دستگاه تصفیه هوا بخریم یا نه؟

 • تاریخ: سه شنبه 2 آبان 1402 - 18:20
 • صفحه: بلاگ
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
دستگاه تصفیه هوا بخریم یا نه؟

در نگاه اول همه دستگاه‌های تصفیه هوا کاربردی و مفید به نظر می‌رسند. فروشنده‌ها و سازنده‌ها ادعا می‌کنند که با یک دستگاه تصفیه دیگر نباید نگران آلودگی هوا، آلرژی و غیره باشید؛ اما آیا واقعا می‌توان به این حرف‌ها اعتماد کرد؟ آیا دستگاه تصفیه هوا مفید است؟

اگر به‌دنبال یک پاسخ کوتاه هستید، باید بگوییم که دستگاه‌های تصفیه هوا موثر هستند. این دستگاه‌ها می‌توانند کیفیت هوای محیط شما را بهتر کنند؛ اما نه صددرصد و نه همیشه. این موضوع به دستگاه تصفیه، میزان آلودگی هوا و نیاز شما بستگی دارد. اگر می‌خواهید بدانید که دستگاه‌های تصفیه هوا دقیقا چه کاری را انجام می‌دهند و تا چه اندازه موثر هستند، در ادامه همراه ما باشید.

دستگاه تصفیه هوا چگونه کار میکند؟

دستگاه‌های تصفیه هوا انواع بسیاری زیادی دارد. قابلیت‌ها، نوع فیلترها، طراحی و غیره آن‌ها با یکدیگر متفاوت است. با وجود این، سازوکار اصلی آن‌ها یکسان است. همه این دستگاه‌ها یک فن دارند که هوا را به داخل می‌کشد. سپس هوا را از فیلترهای خود عبور می‌دهند تا آلاینده‌ها و ذرات معلق توسط آن‌ها جذب شوند. در نهایت هوای پاک و تمیز را از فیلتر خارج کرده و دوباره در اتاق پخش می‌کنند.

حالا این که واقعا آیا دستگاه تصفیه هوا موثر است یا نه، به فیلتر آن بستگی دارد. به‌علاوه، نوع آلاینده‌های محیط، اندازه فضا، ظرفیت دستگاه و غیره هم روی میزان تاثیرگذاری دستگاه اثر می‌گذارند.

پیشنهاد می‌کنیم در مورد شگفت انگیزترین فواید ماساژور چشم هم بخوانید.

دستگاه تصفیه هوا چگونه کار میکند؟

دستگاه تصفیه هوا چه ذراتی را جذب می کند؟

به طور کلی دستگاه تصفیه هوا، باید بتواند بیشتر ذرات ریزودرشت را جذب کند. از جمله:

 • انواع بو
 • دود
 • گردوخاک
 • گرده
 • ویروس‌ها
 • باکتری‌ها
 • رطوبت
 • شوره و موی حیوان خانگی
 • گرده
 • مواد شیمیایی
 • و غیره.

با وجود این، همه دستگاه‌ها قادر به جذب همه این ذرات نیستند. بسته به نوع فیلتری که در این دستگاه‌های تصفیه هوا استفاده می‌شود، هر کدام ذرات متفاوتی را جذب می‌کنند. در بعضی از مدل‌ها فیلترهایی به کار رفته است که تا 99 درصد آلودگی‌های محیط را از بین می‌برند. بعضی دیگر نه تنها این‌قدر موثر نیستند، بلکه عوارضی هم برای سلامتی شما به همراه دارند. در مقالۀ «عوارض دستگاه تصفیه هوا چیست؟» این مدل‌ها را کامل معرفی کرده‌ایم؛ اما در ادامه هم نگاه مختصری به آن‌ها خواهیم داشت.

انواع فیلترهای تصفیه هوا

در جواب به این سوال که آیا دستگاه تصفیه هوا مفید است؟ باید بگوییم که هیچ دستگاه تصفیه هوایی نمی‌تواند به صورت صددرصد تمام آلاینده‌ها، ذرات، میکروب‌ها و غیره موجود در هوای اتاق شما را از بین ببرد. با این حال بسته به نوع فیلتری که در این دستگاه‌ها استفاده می‌شود، ممکن است بسیاری از مواد حساسیت‌زا و آلاینده‌ها حذف شوند. انواع فیلترهایی که در دستگاه‌های تصفیه هوا استفاده می‌شوند، عبارتند از:

فیلترهای الکترواستاتیک:

این فیلترها راندمان بالایی دارند و می‌توانند آلاینده و آلرژن‌های ریز موجود در هوا را حذف کنند؛ اما در جذب ذرات بزرگ‌تر مثل هاگ‌های کپک موفق نیستند. به همین دلیل، به کسانی که بیماری تنفسی دارند، کمکی نمی‌کنند.

این فیلترهای با ایجاد مغناطیس ساکن، مولکول‌های گرد‌وغبار و آلاینده‌های موجود در هوا را سنگین می‌کنند. این مولکول‌ها بعد از سنگین‌شدن دیگر در هوا معلق نیستند؛ اما روی سایر سطوح منزل می‌نشینند. از همه بدتر این که فیلترها الکترواستاتیک گاز ازن تولید می‌کنند که حتی مقدار کم آن هم برای انسان خطرناک است.

 آیا دستگاه تصفیه هوا مفید است؟

فیلترهای UV

این فیلترها ویروس‌ها، باکتری‌ها، کپک، مخمر و غیره را به خوبی از بین می‌برند. از بیماری‌های تنفسی هم جلوگیری می‌کنند. پس برای محیط‌های آلوده‌ای مثل بیمارستان، آزمایشگاه و غیره مناسب هستند.

با وجود این، نمی‌توانند گردوغبار، دود، بو و غیره موجود در هوا را فیلتر کنند. از طرف دیگر، اگر غیراستاندارد باشند، گاز خطرناک ازن را در محیط منتشر می‌کنند.

فیلترهای کربن فعال

فیلترهای کربن فعال برای حذف آلاینده‌های ریز بسیار مناسب هستند. به علاوه، مواد شیمیایی، بو، گاز، دود و غیره را هم حذف می‌کنند. با این حال، در فیلترکردن ذرات درشت‌تری مثل گردوغبار یا حذف ویروس‌ها و باکتری‌ها خیلی موفق نیستند.

فیلترهای HEPA

بهترین دستگاه‌های تصفیه هوا از این نوع فیلتر استفاده می‌کنند. فیلترهای HEPA  نزدیک به  99.97 درصد آلاینده‌ها، مواد حساسیت‌زا، گردوغبارها، ذرات ریز و غیره را حذف می‌کنند. توسط همه پزشک‌ها هم تایید شده‌اند. پس اگر به دنبال یک دستگاه تصفیه هوا واقعا مفید و موثر هستید، باید حتما نوعی را انتخاب کنید که حتما دارای فیلتر HEPA باشد. البته بهتر است که دستگاه علاوه بر HEPA فیلتر کربن فعال هم داشته باشد.

آیا می‌دانید که دستگاه بخور سرد بهتر است یا گرم؟

میزان تاثیر دستگاه‌ تصفیه هوا به چه مواردی بستگی دارد؟

آیا دستگاه تصفیه هوا مفید است؟ تا این جا فهمیدیم که اگر از فیلتر خوب استفاده شود، بله؛ اما به جز نوع فیلتر موارد دیگری هم هستند که باید در نظر بگیرید. مثل:

 • تعداد فیلترهایی که در دستگاه به کار می‌رود؛
 • میزان هوایی که می‌تواند تصفیه کند؛ (برحسب مترمربع)
 • مقدار هوایی که می‌تواند به داخل فیلتر بکشد؛ (بر حسب فوت مکعب در دقیقه)
 • میزان آلاینده‌هایی که می‌تواند جذب کند؛ (برحسب درصد)
 • نرخ تحویل هوای پاک (CADR) یا میزان هوای پاکی که تحویل می‌دهد؛
 • وزن؛
 • قابلیت جابه‌جایی؛
 • نوع آلاینده‌هایی که قادر به فیلتر و حذف آن‌هاست؛
 • قدرت منبع آلاینده.

تمام این معیارها روی میزان اثردهی دستگاه تاثیر می‌گذارند. پس هنگام خرید دستگاه تصفیه هوا باید آن‌ها را در نظر بگیرید. اجازه دهید تا بیشتر در مورد این موضوع توضیح دهیم.

 میزان تاثیر دستگاه‌ تصفیه هوا به چه مواردی بستگی دارد؟  

مشخصات دستگاه تصفیه هوای خوب چیست؟

آیا دستگاه تصفیه هوا مفید است؟ نه همیشه و نه صددرصد. زمانی یک دستگاه تصفیه هوا خوب و موثر است که با نیازهای شما همخوانی داشته باشد. پس قبل از این که برای خرید دستگاه تصفیه هوا اقدام کنید، موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • ابعاد فضایی که قصد تصفیه هوای آن را دارید، مشخص کنید؛
 • معلوم کنید که قصد حذف چه آلاینده‌هایی را دارید؟ آیا فقط حذف موادشیمیایی و آلودگی‌ها برای شما کافی است یا حساسیت دارید و می‌خواهید آلرژن‌ها را هم از بین ببرید؟ اگر یک حیوان خانگی داشته باشید، باید دستگاهی را بخرید که قادر به فیلتر شوره‌ها و موی حیوانات هم باشد. هم‌چنین، اگر کودک یا سالمندی دارید، شاید بخواهید که دستگاه شما قابلیت حذف ویروس‌ها، باکتری‌ها و غیره را هم داشته باشد.

 •  همان‌طور که گفتیم نوع فیلتر مهم‌ترین معیاری است که باید در نظر بگیرید. بهترین انتخاب دستگاهی با فیلتر HEPA است که می‌تواند 99.5 درصد از ذرات موجود در هوا با اندازه 3 میکرون یا کمتر را هم حذف کند. از گرده، گردوغبار و رطوبت گرفته تا باکتری، ویروس و غیره. با وجود این، بهتر است که در دستگاه فقط از این فیلتر استفاده نشده باشد. فیلتر کربن فعال، زغال چوب یا غیره هم کمک می‌کنند تا دستگاه تصفیه هوا عملکرد بسیار بهتری داشته باشد. دستگاه تصفیه هوای هوشمند شیائومی H پرو یکی از بهترین دستگاه‌های بازار است که هر دو فیلتر را دارد.

مشخصات دستگاه تصفیه هوای خوب چیست؟

 • در نظر داشته باشید که راندمان فیلتر HEPA بستگی به تراکم الیاف داخلی آن‌ها دارد. این راندمان باMERV  نشان داده می‌شود. بهتر است دستگاهی بخرید که راندمان فیلتر آن حداقل MERV 13 باشد.

 • معیار مهم بعدی که باید در نظر بگیرید، نرخ تحویل هوای پاک (CADR) است. این معیار مقدار هوا تصفیه شده‌ای است که دستگاه دوباره به اتاق شما برمی‌گرداند. قاعده کلی این است که CADR دستگاه حداقل برابر با دو سوم مساحت اتاق باشد.
 • اگر قصد فیلترها دودهای غلیظ را دارید، CADR باید بالاتر در نظر گرفته شود. به طور کلی هر چه CADR بالاتر باشد، بهتر است.
 • در نظر داشته باشید که بعضی از دستگاه‌های تصفیه هوا، CADR را براساس اندازه ذرات و در سه دسته دودها، گردوغبار و گرده مشخص می‌کنند. 

13 نکته مهم که باید قبل از خرید ماساژور تفنگی بدانید

دستگاه تصفیه هوا چه کاری را نمی‌تواند انجام دهد؟

بعد از پاسخ‌دادن به این سوال که آیا دستگاه تصفیه هوا مفید است یا نه، نوبت به یک سوال مهم دیگر می‌رسد. دستگاه‌ تصفیه هوا چه کاری را نمی‌تواند انجام دهند؟

دستگاه تصفیه هوا چه کاری را نمی‌تواند انجام دهد؟

 • دستگاه تصفیه هوا نمی‌تواند کل خانه را عاری از میکروب نگه دارد

دستگاه تصفیه هوای استاندارد می‌تواند میکروب‌های خانه شما را تا حد زیادی فیلتر کند؛ اما انتظار معجزه از آن نداشته باشید. این دستگاه فقط می‌تواند هوای اتاق یا فضایی را که در آن قرار گرفته است، تصفیه کند. هوای اتاق‌های دیگر هم‌چنان آلوده می‌مانند.

از طرف دیگر، ویروس‌ها و میکروب‌ها فقط از طریق تنفس شما را بیمار نمی‌کنند. ممکن است ویروس‌ها داخل رطوبت هوا باشند. در این صورت، در هوا معلق نمی‌مانند. آن‌ها روی سطوح می‌نشینند و از این طریق ممکن است به بدن شما راه پیدا کنند. بنابراین، انتظار نداشته باشید که با استفاده از دستگاه تصفیه هوا دیگر هرگز بیمار نشوید یا بیماری از دیگر اعضای خانواده به شما منتقل نشود.

 • دستگاه تصفیه هوا نمی‌تواند تمام گردوغبارها را حذف کند

هر چقدر هم که دستگاه تصفیه هوای خوبی داشته باشید و هر چقدر هم که بتواند گردوغبارها را جذب کند، باز هم نیاز به گردگیری دارید. معمولا گردوغبارها سنگین هستند و خیلی در هوا معلق نمی‌ماند. آن‌ها خیلی زود روی سطوح، مبلمان، زمین و غیره می‌نشینند.

 • دستگاه تصفیه هوا نمی‌تواند بیماری‌های شما را درمان کند

دستگاه تصفیه هوا یک راه درمانی نیست. پس باعث بهبود کامل مشکلات تنفسی، آسم، آلرژی و غیره نمی‌شود. این دستگاه فقط می‌تواند به کاهش علایم این بیماری‌ها کمک کرده یا تا حدی از بروز این بیماری‌ها جلوگیری کند. ناگفته نماند که اگر آسم یا آلرژی دارید، فقط دستگاه‌های تصفیه هوا با فیلتر هیپا می‌توانند برای شما مفید باشند.

دستگاه تصفیه هوا بخریم یا نه؟

بهترین دستگاه های تصفیه هوا

در نهایت، دستگاه تصفیه هوا بخریم یا نه؟

آیا دستگاه تصفیه هوا مفید است؟ آیا دستگاه تصفیه هوا ارزش خرید دارد؟ اگر بخواهیم یک جواب کلی به این سوالات بدهیم، باید بگوییم که بله. دستگاه‌های تصفیه هوا می‌توانند تا حد زیادی آلاینده‌ها، ذرات معلق در هوا و مواد حساسیت‌زا را فیلتر کنند. البته این موضوع بستگی به نوع و تعداد فیلتر، ظرفیت، راندمان و سایر ویژگی‌های دستگاه هم دارد که در این مطلب کاملا به هر کدام از این موارد پرداخته‌ایم.

با وجود این، نباید انتظار داشته باشید که این دستگاه‌ها بتوانند به صورت صددرصد هوای محیط اطراف شما را تصفیه کنند. شما چه نظری دارید؟ اگر از دستگاه تصفیه هوا استفاده می‌کنید، حتما بنویسید که راضی هستید یا نه؟ اگر هم هنوز خرید نکرده‌اید و به دنبال بهترین و مطمئن‌ترین دستگاه‌ها هستید، حتما نگاهی به فروشگاه اینترنتی جانبی داشته باشید.

افزودن دیدگاه
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)