خطرات استفاده از دستگاه تصفیه هوای نامناسب را جدی بگیرید

 • تاریخ: دوشنبه 1 آبان 1402 - 03:55
 • صفحه: بلاگ
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
خطرات استفاده از دستگاه تصفیه هوای نامناسب را جدی بگیرید

عوارض دستگاه تصفیه هوا چیست؟ سردرد، گلودرد، سرفه، تشدید آسم و غیره از عوارضی هستند که توسط بعضی دستگاه‌های تصفیه هوا ایجاد می‌شوند. بله، این عوارض شایعه نیستند. گاهی دستگاه‌های تصفیه هوا نه تنها به سلامت شما کمکی نمی‌کنند؛ بلکه مشکلات تنفسی بیشتری را هم برای شما به وجود می‌آورند. البته خوشبختانه همه دستگاه‌های تصفیه هوا این عوارض را ندارد.

بعضی از مدل‌ها با فیلترهای مکانیکی طراحی شده‌اند که کاملا استاندارد و ایمن هستند؛ اما چگونه باید این موضوع را تشخیص داد؟ اگر قصد خرید یک دستگاه تصفیه هوا را دارید، حتما نگاهی به ادامه مطلب داشته باشید. شما باید قبل از خرید بدانید که کدام یک از تصفیه کننده‌های هوا برای سلامتی‌تان معجزه می‌کنند و کدام‌یک مشکل‌ساز هستند.

آیا عوارض دستگاه تصفیه هوا واقعیت دارد؟ تاثیر دستگاه تصفیه هوا در منزل

عوارض دستگاه تصفیه هوا بستگی به فیلترهایی دارد که در آن به کار است. به طور کلی اگر دستگاه تصفیه هوا با فیلترهای استاندارد تولید شده باشد، هیچ عوارض و اشعه‌ای ندارد. استفاده از این دستگاه‌های تصفیه هوا کاملا بی‌خطر است و حتی توسط پزشکان توصیه می‌شود. به خصوص برای کسانی که در کلان شهرها زندگی می‌کنند یا به گرده گل و غیره آلرژی دارند؛ یا افرادی که در منزل از حیوانات خانگی نگهداری می‌کنند.

در مقابل، دستگاه‌های تصفیه کننده‌ای که گاز ازن تولید می‌کنند، اصلا مناسب نیستند. این دستگاه‌ها برای پاک‌سازی هوای اطراف شما گاز ازن در هوا آزاد می‌کنند که می‌تواند مشکلات تنفسی به وجود آورد. حالا باید ببینیم که چه دستگاه‌هایی این گاز را تولید می‌کنند و چه دستگاه‌هایی نه.

اگر حوصله خواندن این مقاله را تا انتها ندارید و فقط به دنبال خرید یک دستگاه تصفیه هوای مطمئن و بدون عوارض هستید، کافی است که سری به فروشگاه اینترنتی جانبی بزنید و با خیال راحت خرید خود را انجام دهید.

 آیا عوارض دستگاه تصفیه هوا واقعیت دارد؟ تاثیر دستگاه تصفیه هوا در منزل

انواع دستگاه های تصفیه هوا کدامند؟ آشنایی با بهترین دستگا‌ه‌های تصفیه هوا دستگاه‌های تصفیه هوا بسیار متنوع هستند. همین موضوع باعث سردرگم‌شدن کاربران می‌شود. به خصوص که در ظاهر تمام این دستگاه‌ها کاربردی و مفید به نظر می‌رسند. با این وجود باید حتما نگاهی به سازوکار داخلی آن‌ها داشته باشید تا بتوانید بهترین نوع را انتخاب کنید. البته این نکته را هم بدانید که بعضی از دستگاه‌ها از چند فناوری برای تصفیه هوا استفاده می‌کنند.

دستگاه‌ تولیدکننده ازن؛ بدترین نوع دستگاه‌های تصفیه هوا

این نوع از تصفیه‌کننده‌های هوا سازوکاری دارند که باعث تولید گاز ازن می‌‌شود. این گاز بعد از تولیدشدن در سراسر اتاق پخش خواهد شد. ازن یک گاز تصفیه‌کننده است که موجودات زنده ریز و معلق در هوا مثل کپک‌ها، باکتری‌ها و غیره را از بین می‌برد. با وجود این، پس عوارض این نوع دستگاه تصفیه هوا چیست؟ کارشناسان گفته‌اند که خود گاز ازن مضرات زیادی برای انسان دارد.

تنفس این گاز در طولانی مدت می‌تواند به سلول‌های ریه و حس بویایی انسان آسیب بزند. بیماری‌های ریوی، احساس سوزش در گلو و سینه، آسم و غیره از جمله مشکلاتی هستند که این گاز برای انسان ایجاد می‌کند. متاسفانه حتی مقدار کمی از ازن هم می‌تواند مضر باشد. بنابراین، نباید از تصفیه کننده های هوا که این گاز را تولید می‌کنند، استفاده کرد.

آیا می‌دانید که عجیب‌ترین فواید ماساژور سر چیست؟

دستگاه با فیلترهای الکترواستاتیک؛ از دیگر انواع دستگاه‌های تصفیه هوا

این نوع از تصفیه‌کننده‌ها هوا را به داخل خود می‌کشند. سپس با ایجاد مغناطیس ساکن، گردوغبار و ذرات دیگر موجود در هوا را سنگین می‌کنند تا در هوا معلق نباشند. به این ترتیب، هوایی بدون ذرات آلوده‌کننده و مواد حساسیت‌زا در خانه شما پخش می‌شود. این دستگاه‌ها قیمت مناسبی دارند. از طرف دیگر، به خوبی می‌توانند آلاینده‌های کوچک را فیلتر کنند و هوای سالمی به شما تحویل دهند؛ اما در این نوع، عوارض دستگاه تصفیه هوا چیست؟

انواع دستگاه های تصفیه هوا کدامند؟

متاسفانه این دستگاه‌ها هم عوارضی دارند. برای مثال:

 • قادر به فیلتر آلاینده‌های بزرگ‌تر مثل هاگ‌های کپک نیستند. به همین دلیل برای کسانی‌که بیماری‌های تنفسی دارند، مناسب نیستد.
 • این دستگاه‌ها آلاینده‌ها را از بین نمی‌برند؛ فقط آن‌ها را سنگین می‌کنند. آلاینده‌های سنگین مثل گردوغبار روی فرش‌ها، مبل‌ها و سایر اشیای خانه می‌نشینند و آن‌ها را آلوده می‌کنند.
 • فیلتر این دستگاه‌ها باید زودبه‌زود تعویض شود.
 • بعضی از تحقیقات نشان داده است که این دستگاه‌ها هم در حین تصفیه هوا مقدار کمی ازن تولید می‌کنند. البته بعضی از تولیدکننده‌ها مدعی هستند که این گاز ازن را قبل از پخش‌شدن در هوا از بین می‌برند. با این وجود، به صورت مرتب باید از سالم‌بودن این دستگاه‌ها مطمئن شوید؛ در غیر این صورت ممکن است ازن بیشتری را در فضای خانه شما منتشر کنند.

با وجود تمام این معایب به نظر می‌رسد که نباید از این دستگاه‌ها هم استفاده کرد.

مزایا و معایب دستگاه‌های تصفیه هوا با فیلتر UV

بعضی از دستگاه‌های به فیلترهای هوای UV مجهز هستند. این دستگاه‌ها یک چراغ UV دارند که اشعه ماوراءبنفش را برای ازبین‌بردن ویروس‌ها و باکتری‌ها ساطع می‌کنند. دستگاه‌های دارای این فیلتر به افزایش کیفیت هوای منزل کمک زیادی می‌کنند و برای جلوگیری از بیماری‌های تنفسی هم موثر هستند. اشعه ماورابنفش این فیلترها با حذف میکروارگانیسم‌های خطرناک مثل: کپک، مخمر، ویروس‌ و باکتری‌ هوا را ضدعفونی می‌کند.

به همین دلیل از دستگاه‌هایی که این فیلترها را دارند، برای تصفیه محیط‌هایی مثل: آزمایشگاه‌ها، آشپزخانه‌ها، بیمارستان‌ها و غیره هم استفاده می‌شود؛ اما در نوع، عوارض دستگاه تصفیه هوا چیست؟

بعضی از فیلترهای UV می‌توانند خطرناک باشند. فیلترهای بی‌کیفیت و ارزان UV اکسیژن را به گاز ازن تبدیل می‌کنند. پس باید قبل از خرید آن‌ها مطمئن شوید که به صورت استاندارد تولید شده‌اند. از طرف دیگر، باید بدانید که این دستگاه‌ها گردوغبار را هم از بین نمی‌برند. به علاوه، قادر به فیلتر دود و بوی سیگار و غیره هم نیستند.

با تفاوت بین دستگاه‌های بخور گرم و سرد آشنا شوید.

مزایا و معایب دستگاه‌های تصفیه هوا با فیلترUV

فیلترهای کربن فعال یا Activated Carbon

این نوع از فیلترها برای حذف آلاینده‌ها منافذ ریزی دارند. زمانی که ذرات معلق در هوا از این منافذ عبور می‌کنند، وارد یک واکنش شیمیایی با مولکول‌های کربن می‌شوند و ساختار آن‌ها تغییر می‌کند. این فیلترها برای جذب مواد شیمیایی، انواع بو، گازها و دودها مناسب هستند.

حالا با وجود فیلترهای کربن فعال، عوارض دستگاه تصفیه هوا چیست؟ ظاهرا این فیلترها ضرری ندارند. با این وجود، قادر به حذف ذرات درشت‌تر مثل گردوغبار نیستند. از طرف دیگر، میکروارگانیسم هایی مانند باکتری‌ها و ویروس‌ها را هم فیلتر نمی‌کنند. به همین دلیل در دستگاه‌های تصفیه هوا به تنهایی استفاده نمی‌شوند؛ بلکه در کنار فیلترهای دیگر قرار می‌گیرند.

دستگاه‌هایی با فیلتر HEPA؛ بهترین دستگاه‌های تصفیه‌کننده هوا

فیلتر HEPA می‌تواند 99.97 درصد از آلاینده‌ها و مواد حساسیت‌زای موجود در هوا را حذف کند. خوشبختانه تمام ذرات ریزودرشت از گردوغبارها گرفته تا آلاینده‌های 0.3 میکرونی از دست این فیلتر نمی‌توانند فرار کنند. به همین دلیل متخصصان آلرژی و پزشکان استفاده از دستگاه‌هایی با فیلتر  HEPA را خیلی توصیه می‌کنند.

رتبه‌بندی MERV این فیلترها در حدود 16 است. این رتبه‌بندی با اعدادی بین 0 تا 20، میزان توانایی و راندمان دستگاه‌های تصفیه هوا را نشان می‌دهد. پس راندمان 16 فیلترهای HEPA نشان می‌دهد که این دستگاه‌ها در تصفیه هوای خانه بسیار موثر هستند و واقعا ارزش خرید دارند. دیگر مزایای این دستگاه‌ها عبارتند از:

مقرون به صرفه بودن: برخلاف سایر فیلترها که طول عمر کوتاهی دارند، فیلترهای HEPA دیرتر نیاز به تعویض پیدا می‌کنند. پس ارزش خرید بالایی دارند.

قابلیت فیلتر ذرات ریز و درشت: تمام ذرات معلق در هوا از جمله: گرده‌ها، شوره، گردوغبار تا انواع باکتری و ذرات ریزی که به چشم نمی‌آیند، فیلتر می‌شوند.

عدم تولید مواد مضر: فیلترهای HEPA مکانیکی هستند. بنابراین، برخلاف فیلترهای دیگر که گاز و مواد مضری را تولید می‌کنند، هیچ ماده مضری را در محیط خانه شما منتشر نخواهند کرد.

دستگاه‌هایی با فیلتر HEPA؛ بهترین دستگاه‌های تصفیه‌کننده هوا

آیا دستگاه‌هایی که فیلتر HEPA دارند، بدون عوارض هستند؟ معایب دستگاه تصفیه هوای HEPA 

تا این‌جا خواندید که در انواع مختلف، عوارض دستگاه تصفیه هوا چیست. می‌دانید که در بین دستگاه‌های تصفیه هوا تنها مدل‌هایی که فیلتر  HEPA دارند، بدون تولید هیچ مواد مضر می‌توانند به صورت کامل هوای منزل شما را تمیز کنند. با وجود این باید یک نکته مهم را بدانید؛ فیلترهای کثیف شده HEPA هم مشکلاتی را ایجاد می‌کنند. شما باید به صورت مرتب این فیلترها را عوض کنید؛ در غیر این صورت نه تنها باعث پاک‌سازی هوا نمی‌شوند؛ بلکه عوارضی را هم به وجود می‌آورند. برای مثال:

 • فیلتر کثیف‌شده، هوا را به خوبی از خود عبور نمی‌دهد؛
 • امکان دارد ذرات و آلاینده‌های که قبلا توسط فیلتر جذب شده‌اند، دوباره به بیرون رانده شوند؛
 • موتور برای عبوردادن هوا از فیلتر کثیف‌شده باید با قدرت بیشتری کار کند. این موضوع باعث می‌شود که صدای دستگاه بیشتر شود.

معمولا روی دستگاه‌های تصفیه هوا یک چراغ برای نشان‌دادن وضعیت فیلتر در نظر گرفته می‌شود. هنگامی که طول عمر فیلتر به پایان می‌رسد، این چراغ روشن خواهد شد. پس بهتر است در هنگام خرید، دستگاهی را انتخاب کنید که دارای این نشانگر باشد. در غیر این صورت، خودتان باید وضعیت فیلتر هوا را هر چند وقت یک‌بار بررسی کنید.

بیشتر بخوانید: آیا کارت بانکی کنار گوشی می‌سوزد؟

واقعا آیا دستگاه تصفیه هوا موثر است؟

معمولا کاربران بعد از این که خیال‌شان از بابت نداشتن مضرات دستگاه‌ تصفیه هوا راحت می‌شود؛ این سوال را می‌پرسند که اصلا آیا دستگاه های تصفیه هوا مفیدند؟ در جواب باید بگوییم که قطعا. این دستگاه‌ها می‌توانند ذرات مضر و معلق موجود در هوا مثل کپک‌ها، شوره حیوانات خانگی، گرده، موادشیمیایی، آلاینده‌ها و غیره را از هوا حذف کنند.

البته همان طور که گفتیم به شرطی که از دستگاه استاندارد و مناسبی برای تصفیه هوای منزل استفاده کنید؛ اما منظورمان از دستگاه استاندارد چیست؟ در ادامه ویژگی‌های یک دستگاه تصفیه هوای مناسب را با هم مرور می‌کنیم.

ایا دستگاه تصفیه هوا موثر است؟

بهترین دستگاه تصفیه هوا چه مشخصاتی دارد؟

یک دستگاه تصفیه هوا زمانی استاندارد و مناسب است که استفاده از آن بدون عوارض باشد و بتواند به طور کامل هوای اطراف را پاک‌سازی کند. چنین دستگاهی ویژگی‌های زیر را دارد:

 • از فیلتر HEPA استفاده می‌کند؛
 • در کنار فیلتر اصلی HEPA فیلتر مکمل کربن فعال را هم دارد؛
 • به هیچ‌عنوان ازن تولید نمی‌کند؛
 • از نوع یونیزاسیون یا الکترواستاتیکی نیست؛
 • توانایی تصفیه هوای یک اتاق را دارد؛
 • ظرفیت فیلتر هوا آن بین 1100 تا 2200 CFM است؛
 • توسط شرکت‌های معتبر و برندهای شناخته‌شده‌ای مثل شیائومی، سامسونگ، ال‌جی، مدیا و غیره تولید شده است.
بهترین دستگاه های تصفیه هوا

در کنار این ویژگی‌ها بهتر است که دستگاهی بخرید که میزان مصرف کمی داشته باشد. از طرف دیگر، دقت کنید که دستگاه صدای کمی تولید کند؛ چرا که ایجاد صدای زیاد یکی از رایج‌ترین مشکلات دستگاه‌های تصفیه هواست.

دستگاه تصفیه هوای هوشمند شیائومی H پرو، یکی از دستگاه‌هایی‌ست که تمام خصوصیات بالا را دارد.

بهترین دستگاه تصفیه هوا چه مشخصاتی دارد؟

عوارض و تاثیر دستگاه تصفیه هوا در منزل

دستگاه‌های تصفیه هوا می‌توانند به طول کامل هوای منزل را از آلاینده‌ها، موادحساسیت‌زا و غیره پاک‌سازی کنند. پزشکان هم به کسانی که در کلان شهرهای آلوده زندگی می‌کنند یا با آلرژی و بیماری‌های تنفسی درگیر هستند، خرید یک دستگاه تصفیه هوا را توصیه می‌کنند. البته نه هر دستگاهی. بعضی از دستگاه‌های تصفیه هوا عوارض زیادی دارند. در این مطلب گفتیم که در هر نوعی، عوارض دستگاه تصفیه هوا چیست؟

بیشتر دستگاه‌هایی که از فیلتر HEPA استفاده نمی‌کنند، می‌توانند مشکلات تنفسی و ریوی را برای شما به وجود آورند. به علاوه، حتی دستگاه‌های HEPA هم در صورتی بدون عوارض هستند که طول عمر فیلتر آن‌ها تمام نشده باشد. شما از چه دستگاهی برای تصفیه هوای منزل خود استفاده می‌کنید؟ آیا تاثیر دستگاه تصفیه هوا را احساس کرده‌اید؟ اگر هنوز برای خرید یک دستگاه خوب اقدام نکرده‌اید، می‌توانید به محصولات فروشگاه جانبی اعتماد کنید.

افزودن دیدگاه
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)