چگونه نوک قلم تبلت یا گوشی سامسونگ را عوض کنیم؟

  • تاریخ: دوشنبه 1 خرداد 1402 - 14:05
  • صفحه: بلاگ
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
چگونه نوک قلم تبلت یا گوشی سامسونگ را عوض کنیم؟

قلم‌های جادویی تبلت‌های سامسونگ با تمام کاربردهای بی‌نظیرشان طول عمر مشخصی دارند. حتما شما هم پس از مدتی استفاده این احساس را داشته‌اید که S pen مثل روز اول نیست. نوک پلاستیکی و کوچک آن فرسوده و کار با آن سخت شده است.

نگران نباشید، سامسونگ از قبل این روز را پیش‌بینی کرده است. به همین دلیل هم داخل جعبه گوشی‌ها و تبلت‌های خود نوک‌های اضافه‌ای قرار می‌دهد. اگر دقت کرده باشید علاوه بر این نوک‌ها، وسیله گیره‌مانندی هم در جعبه وجود دارد. شما می‌توانید با کمک همین وسیله به سادگی نوک قلم تبلت یا گوشی خود را عوض کنید. در ادامه ما نحوه تعویض نوک قلم تبلت سامسونگ و گوشی‌های این برند را به صورت گام به گام مرور خواهیم کرد. هم‌چنین، به سوالاتی که کاربران در این‌باره دارند، پاسخ می‌دهیم. پس اگر یکی از گوشی‌ها یا تبلت‌های قلم‌دار سامسونگ را دارید، این مقاله را از دست ندهید.

گام اول عوض‌کردن نوک قلم تبلت سامسونگ؛ آماده‌کردن لوازم

شرکت سامسونگ در طراحی قلم لمسی گوشی‌ها و تبلت‌های خود سنگ تمام گذاشته است. با این وجود این قلم‌های بی‌نظیر که با نام S pen شناخته می‌شوند، بعد از مدتی استفاده کارایی اولیه خود را از دست می‌دهند. دلیل این موضوع خیلی ساده است. نوک قلم‌های S مثل هر وسیله دیگری به مرور زمان فرسوده می‌شود. به همین دلیل است که شرکت سامسونگ در جعبه تبلت‌ها و گوشی‌های قلم‌دار خود گیره‌ای مخصوص به همراه 5 نوک اضافی قرار می‌دهد. به این ترتیب، کاربران می‌توانند هر زمان که خواستند نوک قلم تبلت یا گوشی خود را عوض کنند.

اگر شما هم قصد چنین کاری را دارید، در اولین گام باید این گیره، نوک‌های جایگزین و قلم خود را آماده کنید.  در صورتی‌که می‌خواهید از نوکی غیر از این 5 نوک اصلی استفاده کنید، مطمئن شوید که از نظر اندازه و شکل کاملا شبیه نوک قلم قبلی شماست. در غیر این صورت، نباید از آن استفاده کنید؛ چرا که هم به قلم و هم به تبلت یا گوشی شما آسیب وارد می‌کند.

گام اول عوض‌کردن نوک قلم تبلت سامسونگ؛ آماده‌کردن لوازم

گام دوم تعویض نوک S pen؛ انتخاب بهترین نوک

اگر به نوک‌های اضافی قلم خود دقت کنید، متوجه می‌شوید که دارای دو رنگ متفاوت هستند. نوک‌هایی که رنگ روشن‌تری دارند، از پلاستیک سخت‌تر ساخته شده‌اند. در مقابل، نوک‌های تیره‌تر از مواد نرم‌تری تولید شده‌اند. بنابراین، اگر برای نمایشگر تبلت خود از محافظ صفحه نمایش پلاستیکی استفاده کرده‌اید، باید به سراغ نوک‌های تیره‌تر بروید. این نوک‌ها روی محافظ صفحه نمایش پلاستیکی خراش نمی‌اندازند. در مقابل، ممکن است اثر استفاده از آن‌ها روی محافظ‌های شیشه‌ای معمولی باقی می‌ماند.

اگر روی نمایشگر تبلت خود هیچ محافظی قرار نداده‌اید، از نوک‌های روشن‌تر استفاده کنید. هم‌چنین، اگر محافظ صفحه نمایش شیشه‌ای یا همان گلس روی تبلت یا گوشی خود چسبانده‌اید، باز هم به سراغ نوک‌های سخت‌تر و روشن‌تر بروید. این نوک‌ها روی محافظ صفحه نمایش شیشه‌ای عملکرد بهتری دارند.

توصیه می‌کنیم برای استفاده بهتر از قلم خود حتما نگاهی به مقاله «آموزش حرفه‌ای تنظیمات قلم تبلت سامسونگ» داشته باشید.

گام سوم عوض‌کردن نوک قلم S؛ بیرون‌کشیدن نوک فعلی

حساس‌ترین مرحله در نحوه تعویض نوک قلم تبلت سامسونگ را می‌توان خارج‌کردن نوک قلم فعلی دانست. شما باید نوک قلم را با گیره مخصوص به بیرون بکشید؛ اما اگر مواظب نباشید ممکن است ابتدای سر قلم شکسته شود و انتهای آن هم‌چنان در قلم باقی بماند. بنابراین قبل از این که دست به کار شوید، یک بار دو سر گیره را به هم نزدیک کرده و با دقت به آن نگاه کنید. درست در وسط دو سر گیره فضای خالی کوچکی مشاهده می‌شود که باید نوک قلم دقیقا در این محل قرار بگیرد و سپس به بیرون کشیده شود. در غیر این صورت نوک قلم شکسته می‌شود.

 گام سوم عوض‌کردن نوک قلم S؛ بیرون‌کشیدن نوک فعلی

حالا با احتیاط با دو سر گیره نوک قلم را بگیرید. به گونه‌ای که در فضای خالی گفته شده قرار بگیرد. سپس با کمی فشار و دقت زیاد سر قلم را به بیرون بکشید. دقت داشته باشید که اصلا نباید فشار بیش از حدی به قلم وارد کنید. به محض این‌که احساس کردید، قلم در جای خود شل شده است، می‌توانید گیره را کنار بگذارید. سپس برای بیرون کشیدن کامل قلم از انگشتان خود استفاده کنید.

نحوه تعویض نوک قلم تبلت سامسونگ در 4 مرحله

گام چهارم تعویض نوک قلم تبلت سامسونگ؛ قراردادن نوک جدید

حالا باید قلم جدید سامسونگ را جایگزین کنید. قبل از هرچیز دقت کنید که باید قسمت بلندتر قلم را در شکاف قرار بدهید؛ نه برعکس. پس از همین حالا در جهت درست قلم را در دست بگیرید. به گونه‌ای که سمت نوک تیز آن در داخل سوراخ قلم قرار بگیرد. می‌توانید برای نصب نوک جدید از گیره یا دست استفاده کنید.

قلم را با جهت درست در دست یا بین گیره قرار دهید. سپس آن را به داخل سوراخ قلم هدایت کنید. در حین انجام این کار تنها به انتهای قلم فشار وارد کنید. زمانی که احساس کردید قلم با مانعی روبرو شده است، دست نگه‌دارید. اگر تنها چند میلیمتر از سر قلم بیرون مانده و قلم در جای خود محکم شده باشد، کار شما تمام است. منتظر شنیدن هیچ صدایی نباشید. متاسفانه هیچ صدای کلیک یا جاافتادنی به گوش‌تان نمی‌رسد. بنابراین، تنها راهکار برای اطمینان از نصب درست قلم این است که آن را با گوشی امتحان کنید.

 گام چهارم تعویض نوک قلم تبلت سامسونگ؛ قراردادن نوک جدید

آیا می‌دانید که نحوه فعال کردن قلم لمسی گوشی چگونه است؟

اگر نوک قلم تبلت سامسونگ شکسته باشد، چگونه آن را عوض کنیم؟

متاسفانه برخی از کاربران با مشکل شکستن نوک قلم مواجه می‌شوند. در این مواقع نحوه تعویض نوک قلم تبلت سامسونگ چگونه است؟ بهترین پیشنهاد ما این است که به یک تعمیرکار ماهر مراجعه کنید. با این وجود، شاید با دقت زیاد خودتان هم بتوانید نوک شکسته را بیرون بکشید. برای این کار می‌توانید با یک سوزن با احتیاط در نوک قلم سوراخی ایجاد کنید. مراقب باشید که در حین سوراخ‌کردن تنها به نوک قلم فشار وارد شود و نه به اجزای داخلی آن. سپس سوزن را با کمی چسب قوی آغشته کنید و آن را دوباره در سوراخ فشار دهید. دقت داشته باشید که چسب نباید به قسمت‌های دیگر قلم و به خصوص داخل آن نفود کند. منتظر بمانید تا چسب خشک شود. سپس برای بیرون‌‌کشیدن قلم شکسته با سوزن تلاش کنید.

پیشنهاد دیگر این است که نوک سوزن را با فندک یا... حرارت دهید. سپس سوزن داغ‌شده را با احتیاط روی نوک قلم فشار دهید تا به درون آن نفوذ کند. حالا اجازه دهید تا سوزن خنک شود و بعد از آن با سوزن قلم را بیرون بکشید. باز هم یادآوری می‌کنیم که تنها در صورتی این دو روش را امتحان کنید که مطمئن هستید به سایر قسمت‌های قلم فشار یا آسیبی وارد نمی‌کنید.

علاوه بر مشکل شکستن قلم، کاربران مشکلات دیگری را هم در هنگام استفاده از تبلت‌های سامسونگ تجربه می‌کنند. در مقالۀ «چگونه می‌توانید مشکلات تبلت سامسونگ را حل کنید؟» مفصل به این موضوع پرداخته‌ایم.

ماندگاری نوک قلم سامسونگ چقدر است؟

S penها قابلیت‌ها و کاربردهای زیادی دارند. به ویژه اگر با تنظیمات قلم سامسونگ آشنا باشید، می‌توانید لذت بیشتری از آن‌ها ببرید. قلم‌های سامسونگ این امکان را برای شما فراهم می‌کنند که با دقت و ظرافت بالایی از گوشی یا تبلت خود استفاده کنید. با این وجود نوک این قلم‌ها به مرور زمان فرسوده می‌شود. این موضوع روی میزان دقت قلم‌های S اثر منفی می‌گذارد. متاسفانه اصال مشخص نیست که یک قلم چه زمانی به این نقطه می‌رسد.

در واقع ماندگاری نوک قلم سامسونگ کاملا بستگی به تعداد دفعاتی دارد که از آن استفاده می‌کنید. هرچه به نوک قلم خود فشار بیشتری وارد کنید، نوک پلاستیکی آن زودتر خراب می‌شود. به‌علاوه، نوع نوک قلم، نحوه استفاده و مراقبت از آن هم روی طول عمر قلم اثر می‌گذارد. البته جای نگرانی چندانی نیست؛ چرا که معمولا قلم‌های سامسونگ کیفیت بالایی دارند. در نتیجه معمولا دارای عمرهای طولانی هستند. پس ممکن است بین یک ماه تا یک‌سال بتوانید از نوک قلم خود بدون تعویض استفاده کنید. اگرچه کاربرانی هم بوده‌اند که تا دوسال بدون نیاز به تعویض نوک قلم از آن استفاده کرده‌اند.

ماندگاری نوک قلم سامسونگ چقدر است؟

چه زمانی باید نوک قلم خود را عوض کنید؟

زمان تعویض نوک قلم تبلت سامسونگ را باید خود کاربر مشخص کند. هر زمان که احساس کردید نوک قلم شما دقت روز اول را ندارد یا موقع کشیدن روی صفحه مثل قبل روان نیست، احتمالا زمان تعویض آن فرا رسیده است. در این مواقع قلم به‌درستی عمل نمی‌کند. هم‌چنین، اگر نوک قلم شکسته یا آسیب‌دیده یا کدر شده است، باید در اولین فرصت آن را عوض کنید.   

فراموش نکنید که استفاده از نوک قلم فرسوده می‌تواند به صفحه نمایش تبلت یا گوشی شما آسیب بزند. پس بهتر است این کار را پشت گوش نیندازید و حداقل سالی یک‌بار نوک قلم خود را تعویض کنید. اگر زمانی احساس کردید که قلم شما درست کار نمی‌کند، بد نیست اگر قبل از تعویض آن سری به مقالۀ «راه‌حل مشکل خراب شدن قلم گوشی سامسونگ» بزنید.

قلم‌های فرسوده خود را عوض کنید

در این مطلب با نحوه تعویض نوک قلم تبلت سامسونگ آشنا شدید. هم‌چنین، دانستید که طول عمر نوک قلم‌های سامسونگ چقدر است و چه زمانی باید برای عوض‌کردن آن‌ها اقدام کنید. یادآوری می‌کنیم که تمام مراحلی که خواندید، برای تعویض نوک قلم گوشی سامسونگ هم قابل اجرا است.

در صورتی که مشکل قلم شما با عوض‌کردن نوک آن حل نشد، باید به فکر خرید یک قلم جدید باشید. برای این کار حتما به فروشگاه‌های معتبری مثل جانبی مراجعه کنید که قلم‌های اصلی برند سامسونگ را عرضه می‌کنند. نگران نباشید این قلم‌ها همان کیفیت قلم‌های فابریک را دارند. در آخر درخواست می‌کنیم که اگر سوال یا تجربه‌ای در مورد عوض‌کردن نوک قلم s دارید، حتما با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

افزودن دیدگاه
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)