پارت نامبر آیفون چیست؟ آشنایی با بهترین پارت نامبر

 • تاریخ: شنبه 13 اسفند 1401 - 05:34
 • صفحه: بلاگ
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
پارت نامبر آیفون چیست؟ آشنایی با بهترین پارت نامبر

منظور از پارت نامبر آیفون چیست؟ کدام پارت نامبر بهتر است؟ Part numberها چه تفاوتی با هم دارند که باعث اختلاف قیمت میان آن‌ها می‌شود؟ آیا پارت نامبرها روی کیفیت آیفون اثر می‌گذارند؟ سوالات این چنینی را زیاد از زبان کسانی می‌‌شنویم که قصد خرید آیفون دارند. اگر شما هم در هنگام خرید آیفون در انتخاب میان پارت نامبرها سردرگم شده‌اید، کافی است تا پایان این مطلب همراه ما باشید تا هر آن‌چه را که باید در مورد پارت نامبرها بدانید.

پارت نامبر چیست؟ آشنایی با مفهوم Part number

پارت نامبر یا شماره منطقه یک کد مخصوص است که نه تنها به آیفون‌ها؛ بلکه به تمام محصولات الکترونیکی اختصاص داده می‌شود. با کمک پارت نامبرهای آیفون می‌توان به اطلاعات مهم زیادی دست پیدا کرد. مهم‌ترین این اطلاعات، کشوری است که این آیفون برای عرضه در آن تولید شده است. برای مثال، آیفون‌ها با پارت نامبر ZAA مخصوص استفاده در کشور سنگاپور طراحی شده‌اند.

متاسفانه از آن‌جایی که اپل کشور ایران را تحریم کرده، بنابراین هیچ پارت نامبری مخصوصی برای ایران در نظر گرفته نشده است. به همین دلیل، مجبور هستیم که بین پارت نامبر کشورهای دیگر یکی را برای خود انتخاب کنیم. همین موضوع باعث سردرگمی کاربران ایرانی در هنگام خرید آیفون می‌شود. به ویژه که این پارت نامبرها با قیمت‌های متفاوتی هم عرضه می‌شوند. دقت داشته باشید، گوشی‌های اپل همه آمریکایی هستند؛ اما در تایوان یا چین اسمبل می‌شوند. با این وجود، می‌توان نتیجه گرفت که تمام گوشی‌های اپل تحت شرایط یکسانی تولید می‌شوند. بنابراین، پارت نامبرها اصلا ربطی به کشور تولیدکننده آیفون ندارند.

 پارت نامبر چیست؟ آشنایی با مفهوم Part number

کیفیت پارت نامبرهای ایفون چه فرقی دارند؟ دلیل اختلاف قیمت پارت نامبرهای آیفون

گفتیم که پارت نامبرها ربطی به کشور تولیدکننده گوشی‌های آیفون ندارند. این گوشی‌ها همگی تحت شرایط یکسان و با کیفیت‌های برابری تولید می‌شوند. حتما در ذهن شما هم این سوال مطرح شده است که اگر تفاوتی در تولید این آیفون‌ها نیست؛ پس دلیل اختلاف قیمت آیفون‌ها با پارت نامبرها مختلف در چیست؟ شرکت اپل، برای تولید محصولات خود شرایط و قوانین هر کشور را در نظر می‌گیرد و با توجه به این موضوع ممکن است برخی از قابلیت‌های آیفون‌ را در بعضی از پارت نامبرها محدود کند.

البته این محدودیت‌ها بیشتر نرم‌افزاری و کاملا جزیی هستند. برای مثال، در کشور ژاپن عکس‌برداری بدون اجازه غیرقانونی است. شرکت تیزبین اپل هم زمانی با درنظرگرفتن این قانون آیفون‌های خود را به‌گونه‌ای تنظیم می‌کرد که حتی با فعال‌کردن گزینۀ سایلنت هم، صدای شاتر دوربین در هنگام عکس‌برداری قطع نشود. بنابراین، با توجه به جزیی‌بودن این محدودیت‌ها و  با توجه به یکسان‌بودن کیفیت تمام آیفون‌ها می‌توان نتیجه گرفت که اختلاف قیمت پارت نامبرها غیرمنطقی است. با این حال، باید قبل از خرید با همین تفاوت‌های جزیی هم آشنا باشید تا بهترین پارت نامبر را با توجه به نیاز خود انتخاب کنید.

بد نیست اگر با ترفندها و تنظیمات کاربردی آیفون آشنا شوید.

تفاوت پارت نامبرهای آیفون در چیست؟

پارت نامبرهایی که به کشور ایران وارد می‌شوند، محدود هستند. این پارت نامبرها در نرم‌افزار و برخی از مشخصات سخت‌افزاری با یکدیگر تفاوت‌های جزیی دارند که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت:

 • قبلا که آداپتورهای شارژ هنوز داخل جعبه آیفون‌ها پیدا می‌شدند، پارت نامبرهای مختلف از این لحاظ تفاوت داشتند. از آن‌جایی که اندازه آداپتورهای پارت نامبرهای مختلف یکسان نبودند، ابعاد جعبه آیفون‌ها هم گوناگون بود. بعد از حذف آداپتورهای شارژ، همه آیفون‌ها در جعبه‌های یک اندازه عرضه می‌شوند.
 • در برخی از کشورها سیم‌کارت‌های الکترونیکی (eSIM) مورد استفاده قرار می‌گیرند. اپل برای این کشورها آیفون‌هایی با دو جایگاه یکی برای سیم‌کارت‌های فیزیکی و یکی برای سیم‌کارت‌های الکترونیکی طراحی می‌کند. از آن‌جایی که در ایران از eSIM ها پشتیبانی نمی‌شود، عملا این نوع از پارت نامبرها تک سیم‌کارت به شمار می‌روند. در مقابل، در کشورهایی مثل سنگاپور و چین مانند ایران استفاده از سیم‌کارت‌های الکترونیکی امکان‌پذیر نیست. اپل، محصولات خود را برای این کشورها با دو جایگاه سیم کارت فیزیکی تولید می‌کند. بنابراین، اگر کسی در ایران قصد خرید آیفونی با دو سیم‌کارت را دارد، باید به سراغ پارت‌نامبرهای مشخصی برود.
 • در برخی از کشورها قوانین خاصی وجود دارد و اپل این قوانین را در طراحی پارت نامبرهایش درنظر می‌گیرید. برای مثال در کشور چین برقراری تماس تصویری با محدودیت‌هایی همراه است. به همین دلیل پارت نامبر چین بدون برنامه فیس تایم طراحی شده‌اند. در ادامه با تفاوت‌، مزایا و معایب پارت نامبر کشورهای مختلف بیشتر آشنا خواهیم شد.

 تفاوت پارت نامبرهای آیفون در چیست؟

کدام پارت نامبر آیفون را بخریم؟ آشنایی با انواع پارت نامبرهای آیفون

حالا که کاملا دانستید منظور پارت نامبر آیفون چیست و part numberها چه تفاوت‌های اصلی با یکدیگر دارند، به صورت جزیی‌تر به مشخصات پارت نامبرهایی که اجازه ورود به ایران را دارند، می‌پردازیم.

پارت نامبر zaa (سنگاپور)؛ بهترین پارت نامبر آیفون

پارت نامبرهای ZA برای عرضه در کشور سنگاپور تولید شده‌اند. این آیفون‌ها هیچ محدودیت نرم‌افزاری ندارد. به علاوه، دارای دو جایگاه برای سیم‌کارت‌های فیزیکی هستند. به همین دلیل، می‌توان بهترین پارت نامبر آیفون را برای کاربران ایرانی، ZA دانست.

پارت نامبر( CH) چین؛ دومین پارت نامبر خوب آیفون

در ایران بعد از پارت نامبر Zaa، پارت نامبر CH طرفداران زیادی دارد. این پارت نامبر برای عرضه در کشور چین تولید شده است. پارت نامبر چین هم از دو سیم کارت فیزیکی پشتیبانی می‌کند؛ اما محدودیت نرم‌افزاری دارد. در آیفون‌هایی با پارت نامبر چین نمی‌توان از تمام امکانات برنامه فیس‌تایم استفاده کرد. این برنامه که یکی از کاربردی‌ترین برنامه‌ها در گوشی آیفون محسوب می‌شود، به صورت پیش‌فرض روی گوشی نصب است. با این وجود کاربران تنها می‌توانند برای برقراری تماس تصویری از آن استفاده کنند. به این معنی که تماس‌های صوتی و گروهی را نمی‌توان با این برنامه برقرار کرد.

پارت نامبر J یا JA(ژاپن)؛ پارت نامبرهای تک سیم‌کارته

اگر پشتیبانی از دو سیم کارت اهمیت چندانی برای شما ندارد، می‌توانید به سراغ این پارت نامبرها بروید. البته در نسخه‌های قدیمی این پارت نامبر؛ امکان خاموش‌کردن صدای شاتر دوربین حتی در حالت سایلنت هم وجود نداشت. با این وجود، مثل ساخت اپل آیدی بدون نیاز به شماره موبایل برای دورزدن این محدودیت هم راهی پیدا شده است. کافی‌ست که کاربران حالت عکاسی روی live  تنظیم کنند.

پارت نامبر AE-AB (امارات)؛ از دیگر پارت نامبرهای تک سیم

پارت نامبرهای امارات که برای این کشور طراحی می‌شوند، هم با محدودیت سخت‌افزاری و هم نرم‌افزاری روبه‌رو هستند؛ اما محدودیت این پارت نامبر آیفون چیست؟ این پارت نامبرها تنها از یک سیم کارت فیزیکی پشتیبانی می‌کنند. به علاوه، به دلیل قوانین این کشور برنامه فیس تایم اصلا روی این آیفون‌ها نصب نیست.

کدام پارت نامبر آیفون را بخریم؟ آشنایی با انواع پارت نامبرهای آیفون

پارت نامبر LLA (آمریکا)؛ آیا پارت نامبر آمریکا بهتر است؟

پارت نامبرهای LLA به صورت سفارشی برای کاربران آمریکایی ساخته شده‌اند. البته این موضوع دلیل نمی‌شود که این پارت نامبر بهترین کیفیت را داشته باشند. پس منطقی نیست اگر بخواهید برای خرید آیفون‌های LLA هزینه بیشتری پرداخت کنید.

به ویژه که پارت نامبرهای LLA تنها از یک سیم‌کارت فیزیکی پشتیبانی می‌کنند. به علاوه، باید بدانید که آیفون‌های سفارش آمریکا از سری 12 و 13 به بعد، دارای یک آنتن فیزیکی mmWave فناوریG ۵ هستند. این آنتن را می‌توانید در کنارۀ سمت راست آیفون و دقیقا زیر دکمۀ پاور پیدا کنید. این آنتن در حال حاضر تنها در کشور آمریکا کاربرد دارد که از سه پهنای باند متفاوت برای پشتیبانی از فناوری 5G استفاده می‌کند. در سایر کشورها مثل ایران، عملا وجود این آنتن تفاوتی در استفاده از اینترنت 5G ایجاد نخواهد کرد. بنابراین، اصلا نیاز نیست که روی بودن یا نبودن این آنتن حساس شوید یا قیمت بالاتری برای آن پرداخت کنید. می‌توانید با کلیک روی لینک، در مورد ترفندهای شگفت‌انگیز آیفون 13 بیشتر بخوانید.

پارت نامبر گوشی آیفون کجاست؟ نحوه تشخیص پارت نامبر آیفون

همان طور که ممکن است روش تشخیص هک شدن گوشی آیفون برای شما سوال باشد، احتمالا این سوال هم برای شما مطرح شده که پارت نامبر آیفون را از کجا بفهمیم و تشخیص دهیم؟ برای این کار می‌توانید از دو روش زیر استفاده کنید:

نحوه فهمیدن پارت نامبر آیفون از طریق تنظیمات:

مراحل تشخیص پارت نامبر آیفون چیست؟ برای این منظور به گوشی خود مراجعه کنید و مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

 • Setting گوشی را باز کنید.
 • وارد گزینۀ General و سپسabout  شوید.
 • در این مرحله باید به کدی که روبروی model number نوشته شده است، دقت کنید. در انتهای این کد و قبل از علامت ممیز، پارت نامبر آیفون شما دیده می‌شود. برای مثال اگر در این قسمت کد MG4F2LL/A را مشاهده کردید، با توجه به دو حرف LL که قبل از ممیز قرار دارد، می‌توان فهمید که این پارت نامبر متعلق به کشور امریکا است.

نحوه فهمیدن پارت نامبر آیفون از طریق تنظیمات: 

تشخیص پارت نامبر آیفون از روی جعبه

خوشبختانه می‌توان بدون نیاز به راه‌اندازی آیفون و مراجعه به تنظیمات هم از پارت نامبر آیفون اطلاع پیدا کرد. برای این کار کافی است به جعبه آیفون خود مراجعه کنید و با کمی دقت این کد را پیدا کنید.

 تشخیص پارت نامبر آیفون از روی جعبه

تشخیص LLA بودن آیفون

برای تشخیص lla بودن آیفون در سری‌های 11 به بعد می‌توانید علاوه بر مراجعه به تنظیمات یا جعبه گوشی به ظاهر آن هم دقت کنید. همان‌طور که گفتیم در کنار لبۀ سمت راست این گوشی‌ها یک آنتن فیزیکی قرار دارد که می‌توانید زیر دکمه پاور آن را پیدا کنید. در نسخه‌های قدیمی‌تر؛ اما این آنتن‌ها دیده نمی‌شود و باید به همان تنظیمات یا جعبه مراجعه کرد.

کاربرد پارت نامبر آیفون چیست؟ اطلاعات پارت نامبر در آیفون

پارت نامبرها روی قطعات و جعبه گوشی‌های آیفون درج می‌شوند و کاربردهای فراوانی دارد. در ادامه به این کاربردهای مهم اشاره می‌کنیم:

 • اگر به اصل بودن آیفون خود شک دارید، با کمک پارت نامبر می‌توانید اصل یا فیک‌بودن آیفون را تشخیص دهید.
 • اگر نگرانید که گوشی دست دومی که قصد خرید آن را دارید، سرقتی باشد، با تطبیق پارت نامبر حک شده روی آیفون با کد نوشته شده روی جعبه می‌توان از سرقتی‌نبودن گوشی آیفون دست دوم اطمینان پیدا کنید. (بد نیست که نگاهی به راهنمای خرید گوشی دست دوم اندروید و آیفون داشته باشید.)
 • اگر نگرانید که گوشی که به عنوان نو می‌خرید، قبلا مورد استفاده قرار گرفته باشد؛ باید از پارت نامبر کمک بگیرید. زمان دقیق اولین باری را که گوشی آیفون روشن شده است، با این کد مشخص می‌شود.
 • اگر در مورد گارانتی آیفون تردید دارید، با این پارت نامبر می‌توانید از زمان انقضای گارانتی بین‌المللی گوشی اطلاع دقیق پیدا کنید.
 • اگر گوشی آیفون شما نیاز به تعمیر پیدا کند، پارت نامبر به تعمیرکاران کمک می‌کند تا راحت‌تر قطعات معیوب را عوض کنند.
 • و...

کاربرد پارت نامبر آیفون چیست؟ اطلاعات پارت نامبر در آیفون

انتخاب شما کدام پارت نامبر آیفون است؟

در این مطلب خواندید که پارت نامبر آیفون چیست و چگونه می‌توان آن را تشخیص داد. هم‌چنین با تفاوت‌های میان پارت نامبرهای مختلف و بهترین گزینه‌ها برای کاربران ایرانی آشنا شدید. نگاهی هم به کاربردهای پارت نامبر داشتید. شما برای خرید آیفون کدام پارت نامبر را انتخاب کردید؟ چه دلیلی برای انتخاب خود داشتید؟ با به اشتراک‌گذاشتن نظرات خود با دیگران به آن‌ها هم کمک کنید تا انتخاب بهتری داشته باشند. یادآوری می‌کنیم که اگر قصد خرید لوازم جانبی آیفون را دارید، حتما سری به فروشگاه اینترنتی جانبی بزنید.

افزودن دیدگاه
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)