چطور در گوشی سامسونگ فضای دوم را فعال کنیم؟

 • تاریخ: شنبه 18 شهریور 1402 - 05:49
 • صفحه: بلاگ
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
چطور در گوشی سامسونگ فضای دوم را فعال کنیم؟

آیا تابه‌حال چیزی از فضای دوم گوشی سامسونگ شنیده‌اید؟ با روش فعال کردن فضای دوم گوشی سامسونگ آشنا هستید؟ می‌دانید که این فضا چه قابلیت‌هایی دارد؟

با ساخت فضای دوم در گوشی سامسونگ شما می‌توانید یک حریم کاملا خصوصی در گوشی خود ایجاد کنید. سپس برنامه‌ها، عکس‌ها، ویدیوها و غیره خود را در این فضای خصوصی ذخیره کنید. حتما شما هم دارید به کاربردهای جالب این قابلیت ویژه فکر می‌کنید. اگر مشتاق شدید که در مورد فضای دوم سامسونگ و نحوه فعال‌سازی آن بیشتر بدانید، ادامه مطلب را بخوانید.

منظور از فضای دوم در گوشی‌های سامسونگ چیست؟

فضای دوم یک ویژگی جالب در بعضی از گوشی‌های اندرویدی است. این قابلیت در گوشی‌های برندهای مختلف، نام‌های متفاوتی دارد. برای مثال فضای دوم در گوشی شیائومی با نام second space شناخته می‌شود. شیائومی اولین برندی است که این ویژگی را به گوشی‌های خود اضافه کرد. فعال‌کردن second space در شیائومی، دقیقا مثل این است که یک سیستم‌عامل جدید دیگر نصب کرده باشید. حتی رمز ورود به این محیط جدید هم متفاوت از فضای اصلی است.

متاسفانه در گوشی‌های سامسونگ به صورت پیش‌فرض امکان ایجاد فضای دومی به این شکل وجود ندارد. فضای دوم در گوشی های سامسونگ فقط شامل یک پوشه می‌شود که می‌توانید اطلاعات شخصی و برنامه‌های خود را در آن ذخیره کنید. می‌توانید روی پوشه امن خود رمز بگذارید تا کاملا از دسترس دیگران خارج باشد. با این وجود، پوشه امن سامسونگ، یک سیستم‌عامل جدید نیست که فضای جداگانه‌ای را ایجاد کند. اگر شما نیاز به چنین فضایی دارید، باید از روش‌های دیگری استفاده کنید. در ادامه می‌خوانیم که چگونه فضای دوم گوشی سامسونگ را فعال کنیم.

منظور از فضای دوم در گوشی‌های سامسونگ چیست؟

آموزش ساخت فضای دوم گوشی سامسونگ

برای این که فضای دومی در گوشی سامسونگ خود ایجاد کنید، می‌توانید از سه روش کمک بگیرید. در روش اول، می‌توانید یک پوشه امن در گوشی بسازید. سپس فایل‌ها و برنامه‌های خصوصی خود را به آن منتقل کنید. مسلما با این روش فضای دومی به آن شکل ایجاد نمی‌شود که کاملا مستقل از فضای اول باشد. بنابراین، دو نفر نمی‌توانند هم‌زمان و با حفظ حریم خصوصی از گوشی استفاده کنند.

اگر می‌خواهید واقعا دو محیط اندرویدی جداگانه روی گوشی خود داشته باشید، باید به سراغ روش‌های دیگر بروید. می‌توانید با روت کردن گوشی چند نوع حساب کاربری مختلف در آن تعریف کنید؛ اما این کار یعنی روت کردن گوشی اصلا اصولی نیست. پیشنهاد ما این است که از یک اپلیکیشن کمک بگیرید. در ادامه ما فقط دو روش یعنی ساخت پوشه امن و نصب برنامه‌های جانبی را بررسی می‌کنیم.

روش اول فعال کردن فضای دوم در گوشی سامسونگ؛ ساخت پوشه امن

پوشه امن یک فضای خصوصی در گوشی شماست که می‌توانید عکس‌ها، ویدیوها و هر فایل شخصی دیگری را در آن ذخیره کنید. حتی، می‌توانید برنامه‌های خود را هم در این پوشه کپی کنید.

برای ساخت این پوشه امن در گوشی خود نیاز به حساب کاربری سامسونگ یا جیمیل دارید و باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • وارد تنظیمات گوشی شوید.
 • گزینه biometrics and security (بیومتریک و امنیت) را انتخاب کنید.
 • روی گزینه safe folder یا پوشه امن ضربه بزنید.
 • در پنجره خوشامدگویی continue را لمس کنید.

روش اول فعال کردن فضای دوم در گوشی سامسونگ؛ ساخت پوشه امن  

 • در این مرحله از شما خواسته می‌شود که حساب کاربری سامسونگ یا حساب جیمیل خود را وارد کنید.
 • مجوزهایی که Secure Folder به آن نیاز دارد، نمایش داده می‌شود. اگر با آن‌ها موافق هستید، روی continue ضربه بزنید.
 • حالا می‌توانید نوع رمزعبور پوشه امن خود را تعیین کنید. Pattern (الگو)، PIN (پین) یا پسورد (Password) گزینه‌هایی هستند که می‌توانید انتخاب کنید. در پایین هر کدام از این گزینه‌ها میزان امنیت آن‌ها را هم می‌توانید ببینید. می‌توانید از گزینه Fingerprints یا اثر انگشت هم برای رمزگذاری روی پوشه استفاده کنید.
 • سپس باید رمز عبور را وارد کنید. بعد روی continue ضربه بزنید.   

 ادامه مراحل در روش اول ایجاد فضای دوم سامسونگ

 • حالا یک میانبر برای Secure Folder به لیست برنامه‌های شما اضافه می‌شود.

در نظر داشته باشید که باید به محض خروج از برنامه‌هایی خود، باید پوشه را قفل کنید. در غیر این صورت، اگر کسی قبل از این که گوشی شما قفل شود، آن را بردارد، می‌تواند پوشه شما را خیلی راحت باز کند. بنابراین، توصیه می‌کنیم برای امنیت بیشتر در همین منوی تنظیمات پوشه امن روی Auto lock Secure Folder ضربه بزنید. سپس گزینۀ Each time I leave an app را انتخاب کنید تا با خارج‌شدن از برنامه به صورت خودکار پوشه قفل شود.

هم‌چنین، توصیه می‌کنیم برای حفظ امنیت اطلاعات خود در برابر حملات خارجی هم، از بهترین انتی ویروس برای گوشی سامسونگ استفاده کنید.

حالا که با روش ایجاد پوشه امن آشنا شدید، برویم تا با هم نحوه استفاده از این فضای خصوصی را هم مرور کنیم.

نحوه اضافه‌کردن فایل‌ها به فضای دوم گوشی سامسونگ

برای این که عکس‌، ویدیو، موسیقی یا هر فایل دیگری را به پوشه امن سامسونگ خود اضافه کنید، باید:

 • روی میانبر Secure Folder یا پوشه امن ضربه بزنید.
 • آیکون سه نقطه در بالای صفحه را لمس کنید.
 • از منوی ظاهرشده، گزینه Add files را انتخاب کنید .
 • نوع فایلی که قصد اضافه‌کردن آن را دارید، انتخاب کنید.
 • در میان فایل‌های موجود روی گوشی خود، فایل موردنظر را انتخاب کنید.
 • روی done در گوشه سمت راست بالا ضربه بزنید.
 • در این مرحله باید ا نتخاب کنید که آیا قصد انتقال کامل فایل به پوشه امن را دارید یا می‌خواهید آن را کپی کنید.

نحوه اضافه‌کردن فایل‌ها به فضای دوم گوشی سامسونگ

و تمام. حالا دیگر می‌توانید فایل موردنظر خود را در قسمت My Files پوشه امن مشاهده کنید.

نحوه اضافه‌کردن برنامه‌ها به فضای دوم سامسونگ

زمانی که اپلیکیشنی را به پوشه امن گوشی خود منتقل می‌کنید، درست مثل روز اول باید مراحل نصب آن را پشت سر بگذارید. این ویژگی کمک می‌کند که بتوانید روی گوشی خود چند حساب کاربری از برنامه‌هایی مثل واتساپ و غیره داشته باشید. ( البته ترفندهای دیگری هم برای نصب دو واتساپ در یک گوشی هم وجود دارد که می‌توانید به سراغ آن‌ها بروید.

 • برای انتقال برنامه‌ها به این فضای امن، باید مراحل زیر را طی کنید:
 • فایل Secure Folder را باز کنید.
 • روی آیکون مثبت ضربه بزنید.
 • حالا می‌توانید در بین برنامه‌های موجود روی گوشی، اپلیکیشن موردنظر خود را انتخاب کنید. در نظر داشته باشید که در همین پنجره می‌توانید به صورت مستقیم برنامه‌ را هم از اینترنت دانلود کنید تا به پوشه امن شما اضافه شود.

نحوه اضافه‌کردن برنامه‌ها به فضای دوم سامسونگ

 • در آخر روی Add در پایین صفحه ضربه بزنید.

اگر این راه را برای خصوصی‌کردن اپلیکیشن‌های خود نمی‌پسندید، می‌توانید از رو‌ش‌های رمزگذاری برنامه‌ها در سامسونگ هم استفاده کنید.

ترفند پنهان کردن فضای دوم در گوشی سامسونگ

احتمالا شما هم مثل بقیه نمی‌خواهید که کسی از وجود فضای دوم در گوشی‌تان خبردار شود. خوشبختانه، می‌توانید خیلی راحت پوشه امن خود را از دید دیگران پنهان کنید.

 • پوشه امن خود را باز کنید.
 • روی آیکون سه نقطه ضربه بزنید.
 • گزینه setting را انتخاب کنید.
 • حالا گزینه Add Secure Folder to Apps را خاموش کنید.

ترفند پنهان کردن فضای دوم در گوشی سامسونگ

با این کار دیگر پوشه امن شما در صفحه برنامه‌ها دیده نمی‌شود. در عوض، به پنل اعلان‌ها اضافه خواهد شد. به این معنی که برای بازکردن آن باید در صفحه اصلی دوبار انگشت خود را از بالا به پایین بکشید. سپس در بین گزینه‌ها، Secure Folder را لمس کنید تا پوشه امن دوباره ظاهر شود. البته یادتان نرود که پس از اتمام کار دوباره از طریق همین پنل اعلان‌ها و لمس گزینه Secure Folder پوشه امن را مخفی کنید.

دسترسی به پوشه امن در راهنمای فعال کردن فضای دوم گوشی سامسونگ

تغییر ظاهر پوشه امن در سامسونگ

جالب‌ترین ترفند استفاده از پوشه امن این است که می‌توانید نماد و نام آن را تغییر دهید. به این شکل، هیچ کسی به فایل شما مشکوک نمی‌شود. در ادامه مراحل انجام این ترفند را با هم مرور می‌کنیم.

 • پوشه امن را باز کنید.
 • آیکون سه نقطه را لمس کرده و این بار گزینه Customize را انتخاب کنید.
 • حالا می‌توانید خیلی راحت نام، رنگ، آیکون و غیره پوشه را تغییر دهید.

خواندن ترفندهای جالب استفاده حرفه‌ای از تنظیمات دوربین سامسونگ را هم از دست ندهید.

 تغییر ظاهر پوشه امن در سامسونگ

استفاده از  Alt Z Life برای جابه‌جایی بین فضاهای گوشی سامسونگ؛ Alt Z Life چیست؟

در بعضی از مقالات به اشتباه نوشته شده است که قابلیت  Alt Z Life می‌تواند فضای دومی در گوشی سامسونگ شما ایجاد کند. در صورتی که این قابلیت، تنها امکان جابه‌جایی بین فضاها را برای شما فراهم می‌کند. در واقع، در صورت فعال‌سازی Alt Z Life، اگر دوبار دکمه پاور گوشی خود را فشار دهید، به صورت خودکار به فضای پوشه امن خود منتقل می‌شوید. این قابلیت برعکس هم عمل می‌کند، یعنی با دوبار کلیک دکمه پاور شما را به فضای اصلی گوشی برمی‌گرداند.

برای مثال تصور کنید که در حال چت‌کردن در نسخه خصوصی واتساپ خود هستید. در این صورت اگر کسی به شما نزدیک شد، می‌توانید خیلی سریع با دوبار فشردن دکمه پاور به حالت اصلی گوشی منتقل شوید. فقط در نظر داشته باشید که استفاده از این قابلیت نیاز به دو پیش‌شرط دارد. اول این که باید اول پوشه امن را روی گوشی خود ایجاد کنید و دوم این که گوشی شما باید حتما از این قابلیت پشتیبانی کند. متاسفانه در حال حاضر این قابلیت تنها برای گوشی‌های  A71 و Samsung GalaxyA51 فعال است.

روش دوم فعال‌سازی فضای دوم در سامسونگ؛ نصب اپلیکیشن

اگر در گوگل پلی و غیره جستجو کنید، احتمالا برنامه‌های زیادی را برای فعال‌سازی فضای دوم سامسونگ پیدا می‌کنید. در این بین دانلود برنامه فضای دوم گوشی سامسونگ Espacio de trabajo dual یا Second Space Launcher را پیشنهاد می‌کنیم. به نظر می‌رسد که سایر اپلیکیشن‌ها فقط این امکان را برای شما فراهم می‌کنند که یک برنامه با دو حساب کاربری مختلف روی گوشی خود نصب کنید. در صورتی که پوشه امن هم این قابلیت را در اختیار شما قرار می‌دهد.

برای مثال در ادامه ما نگاه مختصری به نحوه  استفاده از برنامه Espacio de trabajo dual خواهیم داشت. بعد از دانلود و نصب این برنامه باید:

 روش دوم فعال‌سازی فضای دوم در سامسونگ؛ نصب اپلیکیشن

 • روی برنامه نصب‌‌شده ضربه بزنید.
 • گزینه Allow را لمس کنید تا اجازه ارسال نوتیفیکیشن‌ها را به برنامه داده باشید.
 • حالا گزینه create work space را انتخاب کنید.
 • چند دقیقه صبر کنید تا فضای دوم روی گوشی شما ایجاد شود.
 • سپس روی agree ضربه بزنید.
 • در مراحل بعدی به ترتیب، روی next و ok ضربه بزنید.
 • حالا اگر فضای دوم به درستی ایجاد شده باشد، باید آن را در لیست برنامه‌های خود پیدا کنید.
 • روی آن ضربه بزنید.
 • تعیین کنید که فضای دوم شما personal (شخصی) است یا work (کاری). (تفاوت زیادی بین این دو فضا نیست).

حالا دیگر می‌توانید از دو فضای ایجادشده روی گوشی خود لذت ببرید.

بهترین روش برای ایجاد فضای دوم گوشی سامسونگ

برای فعال کردن فضای دوم گوشی سامسونگ سه روش وجود دارد. در روش اول با یک پوشه امن می‌توانید فضایی خصوصی برای فایل‌ها و برنامه‌های خود ایجاد کنید. در این روش نیاز به نصب هیچ برنامه‌ای ندارید؛ اما قابلیت‌هایی که این پوشه در اختیارتان قرار می‌دهد، ممکن است شما را راضی نکند. در این صورت باید به سراغ اپلیکیشن‌هایی برای ایجاد فضای دوم بروید. در روش سوم هم شما باید گوشی خود را روت کنید تا به سطوح کاربری مختلفی دسترسی داشته باشید که البته این روش را توصیه نمی‌کنیم.

این که کدام روش بهترین است، بستگی به کاربرد مورنظر شما دارد. اگر پوشه امن بتواند نیاز شما را رفع کند، به نظر بهترین روش می‌رسد. شما کدام روش را استفاده کردید؟ آیا برنامه بهتری برای ایجاد فضای دوم در گوشی سامسونگ می‌شناسید؟ منتظر خواندن نظرات و تجربیات شما هستیم.

افزودن دیدگاه