باتری گوشی چند ساعت کار می کند؟

  • تاریخ: یکشنبه 2 آذر 1399 - 13:40
  • صفحه: بلاگ
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
باتری گوشی چند ساعت کار می کند؟

گوشی ها امروزه کاربرد های فراوانی پیدا کرده اند و به طور معمول روزانه بیش از 5 ساعت از وقت کاربران را به خود اختصاص می دهند. استفاده مداوم از اینترنت، انجام کارهای سنگین مانند اجرای بازی ها و چک کردن برنامه های متعدد در طول روز نیاز به انرژی زیادی دارد که باید توسط باتری گوشی تامین شود. بنابراین ظرفیت و میزان نگهداری شارژ باتری به یک دغدغه اساسی برای کاربران تلفن های هوشمند تبدیل شده است.

اما به طور معمول باتری گوشی چند ساعت کار می کند؟ آیا با یک بار شارژ می توان تمام طول روز را با گوشی کار کرد؟ چگونه طول عمر باتری را افزایش دهیم؟ اگر این سوالات به دغدغه شما نیز تبدیل شده است در ادامه این مقاله همراه با جانبی باشید.

میزان شارژدهی گوشی

طول عمر و میزان شارژدهی باتری گوشی چقدر است؟

امروزه خریداران گوشی بیش از هر چیزی به میزان شارژدهی باتری توجه می کنند. صفحه های بزرگ تر، پیکسل های بیشتر، اینترنت سریع تر، قدرت بیشتر برای انجام بازی های سنگین تر و برنامه های کاربردی بیشتر همگی به انرژی بیشتری نیز نیاز دارند. هرچقدر ظرفیت باتری گوشی بیشتر باشد طول عمر و میزان نگهداری شارژ آن نیز بیشتر می شود. به همین دلیل همه به دنبال باتری های بزرگتر هستند. علاوه بر این مواردی مانند میزان استفاده روزانه، عمر باتری و میزان بهینه بودن مصرف انرژی نیز در افزایش یا کاهش طول عمر باتری تاثیر گذار هستند.

میزان سلامت گوشی یکی دیگر از عواملی است که روی میزان شارژدهی تاثیر می گذارد. خرید باتری گوشی اصل و عوض کردن باتری قدیمی یکی از راه های اصلی افزایش میزان شارژدهی گوشی است. با توجه به این موارد، میزان نگهداری شارژ در هر گوشی متفاوت است. با این حال به طور میانگین یک گوشی هوشمند جدید با باتری سالم، در صورت استفاده مداوم بین 8 تا 10 ساعت کار می کند. این میزان برای اینکه تنها یک بار در روز به شارژر نیاز پیدا کنید کافی به نظر می رسد.

ظرفیت باتری بیشتر طول عمر بیشتر

تاثیر عوامل مختلف بر میزان طول عمر باتری

برای اینکه بفهمیم باتری گوشی چند ساعت کار می کند، عوامل مختلفی که در میزان شارژدی باتری تاثیر گذار هستند را بررسی می کنیم.

ظرفیت باتری؛ چند میلی آمپر برای استفاده روزانه کافی است؟

باتری گوشی از نوع لیتیوم یونی است که در عین کوچک و سبک بودن می تواند انرژی زیادی را در خود ذخیره کند. ظرفیت باتری گوشی را با میلی آمپر نشان می دهند. در گذشته گوشی ها بین 1000 تا 2000 میلی آمپر ظرفیت داشتند مانند باتری j5 که ظرفیت ۲۳۰۰ میلی آمپر دارد. اما گوشی های امروزی معمولا دارای باتری های بزرگ 4 تا 5 هزار میلی آمپری هستند. در صورتی که بیش از حد از گوشی خود استفاده نکنید، این باتری های بزرگ حداقل یک یا دو روز کامل دوام می آورند. اگر این میزان برای شما کافی نیست می توانید از پاوربانک 10 یا 20 هزار میلی آمپری برای شارژ گوشی خود در طول روز کمک بگیرید.

سن باتری، کاهش طول عمرباتری با افزایش مدت زمان استفاده از گوشی

باتری های لیتیوم یونی در کنار مزیت های فراوانی که دارند، دارای معایبی مانند کاهش ظرفیت در طولانی مدت هستند. با هر بار شارژ مجدد، مقدار بسیار اندکی از ظرفیت باتری کاهش پیدا می کند. این مقادیر اندک در طول زمان افزایش پیدا می کنند. تا جایی که  ممکن است ظرفیت باتری به کمتر از 10 درصد ظرفیت اولیه کاهش پیدا کند. در این موارد راهی جز عوض کردن باتری ندارید.

تاثیر سیستم عامل های مختلف بر ساعات شارژدهی باتری

بسیاری از افراد تنها به ظرفیت باتری نگاه می کنند در صورتی که میزان شارژ دهی باتری به سیستم عامل و بهینه بودن آن نیز بسیار وابسته است. باتری آیفون های جدید ظرفیت کمتر از 3000 میلی آمپر دارد. درحالی که پرچمداران اندروید با باتری های عظیم 4،5 و حتی بیش از 5.5 هزار میلی آمپری وارد بازار می شوند. با این حال در عمل تفاوت زیادی بین میزان شارژدهی آن ها دیده نمی شود و حتی در بسیاری از موارد آیفون عملکرد بهتری دارد. بهینه بودن سیستم عامل می تواند باعث افزایش ساعات کارکردن باتری شود.

بررسی سلامت باتری و میزان نگه داری شارژ

چگونه بفهمیم باتری گوشی سالم است و میزان شارژدهی آن طبیعی است؟

برای بررسی وضعیت سلامت گوشی می توانید از برنامه هایی مانند Accubattery استفاه کنید. در تنظیمات گوشی های اندرویدی و آی او اس نیز بخشی برای بررسی میزان سلامت باتری وجود دارد که شرایط باتری و درصد سلامت آن را نمایش می دهد. علاوه بر این نشانه هایی مانند خاموش شدن گوشی قبل از پایان شارژ، داغ شدن باتری در هنگام شارژ، افت ناگهانی یا پرش در میزان شارژ گوشی و .... از نشانه های خرابی گوشی هستند.

افزایش طول عمر باتری

راه های افزایش طول عمر باتری و مدت زمان شارژدهی گوشی

مهم ترین نکته برای افزایش طول عمر باتری استفاده از شارژر و کابل شارژ اصلی است. کابل های تقلبی می توانند باعث خراب شدن باتری گوشی شما شوند. علاوه براین سعی کنید با کاهش میزان استفاده از گوشی تا حد امکان تعداد شارژ های روزانه را کاهش دهید. فراموش نکنید که در پر و خالی شدن پیاپی باتری گوشی در طول زمان طول عمر آن را کاهش می هد. از شارژ شدن بیش از حد گوشی نیز جلوگیری کنید. با رعایت نکات در هنگام شارژ، می توانید از منبع انرژی گوشی خود محافظت کنید. در ادامه به چند سوال پرتکرار در مورد نحوه درست شارژ کردن گوشی نیز پاسخ می دهیم.

باتری موبایل را تا چند درصد شارژ کنیم؟

باور های مختلفی در مورد درصد شارژ گوشی وجود دارد. در گذشته باور به این بود که باید قبل از خاموش شدن گوشی آن را به شارژ بزنید و قبل از 100 درصد شدن آن را از شارژ خارج کنید؛ اما با توجه به تکنولوژی های جدیدی که در شارژر ها و باتری های گوشی مورد استفاده قرار می گیرد، شارژ 0 تا 100 هیچ خطری برای دستگاه شما ندارد. با این حال سعی کنید در فواصل کوتاه اقدام به شارژ گوشی خود کنید تا مدت زمان شارژ شدن باتری کاهش پیدا کند. هرچقدر تعداد شارژ ها و مدت زمان اتصال به شارژر کاهش پیدا کند طول عمر باتری در طولانی مدت بیشتر خواهد شد.

چند ساعت گوشی را شارژ کنیم؟

با وجود فست شارژر ها، می توانید در طی مدت کمتر از نیم ساعت بیش از 50 درصد باتری گوشی خود را شارژ کنید. با اینحال سایز باتری ها نیز افزایش پیدا کرده اند و این موضوع مدت زمان شارژ را مقداری افزایش داده است. به طور میانگین بین 1 ساعت و 30 دقیقه تا 2 ساعت 45 دقیقه طول می کشد تا شارژ باتری کامل شود. البته این مقدار در هر گوشی متفاوت خواهد بود.

تاثیر شارژ شبانه بر شارژدهی باتری گوشی

آیا شارژ شبانه به باتری گوشی آسیب میزند و ساعت شارژدهی باتری را کم می کند؟

در گوشی های هوشمند جدید شارژ شبانه مشکلی ایجاد نمی کند. در گذشته اوور شارژینگ یا شارژ بیش از حد مشکل بود که در شارژ شبانه رخ می داد. شارژ اضافه باعث کاهش طول عمر باتری می شود. با این حال شارژر و گوشی های هوشمند جدید به سیستم جلوگیری از اوور شارژ مجهز هستند تا از بروز این مشکل جلوگیری کنند. پس لازم نیست نگرانی از این بابت داشته باشید.

ایا وارد شدن ضربه به گوشی باعث کاهش عمر باتری می شود؟

ضربه های کوچک و بزرگ می توانند باعث بروز مشکلاتی در باتری شوند. یکی از دلایل بادکردن باتری گوشی وارد شدن ضربات کوچکی هستند که به مرور باعث شکستگی هی بسیار ریز درون باتری و خراب شدن آن می شوند. استفاده از قاب گوشی می تواند تا حد زیادی از این مشکل جلوگیری کند. به طور مثال گزارش شده است که باتری گوشی سامسونگ J7 در اثر ضربه به محکم دچار انفجار شده است پس حتما استفاده از قاب محافظ خوب را در اولویت کارهای خود قرار دهید.

جمع بندی کلی مقاله

در این مقاله سعی کردیم بفهیم که «باتری گوشی چند ساعت عمر می کند؟» و چه عواملی بر طول عمر باتری گوشی موثر هستند. استفاده از باتری های سالم و رعایت نکات مربوط به نحوه شارژ و استفاده از گوشی می تواند طول عمر باتری گوشی شما را افزایش دهد. شما می توانید سوالات خود در این زمینه را از طریق بخش نظرات مطرح کنید. کارشناسان حرفه ای جانبی، آماده پاسخگویی به سوالات و راهنمایی شما هستند.

افزودن دیدگاه
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)