7 تفاوت شیکر و قمقمه + مزایا و معایب هر کدام

 • تاریخ: جمعه 21 مهر 1402 - 01:06
 • صفحه: بلاگ
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
7 تفاوت شیکر و قمقمه + مزایا و معایب هر کدام

هر ورزشکار حرفه‌ای در کیف خود حتما یک شیکر پروتئین و یک قمقمه ورزشی دارد. هر دوی این وسیله‌ها از نظر ظاهری شبیه به هم هستند؛ اما کاربردهای آن‌ها از زمین تا آسمان فرق دارد. برای این که دقیق‌تر بدانید تفاوت شیکر و قمقمه در چیست، چند دقیقه وقت بگذارید و ادامه مطلب را بخوانید. در این مقاله کاملا توضیح می‌دهیم که این وسایل از چه نظرهایی با هم تفاوت دارند و از همه مهم‌تر کدام‌یک برای شما مناسب‌تر هستند.

کاربرد؛ بزرگترین تفاوت شیکر پروتئینی و قمقمه آب

در نگاه اول شاید خیلی سخت بتوان قمقمه آب و شیکر را از هم تشخیص داد. هر دو این وسایل که از تجهیزات ورزشی محسوب می‌شوند، معمولا استوانه‌ای و بطری‌شکل هستند؛ اما تفاوت بزرگی دارند. شیکرها در واقع مخلوط‌کن‌های کوچکی هستند که برای میکس‌کردن مکمل‌ها، پروتئین‌ها و غیره استفاده می‌شوند. داخل این شیکرها فنر، توری ثابت‌ یا توپکی قرار دارد. کافی است پودرهای پروتئینی‌، کلاژن‌، منیزیم یا سایر مواد را در شیکر بریزید و سپس آن را چند دقیقه محکم تکان ‌دهید. فنر یا توری توپکی کمک می‌کنند تا این مواد کاملا با یکدیگر مخلوط شوند. به این ترتیب، با شیکرها می‌توانید خیلی ساده یک نوشیدنی با بافت و طعم یکنواخت درست کنید.

ناگفته نماند که بعضی از این شیکرها برقی هستند. وقتی آن‌ها را روشن می‌کنید، تیغه‌های فلزی یا پلاستیکی داخل‌شان با سرعت شروع به میکس مواد می‌کند. می‌توانید شیکرهای برقی را همان مخلوط‌کن‌ها در نظر بگیرید؛ ولی در ابعاد کوچک‌تر و با قدرت کم‌تر. در مقابل قمقمه‌ها فقط برای نگهداری آب و مایعات کاربرد دارند. البته قمقمه‌های استاندارد به حفظ سلامت و دمای آب در طول مدت هم کمک می‌کنند؛ اما مسلما نمی‌توان با این بطری‌های ساده مواد پروتئینی را مخلوط کرد. پس این بزرگترین تفاوت شیکر و قمقمه است.

در مقالۀ «شیکر چیست و چه انواعی دارد؟» هر آن چه را که باید درمورد شیکرهای باشگاهی بدانید، توضیح داده‌ایم. پس اگر قصد خریدشان را دارید، حتما نگاهی به آن مقاله هم داشته باشید.

 کاربرد؛ بزرگترین تفاوت شیکر پروتئینی و قمقمه آب

وزن؛ تفاوت دیگر شیکر پروتئین و قمقمه

میکسرهای باشگاهی معمولا وزن بالاتری هم در مقایسه با قمقمه‌های آب دارند. داشتن هم‌زن یا محفظه‌های بیشتر یکی از دلایلی است که شیکرها را سنگین‌تر می‌کند. به علاوه برای این که شیکرها هیچ نشتی نداشته باشند، آن‌ها با وسواس بیشتری آب‌بندی می‌کنند. همین موضوع هم روی زیادترشدن وزن آن‌ها بی‌تاثیر نیست. وگرنه از نظر ظرفیتی هم شیکرها و هم قمقمه‌ها معمولا از 450 میلی‌لیتر تا 1 لیتر گنجایش دارند.

طراحی؛ دیگر تفاوت شیکر و قمقمه

حالا که می‌دانید شیکر و قمقمه کاربردهای کاملا متفاوتی دارند؛ احتمالا می‌توانید حدس بزنید که از نظر طراحی چه فرقی با هم دارند. اولین تفاوت ظاهری آن‌ها در همان هم‌زنی است که شیکرها دارند و قمقمه‌ها نه. هم‌زنی که می‌تواند توپی، فنری، توری یا حتی تیغه‌ای باشد؛ اما این تنها تفاوت ظاهری قمقمه و شیکر نیست.

حتما تابه‌حال از قمقمه‌ها آب خورده‌اید. در بعضی از مدل‌ها باید کاملا در قمقمه را باز کنید تا بتوانید از مایعات داخل آن بنوشید. بعضی دیگر هم یک نی باریک دارند که با کمک آن به راحتی می‌توانید نوشیدنی خود را میل کنید. در طرف دیگر، معمولا داخل شیکرهای باشگاهی محلول‌های پروتئینی، مکمل‌ها و موادی ریخته می‌شود که غلظت بالایی دارند. به همین دلیل در طراحی شیکرها حتما این موضوع در نظر گرفته می‌شود که مصرف این نوشیدنی‌های غلیظ با آن‌ها راحت باشد.

معمولا شیکرها دارای دهانه‌های لوله‌ای شکل و قطور هستند تا مواد راحت از داخل آن‌ها عبور کند. از طرف دیگر، معمولا ورزشکاران بین تمرینات خود هم به سراغ شیکر خود می‌روند. پس در شیکر هم طوری طراحی می‌شود که خیلی سریع و معمولا با یک ضربه محکم باز شود.

نکته: در نظر داشته باشید که در شیکر باید حتما محکم و مطمئن باشد. در غیر این صورت، ممکن است هنگام تکان‌دادن سریع شیکر برای مخلوط‌کردن، مواد از داخل آن به بیرون بریزد یا هنگامی که در کیف قرار داده می‌شود.

طراحی؛ دیگر تفاوت شیکر و قمقمه

قابلیت شستشو در شیکرها مهم‌تر است

داخل میکسرهای باشگاهی موادغذایی ریخته می‌شود. از طرف دیگر، این شیکرها کاملا آب‌بندی می‌شوند تا اصلا مواد داخل آن‌ها به بیرون راه پیدا نکند. به همین دلیل وقتی در آن‌ها را می‌بندید، محیط گرم و مرطوب شیکرها باعث رشد باکتری‌ها می‌شود. شاید شما هم از دیگران شنیده باشید که خیلی زود شیکرها بو بد می‌گیرند. دلیل این مشکل همین رشد باکتری‌هاست. بنابراین، معمولا شیکر را طوری طراحی می‌کنند که ساده و بدون زاویه باشند تا همه‌ قسمت‌های آن راحت شستشو داده شوند. حتی بعضی از آن‌ها قابلیت شستشو با ماشین ظرفشویی را هم دارند. 

در طرف دیگر، قمقمه‌های آب با این مشکل مواجه نیستند. پس از نظر طراحی هم محدودیتی ندارند. برای مثال همان قمقمه‌های کتابی را در نظر بگیرید که کاملا باریک هستند و اصلا نمی‌توان به مخزن آن دسترسی داشت؛ اما یک شستشوی ساده هم برای آن‌ها کافی است.

برای این که شما هم با مشکل بوگرفتن شیکر مواجه نشوید، حتما نگاهی به «ترفندهای از بین بردن بوی شیکر » داشته باشید. در قسمتی از این مقاله به روش‌های جلوگیری از این مشکل هم اشاره کرده‌ایم.

بهترین قمقمه و ماگ

شیکرها چند محفظه دارند و قمقمه‌ها ساده‌اند

به طور کلی شیکرها حرفه‌‌ای‌تر هستند. آن‌ها طوری طراحی شده‌اند که تمام نیازهای یک ورزشکار را برطرف کنند. به همین دلیل بیشتر شیکرها فقط یک محفظه ندارند. معمولا در قسمت پایینی آن‌ها چند محفظه دیگر هم برای نگهداری قرص‌های ورزشی، پودرها، میان‌وعده‌ها، ویتامین‌ها و غیره هم در نظر گرفته شده است. کافی است که این قسمت‌ها را با پیچاندن باز کنید. بد نیست بدانید که بعضی از شیکرها حتی دو مخزنه طراحی می‌شوند. ورزشکار می‌تواند دو نوع مختلف نوشیدنی را در این محفظه‌ها بریزد. سپس بدون این که با هم مخلوط شوند، آن‌ها را جداگانه مصرف کند.

در طرف دیگر، نیازی نیست که قمقمه آب یک ورزشکار محفظه اضافی داشته باشد. به همین دلیل بیشتر آن‌ها ساده‌اند و قمقمه‌های دو مخزنه یا چند محفظه در بین ورزشکاران خیلی طرفدار ندارند.

 تفاوت شیکر و قمقمه در چیست؟

تفاوت شیکر و قمقمه از نظر مدل

از نظر طراحی ظاهری هم شیکرها و هم قمقمه‌ها صدها مدل متنوع دارند. قمقمه‌ها در انواع کتابی، نی‌دار، مخصوص دوچرخه و غیره تولید می‌شود. شیکرها؛ اما تنوع بالاتری دارند. شیکرهای دستی، برقی، شارژی، توپی، فنردار، یک تکه، دوتکه و غیره... از انواع این میکسرها محسوب می‌شوند. طبیعی است که قیمت هر کدام از این مدل‌ها هم با هم تفاوت داشته باشد.

بهترین شیکر های موجود در بازار

قیمت؛ از مهم‌ترین تفاوت‌های شیکر و قمقمه

وقتی می‌پرسید تفاوت شیکر و قمقمه در چیست، شاید انتظار دارید که به قیمت بالاتر شیک اشاره کنیم. در صورتی که شیکرهای خیلی گران‌تر از قمقمه‌ها نیستند. البته قیمت قمقمه‌ها و شیکرها به نوع، جنس، طراحی، برند و غیره آن‌ها بستگی دارد. بنابراین، نمی‌توان از این لحاظ آن‌ها را با هم مقایسه کرد. با این وجود، جالب است بدانید که گاهی قمقمه‌ها حتی از شیکرها هم گران‌تر هستند.

مقایسه مزایا و معایب شیکر و قمقمه آب

اگرچه به دلیل متفاوت بودن کاربرد این دو وسیله مقایسه‌کردن آن‌ها درست نیست؛ اما در آخر خیلی مختصر به مزایا و معایب هر کدام هم اشاره می‌کنیم:

مزایای شیکر باشگاهی

 • مناسب برای مخلوط کردن نوشیدنی‌های ورزشی و مکمل‌ها و نوشیدنی‌های سرد و گرم؛
 • ایجاد بافت و طعم یکنواخت؛
 • تنوع بالا از نظر طراحی، مدل، قیمت و ظرفیت؛
 • قیمت مناسب.

معایب شیکر پروتئین

 • بزرگ‌بودن و اشغال فضای زیاد؛
 • وزن نسبتا سنگین‌؛
 • نیاز به شستشویی مرتب و کامل.

مزایای قمقمه آب

 • مناسب برای نگهداری و حمل نوشیدنی‌ها؛
 • حفظ خواص و دمای مایعات در طولانی مدت؛
 • دارای انواع مختلف از نظر طراحی و قیمت؛

معایب قمقمه آب

 • نامناسب‌بودن بعضی مدل‌ها برای نگهداری مایعات داغ؛
 • نامناسب برای مصرف نوشیدنی‌های غلیظ؛
 • قیمت بالاتر از شیکر.

شیکر یا قمقمه؟ کدام‌یک برای شما مناسب‌تر است؟

شیکر یا قمقمه؟ کدام‌یک برای شما مناسب‌تر است؟

حالا که می‌دانید تفاوت شیکر و قمقمه در چیست؛ خیلی راحت‌تر می‌توانید بین آن‌ها یکی را انتخاب کنید. اگر به دنبال وسیله‌ای برای نوشیدن مواد پروتئینی و مکمل‌های غلیظ هستید، شیکرها خیلی کار شما را راحت می‌کنند. در غیر این صورت اگر می‌خواهید در باشگاه یا غیره آب و مایعات دیگر را راحت مصرف کنید، خرید یک قمقمه آب کافی است. برای خرید قمقمه یا شیکر استاندارد و باکیفیت می‌توانید به فروشگاه اینترنتی جانبی هم سری بزنید.

افزودن دیدگاه
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)