آیا می‌توان قلم گوشی گم‌شده را پیدا کرد؟

 • تاریخ: سه شنبه 2 خرداد 1402 - 16:44
 • صفحه: بلاگ
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
آیا می‌توان قلم گوشی گم‌شده را پیدا کرد؟

چگونه قلم گوشی را پیدا کنیم؟ قلم‌های گوشی در کنار تمام مزایایی که دارند خیلی زود گم می‌شوند. همین موضوع باعث می‌شود که کاربران همیشه نگران جاگذاشتن و گم‌کردن قلم لمسی خود باشند. اگر شما هم از گوشی‌های قلم‌دار استفاده می‌کنید، باید خیلی مراقب استایلوس خود باشید. توصیه می‌کنیم از همین حالا ترفندهایی را برای پیشگیری از گم‌کردن قلم خود به کار گیرید.

اگر هم خدایی نکرده قلم خود را گم کرده‌اید، حتما به‌دنبال یادگرفتن نحوه ردیابی قلم گوشی خود هستید. پس با ما همراه باشید. در ادامه بررسی می‌کنیم که آیا اصلا امکان ردیابی قلم گوشی وجود دارد یا نه. سپس روش‌هایی را برای این کار به شما معرفی خواهیم کرد. در آخر هم ترفندی به شما آموزش خواهیم داد تا با کمک آن از گم‌شدن قلم گوشی خود پیشگیری کنید.

چگونه قلم گوشی را پیدا کنیم؟

قلم لمسی انواع بسیار مختلفی دارد. هر کدام از این قلم‌ها نه تنها از نظر ظاهر؛ بلکه از نظر قابلیت هم تفاوت‌های بسیاری با یکدیگر دارند. با این حال، متاسفانه امکان ردیابی 99 درصد این قلم‌ها وجود ندارد. در واقع معمولا هیچ راهی برای اطلاع از مکان دقیق قلم‌ پیش‌روی شما نیست؛ مگر این‌که قلم گم‌شده شما یک استایلوس هوشمند مثل: S Pen Pro باشد. پس به دنبال راهی آسان نباشید که با آن یک سیگنال، صدا یا غیره‌ از قلم خود دریافت کنید.

ظاهرا تنها راه این است که بیشتر بگردید و به سراغ مکان‌هایی بروید که آخرین بار از قلم خود استفاده کرده‌اید. نگاهی به تنظیمات قلم خود در گوشی داشته باشید و بررسی کنید که آیا در گزینه‌ها آخرین زمان استفاده از قلم ثبت نشده است؟ برای مثال در قلم‌های سامسونگ که با نام S pen معروف هستند، می‌توان آخرین ساعتی را که قلم به گوشی متصل بوده است، مشاهده کرد. این اطلاعات ساده می‌توانند به شما کمک بزرگی کنند. به‌علاوه، همان‌طور که اشاره کردیم در قلم‌ پیشرفته سامسونگ که S Pen Pro نام دارد، امکان ردیابی دقیق‌تر قلم گوشی هم وجود دارد. در ادامه ابتدا روش اطلاع از آخرین زمان وصل‌بودن قلم را با هم مرور می‌کنیم. سپس نحوه ردیابی قلم‌های S Pen Pro را هم آموزش می‌دهیم.

چگونه قلم گوشی را پیدا کنیم؟

مشاهده آخرین زمان استفاده برای ردیابی قلم گوشی سامسونگ

حتما خود شما هم سعی کرده‌اید که آخرین زمان استفاده از قلم را به یاد آورید. اگر شک دارید که در چه مکان و زمانی آخرین بار قلم خود را دیده‌اید، حتما سری به تنظیمات قلم گوشی سامسونگ خود بزنید. در این تنظیمات می‌توانید آخرین زمان قطع ارتباط گوشی با قلم را به صورت دقیق مشاهده کنید. این اطلاعات می‌تواند کمک بزرگی به شما بکند. کافی است به یاد آورید که در آن زمان خاص در چه مکانی حضور داشتید. به این ترتیب، شانس بیشتری برای یافتن قلم پیدا می‌کنید.

برای مشاهده زمان دقیق قطع اتصال بین قلم و گوشی مسیر زیر را پشت سر بگذارید:

 • Setting گوشی Samsung Galaxy خود را باز کنید.
 • روی گزینه Advanced features یا ویژگی‌های پیشرفته ضربه بزنید.
 • گزینۀ S pen را انتخاب کنید.
 • گزینه Warn if S Pen is left behind یا Pen proximity alert setting را پیدا کنید. این گزینه بسته به مدل گوشی شما ممکن است متفاوت باشد.
 • در توضیحات این گزینه آخرین تاریخ و ساعت قطع اتصال قلم خود را مشاهده کنید. البته اگر قلم شما خارج از مکان خود در گوشی باشد.

با کمک این تاریخ و ساعت می‌توانید آخرین مکانی که از قلم خود استفاده کرده‌اید، به یاد آورید.

مشاهده آخرین زمان استفاده برای ردیابی قلم گوشی سامسونگ

نحوه ردیابی قلم گوشی S Pen Pro سامسونگ

قلم‌‌های هوشمند S Pen Pro که برای گوشی‌های Galaxy Z Fold 3 عرضه شده‌‌اند، به راحتی قابل ردیابی هستند. در واقع حتی در میان قلم‌های برند سامسونگ، تنها می‌توان مکان دقیق قلم S Pen Pro را ردیابی کرد. البته برای این که بتوانید از این قابلیت استفاده کنید، باید قبل از گم‌شدن قلم، در برنامه SmartThings مراحلی را پشت سر گذاشته باشید. در ادامه ابتدا نگاهی به مراحل ثبت قلم S Pen Pro در برنامه SmartThings خواهیم داشت. سپس نحوه ردیابی قلم گوشی سامسونگ را هم با کمک این برنامه مرور خواهیم کرد.

آیا می‌دانید که حتی امکان ردیابی گوشی سامسونگ هم با استفاده از Find My Mobile وجود دارد؟

مراحل ثبت S Pen Pro در برنامه SmartThings برای ردیابی قلم سامسونگ

قبل از این که برای ثبت قلم خود اقدام کنید، نیاز است که از آپدیت‌بودن سیستم‌عامل گوشی و برنامه‌های آن مطمئن شوید. برای این کار وارد تنظیمات گوشی خود شوید و گزینۀ Software update را انتخاب کنید. سپس روی Download and install ضربه بزنید و سایر مراحل را پشت سر بگذارید تا گوشی به‌روزرسانی شود. بعد از آپدیت‌شدن گوشی مراحل زیر را برای ثبت قلم طی کنید:

 • برنامه SmartThings را اجرا کنید. این برنامه به صورت پیش‌فرض روی گوشی‌های سامسونگ نصب می‌شود. با این وجود، اگر برنامه را پیدا نمی‌شود، باید ابتدا آن را دانلود و سپس نصب کنید.
 •  روی علامت + که در گوشه بالا سمت راست مشاهده می‌شود، ضربه بزنید.
 • حالا گزینه device را انتخاب کنید.

مراحل ثبت S Pen Pro در برنامه SmartThings برای ردیابی قلم سامسونگ

 • سپس روی Scan nearby ضربه بزنید.
 • S pen Pro را که یک آیکون مداد در کنار آن قرار دارد، انتخاب کنید.

نحوه ردیابی قلم گوشی

 • در این مرحله باید به سراغ قلم گوشی سامسونگ خود بروید. سپس درست مثل وقتی که قصد فعال کردن قلم لمسی گوشی را دارید، دکمه اتصال یا  Connectionرا روی آن به مدت 3 ثانیه فشار دهید و نگه دارید.
 • زمانی که چراغ LED روی قلم شروع به چشمک‌زدن می‌کند، انگشت خود را بردارید.
 • منتظر بمانید تا S Pen Pro با SmartThings جفت شود.

در Galaxy Z Fold 3 ، چگونه قلم گوشی را پیدا کنیم؟

مراحل ردیابی قلم گوشی با برنامه SmartThings

برنامه SmartThings ویژگی کاربردی به نام SmartThings Find دارد. با کمک این ویژگی شما می‌توانید گوشی هوشمند، ساعت هوشمند، قلم لمسی سامسونگ و غیره را پیدا کنید. SmartThings دستگاه‌هایی را که قبلا با آن‌ها جفت شده است، جستجو می‌کند. سپس اطلاعات دقیقی از آدرس و غیره آن‌ها به شما ارائه می‌دهد. با این اطلاعات می‌توانید خیلی راحت مکان دستگاه گم یا دزدیده‌شده خود را پیدا کنید. بنابراین، اگر که S Pen Pro خود را گم کرده‌اید یا به یاد نمی‌آورید که آخرین بار کجا از آن استفاده شده است، برنامه SmartThings را باز کنید. سپس مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

 • گزینۀ devices را در منوی پایین صفحه برنامه SmartThings انتخاب کنید.
 • روی نام S Pen Pro خود که قبلا در برنامه ثبت شده، ضربه بزنید.

در Galaxy Z Fold 3 ، چگونه قلم گوشی را پیدا کنیم؟

 • حالا گزینۀ find device را انتخاب کنید.
 • بعد از چند ثانیه انتظار نقشه‌ای به شما نمایش داده می‌شود که روی آن مکان قلم برای شما مشخص شده است. برای مشاهده اطلاعات دقیق‌تر مثل: مکان تقریبی، باید انگشت خود را از پایین صفحه به سمت بالا بکشید.

 پیداکردن قلم گوشی سامسونگ

در نظر داشته باشید که ممکن است مراحل بالا بسته به مدل گوشی و نسخه سیستم‌عامل شما متفاوت باشد. به‌علاوه، یادآوری می‌کنیم که تنها در صورتی می‌توانید از برنامه SmartThings استفاده کنید که حتما نوع قلم شما S Pen Pro و از قبل با برنامه جفت شده باشد.

ترفندی برای جلوگیری از گم شدن S pen

قلم‌های گوشی سامسونگ بسیار کاربردی هستند. این قلم‌ها در کنار تمام مزایایی که دارند، با دو مشکل اساسی روبرو هستند. اول این که بعد از مدتی نوک آن‌ها فرسوده می‌شود. شرکت سامسونگ برای حل این مشکل سری‌های اضافه‌ای را به همراه قلم‌های خود به کاربران ارائه می‌دهد. در مقالۀ «نحوه تعویض نوک قلم تبلت سامسونگ» ما مراحل جایگزین‌کردن این سری‌ها را توضیح داده‌ایم.

دومین مشکل قلم‌های گوشی احتمال گم‌شدن آن‌هاست. بعد از مدتی که حسابی به استفاده از این قلم‌ها عادت می‌کنید، هرچه هم که مراقب باشید، باز هم احتمالش وجود دارد که روی یک میز، صندلی یا غیره‌ قلم خود را جا بگذارید. جالب اینجاست که شرکت سامسونگ برای این مشکل هم به کاربران خود یک راه‌حل پیشنهاد کرده است. در تنظیمات قلم برخی از گوشی‌های سامسونگ گزینه‌ای تعریف شده است که برای جلوگیری از گم‌کردن یا جاگذاشتن قلم خود باید حتما آن را فعال کنید. در ادامه مسیر رسیدن به این گزینه را مرور خواهیم کرد:

 • وارد تنظیمات گوشی خود شوید.
 • گزینه Advanced features و سپس S pen را انتخاب کنید.
 • حالا باید گزینه Warn if S Pen is left behind را فعال کنید. ممکن است این گزینه در گوشی شما Pen proximity alert setting تعریف شده باشد.

با روشن‌کردن این گزینه یک هشدار برای جانگذاشتن قلم خود فعال می‌کنید. پس از این هر زمانی که گوشی را در حالتی که صفحه نمایش آن خاموش است، از قلم دور کنید، این هشدار به صدا درمی‌آید.

اگر قلم S pen پیدا نشد، آیا می‌توانیم از قلم دیگری برای گوشی خود استفاده کنیم؟

اگر علیرغم جستجوی بسیار نتوانستید قلم گوشی خود را پیدا کنید، زیاد نگران نباشید. شما می‌توانید از قلم دیگری استفاده کنید. فقط در نظر داشته باشید که گوشی شما باید با آن نوع قلم سازگار باشد. به‌علاوه برای این که گوشی به شما اجازه از استفاده قلم دیگری را بدهد، باید در تنظیمات قلم تبلت سامسونگ یا گوشی گزینه Allow multiple S Pens را فعال کنید.

این گزینه را می‌توانید بعد از انتخاب گزینه‌های Advanced features و سپس S pen در تنظیمات گوشی خود پیدا کنید.

اگر قلم S pen پیدا نشد، آیا می‌توانیم از قلم دیگری برای گوشی خود استفاده کنیم؟

تنها از قلم‌های لمسی اصلی برای گوشی خود استفاده کنید

در این مطلب خواندیم که متاسفانه ردیابی بسیاری از قلم‌های گوشی امکان‌پذیر نیست. معمولا هیچ روشی برای به‌صدادرآوردن یا پیداکردن این قلم‌ها وجود ندارد. فقط در برخی از قلم‌ها مثل قلم‌های گوشی یا تبلت سامسونگ شما می‌توانید به تنظیمات گوشی خود مراجعه کنید. سپس از آخرین ساعتی که از قلم خود استفاده کرده‌اید، مطلع شوید. هم‌چنین، خواندید که تنها در قلم‌های S Pen Pro سامسونگ امکان ردیابی قلم گوشی و پیداکردن موقعیت تقریبی آن وجود دارد. در آخر هم ترفندی برای جلوگیری از گم‌شدن قلم‌های سامسونگ به شما معرفی کردیم.

امیدواریم که توانسته باشید قلم نازنین‌تان را پیدا کنید. اگر به هر دلیلی موفق نشدید و تصمیم به خرید یک قلم جدید گرفتید، تنها به فروشگاه‌های معتبر مراجعه کنید. مطمئن باشید که با خرید قلم‌های اصلی و باکیفیت از فروشگاه‌هایی مثل جانبی می‌توانید مثل قبل از گوشی و قلم خود لذت ببرید. یادآوری می‌کنیم که منتظر خواندن نظرات، تجربیات یا سوالات شما هستیم.  

افزودن دیدگاه
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)