چرا هات اسپات وصل نمی شود؟

 • تاریخ: پنجشنبه 22 دی 1401 - 14:49
 • صفحه: بلاگ
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
چرا هات اسپات وصل نمی شود؟

چه در گوشی اندرویدی و چه در آیفون‌ها زیاد اتفاق می‌افتد که درست در زمان حساس، اتصال Hotspot برقرار نمی‌شود. مشکل هات اسپات در گوشی بیشتر به دلیل باگ‌های کوچک سیستمی و نرم افزاری اتفاق می‌افتد و خیلی راحت هم حل می‌شود. البته گاهی هم می‌تواند منشا سخت افزاری داشته باشد که در آن صورت دردسرساز خواهد شد.

در ادامه ابتدا ترفندهایی را معرفی کرده‌ایم که چه در گوشی آیفون و چه در اندروید مشکل وصل نشدن هات اسپات شما را حل می‌کند. سپس راه‌حل‌های اختصاصی برای حل این مشکل در آیفون و اندروید را هم مورد بررسی قرار داده‌ایم.

1- بررسی روشن بودن اینترنت و هات اسپات برای حل مشکل Hotspot گوشی

اول از همه مطمئن شوید که داده همراه گوشی خود را روشن و اینترنت شما متصل است. گاهی امکان دارد به طور خودکار و بدون این که متوجه باشید، اتصال شما قطع شده باشد. برای مثال اگر در تنظیمات تلفن همراه خود حالت هواپیما را فعال کنید، اتصال اینترنت با مشکل مواجه خواهد شد.

اگر به خاطر ضعیف بودن اینترنت وای فای قصد اتصال به هات اسپات گوشی را دارید، بد نیست نگاهی به ترفندهای بهبود سرعت وای فای مودم داشته باشید.

2- بررسی دستگاه مقابل برای حل مشکل در هات اسپات گوشی

امکان دارد که دستگاه مقابل دچار باگ و مشکل باشد که اتصال برقرار نمی‌شود. پس یک‌بار وای فای آن را خاموش و روشن کنید. اگر مشکل هم‌چنان پابرجا بود، سعی کنید با هات اسپات گوشی دیگری به این دستگاه متصل شوید. اگر اتصال برقرار نشد، پس گوشی شما مشکلی ندارد و باید فکری به حال دستگاه مقابل کنید. بد نیست یک‌بار آن را ری‌استارت کنید.

بررسی دستگاه مقابل برای حل مشکل در هات اسپات گوشی

3- چک کردن رمزعبور برای حل مشکل هات اسپات موبایل

اگر برای اتصال به هات اسپات رمزعبوری تعریف کرده‌اید، یک بار آن را در گوشی خود چک کنید تا مطمئن شوید که به درستی آن را در دستگاه دوم وارد کرده‌اید.

4- خاموش کردن data saver برای مشکل hotspot

فعال کردن محدودیت استفاده از داده به عنوان یکی از روش‌های صرفه جویی در مصرف اینترنت، می‌تواند باعث بروز مشکل هات اسپات در گوشی شما شود. در زمان فعال کردن این گزینه شما یک حد مجازی را برای مصرف اینترنت گوشی خود مشخص می‌کنید و اگر بیش از این حد مجاز قصد استفاده از اینترنت را داشته باشید، گوشی به شما هشدار می‌دهد.

از طرف دیگر، روشن بودن هات اسپات یعنی این که چندین دستگاه از اینترنت استفاده می‌کنند که باعث بالارفتن میزان مصرف اینترنت خواهد شد. بنابراین فعال بودن data saver مانع از روشن شدن هات اسپات خواهد شد. پس بهتر است این گزینه را در تنظیمات گوشی خود بررسی و در صورت نیاز غیرفعال کنید.

5- خاموش کردن حالت ذخیره باتری برای حل مشکل قطع شدن هات اسپات

آیا در گوشی خود قابلیت Battery Saver یا power mode  را روشن کرده‌اید؟ زمانی که این قابلیت فعال باشد، با کم شدن شارژ گوشی به صورت خودکار برخی از قابلیت‌های گوشی خاموش می‌شوند. از آن‌جایی که هات اسپات هم در زمان روشن بودن شارژ باتری موبایل را بیش از حد مصرف می‌کند، جز قابلیت‌هایی است که در حالت ذخیره انرژی غیرفعال می‌شود. بنابراین باید مطمئن شوید که این گزینه در گوشی شما خاموش است.

برای این کار در گوشی‌های آیفون وارد تنظیمات یا setting شوید. پس از آن گزینۀ Battery را انتخاب کرده و روی سوییچ Low Power Mode ضربه بزنید تا غیرفعال شود.

در گوشی‌های اندروید مسیر Settings > Battery and device care > Battery را طی کنید. سپس روی گزینۀ Power saving mode ضربه بزنید تا خاموش شود. در نظر داشته باشید که این مسیر بسته به مدل گوشی شما ممکن است کمی متفاوت باشد.

در نظر داشته باشید که با اتصال گوشی به شارژر هم این حالت غیرفعال می‌شود.

خاموش کردن حالت ذخیره باتری برای حل مشکل قطع شدن هات اسپات

6- خاموش و روشن کردن وای فای برای حل مشکل قطعی هات اسپات

ممکن است یک اختلال کوچک در امواج وای فای شما را به دردسر انداخته باشد. پس یک بار در دستگاه مقابل وای فای را خاموش و روشن کنید. اگر قصد اتصال یک گوشی دیگر را به هات اسپات گوشی خود دارید، بد نیست نگاهی هم به «وصل نشدن گوشی به وای فای» داشته باشید.

7- خاموش کردن VPN برای حل مشکل عدم اتصال هات اسپات گوشی

اگر از VPN در گوشی خود استفاده می‌کنید، بد نیست که آن را خاموش کنید. وی‌پی‌ان‌‌ها نقش یک واسطه را در اتصال به شبکه اینترنت ایفا می‌کنند و به همین دلیل ممکن است در برخی از مواقع باعث ایجاد اختلال در اتصالات گوشی شوند. هم‌چنین، در صورت تنظیم کردن پروکسی در گوشی اندورید یا آیفون خود هم، بهتر است آن را موقتا غیرفعال کنید.

8- ری‌استارت کردن برای حل مشکل قطع و وصل شدن هات اسپات

اگر با راهکارهای بالا مشکل برطرف نشد، کلا گوشی را دوباره راه‌اندازی کنید. با این کار باگ‌های کوچک نرم افزاری به صورت خودکار برطرف می‌شوند و احتمالا مشکل هات اسپات در گوشی حل می‌شود.

ری‌استارت کردن برای حل مشکل قطع و وصل شدن هات اسپات 

حل مشکل هات اسپات در اندروید؛ چرا هات اسپات اندروید وصل نمی‌شود؟

اگر با راه‌حل‌های بالا موفق به رفع مشکل گوشی اندوریدی خود نشدید، بد نیست که راهکارهای زیر را هم امتحان کنید:

 • تغییر باند فرکانس گوشی برای حل مشکلات هات اسپات اندروید

ممکن است گوشی هوشمند شما از باند فرکانسی 5گیگاهرتز استفاده می‌کند؛ اما دستگاهی که قصد وصل کردن آن را دارید، قادر به استفاده از این فرکانس نباشد. در این صورت هات اسپات برای متصل شدن با مشکل مواجه می‌شود. در نظر داشته باشید که فرکانس بالاتر داده‌ها را با سرعت بیشتری منتقل می‌کند؛ اما برای حل این مشکل چاره‌ای نیست؛ جز این که گوشی خود را روی فرکانس پایین‌تر تنظیم کنید. برای این کار در گوشی اندرویدی خود مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

 • وارد Settings یا تنظیمات گوشی خود شوید.
 • سپس گزینۀ Connections یا Network & internet را باز کنید.
 • حالا روی Mobile Hotspot and Tethering یا Hotspot & tethering ضربه بزنید.
 • سپس به ترتیب گزینه‌های Mobile Hotspot ،Configure و Band یا Wi-Fi hotspot را انتخاب کنید.
 • در آخر روی گزینۀ AP Band ضربه بزنید. اگر گزینۀ 5 GHz فعال است، روی GHz 2.4 ضربه بزنید تا فرکانس تغییر کند.
 • حالا دوباره هات اسپات گوشی را فعال کنید.

 تغییر باند فرکانس گوشی برای حل مشکلات هات اسپات اندروید

 • ریست کردن تنظیمات شبکه برای رفع مشکل هات اسپات در اندروید

یکی دیگر از راه‌حل‌هایی که ممکن است مشکل هات اسپات در گوشی اندرویدی را برطرف کند، بازنشانی تنظیمات شبکه آن است. نگران نباشید با این کار برخلاف ریست فکتوری گوشی اندروید، اطلاعات و فایل‌های شما حذف نمی‌شوند و تنها رمز عبور اتصال به شبکه‌ها مثل شبکه Wi-Fi را از روی گوشی شما پاک می‌کند. پس امتحان کردن آن ضرری ندارد. برای این کار مراحل زیر را طی کنید:

 • - تنظیمات یا setting گوشی خود را باز کنید.
 • - سپس بسته به مدل گوشی گزینۀ System یا General Management را انتخاب کنید.
 • - حالا روی Reset options یا Reset ضربه بزنید.
 • - در این مرحله باید Reset network Settings و پس از آن Reset settings را انتخاب کنید. اگر این گزینه‌ها را در گوشی خود پیدا نمی‌کنید، Reset Wi-Fi, mobile & Bluetooth و سپس Reset settings را انتخاب کنید.
 • حذف رمز Hotspot موبایل؛ راهی برای مشکل وصل نشدن هات اسپات اندروید

با این که هات اسپات‌های رمزگذاری شده امنیت بالایی دارند و کسی نمی‌تواند به آن‌ها متصل شود؛ اما گاهی رمز گذاشتن روی این قابلیت باعث ایجاد مشکلات و باگ‌هایی می‌شود. بنابراین برای حل مشکل خود می‌توانید به صورت موقت رمز هات اسپات را حذف کنید. برای این کار مراحل زیر را در گوشی اندرویدی خود پشت سر بگذارید:

 • برنامه Setting یا تنظیمات را در گوشی خود باز کنید.
 • روی Connections  و پس از آن Hotspot Mobile and Tethering  ضربه بزنید.
 • حالا Mobile Hotspot و سپس Configure را انتخاب کنید.
 • در این مرحله روی Security ضربه بزنید و سپس در پنجره ظاهر شده گزینۀ Open را انتخاب کنید.

با این کار رمز عبور هات اسپات حذف می‌شود و دیگران می‌توانند بدون اجازه به اینترنت گوشی شما متصل شوند. بنابراین اگر در یک مکان عمومی هستید، بهتر است این راه‌حل را استفاده نکنید.

حذف رمز هات اسپات موبایل؛ راهی برای مشکل وصل نشدن هات اسپات اندروید

 • به‌روز‌رسانی سیستم عامل برای وصل نشدن hotspot اندروید

اگر نسخه اندروید خود را به‌روز رسانی نکرده‌اید، در صورت امکان همین الان آن را آپدیت کنید. ممکن است مشکل وصل نشدن هات اسپات به دلیل قدیمی شدن نسخه سیستم عامل به وجود آمده باشد. فراموش نکنید که آپدیت کردن سیستم عامل برای جلوگیری از هک شدن گوشی هم نیاز است. برای این کار مراحل زیر را طی کنید:

 • وارد setting گوشی خود شوید و سپس به ترتیب گزینه‌های About phone و Check now for update را انتخاب کنید. اگر این گزینه‌ها را در گوشی خود پیدا نمی‌کنید، به دنبال مسیر Settings > System > Advanced > System update باشید.
 • اگر نسخه جدیدتری از اندروید فعلی شما وجود داشته باشد، دکمۀ Update  در این صفحه دیده می‌شود که باید روی آن ضربه بزنید. در غیر این صورت گوشی شما نیازی به آپدیت شدن ندارد.
 • در نهایت باید بسته به مدل گوشی خود گزینۀ Install Now, Reboot and install, یا Install System Software را انتخاب کنید تا سیستم عامل آپدیت شود.
 • استفاده از راه حل جایگزین برای وصل شدن هات اسپات اندروید

خوشبختانه در گوشی اندرویدی خود می‌توانید از روش دیگری هم برای متصل کردن دستگاه‌های دیگر به اینترنت موبایل خود استفاده کنید. بنابراین اگر نمی‌توانید از طریق نقطه اتصال وای فای به گوشی متصل شوید، می‌توانید این اتصال را از طریق بلوتوث برقرار کنید. فقط فراموش نکنید که دستگاهی که قصد متصل کردن آن را دارید، باید قابلیت اتصال به بلوتوث را داشته باشد. وارد تنظیمات یا Setting گوشی خود شوید.

 • مسیر Wi-Fi & Network > Hotspot & Tethering را در گوشی خود طی کنید.
 • سپس روی گزینۀ Bluetooth tethering ضربه بزنید.
 • حالا اگر ارتباط بلوتوثی بین دستگاه و گوشی را برقرار کنید، می‌توانید به اینترنت گوشی متصل شوید.

استفاده از راه حل جایگزین برای وصل شدن هات اسپات اندروید

مشکل عدم اتصال هات اسپات ایفون؛ چرا اینترنت آیفون هات اسپات نمی شود؟

اگر هات اسپات گوشی اپل شما دچار مشکل شده و متصل نمی‌شود، ابتدا راه‌حل‌های عمومی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم، مثل: خاموش و روشن کردن وای فای، غیرفعال کردن حالت ذخیره باتری، خاموش کردن محدودیت استفاده از داده و غیره را امتحان کنید. اگر به جواب نرسیدید، بد نیست راهکارهای اختصاصی زیر را هم برای حل مشکل گوشی آیفون خود به کار بگیرید.

 • تغییر فرکانس باند؛ اولین راه‌حل مشکل وصل نشدن هات اسپات آیفون

گوشی‌های آیفون 12 و جدیدتر از فرکانس 5 GHz برای اتصال به اینترنت استفاده می‌کنند که سرعت بالاتری دارد. اگر در مقابل دستگاهی که قصد اتصال آن به هات اسپات گوشی آیفون خود را دارید، از این فرکانس پشتیبانی نکند، با مشکل مواجه می‌شوید. بنابراین بد نیست که باند فرکانسی پایین‌تر را در آیفون خود تنظیم کنید. شاید به همین راحتی مشکل شما برطرف شود.

 • وارد تنظیمات یا setting گوشی خود شوید.
 • روی گزینۀ Personal Hotspot ضربه بزنید.
 • گزینۀ Maximize Compatibility را انتخاب کنید تا گوشی روی فرکانس پایین‌تر تنظیم شود.

توصیه می‌کنیم که با ترفندها و تنظیمات کاربردی آیفون هم آشنا شوید.

 • ریست کردن تنظیمات شبکه برای رفع مشکل وصل نشدن هات اسپات اپل

ریست کردن تنظیمات شبکه یکی دیگر از راه‌حل‌هایی است که می‌تواند مشکل هات اسپات در گوشی آیفون را برطرف کند. در نظر داشته باشید که با این بازنشانی اطلاعات و فایل‌های شما پاک نمی‌شوند؛ اما رمز عبور اتصال به شبکه‌ها از روی گوشی شما حذف خواهند شد. بنابراین بعد از اجرای این مراحل برای اتصال دوباره به وای فای باید رمز عبور را وارد کنید.

 • وارد setting گوشی خود شوید.
 • سپس گزینۀ و پس از آن را انتخاب کنید.
 • روی Reset Network Settings ضربه بزنید. ممکن است در این مرحله نیاز به وارد کردن دوباره رمز عبور باشد.
 • در نهایت باید دوباره Reset Network Settings را انتخاب کنید.

ریست کردن تنظیمات شبکه برای رفع مشکل وصل نشدن هات اسپات اپل

 • آپدیت نبودن سیستم عامل؛ دلیل وصل نشدن هات اسپات آیفون

گاهی به‌روز نبودن سیستم عامل IOS باعث بروز مشکلاتی مثل وصل نشدن به هات اسپات گوشی می‌شود. بنابراین بد نیست که در صورت امکان آیفون خود را آپدیت کنید. برای این کار وارد تنظیمات یا setting گوشی خود شوید. سپس گزینۀ General را انتخاب کرده و در نهایت روی Software Update ضربه بزنید. اگر نسخه جدید از سیستم عامل برای به‌روزرسانی وجود داشته باشد، می‌توانید روی گزینۀ Install ضربه بزنید.

اگر با مشکل روشن نشدن گوشی آیفون بعد از آپدیت مواجه شدید، نگاهی به راهکارهای آن داشته باشید.

مراجعه کردن به تعمیرکار؛ آخرین راه حل

در این مقاله راهکارهای زیادی را برای حل مشکل هات اسپات در گوشی آیفون و اندروید مورد بررسی قرار دادیم. امیدواریم که با به‌کارگیری آن‌ها مشکل شما رفع شده باشد، در غیر این صورت راهی به جز مراجعه به یک تعمیرکار نخواهید داشت. اگر سوال یا نظری در مورد این مقاله داشتید، حتما با ما در بخش نظرات به اشتراک بگذارید. هم‌چنین، دعوت می کنیم که نگاهی به فروشگاه اینترنتی جانبی هم داشته باشید.

افزودن دیدگاه
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)