چرا عکسهای واتساپ در گالری ذخیره نمیشود؟

 • تاریخ: پنجشنبه 21 مهر 1401 - 06:18
 • صفحه: بلاگ
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
چرا عکسهای واتساپ در گالری ذخیره نمیشود؟

عده‌ای از کاربران واتساپ شکایت دارند که چرا عکس‌ها و فیلم‌هایی که در واتساپ دانلود می‌کنند، در گالری نمایش داده نمی‌شود. در مقابل، برخی به دنبال راهی برای لغو ذخیره خودکار عکس‌ها و فیلم‌های واتساپ در گالری هستند تا کمتر با مشکل پر شدن حافظه داخلی روبرو شوند. خوشبختانه با تنظیمات واتساپ می‌توان مشکل هر دو گروه از کاربران را حل کرد.

در این مقاله ابتدا روش‌هایی را برای حل مشکل ذخیره نشدن عکس و فیلم واتساپ در گالری آیفون و اندروید معرفی می‌کنیم. سپس نگاهی هم به تنظیمات ذخیره شدن و دانلود خودکار عکس‌ها و فیلم‌های واتساپ خواهیم داشت.

نحوه ذخیره عکس واتساپ در گالری اندروید؛ چگونه ذخیره خودکار واتساپ را فعال کنیم؟

اگر قصد دارید که فقط عکس‌های خاصی را در گالری گوشی اندرویدی خود ببینید، پیشنهاد می‌کنیم که پس از بارگیری عکس در واتساپ روی آن کلیک کنید. سپس روی سه نقطه بالا سمت راست آن ضربه بزنید و گزینۀ save را انتخاب کنید تا در گالری ذخیره شود. این روش شاید وقت بیشتری از شما بگیرد؛ اما باعث پر شدن گالری گوشی نخواهد شد. البته ناگفته نماند که بسیاری از کاربران با مشکل پرشدن حافظه گوشی با وجود خالی بودن گالری آن هم روبرو هستند.

حالا اگر به دنبال روشی هستید که تمام عکس‌ها را بدون استثنا در گالری خود ذخیره کنید، باید مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

 • برنامه واتساپ را باز کنید و روی سه نقطه بالای صفحه ضربه بزنید.
 • از میان گزینه‌ها Settings و سپس chats را انتخاب کنید.
 • حالا رویMedia visibility  ضربه بزنید تا فعال شود. بعد از روشن کردن این گزینه محتواهایی که بعد از این دانلود می‌کنید، در گالری گوشی اندرویدی شما نمایش داده می‌شوند.

اگر این گزینه فعال است؛ اما همچنان تصاویر و فیلم‌ها را در گالری خود نمی‌بینید، باید راه‌حل‌های دیگری را امتحان کنید.

نحوه ذخیره عکس واتساپ در گالری اندروید

ترفندهایی برای ذخیره نشدن عکس واتساپ در گالری اندروید

گاهی حتی با وجود فعال کردن گزینهMedia visibility  در تنظیمات واتساپ باز هم اثری از عکس‌ها و فیلم‌های واتساپ در گالری نمی‌بینیم. در این مواقع باید از ترفندهای زیر کمک بگیرید:

 • یک‌بار گوشی خود را ریستارت کنید. ممکن است که حافظۀ گوشی در شناسایی محتواها دچار باگ شده باشد و با خاموش و روشن کردن گوشی مشکل حل شود.
 • احتمال دارد که پر بودن بیش از حد حافظه داخلی باعث بروز این مشکل شده باشد. توصیه می‌کنیم که برخی از فایل‌های خود را پاک کنید یا از یک کارت حافظه جانبی کمک بگیرید.
 • ممکن است حافظه کش واتساپ پر شده باشد و همین دلیل ذخیره نشدن عکس واتساپ در گالری سامسونگ، شیائومی و سایر گوشی‌های اندرویدی باشد. در این مواقع با پاک کردن حافظه پنهان واتساپ مشکل برطرف خواهد شد.
 • پوشهNoMedia ، فولدری برای ذخیره عکس‌های مخفی یا hidden است. این امکان وجود دارد که عکس‌های واتساپ به صورت خودکار در این پوشه ذخیره شده و به همین دلیل از دید پنهان می‌شوند. حذف این پوشه آخرین راهکاری است که می‌تواند مشکل ذخیره نشدن عکس و فیلم واتساپ در گالری را حل کند. برای این کار باید File Manager گوشی خود را باز کنید و وارد تنظیمات آن شوید. سپس روی گزینۀ Show Hidden Media Files ضربه بزنید تا روشن شود.

بعد از انجام این تنظیمات، دوباره به فایل منیجر گوشی خود رفته و فولدر WhatsApp را باز کنید. سپس به ترتیب پوشه‌های Media و WhatsApp Images را انتخاب کنید. اگر در این مسیر پوشه‌ای به نام nomedia  دیدید، آن را حذف کنید.

راه‌حل مشکل ذخیره نشدن عکس واتساپ در گالری اندروید 

حل مشکل ذخیره نشدن عکس واتساپ در گالری آیفون

از آن‌جایی که سیستم‌عامل، اپلیکیشن‌ها، لوازم جانبی گوشی‌های آیفون متفاوت و خاص هستند، راه‌کارهای حل مشکل ذخیره نشدن عکس واتساپ در گالری آیفون هم با اندروید فرق دارد. احتمالا با امتحان کردن دو راهکار زیر این مشکل در گوشی آیفون شما حل می‌شود:

 • به بخشsettings  و سپس گزینۀ WhatsApp settings در گوشی خود مراجعه کنید. حالا کافی‌ است که گزینۀ photos را انتخاب کرده و روی read and write  ضربه بزنید تا ios به تمام عکس‌های شما دسترسی پیدا کند.
 • واتساپ و سپس تنظیمات این برنامه را در گوشی خود باز کنید. در میان گزینه‌های آن chat settings را انتخاب کنید. در این بخش باید گزینه‌های Save to Camera Roll یا Save Incoming Media فعال باشند؛ در غیر این صورت احتمال ذخیره نشدن عکس‌ها و فیلم‌ها در گالری واتساپ وجود دارد.

 حل مشکل ذخیره نشدن عکس واتساپ در گالری آیفون 

لغو ذخیره خودکار در واتساپ اندروید؛ چه کار کنیم فیلمهای واتساپ در گالری ذخیره نشود؟

برای این‌که به صورت خودکار عکس‌ها یا فیلم‌های واتساپ در گالری شما ذخیره نشوند، کافی است که برنامه واتساپ را باز کنید و از طریق منوی سه نقطه بالای صفحه، وارد setting آن شوید. سپس گزینۀ chats را انتخاب کنید. حالا روی گزینۀ Media visibility ضربه بزنید تا قابلیت ذخیره خودکار آن غیرفعال شود.

بد نیست بدانید که یکی از ترفندهای واتساپ خواندن پیام‌های حذف شده است. شما می‌دانید که چگونه می‌توان پیام‌های حذف شده واتساپ را بخوانید؟ به علاوه، آیا می‌دانید که می‌توان تنها عکس‌ها و فیلم‌های ارسالی توسط یک گروه یا فرد خاص را در گالری خود ذخیره نکنید؟

ذخیره نشدن عکس‌ها و فیلم‌های ارسال شده در یک گروه خاص

تنظیماتی در واتساپ وجود دارند که با کمک آن‌ها می‌توانید تنها فایل‌های ارسالی از یک گروه یا چت خاصی را در گالری خود ذخیره نکنید. به این معنی که سایر تصاویر و ویدیوهایی را که در واتساپ ردوبدل می‌کنید، در گالری شما ذخیره می‌شوند و فقط عکس و ویدیوهایی این گروه یا شخص خاص وارد لیست گالری نخواهد شد. برای این کار وارد صفحه گروه یا فرد مورد نظر شوید و مراحل زیر را پشت بگذارید:

 • روی نام شخص یا گروه در بالای صفحه ضربه بزنید تا به منوی تنظیمات دسترسی پیدا کنید.
 • در میان گزینه‌ها، Media visibilityرا انتخاب کنید.
 • با این کار یک پنجره روبروی شما باز می‌شود که از شما می‌پرسد آیا می‌خواهید که عکس و ویدیویی این گروه یا فرد در گالری هم نمایش داده شود یا خیر؟
 • روی گزینۀ No ضربه بزنید تا بعد از این دیگر عکس و فیلمی از این صفحه در گالری شما دیده نشود.

ذخیره نشدن عکس‌ها و فیلم‌های ارسال شده در یک گروه خاص

اگر از این ترفند خوش‌تان آمده است، بد نیست نگاهی به مقالۀ «ترفندهایی برای نصب دو واتساپ روی یک گوشی» هم داشته باشید.

لغو ذخیره خودکار در واتساپ آیفون

برای این که عکس‌ها، فیلم‌ها و به صورت کلی داده‌های واتساپ در گوشی آیفون به صورت اتوماتیک ذخیره نشود و بیهوده فضای حافظه را اشغال نکند، باید مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

 • وارد تنظیمات برنامه واتساپ شوید و سپس گزینۀ chats را انتخاب کنید.
 • در این مرحله باید روی گزینۀ Save to Camera Roll ضربه بزنید تا غیرفعال شود. به این ترتیب دیگر عکس‌ها و ویدیوها به صورت خودکار در Camera Roll ذخیره نمی‌شوند.

در نظر داشته باشید که با وجود ذخیره نشدن عکس‌ها در گالری باز هم فضای حافظه توسط این عکس‌ها و فیلم‌ها اشغال خواهد شد و همین موضوع یکی از علت‌های پر شدن بدون دلیل حافظه گوشی سامسونگ، شیائومی، آیفون و غیره است. به علاوه، برای بارگیری هر کدام از آن‌ها حجم اینترنت شما هم مصرف خواهد شد. اگر می‌خواهید که به طور کلی عکس‌ها و فیلم‌های واتساپ دانلود نشوند؛ باید قابلیت دانلود خودکار را خاموش کنید که در ادامه به توضیح آن می‌پردازیم.

لغو دانلود خودکار عکس در واتساپ (آیفون و اندروید)

بسیاری از کاربران با مشکل پر شدن حافظه گوشی اندروید یا آیفون درگیر هستند. روزانه ده‌ها یا شاید صدها فیلم و عکس در واتساپ ردوبدل می‌شوند که اگر همه آن‌ها بدون استثنا و به صورت خودکار دانلود شوند، حجم بالایی را در گوشی شما اشغال می‌کنند. هم‌چنین، باعث افزایش میزان مصرف اینترنت شما هم خواهد شد. از راهکارهایی که می‌تواند شما را از شر پیغام هشدار پر بودن حافظه راحت کند و یکی از بهترین روش‌ های صرفه جویی در مصرف اینترنت گوشی به شمار می‌رود؛ لغو دانلود خودکار در واتساپ است.

برای این کار چه در گوشی آیفون و چه در گوشی‌های اندرویدی، مراحل زیر را پس از باز کردن برنامه واتساپ پشت سر بگذارید:

 • از طریق سه نقطه گوشه بالا سمت راست وارد بخش setting برنامه شوید.
 • سپس گزینۀ Storage and data را انتخاب کنید.
 • در میان صفحه قسمتی به نام Media auto-download دیده می‌شود که برای لغو دانلود خودکار عکس واتساپ، باید روی گزینه‌ When using media data ضربه بزنید و پس از باز شدن، با لمس مربع کنار photo تیک آن را بردارید. با این کار زمانی که به اینترنت همراه وصل می‌شوید، عکس‌ها دانلود نمی‌شوند؛ مگر زمانی که روی آن‌ها ضربه بزنید. فراموش نکنید که باید در آخر گزینه ok را هم برای ذخیره شدن تغییرات لمس کنید.
 • این کار را برای دو گزینۀ دیگر When connected to Wi-Fi و When roaming هم که در زیر گزینۀ When using media data قرار دارند، به صورت جداگانه تکرار کنید. در این صورت هنگام وصل شدن به اینترنت وای فای یا رومینگ هم، عکس‌ها به صورت خودکار دانلود نمی‌شوند.

در نظر داشته باشید که برای لغو دانلود خودکار فیلم‌ها، موسیقی‌ها و اسناد هم باید همین مسیر را طی کرده و تیک کنار مربع هر کدام را بردارید.

لغو دانلود خودکار عکس در واتساپ (آیفون و اندروید)

برای ذخیره عکس و فیلم واتساپ چقدر فرصت دارید؟

در این مقاله با راه‌حل‌های مشکل ذخیره نشدن عکس و فیلم واتساپ در گالری برای گوشی‌های اندروید و آیفون آشنا شدید. همچنین روش‌های لغو ذخیره خودکار عکس و فیلم واتساپ در گالری و لغو دانلود خودکار واتساپ را با ما مرور کردید.

در نظر داشته باشید که اگر قابلیت ذخیره خودکار را خاموش کردید، فقط 90 روز برای دانلود و ذخیره دستی عکس‌ها و فیلم‌های واتساپ فرصت دارید؛ چرا که بعد از این مدت پیام‌ها توسط واتساپ به صورت اتوماتیک حذف می‌شوند. در آخر تقاضا می‌کنیم که اگر سوال یا ابهامی در مورد این مقاله دارید، با ما در بخش دیدگاه مطرح کنید.

 

 

 

افزودن دیدگاه
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)