هر آن چه باید در مورد تنظیمات قلم سامسونگ بدانید

 • تاریخ: شنبه 30 اردیبهشت 1402 - 14:15
 • صفحه: بلاگ
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
هر آن چه باید در مورد تنظیمات قلم سامسونگ بدانید

شاید اغراق نباشد، اگر pen s را یک قلم جادویی بدانیم. طراحی هنرمندانه، نوشتن ‌مستقیم یادداشت روی صفحه، دسترسی سریع و آسان به برنامه‌ها، اجرای برنامه‌ها و دستورات از راه دور و غیره تنها برخی از قابلیت‌های کاربردی این قلم جادویی است. قابلیت‌هایی که اگر به تنظیمات این قلم مسلط نباشید، از آن‌ها بی‌بهره می‌مانید.

پس با ما همراه باشید تا در ادامه نگاهی به صفر تا صد تنظیمات قلم سامسونگ داشته باشیم. تنظیمات منحصربه‌فردی که کمک می‌کنند تا بیشترین بهره‌وری و لذت را از قلم s خود ببرید. قبل از آن یادآوری می‌کنیم که این تنظیمات بسته به مدل گوشی، ورژن برنامه و غیره ممکن است در موبایل شما کمی متفاوت باشند.

آشنایی کامل با گزینه‌ها در تنظیمات قلم S

S pen یک قلم لمسی ویژه برای استفاده در گوشی‌های سامسونگ است. این قلم ویژگی‌های کاربردی بسیاری دارد. به علاوه، برای هر کدام از این قابلیت‌ها گزینه‌های متعددی تعریف شده است. با کمک این تنظیمات شما می‌توانید قلم را برای استفاده خود کاملا سفارشی‌سازی کنید تا دقیقا مطابق با آن‌چه انتظار دارید، عمل کند.

کافی است وارد setting گوشی خود شوید و سپس روی Advanced features ضربه بزنید. حالا می‌توانید گزینۀ S Pen را باز کرده و به تنظیمات آن دسترسی پیدا کنید. در ادامه تک تک گزینه‌هایی که در این قسمت مشاهده می‌کنید، با هم مرور خواهیم کرد:

آشنایی کامل با گزینه‌ها در تنظیمات قلم S

خرید از جانبی با کد تخفیف ویژه

Air actions؛ جالب‌ترین قابلیت در تنظیمات قلم سامسونگ

یکی از جالب‌ترین قابلیت‌های S Pen ویژگی کنترل هوایی (Air actions) آن است. این قابلیت در حال حاضر در مدل‌های Note، Galaxy S21 Ultra، Galaxy S22 Ultra و Galaxy S23 Ultra در دسترس است و حتی در هر کدام از این مدل‌ها هم تنظیمات متفاوتی دارد. بعد از فعال‌سازی این گزینه، می‌توانید با فشردن دکمه قلم S یا حرکت‌دادن آن از راه دور دستوری را در گوشی خود اجرا کنید. مثلا اگر این قابلیت را فعال کنید، با فشردن دکمه قلم و نگه داشتن آن می‌توانید برنامه دوربین را باز کنید. سپس، می‌توانید هم‌زمان با نگه‌داشتن دکمه قلم و حرکت‌دادن آن به چپ یا راست عکس بگیرید. برای قلم سامسونگ شش حرکت اصلی در نظر گرفته شده است که عبارتند از:

 • چپ،
 • راست،
 • بالا،
 • پایین،
 • چرخش در جهت عقربه‌های ساعت
 • چرخش در جهت خلاف عقربه‌های ساعت.

همان‌طور که فعال‌کردن قلم لمسی گوشی سامسونگ به صورت پیش‌فرض انجام می‌شود؛ از قبل و به صورت پیش‌فرض هم مشخص شده است که با هر حرکت قلم سامسونگ چه دستوری در چه برنامه‌ای اجرا شود. با این وجود، شما می‌توانید این دستورات را مطابق با میل خود تغییر دهید. چگونه؟ در ادامه به شما آموزش خواهیم داد.

تغییر تنظیمات Air actions قلم سامسونگ در برنامه

همان‌طور که اشاره کردیم با حرکت‌دادن قلم در هر برنامه‌ای، دستور خاصی اجرا می‌شود. از طرف دیگر در مدل‌های مختلف گوشی سامسونگ ممکن است این دستورات تعریف شده با یکدیگر متفاوت باشند. پس از کجا می‌توانیم متوجه قابلیت‌های تعریف شده برای قسمت Air actions قلم سامسونگ خود شویم و آن‌ها را تغییر دهیم؟ نگران نباشید. یک راه آسان برای بررسی همه این دستورات وجود دارد.

 • تنظیمات یا Setting گوشی خود را باز کنید.
 • روی Advanced features ضربه بزنید.
 • سپس Air Actions را انتخاب کنید.
 • در این مرحله باید روی برنامه موردنظر خود در قسمت App Actions ضربه بزنید.
 • حالا می‌توانید تمام دستورات پیش‌فرض را برای برنامه انتخاب‌شده مشاهده کنید.

تغییر تنظیمات Air actions قلم سامسونگ در برنامه

برای این کار می‌توانید از روش دیگری هم به جز تنظیمات قلم سامسونگ کمک بگیرید. برنامه‌هایی را که با این قلم S سازگار هستند، باز کنید. سپس قلم خود را روی نماد آبی رنگ Air command (فرمان هوایی) نگه دارید تا لیست دستورات را ببینید. دستورات پیش‌فرض برنامه در یک پنجره کوچک به شما نمایش داده می‌شوند.

 • برای تغییر دادن این دستورات باید به منویAir actions برگردید.
 • در بخش App Actions مجدد روی برنامه مدنظر خود ضربه بزنید که قصد تغییر تنظیمات آن را دارید.
 • حالا می‌توانید حرکت موردنظر خود را انتخاب و سپس به دلخواه دستور جدید را برای آن تنظیم کنید.

تا این‌جا یاد گرفتید که چگونه دستورات را برای برنامه‌های مشخصی تغییر دهید؛ اما هنوز داستان ادامه دارد. شما می‌توانید این قابلیت قلم S را به گونه‌ای تنظیم کنید که برنامه‌ موردعلاقه شما را باز کند. در ادامه نحوه این تنظیمات را هم مرور خواهیم کرد.

تغییر برنامه اصلی Air actions در تنظیمات قلم سامسونگ

با نگه‌داشتن دکمه قلم سامسونگ برنامه مشخصی باز می‌شود که معمولا همان برنامه دوربین است. شما می‌توانید این برنامه را مطابق با سلیقه خود تغییر دهید. برای این کار کافی است که مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

 • وارد تنظیمات گوشی خود شوید.
 • روی Advanced features ضربه بزنید.
 • حالا S Pen را انتخاب کنید و سپس روی S Pen remote یا Air actions ضربه بزنید.
 • در این مرحله باید Hold down Pen یا Press and hold Pen button را لمس کنید.
 • حالا می‌توانید برنامه‌ای را انتخاب کنید که با نگه‌داشتن دکمه S Pen باید باز شود. سپس روی دکمه برگشت ضربه بزنید.

تغییر برنامه اصلی Air actions در تنظیمات قلم سامسونگ

آیا با تنظیمات دوربین گوشی سامسونگ آشنا هستید؟

تغییر تنظیمات Air actions قلم سامسونگ برای همه برنامه‌ها (Anywhere actions)

در Galaxy Note20 5G، Galaxy Note20 Ultra 5G، Galaxy S21 Ultra 5G (با S Pen Pro)، Galaxy S22 Ultra و Galaxy S23 Ultra قلم سامسونگ قابلیت‌های بیشتری دارد. از قابلیت های قلم s22 ultra و سایر این مدل‌ها می‌توان به امکان تعریف دستوراتی برای اجرا در کل گوشی اشاره کرد. در واقع، تفاوتی ندارد که شما کدام برنامه گوشی خود را باز کرده‌اید، در هر صورت می‌توانید با نگه‌داشتن دکمه قلم و حرکت‌دادن آن به سمت:

 • بالا یا پایین: به صفحه اصلی بگردید؛
 • چپ و عقب: به صفحه قبلی بروید؛
 • راست و عقب: برنامه‌های تازه باز شده را ببینید؛
 • پایین و بالا: اسکرین شات بگیرید.

شما می‌توانید این دستورات پیش‌فرض را در بخش Anywhere actions تغییر دهید. برای این کار باید مراحل زیر را طی کنید:

 • با استفاده از قلم خود منوی فرمان Air را باز کنید.
 • روی setting در گوشه سمت چپ پایین ضربه بزنید.
 • Air actions را انتخاب کرده و Anywhere actions را انتخاب کنید.
 • حالا کافی است که نوع حرکت را انتخاب کرده و سپس دستور متناسب با آن را مشخص کنید.

تغییر تنظیمات Air actions قلم سامسونگ برای همه برنامه‌ها (Anywhere actions)

S Pen unlock؛ گزینه بعدی در تنظیمات قلم سامسونگ

با کمک این قابلیت می‌توانید قفل گوشی خود را با قلم S باز کنید؛ آن هم بدون نیاز به واردکردن پین یا رمز. اگر در حین استفاده از قلم، صفحه گوشی شما قفل شد، کافی است که دکمه روی قلم را فشار دهید تا قفل باز شود. بعد از این که قفل گوشی خود را با قلم سامسونگ باز کردید، تا زمانی که اتصال قلم قطع نشود یا آن را سرجای خود قرار ندهید، قفل گوشی شما باز می‌ماند.

البته این قابلیت تنها زمانی برای شما فعال می‌شود که برای گوشی خود رمز ورودی تعریف کرده باشید و قلم هم به گوشی متصل باشد. برای فعال‌کردن S Pen unlock در تنظیمات قلم سامسونگ باید مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

 • در گوشی خود به ترتیب گزینه‌های Setting، Advanced feature و در آخر S Pen را انتخاب کنید.
 • سپس S Pen unlock را فعال کنید.
 • دوباره روی use S Pen unlock ضربه بزنید.
 • در نهایت باید الگو یا پین رمز ورود خود را وارد کنید.
 • بعد از این می‌توانید با قلم خود قفل گوشی را باز کنید.

S Pen unlock؛ گزینه بعدی در تنظیمات قلم سامسونگ

برای افزایش امنیت اطلاعات خود پیشنهاد می‌کنیم علاوه بر تعریف رمز ورود حتما با روش‌های رمزگذاری برنامه‌ها در سامسونگ هم آشنا شوید.

خرید از جانبی با کد تخفیف ویژه

Screen off memo؛ یکی دیگر از گزینه‌ها در تنظیمات S Pen

حتما برای شما هم پیش آمده است که در یک جلسه، کلاس، محل کار یا غیره نیاز به یادداشت سریع یک مطلب پیدا کرده باشید. آیا می‌دانستید که در این مواقع می‌توانید بلافاصله یادداشت خود را روی صفحه گوشی بنویسید، آن‌هم بدون این‌که نیاز به بازکردن برنامه note یا حتی صفحه قفل داشته باشید؟ Screen off memo دقیقا همان قابلیتی است که با تنظیم آن می‌توانید خیلی سریع قلم خود را بردارید و روی صفحه تاریک گوشی خود یادداشت بنویسید. سپس دکمه home را فشار دهید و یادداشت خود را در Note ذخیره کنید.

این قابلیت در گوشی موبایل شما به صورت پیش‌فرض فعال است. با این وجود اگر به صورت تصادفی آن را خاموش کرده‌اید، می‌توانید با طی‌کردن مراحل زیر دوباره آن را روشن کنید:

 • در گوشی خود به ترتیب گزینه‌های Setting، Advanced feature و در آخر S Pen را انتخاب کنید.
 • حالا می‌توانید گزینۀ Screen off memo را فعال کنید.

بعد از فعال‌کردن این قابلیت می‌توانید به دو روش زیر روی صفحه نمایش خود یادداشت بگذارید:

 • هنگامی‌که صفحه نمایش گوشی خاموش است، کافی‌ست قلم سامسونگ را از جای خود بردارید. با این کار امکان نوشتن یادداشت روی صفحه خاموش به صورت خودکار فعال می‌شود.
 • اگر قلم به گوشی متصل یا درحال‌حاضر فعال نیست، باید دکمه کنار S Pen را فشار دهید و نگه دارید. سپس در حالی که صفحه گوشی خاموش است، روی آن ضربه بزنید تا امکان نوشتن یادداشت فعال شود.

Screen off memo؛ یکی دیگر از گزینه‌ها در تنظیمات S Pen

Quick create note ؛ تنظیمات نوشتن یادداشت با قلم سامسونگ

با فعال‌کردن این گزینه در تنظیمات قلم سامسونگ خود می‌توانید خیلی سریع در هر برنامه یا جایی از گوشی خود یادداشت‌ بنویسید. بدون این که نیاز باشد برنامه Samsung Notes را باز کنید. برای این کار باید دکمه کنار قلم S را فشار دهید و نگه دارید. هم‌زمان روی صفحه نمایشگر گوشی دوبار ضربه بزنید و شروع به یادداشت کنید. در نظر داشته باشید که شاید این گزینه در گوشی شما Create note with Pen button باشد.

اگر زمانی متوجه شدید که قلم شما به درستی کار نمی‌کند، حتما نگاهی به مقاله «مشکل از کارافتادن قلم سامسونگ و راه حل آن» داشته باشید.

Quick create note ؛ تنظیمات نوشتن یادداشت با قلم سامسونگ

S Pen to text؛ از کاربردی‌ترین تنظیمات قلم سامسونگ

اگر یادداشت‌کردن با قلم را به تایپ‌کردن ترجیح می‌دهید، پس حتما این گزینه را فعال کنید. با فعال‌شدن این قابلیت می‌توانید در کادر برنامه‌های مختلفی مثل: پیام‌رسان، نوارجستجوی گوگل و غیره با قلم خود بنویسید. دست خط شما به صورت خودکار به متن دیجیتال تبدیل می‌شود.   

Air view؛ یکی از جالب‌ترین قابلیت‌های قلم سامسونگ

با فعال‌کردن این گزینه می‌توانید با نزدیک‌‌کردن قلم سامسونگ خود به صفحه، پیش‌نمایشی از اطلاعات برنامه‌های مختلف را مشاهده کنید. برای مثال، وقتی که قلم خود را به پوشه‌ای در گالری خود نزدیک می‌کنید، عکس‌های درون آن به شما نمایش داده می‌شوند.

برای بسیاری از کاربران سامسونگ پیش آمده است که آیکون برنامه یا بازی نصب‌شده خود را در گوشی پیدا نمی‌کنند. اگر شما هم چنین تجربه‌ای داشته‌اید، حتما با علت نیامدن برنامه روی صفحه گوشی سامسونگ آشنا شوید.

Show pointer when hovering؛ گزینه در تنظیمات قلم S

با کمک این گزینه در تنظیمات قلم سامسونگ می‌توانید نشانگری را برای قلم خود روشن یا خاموش کنید. این نشانگر زمانی‌که قلم خود را به صفحه نزدیک می‌کنید، روی صفحه ظاهر می‌شود تا مکان دقیق قلم را نشان دهد. به‌علاوه، با نگه‌داشتن نشانگر روی برخی از گزینه‌ها توضیحات کوتاهی هم در مورد آن‌ها نمایش می‌دهد.

Allow multiple S Pens؛ فعال‌سازی امکان استفاده از چندین قلم در گوشی سامسونگ

اگر قصد استفاده از قلم‌های دیگری در کنار قلم اصلی گوشی سامسونگ خود دارید، باید این گزینه را روشن کنید. البته در نظر داشته باشید که استفاده از قلم‌های دیگر باعث افزایش میزان مصرف باتری گوشی شما خواهد شد. بنابراین، اگر قصد فعال‌سازی این گزینه را دارید، باید بدانید چگونه در مصرف باتری گوشی صرفه‌جویی کنید.

Keep S Pen connected؛ ترفندی برای وصل‌ماندن قلم سامسونگ

اگر به صورت مرتب با قلم S کار می‌کنید، شاید بد نباشد اگر این گزینه را فعال کنید. به این ترتیب، همیشه قلم شما به گوشی متصل می‌ماند و به محض این‌که آن را از گوشی خود خارج می‌کنید، آماده است. البته باید بدانید که این گزینه باعث افزایش مصرف باتری می‌شود.

Menu style؛ انتخاب سبک منوی قلم سامسونگ در تنظیمات

از طریق این گزینه می‌توانید نحوه نمایش لیست فرمان‌های هوایی یا Air Command را تغییر دهید. می‌توانید به جای منوی استاندارد، منوی فشرده را انتخاب کنید که فضای کمتری را روی صفحه نمایشگر گوشی اشغال می‌کند.

Menu style؛ انتخاب سبک منوی قلم سامسونگ

Shortcuts؛ افزودن برنامه‌ به Air Command قلم سامسونگ

اگر روی این گزینه کلیک کنید، لیستی از برنامه‌های گوشی نمایش داده می‌شوند. سپس شما می‌توانید میانبری از برنامه موردنظر خود به منوی Air command اضافه کنید. در مقابل، می‌توانید برنامه‌ای را از این لیست حذف کنید.

Show Air command icon؛ تنظیماتی برای نمایش فرمان‌های هوایی

ممکن است این گزینه در گوشی شما floating icon تعریف شده باشد. با فعال‌کردن این گزینه‌ یک آیکون کوچک و شناوری از فرمان‌های هوایی یا Air command ایجاد می‌شود که شما می‌توانید آن را روی صفحه نمایشگر خود جابه‌جا کنید.

Open Air command with Pen button؛ فعال‌سازی منوی فرمان هوایی با قلم سامسونگ

با فعال‌کردن این گزینه امکان بازکردن منوی فرمان هوایی با قلم S امکان‌پذیر می‌شود. کافی است که قلم را روی صفحه نگه‌دارید و دکمه کنار آن را فشار دهید تا Air command باز شود.

When S Pen is removed؛ از مهم‌ترین تنظیمات قلم سامسونگ

دوست دارید که به محض خارج‌کردن قلم سامسونگ از گوشی چه دستوری در گوشی شما اجرا شود؟ با این گزینه می‌توانید آن دستور را تعریف کنید.

Warn if S Pen is left behind؛ ترفندی برای گم‌نکردن S pen

این گزینه که در برخی از گوشی‌ها Pen proximity alert تعریف شده است، هشداری را روشن یا خاموش می‌کند. اگر در حالتی که صفحه نمایش گوشی خاموش است، آن را از قلم S Pen دور کنید، زنگ هشداری به صدا درمی‌آید. این زنگ هشدار برای جانگذاشتن قلم سامسونگ یک ترفند عالی است.

تنظیم هشداری برای گم نشدن S Pen در تنظیمات قلم سامسونگ

Sounds؛ تنظیم صدا برای قلم سامسونگ:

دوست دارید هنگام برداشتن یا گذاشتن قلم در سرجای خود چه صدایی پخش شود؟ با این گزینه صدای موردنظر خود را انتخاب کنید.

Vibrations؛ تنظیم ویبره برای قلم S

اگر می‌خواهید هنگام خارج‌کردن یا گذاشتن قلم سامسونگ گوشی شما یک ویبره را اجرا کند، این گزینه را فعال کنید.

Tips for using your S Pen؛ ترفندهای استفاده از قلم سامسونگ

برای استفاده از S pen خود به‌دنبال ترفندهای بیشتری هستید؟ از راهنمایی‌های این گزینه کمک بگیرید.

About S Pen؛ نمایش اطلاعات قلم S

در نهایت اگر نیاز به آدرس MAC قلم دارید، از اطلاعات این گزینه استفاده کنید.

از قلم سامسونگ بیشترین استفاده را ببرید

در این مطلب صفر تا صد تنظیمات قلم سامسونگ را با هم مرور کردیم. حالا دیگر می‌توانید تمام تنظیمات این قلم را برای استفاده بهتر تنظیم کنید. اگر سوال یا نظری در مورد این مطلب دارید یا ترفندی برای استفاده از این قلم می‌شناسید، حتما با ما در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

افزودن دیدگاه
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
نظرات