شما منو یا افزونۀ Quick Ball  فعال است؟ در برخی از مدل‌های گوشی شیائومی این افزونه تعریف شده است تا جایگزینی برای دکمه‌های «برگشت»، «خانه» و «برنامه‌های اخیر» در پایین صفحه باشد. معمولا برای دسترسی آسان‌تر گزینۀ اسکرین شات هم در این منو قرار دارد. البته اگر هم تعریف نشده بود، می‌توانید قابلیت Screenshot  یا هر گزینه دیگری را به این منوی کوچک اضافه کنید. برای فعال کردن منوی  Quick Ball مراحل زیر را در گوشی خود پشت سر بگذارید:

 • تنظیمات یا setting گوشی خود را باز کنید.
 • گزینۀ Additional Settingsرا انتخاب کنید.
 • روی Quick Ball turn on ضربه بزنید تا فعال شود. در همین بخش با کمک گزینۀ Select shortcuts می‌توانید زیر گزینه‌های این منو را به انتخاب خود تغییر دهید.
 • حالا باید روی صفحه شما منوی نیم دایره‌ایQuick Ball ظاهر شده باشد.
 • بعد از این برای عکس گرفتن از صفحه گوشی کافی است که روی نماد Quick Ballضربه بزنید و سپس آیکون قیچی مانند اسکرین شات را انتخاب کنید.

منوی Quick Ball  برای استفاده از گوشی با تنها یک دست طراحی شده است. پس در مواقعی که نمی‌توانید از هر دو دست خود استفاده کنید، می‌توانید برای گرفتن اسکرین شات در شیائومی از این منو کمک بگیرید. اگر در طول روز زیاد از گوشی خود تنها با یک دست استفاده می‌کنید، حتما قاب موبایل مناسبی را برای حفظ امنیت آن انتخاب کنید.

گرفتن عکس از صفحه گوشی شیائومی با کمک Quick Ball 

نحوه گرفتن اسکرین شات بلند در شیائومی؛ چگونه اسکرین شات طولانی در شیائومی بگیریم؟

یکی دیگر از گزینه‌های جالب گوشی‌های هوشمند امروزی، قابلیت ثبت اسکرین‌ شات‌های طولانی، بلند یا اسکرولی است. این قابلیت زمانی به کار شما می‌آید که قصد دارید از چند صفحه یک pdf، صفحه طولانی یک سایت و غیره عکس بگیرید. در حالت عادی مجبور هستید که مرتب صفحه را به پایین اسکرول کنید و چندین اسکرین شات از آن بگیرید؛ اما با این قابلیت کار شما بسیار آسان‌تر خواهد شد.

برای گرفتن اسکرین شات بلند در شیائومی، به یکی از روش‌هایی که در بالا توضیح دادیم، از صفحه خود عکس بگیرید. بلافاصله بعد از این که عکس ثبت شد، در گوشه سمت راست و بالای صفحه گوشی، پیش نمایشی از آن دیده می‌شود. کافی است که روی گزینۀ Scroll  در زیر پیش نمایش تصویر ضربه بزنید. به این ترتیب تا زمانی که شما گزینۀ Done  را انتخاب نکنید، از صفحه اسکرین شات طولانی گرفته می‌شود. البته اگر متن یا صفحه موردنظر هم به پایین برسد، به صورت خودکار اسکرین شات بلند متوقف خواهد شد. اگر در حین انجام این مراحل ساده احساس می‌کنید که دمای گوشی بیش از اندازه افزایش پیدا کرده است، برای جلوگیری از آسیب دیدن قطعات سخت افزاری آن، حتما علت داغ شدن گوشی شیائومی را بررسی کنید.

چگونه کیفیت اسکرین شات شیائومی را بالا ببریم؟ دلیل تار شدن اسکرین شات

برخی از کاربران شیائومی گلایه دارند که کیفیت اسکرین شات شیائومی پایین است و عکس‌های گرفته شده تیره و تار به نظر می‌رسند. اگر شما هم یکی از این کاربران هستید، وارد بخش تنظیمات یا setting گوشی خود شوید. سپس گزینۀ display و پس از آن dark mode را انتخاب کرده و آن را غیرفعال کنید.  حالت Dark mode تنظیمات صفحه نمایش گوشی شما را تاریک می‌کند تا نور آن کمتر به چشم آسیب بزند. این حالت هم‌چنین، برای صرفه‌جویی در مصرف باتری گوشی هم کاربرد دارد. روشن بودن حالت دارک، روی اسکرین شات‌ها، محیط برنامه‌ها و شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام هم اثر می‌گذارد و آن‌ها را تیره می‌کند. با غیرفعال کردن این حالات احتمالا مشکل شما حل خواهد شد.

البته اگر دوست ندارید که حالت تیره گوشی خود را غیرفعال کنید و از آن لذت می‌برید، می‌توانید تنظیمات بیشتری را به کار بگیرید. در همان مسیری که حالت Dark mode را فعال یا غیرفعال می‌کنید، به دنبال گزینۀ مانند More Dark mode options  یا «گزینه‌های بیشتر حالت تیره» باشید. سپس گزینۀ  Adjust wallpaper to Dark mode یا «سازگاری پس زمینه با حالت تیره» را غیرفعال کنید تا این حالت روی تصویر پس زمینه گوشی شما اثر نگذارد.

 چگونه کیفیت اسکرین شات شیائومی را بالا ببریم؟ دلیل تار شدن اسکرین شات

چرا اسکرین شات ذخیره نمیشود؟ دلیل ذخیره نشدن اسکرین شات در شیائومی

زمانی که از صفحه نمایش خود یک عکس می‌گیرید، به صورت خودکار در گالری شما ذخیره خواهد شد. این تصاویر را معمولا می‌توانید در پوشه‌ای به نام screenshots پیدا کنید؛ اما گاهی پیش می‌آید که به دلایل مختلف عکس گرفته شده در این پوشه ذخیره نمی‌شود. مهم‌ترین دلایلی که باعث بروز این مشکل می‌شوند، عبارتند از:

 • پر بودن حافظه گوشی شیائومی؛ علت ذخیره نشدن اسکرین شات

اگر حافظه گوشی شما پر باشد، عکس‌هایی که از صفحه گوشی می‌گیرید، در گالری شما ذخیره نمی‌شوند. بنابراین، یک بار فایل‌های اضافه را پاک کرده یا از روش‌های کاربردی برای خالی کردن حافظه گوشی استفاده کنید. سپس دوباره گرفتن اسکرین شات را امتحان کنید.

 • محدودیت‌های برنامه‌ای و روش دور زدن محدودیت اسکرین شات

ممکن است در هنگام استفاده از یک اپلیکیشن خاص دکمه‌ها و روش‌های گرفتن اسکرین شات در شیائومی اثر نکنند. در این مواقع معمولا در برنامه محدودیتی برای این کار تعریف شده است. برای مثال در نرم‌افزارهای مثل رمزنگارها، برنامه‌های مالی و غیره این مشکل به وجود می‌آید. برای رفع آن می‌توانید از اپلیکیشن‌های جانبی مثل Screen master و AZ Screen Recorder کمک بگیرید. برنامه‌هایی که قابلیت اسکرین شات را غیرفعال کرده‌اند، قادر به تشخیص این برنامه‌های جانبی نیستند و شما می‌توانید برای دور زدن محدودیت اسکرین شات روی آن‌ها حساب کنید.

 • محدودیت‌های امنیتی؛ علت اسکرین شات نگرفتن گوشی

اگر زمانی که برای گرفتن اسکرین شات اقدام می‌کنید، خطای Can’t take screenshot due to security policy روی صفحه ظاهر می‌شود، مسئله امنیتی است. ترجمه این خطا (به دلیل سیاست امنیتی عکس گرفتن از صفحه ممکن نیست.) است و شما را در گرفتن عکس از صفحه محدود می‌کند. این ارور را بیشتر در همراه بانک‌ها، اپلیکیشن‌های مالی یا امنیتی مشاهده می‌کنید.

 • محدودیت مرورگر و رفع مشکل اسکرین شات در گوشی شیائومی

گاهی هنگام گرفتن عکس از یک صفحه وب با مشکل مواجه می‌شوید. اگر از مرورگر گوگل کروم و به ویژه حالت ناشناس آن یعنی incognito mode استفاده می‌کنید، احتمال بروز چنین مشکلی بیشتر است. چرا که گوگل محدودیت‌هایی را برای گرفتن عکس از برخی صفحات وب تعریف کرده است. بنابراین، اگر قصد گرفتن اسکرین شات در مرورگر کروم را دارید، حتما دقت کنید که در حالت incognito mode نباشید. هم‌چنین، می‌توانید به سراغ مرورگرهای دیگر بروید.

محدودیت مرورگر و رفع مشکل اسکرین شات در گوشی شیائومی

شما از چه روشی برای گرفتن اسکرین شات استفاده می‌کنید؟

در این مطلب 5 روش برای گرفتن اسکرین شات در شیائومی را به شما معرفی کردیم. نگاهی هم به مشکلات احتمالی گرفتن عکس از صفحه در این گوشی‌ها داشتیم. حالا شما می‌دانید که دقیقا تنظیمات اسکرین شات شیائومی کجاست. با این وجود، اگر هم‌چنان سوالی دارید، در بخش نظرات مطرح کنید. در آخر پیشنهاد می‌کنیم که حتما نگاهی به لوازم جانبی شیائومی داشته باشید.

افزودن دیدگاه
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)