راهنمای کامل تنظیمات قلم تبلت سامسونگ

 • تاریخ: دوشنبه 1 خرداد 1402 - 01:43
 • صفحه: بلاگ
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
راهنمای کامل تنظیمات قلم تبلت سامسونگ

حتما خبر از قابلیت‌های فراوان قلم جادویی سامسونگ دارید. نوشتن مستقیم یادداشت روی صفحه تبلت، دسترسی آسان و سریع به گزینه‌ها، طراحی هنرمندانه و غیره از کاربردهای این قلم است. کاربردهایی که اگر با تنظیمات قلم خود آشنا شوید، می‌توانید خلاقانه‌تر و بهتر از آن‌ها استفاده کنید.

ما در ادامه هر آن‌چه را که باید در مورد تنظیمات قلم تبلت سامسونگ بدانید، برای شما مرور می‌کنیم. فقط در نظر داشته باشید که این تنظیمات و گزینه‌ها ممکن است بسته به مدل تبلت، نسخه سیستم‌عامل و... کمی متفاوت باشد.

نحوه استفاده از قلم تبلت سامسونگ

حتما شنیده‌اید که قلم لمسی گوشی‌های سامسونگ به نام S pen معروف است و چه کاربردهای زیادی دارد. ما در اولین قدم برای آشنایی با نحوه استفاده از قلم تبلت سامسونگ به سراغ منوی فرمان Air یا همان Air command می‌رویم. سپس نگاهی به تنظیمات S pen در تبلت سامسونگ خواهیم داشت.

آشنایی با منوی فرمان Air در تبلت سامسونگ

معمولا باید مراحلی را برای فعال‌کردن قلم لمسی گوشی یا تبلت پشت سر گذاشت؛ اما خوشبختانه S penهای سامسونگ به صورت پیش‌فرض فعال هستند. پس می‌توانید بدون نیاز به فعال‌سازی و به صورت مستقیم از آن‌ها استفاده کنید. S Pen خود را روی صفحه نگه ‌دارید تا آیکون کوچک و شناور منوی Air command روی نمایشگر تبلت دیده ‌شود. روی این آیکون ضربه بزنید. با این کار منویی باز می‌شود که شامل گزینه‌های زیر است:

آشنایی با منوی فرمان Air در تبلت سامسونگ

Create note؛ اولین گزینه در Air command

برای نوشتن سریع یک ایده، آدرس، تلفن و غیره می‌توانید به سراغ این گزینه بروید. Create note را انتخاب کنید و یادداشت خود را بنویسید. می‌توانید در همین صفحه برای عوض‌کردن فونت، سایز، رنگ قلم و غیره هم اقدام کنید. در آخر و پس از تمام‌شدن یادداشت هم روی دکمه برگشت ضربه بزنید. نگران ذخیره‌شدن نوشته خود نباشید. به صورت خودکار این کار انجام می‌شود.

View all notes ؛ گزینه برای دسترسی به تمام یادداشت‌ها

اگر روی این گزینه ضربه بزنید، تمام یادداشت‌های ذخیره شده در تبلت سامسونگ خود را مشاهده خواهید کرد.

Smart select؛ از جالب‌ترین قابلیت‌های قلم تبلت سامسونگ

مثل وقتی‌که از صفحه نمایشگر تبلت خود اسکرین‌شات می‌گیرید، با Smart select هم می‌توانید تصویری از صفحه خود ثبت کنید. حتی می‌توانید بخشی از ویدیوی خود را به یک گیف تبدیل کنید. قابلیت‌های این گزینه که «انتخاب هوشمند» نام دارد، بسیار بیشتر از این حرف‌هاست. با گزینه Smart select شما می‌توانید خیلی سریع تنها قسمتی از عکس یا صفحه را که مدنظر دارید، با قلم جدا کنید.

زمانی‌که روی Smart select ضربه می‌زنید، یک منو در پایین صفحه ظاهر می‌شود. در این منو می‌توانید نوع کادر عکس‌برداری خود را مشخص کنید. جالب اینجاست که کادر شما نباید فقط مستطیل، مربع یا دایره‌شکل باشد؛ بلکه می‌توانید قلم خود را کاملا نامنظم روی صفحه بکشید. به‌این‌ترتیب، سوژه خود را مجزا کنید. در آخر هم باید روی علامت Save که شبیه فلشی روبه پایین است، ضربه بزنید. بعد از ثبت عکس، گزینه‌های زیر نمایش داده می‌شوند:

 • Pin/insert: تصویر یا گیف ثبت‌شده در یک پنجره روی صفحه شما ظاهر می‌شود. می‌توانید این عکس را ذخیره یا جابه‌جا کنید و اگر به آن نیازی ندارید، پنجره را ببندید.
 • Auto select: با انتخاب این گزینه سوژه اصلی عکس به صورت خودکار انتخاب می‌شود.
 • Draw: می‌توانید مستقیم روی اسکرین‌شات خود متن یا طرحی اضافه کنید. در نهایت، اسکرین‌شات خود را بعد از تغییرات لازم در گالری ذخیره کنید.
 • Extract Text: از کاربردی‌ترین قابلیت‌ها در تنظیمات قلم تبلت سامسونگ است که متن موجود در عکس را تشخیص می‌دهد. این قابلیت هوشمند کلمات را استخراج می‌کند و در یک کادر با آیکون شبیه به T در اختیار شما قرار می‌دهد. شما می‌توانید این کلمات را Copy و در برنامه note ویرایش کنید یا به اشتراک بگذارید.
  جالب است بدانید که اگر در این بخش از صفحه یک شماره تلفن نوشته شده باشد، به صورت هوشمند تشخیص داده می‌شود. سپس آیکونی برای تماس‌گرفتن یا ارسال پیامک به این شماره در اختیار شما قرار می‌گیرد. این گزینه هوشمند حتی اگر یک آدرس را در عکس تشخیص دهد، به شما پیشنهاد خواهد داد که آن را روی گوگل‌مپ مشاهده کنید.
 • Share: می‌توانید فایل خود را از طریق ایمیل، پیامک، شبکه‌های اجتماعی و غیره به اشتراک بگذارید.
 • Save: با این گزینه می‌توانید فایل خود را در گالری ذخیره کنید.

 Smart select؛ از جالب‌ترین قابلیت‌های قلم تبلت سامسونگ

Screen write؛ قابلیتی در منوی قلم تبلت سامسونگ

اگر روی این گزینه ضربه بزنید، از صفحه اسکرین‌شاتی گرفته می‌شود. سپس این اسکرین‌شات در اختیار شما قرار می‌گیرد. می‌توانید روی آن توضیحاتی بنویسید؛ دور قسمت‌های مهم‌تر خط بکشید؛ طرحی اضافه کنید و غیره. سپس این تغییرات را در گالری خود ذخیره کنید و حتی آن را به اشتراک بگذارید.

توجه داشته باشید که اگر هنگام استفاده احساس می‌کنید قلم شما مثل روز اول نیست، باید آن را عوض کنید. در «نحوه تعویض نوک قلم تبلت سامسونگ» مراحل انجام این کار را آموزش داده‌ایم.

Live messages؛ ساخت پیام‌های جذاب و ویژه

یکی دیگر از قابلیت‌های جذاب در تنظیمات قلم تبلت سامسونگ امکان ساخت پیام منحصربه‌فرد است. شما می‌توانید به پیام‌های ساده و متنی خود ایموجی‌ اضافه کنید. هم‌چنین، می‌توانید روی عکس‌ها متنی بنویسید و آن را به gif تبدیل کنید. اگر با قلم خود گزینۀ Live messages را در منوی Air command انتخاب کنید. گزینه‌های زیر در اختیار شما قرار می‌گیرند:

 • Gallery: با ضربه‌زدن روی این گزینه عکس‌های ذخیره شده در گالری به شما نمایش داده می‌شوند. می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کرده و پیام خود را ایجاد کنید.
 • Camera: شاید نیاز باشد که پیام خود را روی یک عکس یا ویدیوی جدید بنویسید. کافی است که Capture را برای ثبت عکس انتخاب کنید یا انگشت خود را روی این گزینه نگه‌ دارید تا یک ویدیو ضبط شود. بعد از آماده‌شدن تصویر یا ویدیو می‌توانید روی آن طرح خود را بکشید یا متن پیام‌تان را بنویسید.

Live messages؛ ساخت پیام‌های جذاب و ویژه

 • Color: اگر شلوغی عکس‌ها و ویدیوها را برای نوشتن پیام خود نمی‌پسندید، می‌توانید یک پس‌زمینه ساده رنگی برای پیام خود ایجاد کنید. کافی است که با ضربه‌زدن روی این گزینه رنگ موردنظر خود را انتخاب کنید. سپس Start drawing را لمس کرده و پیام خود را ایجاد کنید.

بعد از انتخاب نوع پس‌زمینه شما باید رنگ، نوع و سایز فونت خود را هم تعیین کنید. سپس مشخص کنید که Live messages با کدام‌یک از پسوندهای MP4 یا GIF ذخیره ‌شود. دقت داشته باشید که در حین آماده‌کردن پیام می‌توانید روی آیکونPlay ضربه بزنید و پیش‌نمایشی از پیام خود مشاهده کنید. اگر پیام خود را دوست نداشتید، کافی است که رویDelete بزنید و دوباره شروع کنید؛ اما برای این که تنها آخرین تغییرات اعمال شده را لغو کنید، روی Undo ضربه بزنید. در نهایت زمانی که پیام شما آماده شد، Done را لمس کنید. سپس با انتخاب Share آن را با دیگران به اشتراک بگذارید.

AR Doodle؛ گزینه بعدی در air command

با کمک این ویژگی می‌توانید به عکس‌ها یا ویدیوهای خود طرح، متن، جلوه‌های ویژه و غیره اضافه کنید. برای مثال می‌توانید با این تنظیمات قلم تبلت سامسونگ کلاهی روی سر خودتان در فیلم بگذارید. کلاهی که با حرکت سر شما به صورت هوشمند جابه‌جا می‌شود. به این ترتیب، عکس‌ها و ویدیوهای جذابی داشته باشید.

آیا می‌دانید که چگونه مشکلات تبلت سامسونگ را حل کنید؟

Translate: ترجمه روان متن با قلم تبلت سامسونگ

در هنگام خواندن یک صفحه وب به زبان دیگر، می‌توانید از S Pen برای ترجمه آن کمک بگیرید. کافی است که:

 • روی گزینهTranslateدر منوی air command ضربه بزنید .
 • مجوزهای لازم را تایید کنید.
 • زبان مبدا یا زبان خارجی که قصد ترجمه آن را دارید، انتخاب کنید.
 • سپس زبان مقصد را هم تعیین کنید. به صورت پیش‌فرض زبان مقصد، همان زبانی درنظر گرفته می‌شود که روی تبلت خود تنظیم کرده‌اید.

بعد از طی‌کردن این مراحل باید کلمه یا جمله موردنظر خود را با قلم برجسته کنید. در این صورت یک منوی شناور روی صفحه باز می‌شود که هم معنی و هم تلفظ کلمه را به شما نمایش می‌دهد. جالب‌تر این است که می‌توانید معادل ترجمه شده کلمات را با قلم خود وارد متن کنید تا در مراجعات بعدی نیازی به تکرار این مرحله و ترجمه دوباره نداشته باشید.

Translate: ترجمه روان متن با قلم تبلت سامسونگ

PENUP؛ گزینه بعدی در تنظیمات قلم تبلت سامسونگ

با این گزینه می‌توانید طراحی‌ها و اثر هنری خود را به صورت مستقیم با دیگران در شبکه اجتماعی به نام PENUP به اشتراک بگذارید. این شبکه اجتماعی فقط در دسترس کاربران سامسونگ است.

Add؛ افزودن میانبر برنامه به منوی S pen

آخرین گزینه که در این منو با آیکون + مشاهده می‌کنید، Add است. با کمک این گزینه می‌توانید میانبری از برنامه‌های دلخواه خود به این منو اضافه کنید تا دسترسی سریع‌تری به آن‌ها داشته باشید.

آیکون Setting؛ تنظیمات منوی Air command

در گوشه سمت چپ و پایین منو، آیکون چرخ دنده تنظیمات را مشاهده می‌کنید. اگر روی این گزینه ضربه بزنید، می‌توانید به تنظیمات بیشتر Air command دسترسی پیدا کنید.

آشنایی با گزینه‌های تنظیمات قلم تبلت سامسونگ

آیا برای استفاده بهتر از قلم خود به دنبال تنظیمات بیشتر هستید؟ پس باید وارد setting تبلت خود شوید. در نوار جستجو S Pen را جستجو کنید. سپس روی S Pen ضربه بزنید. با این کار گزینه‌های زیر به شما نمایش داده می‌شوند:

Air actions: تنظیم دستورات برای اجرا از راه دور

در برخی از تبلت‌های سامسونگ قابلیت Air action تعریف شده است. با این قابلیت می‌توانید از راه دور و با حرکت‌دادن قلم دستوری را در برنامه‌ها اجرا کنید. مثلا با فشردن دکمه قلم برای چند ثانیه می‌توانید برنامه دوربین را باز کنید. هم‌چنین، با نگه‌داشتن این دکمه و حرکت‌دادن قلم به چپ یا راست می‌توانید یک عکس از راه دور ثبت کنید. برای مشاهده این دستورات که به صورت پیش‌فرض تعریف شده‌اند، در تنظیمات تبلت خود باید:

 • وارد گزینه Advanced Features و سپسS Pen شوید.
 • حالا روی گزینه Air action ضربه بزنید.
 • در قسمت App Actions می‌توانید دستورات تعریف شده را مشاهده کنید.

جالب اینجاست که شما می‌توانید این دستورات یا برنامه‌ها را تغییر دهید. کافی است که در قسمت App Actions روی برنامه موردنظر خود ضربه بزنید و حرکتی را که در نظر دارید، برای آن تنظیم کنید. از این مهم‌تر شما می‌توانید تعیین کنید که با فشردن دکمه قلم چه برنامه‌ای به‌صورت‌خودکار اجرا شود. برای این کار باید مسیر زیر را پشت سر بگذارید:

 • در تنظیمات تبلت وارد گزینه Advanced features و سپس S Pen شوید.
 • حالا S Pen remote یا Air actionsر ا انتخاب کنید.
 • در این مرحله رویHold down Pen یا Press and hold Pen button ضربه بزنید.
 • حالا برنامه موردنظر خود را انتخاب و در نهایت دکمه برگشت را لمس کنید.

توضیحات کامل‌تر در مورد کار با گزینه Air actions را در «صفر تا صد تنظیمات قلم سامسونگ» بخوانید.

 آشنایی با گزینه‌ Air actions در  تنظیمات قلم تبلت سامسونگ

S Pen unlock؛ بازکردن قفل تبلت با قلم

اگر این گزینه را فعال کنید، می‌توانید بدون نیاز به واردکردن رمز ورود و تنها با قلم قفل تبلت خود را باز کنید. البته این قابلیت تا زمانی که قلم به تبلت متصل باشد و در سرجای خود قرار نگیرد، عمل می‌کند. در نظر داشته باشید که برای فعال‌کردن این گزینه نیاز است که الگو یا پین رمز ورود خود را وارد کنید.

بد نیست اگر با روش‌های رمزگذاری برنامه‌ها در سامسونگ آشنا شوید.

Screen off memo؛ نوشتن یادداشت روی صفحه خاموش تبلت

اگر این قابلیت را در تنظیمات قلم تبلت سامسونگ روشن کنید، می‌توانید روی صفحه خاموش تبلت خود یادداشت بنویسید. این قابلیت برای زمان‌هایی که قصد دارید با عجله شماره تماس، آدرس یا غیره‌ای را بنویسید، بسیار کاربردی است. کافی‌ست قلم خود را بیرون بیاورید و بدون این‌که قفل تبلت را باز کنید، یادداشت خود را روی صفحه تاریک آن بنویسید.

سپس سرفرصت تبلت را باز کرده و نوشته را در Note ذخیره کنید. توجه کنید که اگر قلم به تبلت متصل نباشد، باید قبل از نوشتن روی صفحه، یک‌بار دکمه روی آن را فشار دهید و نگه‌دارید.

Quick create notes؛ نوشتن سریع یادداشت با قلم تبلت سامسونگ

فعال‌کردن این گزینه هم برای نوشتن سریع یادداشت‌ها کاربرد دارد. در این صورت بدون نیاز به بازکردن برنامه Samsung Notes می‌توانید نوشته خود را در هر برنامه‌ای که هستید، یادداشت کنید. کافی‌ست که دکمه قلم را نگه‌دارید و هم‌زمان، با قلم دوبار روی نمایشگر تبلت ضربه بزنید.

اگر احساس می‌کنید که قلم شما عمل نمی‌کند، مقاله «مشکل از کارافتادن قلم سامسونگ و راه حل آن» را از دست ندهید.

Quick create notes؛ نوشتن سریع یادداشت با قلم تبلت سامسونگ

S Pen to text؛ تبدیل دستخط به متن دیجیتال

اگر فرصت تایپ‌کردن ندارید، این گزینه برای شما کاربرد پیدا می‌کند. در این صورت می‌توانید در پیام‌رسان‌ها، نوارجستجوی گوگل و غیره با قلم متن خود را بنویسید. سامسونگ به صورت خودکار دستخط شما را تشخیص داده و آن را به متن ماشینی تبدیل می‌کند.

Air view؛ مشاهده پیش‌نمایشی از اطلاعات

این گزینه را فعال کنید تا با نزدیک‌کردن قلم به صفحه اطلاعاتی از برنامه‌ها، پوشه‌ها و غیره به شما نمایش داده شود. برای مثال اگر قلم خود را به یک فولدر در گالری خود نزدیک کنید، لیستی از عکس‌های ذخیره شده در آن را مشاهده خواهید کرد.

Show pointer when hovering؛ فعال‌کردن نشانگر برای S pen

با فعال‌کردن این گزینه یک نشانگر برای قلم خود تعریف می‌کنید. این نشانگر موقعیت دقیق نوک قلم شما را روی صفحه نمایشگر تبلت نشان می‌دهد.

Allow multiple S Pens؛ استفاده از چندین قلم

شاید یک روز نیاز پیدا کنید که از قلم دیگری در کنار قلم اصلی تبلت خود استفاده کنید. برای این‌که قلم دوم برای شما فعال شود، باید این گزینه را در تنظیمات قلم تبلت سامسونگ روشن کرده باشد. ناگفته نماند که این گزینه باعث افزایش مصرف باتری تبلت می‌شود.

Menu style؛ انتخاب سبک منو

نحوه نمایش منوی Air Command را در صفحه خود می‌توانید با این گزینه تغییر دهید.

Shortcuts؛ تعریف میانبر در Air Command 

برنامه‌های موردعلاقه و کاربردی خود را با این گزینه می‌توانید به لیستAir Command 

اضافه کنید. به‌این‌ترتیب، دسترسی سریع‌تر و آسان‌تری به آن‌ها پیدا خواهید کرد.

Show Air command icon؛ فعال‌سازی آیکون Air Command 

حتما متوجه آیکون کوچک Air Command روی صفحه تبلت خود شده‌اید. با کمک این گزینه می‌توانید این آیکون کوچک را فعال یا غیرفعال کنید.

 آشنایی با تنظیمات قلم تبلت سامسونگ

Open Air command with Pen button؛ بازشدن منو با فشردن دکمه قلم

با روشن‌کردن این گزینه می‌توانید روش جدیدی برای بازکردن منوی فرمان Air تعریف کنید. بعد از فعال‌شدن این گزینه کافی است که قلم خود را روی صفحه نگه‌دارید و دکمه آن را فشار دهید.

When S Pen is removed؛ گزینه‌ای در تنظیمات قلم تبلت سامسونگ

با این گزینه می‌توانید مشخص کنید که به محض خارج‌کردن قلم از جای خود چه برنامه‌ای در تبلت اجرا شود.

Sounds؛ روشن‌کردن صدای قلم

اگر می‌خواهید هنگام نوشتن روی صفحه صدایی از تبلت شما پخش شود، این گزینه را روشن کنید.

Tips for using your S Pen؛ آموزش استفاده از قلم تبلت

آموزش‌های بیشتر برای استفاده از قلم تبلت سامسونگ را با ضربه‌زدن روی این گزینه می‌توانید مشاهده کنید.

About S Pen features؛ بررسی اطلاعات S pen

اطلاعات S Pen خود مثل نسخه نرم افزار و غیره را در این گزینه می‌بینید.

با قلم آسان‌تر و بهتر از تبلت سامسونگ خود استفاده کنید

در این مطلب با تنظیمات قلم تبلت سامسونگ از صفر تا صد آشنا شدید. حالا می‌توانید با تنظیم قلم مطابق با نیاز خود بهتر و بیشتر از تبلت خود لذت ببرید. راستی شما چه ترفندی برای استفاده از تبلت سامسونگ می‌شناسید؟ اگر هم‌چنان سوال یا نظری در مورد تنظیمات S pen دارید، در بخش نظرات مطرح کنید.

افزودن دیدگاه
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)